Greyfurt Yağının Cilde Faydaları ve Greyfurt Yağı Kullananlar

Greyfurt Yağının Cilde Faydaları ve Greyfurt Yağı Kullananlar

Greyfurt  yağının sağlığa faydaları, diüretik, dezenfektan, uyarıcı, antidepresan, antiseptik, aperatif, lenfatik ve tonik madde gibi özelliklerinin olmasına bağlanabilir.  Greyfurt yağı, limonen, alfa-pinen, sabinen, myren, geraniol, linalool, sitronellal, desil asetat, neril asetat ve terpineol adlı bileşenlerden oluşur.

Faydaları saymakla bitmeyen greyfurt yağı koklamak yada suya ekleyerek içmek bu zayıflamak için çok etkilidir. Greyfurt yağı kullanalar genelde greyfurt yağı ile zayıfladıklarını dile getirmişlerdir. Ayrıca selülitten yana dertli iseniz greyfurt yağı selülit için etkili yağlardan biridir.

Greyfurt Yağının Faydaları Nelerdir?

Greyfurt yağının faydalarından bazılarına göz atalım;

Greyfurt Yağı Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Topikal olarak uygulandığında greyfurt yağının açlığı azalttığı bilinmektedir. Bu durum da sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermek için mükemmel bir araçtır. Tabii ki, yalnızca greyfurt yağı kullanmak tek çare olmayacaktır ama diyet ve yaşam tarzı değişiklikleriyle birleştiğinde, oldukça faydalı olabilir. Greyfurt yağı aynı zamanda mükemmel bir idrar söktürücü ve lenfatik uyarıcı işlevi görür.

Bundan dolayı bu yağ, birçok selülit kremine ve karışımlarına dahil edilir. Greyfurt yağı solunduğunda, canlandırıcı ve heyecan verici bir etki verir ve vücut ağırlığının kontrol edilmesine yardımcı olan sempatik sinir aktivitesini aktifleştirir.

Greyfurt Yağı Doğal Bir Antibakteriyel Ajan Olarak Çalışır

Greyfurt yağı, vücuda, gıdalar, su veya parazitler yoluyla giren zararlı bakterilerin azaltılmasına veya ortadan kaldırılmasına yardımcı olan antimikrobiyal etkilere sahiptir. Araştırmalar, greyfurt yağının, E. Coli ve salmonella dâhil olmak üzere gıda kaynaklı hastalıklardan sorumlu olan güçlü bakterilerle bile savaşabildiğini göstermektedir. Greyfurt yağı ayrıca, bakteri ve mantarları öldürmek, küflenmeyi önlemek, hayvan yemlerinde parazitleri öldürmek, yiyecekleri korumak ve suyu dezenfekte etmek için de kullanılır.

Greyfurt Yağı Stresi Azaltmaya Yardımcı Olur

Greyfurt yağının kokusu, canlandırıcı, yatıştırıcı ve netleştiricidir. Bu yağın stresi hafifleterek huzur ve rahatlama hisleri getirdiği bilinmektedir. Araştırmalar, greyfurt yağının solunmasının veya aromaterapi için kullanılmasının, beyindeki gevşeme tepkilerinin açılmasına yardımcı olabileceğini ve hatta kan basıncını doğal olarak düşürebileceğini göstermektedir.

Greyfurt yağının solunması, duygusal yanıtları kontrol altına almak için beyin bölgesine hızlı ve doğrudan mesajlar iletir. 2002 yılında yapılan bir çalışmada, greyfurt yağının (nane, roka, rezene ve gül yağı gibi diğer esansiyel yağlar ile birlikte) beyin aktivitesini önemli ölçüde etkilendiği tespit edilmiştir.  Bu yağı kullanan kişiler, ruh hallerini iyileştiren ve stresli duyguları azaltan göreceli sempatik aktivitede 1,5 ile 2,5 kat artış yaşamıştır. Ayrıca, bu yağın kullanılmasıyla beraber sistolik kan basıncında gözle görülür bir azalma olur.

Greyfurt Yağı Toksinleri Vücuttan Uzaklaştırır

Lenfatik bir madde olması muhtemelen greyfurt yağının en iyi özelliğidir. Lenfatik sistem vücudumuzda hayati bir rol oynar ve istenmeyen toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Greyfurt yağı lenfatik sistemin sağlıklı çalışmasını sağlar ve etkinliğini arttırır. Böylece toksinleri vücuttan temizler ve üre, romatizma, artrit, gut ve böbrek taşı gibi problemlerle savaşır.

Greyfurt Yağı Tonik Gibi Davranır

Greyfurt yağı bir tonik görevi görür. Tam bir sağlık toniği, sindirim, dolaşım, metabolik, sinir ve tahliye sistemleri dâhil olmak üzere vücudunuzun içinde çalışan tüm organların sistemlerini güçlendirir. Genel sağlığı ve gücü arttırır. Benzer şekilde, bir karaciğer toniği karaciğeri korur ve fonksiyonunu iyileştirir.

Greyfurt Yağı Baş Ağrısına Ve Halsizliğe İyi Gelir

Greyfurt yağı, çok yüksek safra kesesi  ve karaciğer uyarıcısı görevi görür. Bu nedenle yorucu bir günden sonra baş ağrılarını ve halsizliği önlemeye yardımcı olur. Yorgunluktan kaynaklanan hormonal ve kan şekeri seviyesindeki değişiklikler nedeniyle oluşabilecek sorunları durdurarak detoksifikasyon ve idrara çıkma isteğini arttırmaya çalışır.

Greyfurt Yağı Şeker İsteğini Azaltır

Greyfurt yağı, şeker isteklerini azaltmaya ve şeker bağımlılığını düşürmeye yardımcı olur. Greyfurt yağının ana bileşenlerinden biri olan limonen, kan şekeri seviyelerini dengeleyip iştahı azaltır. Ayrıca greyfurt yağının, stres ve sindirim ile nasıl başa çıkacağımızla ilgili fonksiyonlar da dâhil olmak üzere, bilinçsiz bedensel fonksiyonları düzenlemeye yarayan otonom sinir sistemini etkilediği de bilinmektedir.

Greyfurt Yağı Kan Dolaşımını Artırır ve Enflamasyonu (İltihap) Azaltır

Greyfurt yağı, iltihaplanmayı azaltmaya ve kan akışını arttırmaya yardımcı olma yetenekleriyle bilinir. Greyfurt yağının bu özellikleri, adet öncesi krampların, baş ağrılarının, şişkinliğin, yorgunluğun ve kas ağrılarının tedavisi için doğal bir ilaç görevi görebilir. Greyfurt yağında bulunan limonen bileşeni, iltihabının azaltılmasına ve vücudun sitokin üretimine veya doğal bağışıklık tepkisinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Greyfurt Yağı Sindirime İyi Gelir

Greyfurt yağı kan dolaşımını arttırır. Sindirim organlarında da artan kan (karaciğer, böbrek ve idrar torbası gibi) vücudun metabolizmasına yardımcı olur. Sindirim üzerinde ciddi bir etkiye sahip olan bu yağ, sıvı tutulmasına da yardımcı olabilir ve bağırsaklarla beraber diğer sindirim organları içindeki mikroplarla da savaşır.

Greyfurt Yağı Doğal Bir Enerji Vericidir

Aromaterapide uygulamasında kullanılan yağlardan biri olan greyfurt yağı zihinsel konsantrasyonu attırır ve doğal bir enerji hissi verebilir. Bu yağ solunduğu zaman ortaya çıkan uyarıcı etkileri ayrıca, baş ağrısı, uykusuzluk, sisli beyin, zihinsel yorgunluk ve hatta stresli ruh hallerini azaltmada da oldukça etkilidir. Bunlarla beraber greyfurt yağı, motivasyon düşüklüğü, ağrı ve halsizlik gibi adrenal yorgunluk semptomlarını iyileştirmede de oldukça faydalı olabilir. Bu yağ, doğal bir antidepresan olarak kullanılabilir.

Greyfurt Yağının Cilde Faydaları

Greyfurt Yağı Akne Ve Sivilce ile Mücadele Eder Ve Cilt Sağlığını İyileştirmeye Yardımcı Olur

Piyasada satılan birçok losyon ve sabun, antibakteriyel ve yaşlanma karşıtı özellikleri nedeniyle greyfurt yağı içerir.  Greyfurt yağı, sadece sivilce lekelerine neden olabilecek bakteri ve yağlanma ile mücadele etmekle kalmaz, aynı zamanda cildinizde içten ve dıştan oluşabilecek kirliliğine ve UV ışınlarına karşı bağışıklığını güçlü tutmak için de yararlı olur. Ayrıca antiselülit özellikleri de vardır ve bu durumdan kurtulmanıza da yardımcı olabilir. Greyfurt yağı bunlarla beraber yaraları, kesikleri ve ısırıkları iyileştirmeye ve cilt enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Greyfurt Yağının Saça Faydaları

Greyfurt Yağı Saç Sağlığını Geliştirir

Yapılan laboratuvar çalışmaları, greyfurt yağının antibakteriyel etkilere sahip olduğunu ve normalde dirençli olan mikroorganizmaların duyarlılığını arttırdığını görmüştür. Bu nedenle, greyfurt yağını şampuanınıza veya saç kreminize eklediğinizde saçınızı ve saç derinizi sağlıklı bir şekilde temizlemenize yardımcı olur. Saçın hacmini ve parlaklığını arttırırken, yağlı saçları da tedavi için bu yağı da kullanabilirsiniz. Ayrıca bu yağ, saçları güneş ışığının kötü etkisinden de korur.

Greyfurt Yağını Koklamak

Greyfurt yağı koklamak iştahın kesilmesine neden olduğu sıklıkla bu yönde kullanılmaktadır. Kokusu iştah kesen bu doğal yağı koklayarak sizlerde kilo vererek zayıflayabilirsiniz. Yemeklerden önce koklayarak iştahınızı kesebilirsiniz.

Greyfurt Yağı Nasıl Kullanılır

Greyfurt yağının içmek yada harici olarak tüketmek için bir çay bardağı suyun içerisine 5 yada 6 damla damlatılarak günde 1 defa olarak şekilde içmek yeterlidir.

Greyfurt Yağı Çatlaklara İyi Gelir Mi

Hamilelik yada kilo değişimi sonra meydana gelen çatlakları yok etmek için greyfurt yağı ile çatlakların olduğu bölgeye masaj yaparak uygulamanız yeterlidir. Her banyodan sonra sürmeniz yeterlidir.

Greyfurt Yağı Yüze Sürülür Mü

Greyfurt yağını direk olarak cildinize ve yüzünüze sürmenizde her hangi bir sakınca yoktur. Düzenli yüzünüze bu yağı sürdüğünüzde cildinizin daha sıkılaştığını ve canlandığını görebilirsiniz.

Greyfurt Yağı Kullananlar

Greyfurt yağı kullananlar yağı cilde ve sağlığa çok faydalı olduğunu söylemişlerdir. Ayrıca bu yağı kullananlar yaptıkları yorumlarda cilde masaj yaparken genelde greyfurt yağı kullanmayı tercih ettiklerini söylemişlerdir. Greyfurt yağı koklayanlar iştah kesici etkisinden dolayı zayıfladıklarını dile getirmişlerdir.

Bu yağı kullananlar genelde farmasi greyfurt yağını tercih ettiklerini yorumlarda dile getirmişlerdir.

Greyfurt Yağı Zararları

Harika etkisi olan greyfurt yağının yararları ve faydaların yanında bazı zararları da bulunmaktadır. Aşırı tüketilmesi ve cilde fazla sürülmesi bazı sorulara neden olabilir.

  • İlaç kullananların bu yağı asla kullanmaları tavsiye edilmez
  • Cildi kurutucu etkisi olduğundan kuru cilde sahip olanlar dikkatli kullanmalıdırlar
  • Yağı sürdükten sonra asla güneşe çıkılmamalıdır
  • Bazı cilt tiplerinde tahriş, yanma, kızarıklık ve döküntüye neden olur.
  • Yağ yakmak ve zayıflamak için tüketenler aşırıya kaçmaları mide bulantısına neden olur.

Hamilelerin, emziren annelerin ve çocukların asla greyfurt yağı kullanmaları önerilmez.

Sizlere bu yazımızda greyfurt yağının yararları ve faydaları nelerdir bilgi vermeye çalıştım. Bu yağ hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları