Ardıç Yağının Faydaları ve Zararları, Ardıç Yağı Ne İşe Yarar?

Ardıç Yağının Faydaları ve Zararları, Ardıç Yağı Ne İşe Yarar?

Ardıç Yağının Faydaları ve Zararları, Ardıç Yağı Ne İşe Yarar? Ardıç, çam ailesine (Cupressaceae) ait olan ve genellikle Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’daki dağlarda bulunan iğne yapraklı, yaprak dökmeyen bir çalıdır. Ardıç ağacı sert ve iğne benzeri mavi-yeşil yaprakları, kısa kırmızımsı kahverengi gövdeleri, küçük sarıçiçekleri ve mavi veya siyah meyveleri ile tanımlanabilir.

Odunsu dallarda yetişen yapraklar, ezildiğinde limon veya elma benzeri bir koku yayar. Hem dalları hem de yapraklarıyla beraber meyveleri, eski zamanlardan beri tıbbi ve manevi amaçlar için kullanılmaktadır.  Ardıçtan elde edilen yağı ise kalitesi bakımından oldukça üstündür. Sulu ve taze, berrak ve hafif odunsu, meyveli bir kokuya sahip soluk bir yağdır.

Ardıç Yağı Ne İşe Yarar

Ardıç yağı ne işe yarar ve ardıç yağı neye iyi gelir sorusu bu yağ hakkında bilgi almak isteyenler tarafından çok sık sorulmaktadır.

Cilde ve sağlığa sayısız faydası bulunan ardıç yağı gaz sancısı, mide sorunları, uykusuzluk ve cilt sorunlarında etkili bir yağdır. Cildi derinlemesine temizleyen, gözenekleri açan ve cildi onaran ardıç yağı cildin erken yaşlanmasını önler.

Ardıç yağı, antiseptik, antiromatik, antispazmodik, analjezik, idrar söktürücü ve tonik özelliklere sahiptir. Bunların hepsi, esasen bileşiminden kaynaklanmaktadır. Bu bileşimler şunlardır;

 • A-pinen
 • B-pinen
 • Mirsen
 • Sabinene
 • Limonen
 • Delta-3-Carene
 • A-terpinen
 • Terpineol’dur.

Ardıç Yağının Faydaları Nelerdir?

Ardıç yağı, aromatik olarak rahat bir uyku sağlamak, kas ağrısını azaltmak ve enfeksiyonları önlemek için topikal olarak kullanılabilir ve hatta dahili olarak böbrek ve idrar yolu fonksiyonlarını desteklemek için kullanılabilir. Bu yağın etkisini göstermesi için en önemli şart uygun şekilde kullanılmasıdır. Aksi durumda etkisi çok daha az olacaktır.

Ardıç Yağı Enfeksiyonu Önler

Ardıç yağı, zararlı patojenlere karşı savaşmaya, cildi ve vücudu sağlıklı tutmaya yardımcı olan antiseptik özelliklere sahiptir. Sadece yaraları temiz ve enfeksiyondan uzak tutmakla kalmaz, akneyi, sivilceyi, döküntüleri, egzamayı ve diğer cilt sorunlarını da giderir. Böcek ısırıklarını, sıyrıkları, yanıkları, kesikleri ve diğer küçük yaraları tedavi etmek için birkaç damla ardıç yağı, herhangi bir taşıyıcı yağ ile karıştırılır ve bir bandaj ile örtmeden önce yaraya uygulanır.

Döküntüleri, egzamayı veya sedef hastalığını tedavi etmek için ise bu yağ, yine herhangi bir taşıyıcı yağ ile karıştırılır ve etkilenen bölgeye hafifçe masaj yaparak yedirilir. Sivilceyle savaşmanın da harika ve doğal bir yoludur. Bu yağın birkaç damlası 1 bardak suyla karıştırılır ve yüz, temizlendikten sonra bir durulama maddesi olarak kullanılır. Alternatif olarak, günlük olarak kullanılan cilt temizleyicilerine veya nemlendiricilerine bu yağdan 1-2 damla eklenebilir.

Ardıç Yağı Ağrılara İyi Gelir Mi

Spazmlar, öksürük, kramp ve diğer ağrılara neden olabilecek istemsiz kas kasılmalarıdır. Ardıç yağının analjezik özellikleri kas kramplarının ağrılarını hafifletmeye yüksek oranda yardımcı olur. Eğer kramplarınız veya ağrılı kaslarınız varsa, bu esans yağından birkaç damla taşıyıcı yağa ekleyin ve ağrılı olan bölgelere hafif ve nazik bir şekilde masaj yapın. Ayrıca, banyo yaparken, yıkanılacak suya birkaç damla ardıç yağı eklenebilir.

Ardıç Yağı Artrit Sorunlarını Giderir

Enflamasyon (iltihap) çeşitli hastalıklara yol açabilir. Eklem ağrıları ve artrit, iltihaplanma sonucu ortaya çıkan en yaygın hastalıklardır. Dermatit, akne ve egzama gibi cilt koşulları da iltihaplıdır ve hem diyet hem de topikal uygulamalar için ardıç yağlarının kullanımıyla sakinleştirilebilir. Vücutta ürik asit ve biriken toksinler aşırı şiddetli iltihaplara neden olur, ardıç yağı iltihabı yatıştırmaya ve toksinler ile ürik asidi vücuttan atmaya yardımcı olan temizleme özelliklerine sahiptir. Ardıç yağı, gut, artrit, taş ve romatizmanın önlenmesinde faydalı olmuştur. Oksijenlenmeyi vücuttaki tüm hayati organlarda tutarlı bir şekilde yeterli kan dolaşımını teşvik eder.

Ardıç Yağı Kanı Arındırır Ve Temizler

Temiz ve sağlıklı bir kan akımı yeterli oksijenlenmeyi sağlar. Ardıç yağı, toksinler, kirleticiler, ağır metaller ve zararlı hormonları, kandan temizler. Toksinlerle dolu kan, hayati organlara uygun besinlerin beslenmesini engelleyerek terminal hastalıklarına neden olabilir. Ardıç yağı, kan damarlarını temizlemeye yardımcı olur ve şişkinlikler beraber vücudun su tutmasını önler. Doğru besin akışı eksiklikleri azaltır ve genel olarak sağlıklı bir beden ve zihin sağlar.

Ardıç Yağı Solunum Fonksiyonunu Geliştirir

Bu yağdaki antispazmodik özellikler solunum koşullarının hafifletilmesine yardımcı olur. Kalıcı bir öksürükten muzdarip olan kişiler için, ardıç yağını, ev içerisinde çeşitli yerlere serpiştirin veya bir su buharı kabına birkaç damla ekleyin. Başınızı bir havlu ile örtün ve yaklaşık 5-7 dakika boyunca nefes alıp verin.

Ardıç Yağı İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Etkilidir

Ardıç yağının idrar söktürücü özellikleri idrara çıkmayı artırarak vücuttan ekstra olarak su, tuz ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bu durum, vücudun daha etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olur ve ayrıca şişkinliği azaltırken, böbreklerin işlevini geliştirmeye yardımcı olur.

Tonik, vücudun tüm sistemlerini güçlendirmeye yardımcı olur. Ardıç yağı tam da bunu yapar, ancak özellikle böbrekleri ve idrar yollarını sağlıklı tutmakta etkilidir. Bu yağın tonik ve idrar söktürücü özelliklerinden yararlanmak için birkaç damla taşıyıcı yağa, ardıç yağını karıştırın ve alt karın bölgesine masaj yapın. Ayrıca 1 bardak suya bir damla ekleyebilir ve bunu tüketebilirsiniz.

Ardıç Yağı Dikkat Artırır, Hafızayı Güçlendirir

Ardıç yağının taze kokusu aklın dinlenmesine ve toparlanmasına yardımcı olur. Kaygı, stres veya yorgunluktan muzdarip iseniz, bu yağın kokusunu solumak odağınızı yeniden merkezlemeye yardımcı olacaktır. Bu yağ, aynı zamanda uykusuzluk çeken bireylerde huzurlu uykunun desteklenmesine de yardımcı olur. Ayrıca, bileğinize ve boynunuza 1-2 damla hafifçe damlatarak, gün boyunca kokunuzu yanınızda tutabilirsiniz. İyi bir gece uykusu için, uyumaya gitmeden 15-20 dakika önce bu yağı odanızda dağıtın veya birkaç damla sprey şişesiyle suyla karıştırın. Çarşaf ve yastık kılıflarına hafifçe püskürtebilirsiniz.

Ardıç Yağı Mide ile İlgili Sorunları Önler

Ardıç yağı midenin düzene girmesini ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bununla beraber midede oluşabilecek rahatsızlıkları ve ülseratif sorunları iyileştirmeye büyük oranda yardımcı olur. Sindirim için safra, mide suları ve asitlerin mideye doğru akışını sağlar. Bazen, midenin iç astarı, uzun süreli bazı asitlere bağlı olarak zarar görür ve sonuçta ülserlerin oluşumu ile sonuçlanır. Ardıç yağı, midede safra salgılarını sürdürdüğü için bu durumdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Safra doğada baziktir ve asitleri nötralize eder.

Ardıç Yağının Cide Faydaları

Ardıç yağının cilde faydaları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra kesinlikle kullanmayı düşüneceğiniz yağlardan biridir. İşte ardıç yağının cilde yararları

 • Selülit oluşumunu önler
 • Doğum ve kilo değişimi sonra oluşan çatlaklara karşı etkilidir
 • Yaşlanma karşıtı etkisi vardır
 • Yeni hücre oluşumunu destekler
 • Kan dolaşımı hızlandırır ve bu sayede cilde canlılık verir
 • Ödem şişkinliği yok eder
 • Yara ve yanıkların hızlıca iyileşmesini sağlar
 • Cilt lekeleri ve sivilce izlerini yok eder

Ardıç Yağı Yüze Sürülür Mü

Ardıç yağı yüze sürülür mü sorusunun cevabını merak ediyorsanız hemen cevap vermek istiyorum. Ardıç yağı cilde temizleyen, gözenekleri açan ve yüze faydalı olan yağlardan biridir. Bir pamuğa az miktarda yağı damlatın ve yüzünüz bu yağ ile siler gibi temizleyin.

Ardıç yağı selülit için kullanılacaksa az miktarda sorunlu bölgeye sürülür ve masaj yapar şekilde yedirilmeye çalışılır. Düzenli olarak yaptığınızda selülit ve çatlakların yok olduğunu göreceksiniz.

Ardıç Yağının Saça Faydaları

Ardıç yağının cilde faydaları olduğu gibi saça faydaları da bulunmaktadır. Saça ardıç yağı uygulamak saçların dökülmesini önler. Ayrıca kafa derisinde kaşıntı ve yara varsa kısa sürede sorunun ortadan kalkmasını sağlar. Saçları kökten uca besleyerek canlı, parlak ve hacimli olmasını sağlar.

Saçta egzama ve saç derisindeki sorunlara iyi gelen ardıç yağı ayrıca saçlarını sık sık boyayan yada kimyasal ürün kullananların mutlaka tercih etmesi gereken yağlardan biridir.

Ardıç Yağı Saça Nasıl Sürülür

Bu yağı saça tek başına sürmek yerine biberiye yağı, zeytin yağı yada jojoba yağı ile karıştırıp banyo yapmadan önce uygulaya bilirsiniz.

Ardıç Yağının Zararları

Dikkatli kullanıldığında, ardıç yağı topikal, aromatik ve dahili kullanım için güvenlidir. Negatif reaksiyonları önlemek için, sadece yüzde 100 terapötik dereceli yağlar alınmalıdır. Böbrek veya karaciğer hastalığınız varsa ardıç yağı kullanmamalısınız. Bir kerede 4 haftadan fazla bir süre boyunca kullanılmaması gerektiğine rağmen, genellikle iç kullanım için herhangi bir sorun teşkil etmez. Uzun süreli kullanımı kesin olmamakla beraber böbrek ve karaciğer üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

Bu esansiyel yağı topikal olarak kullanırken, her zaman önce tahrişi önlemek için taşıyıcı yağda seyreltin. Hamileyseniz veya emziren biriyseniz, bu yağları kullanmadan önce doktorunuza danışın. Reçeteli bir ilaç yerine ardıç yağı kullanmaya veya tıbbi bir uzmana danışmadan önce kronik bir durumu tedavi etmeye çalışmayın. Serin ve karanlık bir yerde doğru şekilde saklandığında ardıç yağı yaklaşık 3-4 yıl kadar dayanır. Ardıç yağı geniş kullanım alanıyla herkesin koleksiyonunun bir parçası olması gereken güçlü bir yağdır. İster iyi bir gece uykusu, ister zihni sakinleştirmenin, ister vücudunuzun tüm sistemlerini sorunsuz bir şekilde çalıştırmanın doğal bir yolunu arıyorsanız, ardıç yağı çok işe yarayacaktır.

Ardıç Yağı Evde Nasıl Yapılır

Ardıç yağını evde yapmak biraz zor ve zahmetlidir. Eylül ve Ekim ayında toplanan ardıç kozalakları toplanır ve temizlenerek dikenlerinden ayrılır. Olgunlaşma süresi 2 yıldır. Damıtma yöntemi le yağı elde edilir. Hazır olarak ardıç yağı yada ardıç yağı kremi alarak kullanabilirsiniz.

Ardıç Yağı Hakkında Tüm Sorular

Ardıç yağı hakkında en sık sorulan bazı sorulara cevap vermek istiyorum. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

Ardıç yağı basura iyi gelir mi

İster ardıç yağı olsun isterse ardıç yağı kremi basur ve hemoroid için bu yağı doktorunuza danıştıktan sonra kullanabilirsiniz. Bir koca ılık suyun içerisine 2 yada 3 damla yağ eklenir ve suyun içerisine oturulur. Rahatlatıcı etkisi vardır.

Ardıç yağı tüylenme yapar mı

Cilde derinlemesine bakım yapan ve besleyen bu yağ uzun süre kullanılması kıl köklerini besleyerek tüylenmeye sebep olabilir.

Ardıç yağı genital bölgeye sürülür mü

Ardıç yağı genital bölgesine ve bikini bölgesine sürebilirsiniz ama enfeksiyon yada mantar varsa asla doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Ardıç yağı bebeklerde kullanılır mı

Bebeklerde gaz gidermek için kullanılır ardıç yağı harici olarak ardıç yağı kremi olarak kullanılmalıdır. Asla 6 aydan küçük çocuklarda kullanmayınız.

Ardıç yağı baş ağrısına iyi gelir mi

Baş ağrısına iyi gelen doğal yağlardan biri olan ardıç yağı baş ağrısını geçirmek için şakaklara 1 yada 2 damla sürülmesi yeterlidir.

Ardıç yağı boyun fıtığına iyi gelir mi

Boyun fıtığını iyileştirmek için ardıç yağı çok sık kullanılmaktadır. Boyun fıtığına ardıç yağı srümek ağrının hafiflemesine ve iyileşmesine destek olur.

Ardıç yağı cilt lekeleri için kullanılır mı

Sadece cilt lekelerine değil sivilce izlerine iyi geldiği bilinmektedir. Bir pamuk yardımı ile yüzünüzü her akşam silerseniz lekelerin ve sivilce izlerinin azalarak yok olduğunu görebilirsiniz.

Ardıç yağı diz ağrısına iyi gelir mi

Diz ve eklem ağrılarına iyi gelen ardıç yağı diz ağrılarını geçirmek için eski çağlardan beri kullandığı doğal yöntemlerden biridir. Diz ve eklem ağrılarına ardıç yağı ile düzenli olarak ovalamanız yeterlidir.

Ardıç yağı egzamaya iyi gelir mi

Egzama ve kaşıntı egzama ciltte tahrişe neden olur. Egzama görülen bölgeye 1 yada 2 damla ardıç yağı damlatırsanız egzamanın iyileşmesini yardımcı olursunuz.

Ardıç yağı emziren anneler kullanabilir mi

Emziren annelerin bebeklerini emzirdikleri dönemde kullanmaları asla tavsiye edilmez.

Hamileler kullanabilir mi

Hamileyseniz yada hamile kalmayı düşünüyorsanız sadece bu yağı değil diğer bitkisel yağları doktorunuza danışmadan asla kullanmayınız.

Ardıç yağı içilir mi

Bu yağı içebilirsiniz ama bir bardak suyun içerisine 1 yada 2 damla damlatarak tükettiğinizde gaz sorunu ve mide sorunlarına iyi gelmesi sağlanır.

Mantara iyi gelir mi

El ve ayak mantarını geçirmek için bu yağı kullanabilirsiniz. Vajinal mantar varsa asla doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Yüz felcine iyi gelir mi

Yüz felci sinir liflerinin zedelenmesi sonucu meydana gelen bir sağlık sorunudur. Mutlaka tedavi edilmesi gereken yüz felci için alternatif destek için ardıç yağı kullanılmasın karşın kesinlikle doktor gözetiminde yapılması gerekmektedir.

Yaralara iyi gelir mi, Açık yaraya sürülür mü

Yaraların ve yanıkların hızlıca iyileşmesini sağlayan ardıç yağı kesinlikle açık yaraya sürülmez. Yara kabuk tuttuktan sonra sürülmesi yeterlidir.

Sizlere bu yazımızda ardıç yağı nedir, ardıç yağının faydaları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları