Maya Maskesi Tariİ, Cilde Faydaları ve Zararları

Maya Maskesi Tariİ, Cilde Faydaları ve Zararları

Maya maskesi; son zamanların en favori maske türlerinden biri olan maya maskesi kuru yada tam tersi aşırı yağlı ciltlerde harika sonuçlar göstermektedir. Yapımı kadar cilde uygulanışı da kolay olan maya maskesi ile harika sonuçlar elde etmeniz mümkün.

Cildi onaran, yenileyen, nemlendiren, yağ dengesini sağlayan, ölü dericiyi ciltten atan, bakterileri ve siyah noktaları yok eden maya maskesi içeriği bulunan vitamin ve mineraller bakımından çok zengindir, buda cildi besleyerek kırışıklıkların azalmasını ve yok olmasını sağlamaktadır. Maya maskesini ayrıca cilt hastalıklarında, egzaman, deride dökülme, kabarma ve pullanma sorunlarını azaltığı yada yok ettiği için tedaviye destek olmak içinde sık sık kullanılır.

Maya Maskesinin Cilde Faydaları

İçerik bakımından zengin olan maya maskesi her cilt tipine fayda sağladığı bilinmektedir. Özellikle kuru cilt tipine sahipseniz ve cildiniz çok kuru ayrıca kabarmalar ve pul pul dökülmeler varsa bu maskeyi mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Sadece kuru cilt tipine sahip bireylerde değil, yağlı cilt yapısına sahip kişilerde kullanabilir. Yağlı cildiniz çok parlıyor ve sivilcelere sebep oluyorsa maya maskesi ile hem yağ oranını dengeleyecek hemde sivilcelerden kurtulun. Maya maskesinin faydaları sıralamak gerekirse;

 • Cildin yağ oranını dengeler
 • Cildi besler
 • Kırışıklıkları yok eder
 • Sivilce ve akne oluşumunu durdurur
 • Ölü hücreleri deriden uzaklaştırır
 • Egzama ve cilt tedavisinde destekleyicidir
 • Yaşlanma etkilerini geçiktirir
 • Kırışıklıkları ve cilt lekelerini yok eder.

Yaş mayada bulunan vitamin, mineral ve bunların cilde faydalarını sıralamak gerekirse;

B1 Vitamini: Yaşlanma karşıtı krem ve maskelerde kesinlikle B1 Vitamini bulunmaktadır. Kırışıklıkları yok ederken cildi besleyerek cilt lekelerini ve güneş yanıklarını yok etmektedir.

B2 Vitamini: Bu vitaminin cilt hücrelerini yenileyerek kısa sürede cildin toplarlanmasını ve kendini yenilemesini sağlamaktadır. Dermatit ve egzama tedavisinde B2 vitamini kullanılan kremlerin içerisinde bulunmaktadır.

B3 Vitamini: Yaş mayada bulunun bir diğer vitamin ise B3 Vitaminidir. B3 Vitamini sadece cilde değil saç bakımında da çok etkilidir. Maya maskesi uyguladığınızda B3 vitaminleri cildinizde sivilce oluşumunu yok ederken daha önceden olan ve iz bırakan sivilcelerinde yok olmasını sağlayacaktır. Ayrıca sivilceye neden olan yağlı cildin yağ oranını dengeleyerek daha sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt yapısına sahip olmanızı sağlayacaktır.

B6  Vitamini:Eğer cildinizde B6 vitamini eksikliği varsa bu cilt kuruluğuna sebep olacaktır.  Kuruyan cilt ise aynı çöller gibi çatlamaya ve pullu bir görüntüye sebep olur. Maya maskesi düzenli kullanıldığında kuruluk ortadan kalkar ve cildiniz kısa sürede canlanır.

Folik Asit: Antioksidan etkisi bulunan folik asit cilt üzerinde bulunan bakterileri yok eder, ayrıca cilt temizlenmesini sağlar. Düzenli kullanıldığında daha canlı ve pürüzsüz bir cilde sahip olursunuz.

Potasyum: Potasyum eksikliğinin ilk belirtisi arasında cilt kuruluğu ve pullanma görülür. Bu daha kırışıklıkların oluşmasına cildin erken yaşlanmasına neden olur. Potasyum cildi nemlendirerek cilt kuruluğunu yok eder. Yaşlanma etkilerini yok eden Potasyum maya maskesinde yüksek oranda bulunmaktadır.

Maya Maskesi Tarifi

Maya maskesi sivilce için uygulayabileceğiniz gibi maya maskesi tarifi ile cilt bakımı yapabilir yumuşacık ve güzel bir cilde sahip olabilirsiniz. Sizler için denenmiş etki 4 adet maya maskesi tarifi paylaşmak istiyorum. Cilt tipinize uygun olan maskeyi denemez yeterlidir.

Yoğurtlu Maya Maskesi ile Cildi Yenileyin

Yıpranan, kuru ve mat görünen cilt tipleri için etkili olan yoğurtlu maya maskesi ile bu sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Malzemeler

 • Yarım yemek kaşığı yoğurt
 • Yarım yemek kaşığı yaş maya

Hazırlanışı be Uygulanışı

Yukarıda saydığımız malzemeleri bir kabın içerisinde iyice karıştırıyoruz. Hazırladığımız karışımı yüzümüze ve boynumuza ellerimiz yardımı ile masaj yapar şekilde uyguluyoruz. Ortalama 30 dakika bekledikten sonra maskeyi çıkarmak için ılık su ile yıkamanız yeterlidir. Unutmayın maske mutlaka yüzünüzde kurumalıdır. Kuru ciltlerin uyguladığı yoğurtlu maya maskesi uyguladıktan sonra mutlaka nemlendirici krem sürmeyi unutmayın.

Kuru Cildi Besleyen Maya Maskesi

Uyguladığınız bütün maya maskeleri cildi nemlendirir ve yumuşak olmasını sağlar. Ancak bazı cilt tipleri vardır ki aşırı derecede kurudur ve normal maskeler işe yaramayabilir. İşte böyle bir durumda olan kişilere güçlü bir maske gerekmektedir. Sizlere vereceğim bu maya maskesi çok etkilidir ve kesin sonuç vermektedir. Yaş maya ile yapacağımız bu maskeye bal ve süt ekleyerek etkili bir maskeye yapacağız.

Malzemeler

 • Yarım yemek kaşığı süt
 • 1 Tatlı kaşığı bak
 • Yarım yemek kaşığı yaş maya

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıdaki bütün malzemeleri bir kabın içerisinde iyice karıştırıyoruz. Hazırladığımız karışımı parmak uçlarımız ile yüzümüze baskı yaparak iyice yediriyoruz. Boyun ve dekolte bölgesi sürünüz. Maskenin kuruması için ortalama 20 dakika beklemek yeterlidir. İşlemi bitirmek için ılık su ile yıkayım nemlendirici krem sürmeniz yeterlidir.

Eğer cildiniz  yağlı ise bu maskeye eklemek için 1 yumurta sarısı ekleyebilirsiniz. Kuru cilt tipleri ise isterlerse bu maskeye 1 – 2 çay kaşığı zeytinyağı yada badem yağı ekleyebilir.

Yağlı Cilde Maya Maskesi

Cildinizde göze hoş gelmeyen sizi rahatsız eden sivilceler, yağlanmadan dolayı parlama şikayetleriniz varsa size vereceğim maya maskesi ile bu sorunlarınızdan kurtulmanız mümkün. Düzenli kullanımı sonucu siyah noktaları ve tıkanan gözeneklerin de açılmasını sağlar. Kısa mu maskeye sivilce düşmanı maske diyebiliriz, bu maya maskesini kullananlar kesin ve etkili sonuç aldıklarını söylemiştir.

Malzemeler

 • 1 Yemek kaşığı yaş maya
 • 10 damla taze sıkılmış limon suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda saydığımız malzemeleri bir kabın içerisinde kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz.Parmaklarımız yardımı ile yüzümüze ince bir tabaka halinde uyguluyoruz. Bu maskenin içerisinde limon bulunduğundan en fazla 15 dakika kadar bekletmek yeterlidir. Maske sökmek için ılık su ile yıkamanız yeterlidir. Bu maskeyi mümkün oldukça güneşin olmadığı günlerde yada akşam uygulamanız daha iyi olacaktır. Eğer cildinizde yanma yada kaşınma olursa maskeyi kullanmayın. Hassas cilt tiplerine tavsiye edilmez.

Sivilce Geçiren Maya Maskesi

Sıkılıkla söylediğim gibi sivilcelere iyi gelen yaş maya ile yapacağınız her maskede etkili sonuç almanız mümkün. Ancak daha etkili ve kesin sonuç almak için yaş mayaya ilave ekleyeceğiniz bitkisel ürünler sivilcelere kesin olarak yok edecektir. Ev yapımı maya maskesi ile sivilceleri kurutacak ve yeniden çıkmasını önleyebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 Yemek kaşığı yaş maya
 • 3 Damla Çay ağacı yağı
 • 5 damla taze sıkılmış limon suyu
 • 2 Tatlı kaşığı sirke

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırıyoruz ve kıvama geldikten sonra yüzümüze sürüp 15 dakika bekliyoruz. İşlemi bitirmek için ılık su ile yıkamanız yeterlidir. Haftada 2 kere yapmanız yeterlidir.

Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Maya Maskesi

Göz çevresinde bulunan deri yapısı ince olduğunda diğer maya maskesi göze zarar verebilir, özellikle içeriğinde limon bulunan maskeler. Sizlere göz çevresine maya maskesi tarifi vererek göz çevresi kırışıklıklarını yok eden maya maskesi tarifi vereceğim.

Malzemeler

 • 1 Tatlı kaşığı yaş maya
 • 1 Tatlı kaşığı süt

Hazırlanışı ve uygulanışı

Yukarıda saydığım malzemeleri karıştırın ve elleriniz ile göz çevresine sürün, 2 dakika kadar masaj yaptıktan sonra 20 dakika kadar bekleyin ve ılık su ile hafif ovalayarak çıkarın.

Maya maskesi ne sıklıkla yapılmalı

Maya kürü uygulama şekli cilt tipine yapısına göre değişiklik göstermektedir. Cildinizde sivilce varsa yada kuru cildiniz varsa haftada 2 defa uygulamanız yeterlidir. Sorun azaldığında haftada 1 defaya düşürmek gerekmektedir. Cilt problemi ortandan kalkana kadar işlem düzenli olarak yapılmalıdır. Maya maskesi yapanlar maya maskesinin etkisini gördüklerini söylemiştir.

Bazı kişilerde yaş mayaya yada yaş maya le yapılan maskeye alerjik tepkileri olabilir böyle bir durumda ilk kullanımda yüzünüzde aşırı derece kızarıklık, yanma, kaşıntı gibi durumlar dayanılmayacak gibi ise mutlaka maya maskesi yapılan maskeleri kullanmayı bırakmalısınız. Maskeyi hazırladıktan sonra yüzünüzde denemeden önce az miktarda bileklerinize yada elinizin üstünde deneyerek alerjik tepkinizi öğrenebilirsiniz.

Maya maskesi ile cilt bakımı yapmak tek başına yeterli olmayabilir. Cilt bakımına önem vermeniz gereken nemlendirici kremleri kullanmanız, cilt temizliğini yapmanız gerekmektedir.

Maya maskesi göz çevresine sürülür mü sorusu sıklıkla sorulan sorulardan biridir. Maya maskesi göz çevresine sürülür ama dikkat olmak gerekmektedir. Genelde içeriğinde limon bulunan maya maskeleri sürülürken dikat etmek göz çevresine sürmemek gereklidir. Göz çevresi ince tabakada olduğundan limon bulunan maskeler göze zarar verebilir.

Maya Maskesi Nasıl Yapılır?

Maya maskesi nasıl yapılır tam olarak anlamadıysanız yada maya maskesi tarifi izlemek isteyenler için bu videoyu izlemelerini tavsiye ederim.

Maya Maskesi Zararları

Maya maskesinin faydaları ve yararları bulunmaktadır. Maya maskesinin zararları yok denecek kadar azdır. Alerjiye yatkın ciltlerde ve hassas ciltlerde tahriş ve kızarıklığa neden olabilir. Ciltte tahriş, kızarıklık ve kaşıntı yaparsa bu maskeyi denememelisiniz. Ciltte tahrişe neden olduğunu test etmeden asla kullanmayınız.

Sizlere bu yazımda maya maskesinin faydaları, etkili maya maskesi tarifleri ile cilt bakımı hakkında bilgi vermeye çalıştım.  Umarın maya maskesi ne işe yarar nasıl kullanılır faydalı olmuşumdur. Sizlerde eğer bu maskeyi denediyseniz yorum kısmına düşüncelerini yazarak diğer kullanıcılara fikir verebilirsiniz. Maya maskesi yapanlar, maya maskesi kullananlar yorumlarınızı bekliyorum.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.