Cilt Tipine Göre Cilt Bakım Yöntemleri

  Cilt Tipine Göre Cilt Bakım Yöntemleri

  Cilde gereken önemi verdiğiniz zaman sizlere karşılığını canlı,parlak pürüzsüz bir şekilde vereceğinizden emin olabilirsiniz. Evde cilt bakımı yaparak doğal görünümünüze tekrardan kazanmak için ilk önce bilmeniz gereken kural cilt tipinizi tanımaktır, ayrıca her tip cilt için bilmeniz gereken ortak kural doğru gıdalarla beslenmek, bol su içmek, cilt bakımınızı düzenli yapmak ve düzenli bir yaşam.

  Cilt Tipi ve Tedavisi

  Cilt tipinizi bilmeniz cilt bakımını yapmak adına en dikkat etmeniz gereken ilk kuraldır. Cilt toplam olarak  Beş’e ayrılırı bunlar;

  Kuru Cilt Tipi

  Yağlı Cilt Tipi

  Hassas Cilt Tipi

  Karma Cilt Tipi

  Normal Cilt Tipi

  Sizlerle şimdi cilt tipinizi belirlemek ve bakımını yapmanız için gerekenleri ayrı şekilde anlatacağım.

  KURU CİLT BAKIMI

  kuru cilt, kuru cilt bakımı, nemlendirici

  • Kuru Cilt: Bu cilt yapısına sahip olan kişilerin ciltleri kırışıktır yaşlarından dahada büyük görünürler, ayrıca yüzlerinde siyah noktalar vardır. Kuru ciltler özelikle güneşe, rüzgara ve soğuğa karşı çok hassastırlar. Kuru ciltten kurtulmanın en etkili yönteme cildi doğal şekilde nemlendirmektir  .

   Kuru Cilt İçin Bakım Önerileri: Hindistan yağı, badem yağı, ceviz yağı ve zeytinyağını kullanmayı alışkanlık haline getirin düzenli kullanımında cildinizin yağ dengesinin korunduğunu göreceksiniz. Banyo yaparken nemlendirici şampuan ve sabun kullanın cildi kurutan sabunlardan uzak durmalısınız. Buhar banyosu yaparak cildinizin gözeneklerinin açılmasını ve nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Akşamları yatmadan önce cildinizdeki makyaj artıklarını tonik ile temizleyin ve sabah akşam nemlendirici krem sürmelisiniz.

   KURU CİLTLER İÇİN CİT BAKIMI


  YAĞLI CİLT BAKIMI

  yağı cilt bakımı,cilt bakımı

  • Yağlı Cilt Bakımı: Cilt kırışıklıları konusunda çok şanlı olmalarına rağmen herhalde sivilce, akne konusunda rakipleri yoktur. Cildiniz çok parlıyor ve bir ıslak mendille sildiğinizde yağların ıslak mendilde olduğunun görürseniz yağlı cilt yapısına sahip olduğunu anlayabilirsiniz. Yağ bezleri bu cilt tipinde çok çalıştığından devamlı olarak ciltleri yağlıdır, cilt gözenekleri çok sık tıkanır bunun sonucunda ise istenmeyen akneler ve lekeler sıklıkla görülebilmektedir.

  Yağlı Cilt İçin Bakım Önerileri: Kuru cildin aksine yüzünüz kirleri ve tozları çektemek için çok müsaittir, havada uçuşan kirleri ve pislikleri kendine mıknatıs gibi çeker bunun sonucunda cilt gözenekleri çok sık tıkanır. Akşamları yüz temizliğini yapmadan yatmamalısınız gözenekleri açmak için tonik yada maden suyu kullanmanız etkili olabilir. Ayrıca yağlı ciltler için buradaki maskeleri uygulayabilirsiniz.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Alın Yağlanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

  YAĞLI CİLTLER İÇİN CİLT BAKIMI


  NORMAL CİLT BAKIMI

  normal cilt tipi, cilt bakımı

  • Normal Cilt Bakımı:  En ideal cilt tipidir ciltleri ne yağlı nede kurudur. Ciltte ” T”  noktası olarak adlandırıan bölge yani alın ve ve burun bölgesi genel olarak yağlı iken yanaklar ve cene bölgesi gergin ve kuru olur buda yüzün dengeli bir konumda olmasını sağlar. Bazı normal ciltler mevsimsel değişiklik gösterebilir kışın kuruyan yazında yağlanan cilt tiipine sahip olan kişilerde vardır.

  Normal Cilt Tipi İçin Bakım Önerileri: Normal ciltler için olan menlendirici kremleri kullanmaları tavsiye edilir. Yüz temizliği için ise alkol ile cilt temizliğini yapmaları yeterlidir.


  KARMA CİLT CİLT TİPİ

  karma cilt tipi, cilt bakımı

  • Karma Cilt Tipi: Kararsız cilt tipi olarakta adlandırılmatadır, deri üzerinde iki yada üç cilt tipi görülebilmektedir. Cildin bir kısmı kuru iken başka bir bölgesinde ise yağlanmaya bağlı olarak sivilceler çıkabilmektedir.

  Karma Cilt Tipi İçin Bakım Önerileri: Karışık bir cilt tipinin bakımıda bir o kadar zor olmaktadır, bu tip ciltte bulunan sivilceler bazen nohut büyüklüğünde ve iri başlı kırmızı olabilmektedir, ellemek kesinlikle cildinize büyük zarar verir kesin olarak dermatolog yada estetisyene danışmak ve destek almak gerekir bu cilt tipini bakım riskli olmakla beraber cilt tipinde bulunan karışıklı yüzünden mümkünse doktor kontrolunde bakım yapmak gerekir.


  HASSAS CİLT TİPİ

  hasas cilt bakımı, hassas cilt

  • Hassas Cilt Bakımı: Hassas ciltler kuru cilt tipi yada yağlı cilt tipinede sahp olabilirler. En belirgin özelikleri cildin güzellik ürünlerine karşı hassasiyet göstermesidir anında tepki vererek tahriş olabilirler. Güneşe, rüzgara ve sağoğa karşı çok duyarlıdırlar bu cilt tipine sahip olan kişilerin yüzünde tahriş kızarıklık, iltihap, akne ve kılcal damarlarının belli olduğu görülmektedir.

  Hassas Cilt Tipi İçin Bakım Önerileri: Kokusuz ve alerjik olmayan ürünleri seçmeye özen gösteriniz. Cilt temizleyici, toner, makyaj ürünlerini seçerken hassas cltler için olanını seçmelisiniz. Cilt temizliği yaparken nazik olmalı ve maske yaparken yüzünüzde uzun süre bekletmemelisiniz. Papatya, hindistan yağı, aloe vera, lavanta, kekikyağı, biberiye gibi ürünleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yüze ve Cilde İyi Gelen Doğal Bitkisel Yağlar

  Bütün Cilt Tipleri İçin Genel Bakım Önerileri

  Güneş Işınlarından korunun: Güneşin zararlı etkisinden korunmak için güneş koruyucu krem ve losyonları kullanmayı alışkanlık haline getirin. Unutmayın ki güneş ışınları sadece yazın değil kışında tehlikelidir zararlı ışınlar bulutların arasından geçebilmektedir. Cilt tipinize uygun olan kremi seçmeyi unutmayın.

  güneş kremi,losyon

  Sabah Akşam Yüzünüzü Yıkayın: Çok önemli bir adım diyebiliriz. Yüzünüzü soğuk suyla yıkarsanız kan dolaşımı hızlandırabilirsiniz, ayrıca mümkünse yüzünüzü bir sünger yardımı ile bastırmadan yıkamanız çok etkili olabilir.

  cilt temizliği, yüz yıkama

  Sağlıklı Bir Yaşam: İlk iş sigarayı bırakmak ayrıca sigara içilen ortamlara bile girmeyin. Stresi azaltın ve dengeli ve düzenli şekilde beslenin. İş yerinde Strsli olmak bütün gününüzün kötü geçmesi demektir.

  stresi azaltın,cilt bakımı

  Bol Bol Su İçin. Herhalde bütün makalelerde bundan bahsetmişimdir su içmek cildin nem oranının dengeli olmasını sağlar, Su içmediğinizde cildiniz nemi alamayacağından kurumaya başlar kuru cilt demek kırışıklık ve yaşlı bir cilt demektir.

  cit bakımı için su,cilt

  C Vitanimi Bakımdan Zengin Meyveler Yiyin: C vitamini cildi onarır ve taze bir görüntüde kalmasını sağlar. Çilek, muz, mandalina ve diğer meyvelerden bol bol yiyebilirsiniz.

  c vitamini,cildi güzelleştiren meyveler

  Düzenli Spor: Artık düzenli egzersiz yapmanın cilde ve sağlığımıza faydalarını bilmeyen yoktur. Hafta sonu yürüyüşleri yada otobüsten 1 durak erken inmek cildinize ve sağlığınızaa çok şey kazandıracaktır.

  düzenli spor,sağlık

  Yeterince uyku: Yaşınızı göre genç biri için günde 8 saat uyku idealdir. Yeterli düzeyde uyku almanız güne zinde ve güçlü başlamanızı sağlayacaktır, Bunun cildinize etkisinide kısa sürede görebilirsiniz.

  düzenli uyku,cit bakımı

  Kaliteli Makya Malzemeleri: Kullandığınız makyaj malzemeleri sağlıklı ve kaliteli olsun cilt gözeneklerini tıkayan ve cildinizde sorunlar açan makyaj malzemelerinden uzak durmalısınız. Ayrıca makyaj Malzemelerinizi düzenli sterilize ediniz.

  makyaj malzemeleri,cilt temizliği

  Yatmadan Önce Makyaj Temizliği: Akşamları yatmadan önce makyaj artıklarını mutlaka temizleyin tıkanan gözenekler başka cilt sorunlarının ortaya çıkmassına sebep olabilir. Çok üşengeç biri iseniz ıslak mendil ile silmeniz bile yeterlidir. Unukan biri isende yatağının başında ıslak mendil bulundurabilirsin.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gül Suyunun Cilde Faydaları

  makyaj temizliği,cilt temizliği

  Doğal Cilt Bakım Önerileri

  Tam Yağlı Yoğurt ile Cilt Bakımı

  20 dakika boyunca yüzünüze tam yağlı yoğurt sürün ve bekleyin. Cilt ekeleri için ve sivilceler için haftada 2 gün denemenizi tavsiye ederim. 1 ay sonra cildinizin parladığını ve tazelendiğini görmek sizi şaşırtabilir. Yoğurdu alta görülen resimdeki gibi ince tabaka olacak şekilde fırça ile sürebilirsiniz.

  yoğurt ile cilt bakımı,yoğurt ile cilt

  Yulaf Ezmesi İle Cilt Maskesi

  Yulaf ezmesi akne, döküntüler ile mücadelede harika bir yoldur. Yulav ezmesi ile ıslak cilde masaj yaparak uygulayın ve durulayın yulav ezmesi cildinizde en fazla 5 dakika durmalıdır.

  yulaf ezmesi cilt bakımı, yulafla cilt bakımı

  Bal ile Yüz Maskesi

  Çok etkili bir cilt bakım maskesi olan bal ile güzel görünmek elinizde. Yüzünüze ince bir zar şeklinde bal sürün ve 20 dakika bekleyin. Akne tedavisi için etkili bir yöntemdir.

  bal maskesi,bal maskesi nasıl yapılır

  Banyo yapmak

  Cildinizi dinlerdirmek ve rahatlamasını sağlamak için banyo yapmanız çok önemlidir haftada en az 3 kere banyo yapmalısınız ayrıca suyun içinde dinlenmek cildinize çok iyi gelecektir. Soğuk su ile banyo yapmak cildinizi gerer ve sıkılaştırır.

  banyo, banyoda cilt bakımı

  Ölü Derileri Kaldırmak İçin Tam Yağlı Süt

  Cildinizdeki ölü derileri yok etmek için küvetin içerisini tam yağlı süt dökün ve 20 dakika bekleyin cildinizdeki ölü derilerden kurtulabilir ve cildinizi nemlendirebilirsiniz.

  süt banyosu,süt ile cilt bakımı

  Banyoda Hindistan Cevizi Sütü kullanın

  Güneş yanığı tedavisi için ve cildinizi rahatlatmak, nemlendirmek için Banyoda hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Küvetin içiresine dökün ve içine girin ama dikkat etin çok kaygan olacaktır. Küvette 20 dakika dinlenmek yeterlidir.

  hindistancevizi yağı,cilt bakımı

  Cildiniz İçin Nemlendirici Krem Kullanın

  Cildimizin nemli olması çok önemlidir. Doğal yağlar ve nemlediriciler ile cildinize bakmayı ihmal etmemelisiniz. Kışın cildinize vazelinden ziyade nemledirici ile cildinize bakabilirsiniz. E vitamini yağları, zeytin yağı, hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, shea yağı cildiniz için kullanabileceğiniz yağlardan bazılarıdır.

  nemlendirici krem,cildi nemlendiren kremler

  Kaplıcalara gidin

  İmkan dahilinde kaplıcalara yada termal otellere gitmeniz çok yararlı olacaktır. Buhar banyoları ve sıcak su tedavileri ile vücudunuzdan toksinleri ter ile atabilir, kan dolaşımını hızlandırarak daha sağlıklı olabilirsiniz.spa,kaplıcalar,sauna

  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.