Cilt Tipine Göre Cilt Bakım Yöntemleri

Cilt Tipine Göre Cilt Bakım Yöntemleri

Cilt Tipine Göre Cilt Bakım Yöntemleri Cilde gereken önemi verdiğiniz zaman sizlere karşılığını canlı,parlak pürüzsüz bir şekilde vereceğinizden emin olabilirsiniz. Evde cilt bakımı yaparak doğal görünümünüze tekrardan kazanmak için ilk önce bilmeniz gereken kural cilt tipinizi tanımaktır, ayrıca her tip cilt için bilmeniz gereken ortak kural doğru gıdalarla beslenmek, bol su içmek, cilt bakımınızı düzenli yapmak ve düzenli bir yaşam.

Cilt Tipine Göre Bakım Önerileri

Cilt tipinizi bilmeniz cilt bakımını yapmak adına en dikkat etmeniz gereken ilk kuraldır. Cilt toplam olarak  Beş’e ayrılırı bunlar;

Kuru Cilt Tipi

Yağlı Cilt Tipi

Hassas Cilt Tipi

Karma Cilt Tipi

Normal Cilt Tipi

Sizlerle şimdi cilt tipinizi belirlemek ve bakımını yapmanız için gerekenleri ayrı şekilde anlatacağım.

KURU CİLT BAKIMI

  • Kuru Cilt: Bu cilt yapısına sahip olan kişilerin ciltleri kırışıktır yaşlarından dahada büyük görünürler, ayrıca yüzlerinde siyah noktalar vardır. Kuru ciltler özelikle güneşe, rüzgara ve soğuğa karşı çok hassastırlar. Kuru ciltten kurtulmanın en etkili yönteme cildi doğal şekilde nemlendirmektir  .

 Kuru Cilt İçin Bakım Önerileri: Hindistan yağı, badem yağı, ceviz yağı ve zeytinyağını kullanmayı alışkanlık haline getirin düzenli kullanımında cildinizin yağ dengesinin korunduğunu göreceksiniz. Banyo yaparken nemlendirici şampuan ve sabun kullanın cildi kurutan sabunlardan uzak durmalısınız. Buhar banyosu yaparak cildinizin gözeneklerinin açılmasını ve nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Akşamları yatmadan önce cildinizdeki makyaj artıklarını tonik ile temizleyin ve sabah akşam nemlendirici krem sürmelisiniz.

 KURU CİLTLER İÇİN CİT BAKIMI


YAĞLI CİLT BAKIMI

  • Yağlı Cilt Bakımı: Cilt kırışıklıları konusunda çok şanlı olmalarına rağmen herhalde sivilce, akne konusunda rakipleri yoktur. Cildiniz çok parlıyor ve bir ıslak mendille sildiğinizde yağların ıslak mendilde olduğunun görürseniz yağlı cilt yapısına sahip olduğunu anlayabilirsiniz. Yağ bezleri bu cilt tipinde çok çalıştığından devamlı olarak ciltleri yağlıdır, cilt gözenekleri çok sık tıkanır bunun sonucunda ise istenmeyen akneler ve lekeler sıklıkla görülebilmektedir.

Yağlı Cilt İçin Bakım Önerileri: Kuru cildin aksine yüzünüz kirleri ve tozları çektemek için çok müsaittir, havada uçuşan kirleri ve pislikleri kendine mıknatıs gibi çeker bunun sonucunda cilt gözenekleri çok sık tıkanır. Akşamları yüz temizliğini yapmadan yatmamalısınız gözenekleri açmak için tonik yada maden suyu kullanmanız etkili olabilir. Ayrıca yağlı ciltler için buradaki maskeleri uygulayabilirsiniz.

YAĞLI CİLTLER İÇİN CİLT BAKIMI


NORMAL CİLT BAKIMI

  • Normal Cilt Bakımı:  En ideal cilt tipidir ciltleri ne yağlı nede kurudur. Ciltte ” T”  noktası olarak adlandırıan bölge yani alın ve ve burun bölgesi genel olarak yağlı iken yanaklar ve cene bölgesi gergin ve kuru olur buda yüzün dengeli bir konumda olmasını sağlar. Bazı normal ciltler mevsimsel değişiklik gösterebilir kışın kuruyan yazında yağlanan cilt tiipine sahip olan kişilerde vardır.

Normal Cilt Tipi İçin Bakım Önerileri: Normal ciltler için olan menlendirici kremleri kullanmaları tavsiye edilir. Yüz temizliği için ise alkol ile cilt temizliğini yapmaları yeterlidir.

CİLT BAKIMI NASIL OLMALI


KARMA CİLT CİLT TİPİ

  • Karma Cilt Tipi: Kararsız cilt tipi olarakta adlandırılmatadır, deri üzerinde iki yada üç cilt tipi görülebilmektedir. Cildin bir kısmı kuru iken başka bir bölgesinde ise yağlanmaya bağlı olarak sivilceler çıkabilmektedir.

Karma Cilt Tipi İçin Bakım Önerileri: Karışık bir cilt tipinin bakımıda bir o kadar zor olmaktadır, bu tip ciltte bulunan sivilceler bazen nohut büyüklüğünde ve iri başlı kırmızı olabilmektedir, ellemek kesinlikle cildinize büyük zarar verir kesin olarak dermatolog yada estetisyene danışmak ve destek almak gerekir bu cilt tipini bakım riskli olmakla beraber cilt tipinde bulunan karışıklı yüzünden mümkünse doktor kontrolunde bakım yapmak gerekir.


HASSAS CİLT TİPİ

  • Hassas Cilt Bakımı: Hassas ciltler kuru cilt tipi yada yağlı cilt tipinede sahp olabilirler. En belirgin özelikleri cildin güzellik ürünlerine karşı hassasiyet göstermesidir anında tepki vererek tahriş olabilirler. Güneşe, rüzgara ve sağoğa karşı çok duyarlıdırlar bu cilt tipine sahip olan kişilerin yüzünde tahriş kızarıklık, iltihap, akne ve kılcal damarlarının belli olduğu görülmektedir.

Hassas Cilt Tipi İçin Bakım Önerileri: Kokusuz ve alerjik olmayan ürünleri seçmeye özen gösteriniz. Cilt temizleyici, toner, makyaj ürünlerini seçerken hassas cltler için olanını seçmelisiniz. Cilt temizliği yaparken nazik olmalı ve maske yaparken yüzünüzde uzun süre bekletmemelisiniz. Papatya, hindistan yağı, aloe vera, lavanta, kekikyağı, biberiye gibi ürünleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bütün Cilt Tipleri İçin Genel Bakım Önerileri

Güneş Işınlarından korunun: Güneşin zararlı etkisinden korunmak için güneş koruyucu krem ve losyonları kullanmayı alışkanlık haline getirin. Unutmayın ki güneş ışınları sadece yazın değil kışında tehlikelidir zararlı ışınlar bulutların arasından geçebilmektedir. Cilt tipinize uygun olan kremi seçmeyi unutmayın.

 

Sabah Akşam Yüzünüzü Yıkayın: Çok önemli bir adım diyebiliriz. Yüzünüzü soğuk suyla yıkarsanız kan dolaşımı hızlandırabilirsiniz, ayrıca mümkünse yüzünüzü bir sünger yardımı ile bastırmadan yıkamanız çok etkili olabilir.

 

Sağlıklı Bir Yaşam: İlk iş sigarayı bırakmak ayrıca sigara içilen ortamlara bile girmeyin. Stresi azaltın ve dengeli ve düzenli şekilde beslenin. İş yerinde Strsli olmak bütün gününüzün kötü geçmesi demektir.

 

Bol Bol Su İçin. Herhalde bütün makalelerde bundan bahsetmişimdir su içmek cildin nem oranının dengeli olmasını sağlar, Su içmediğinizde cildiniz nemi alamayacağından kurumaya başlar kuru cilt demek kırışıklık ve yaşlı bir cilt demektir.

 

C Vitanimi Bakımdan Zengin Meyveler Yiyin: C vitamini cildi onarır ve taze bir görüntüde kalmasını sağlar. Çilek, muz, mandalina ve diğer meyvelerden bol bol yiyebilirsiniz.

 

Düzenli Spor: Artık düzenli egzersiz yapmanın cilde ve sağlığımıza faydalarını bilmeyen yoktur. Hafta sonu yürüyüşleri yada otobüsten 1 durak erken inmek cildinize ve sağlığınızaa çok şey kazandıracaktır.

 

Yeterince uyku: Yaşınızı göre genç biri için günde 8 saat uyku idealdir. Yeterli düzeyde uyku almanız güne zinde ve güçlü başlamanızı sağlayacaktır, Bunun cildinize etkisinide kısa sürede görebilirsiniz.

 

Kaliteli Makya Malzemeleri: Kullandığınız makyaj malzemeleri sağlıklı ve kaliteli olsun cilt gözeneklerini tıkayan ve cildinizde sorunlar açan makyaj malzemelerinden uzak durmalısınız. Ayrıca makyaj Malzemelerinizi düzenli sterilize ediniz.

 

Yatmadan Önce Makyaj Temizliği: Akşamları yatmadan önce makyaj artıklarını mutlaka temizleyin tıkanan gözenekler başka cilt sorunlarının ortaya çıkmassına sebep olabilir. Çok üşengeç biri iseniz ıslak mendil ile silmeniz bile yeterlidir. Unukan biri isende yatağının başında ıslak mendil bulundurabilirsin.

Doğal Cilt Bakım Önerileri

Tam Yağlı Yoğurt ile Cilt Bakımı

20 dakika boyunca yüzünüze tam yağlı yoğurt sürün ve bekleyin. Cilt ekeleri için ve sivilceler için haftada 2 gün denemenizi tavsiye ederim. 1 ay sonra cildinizin parladığını ve tazelendiğini görmek sizi şaşırtabilir. Yoğurdu alta görülen resimdeki gibi ince tabaka olacak şekilde fırça ile sürebilirsiniz.

 

Yulaf Ezmesi İle Cilt Maskesi

Yulaf ezmesi akne, döküntüler ile mücadelede harika bir yoldur. Yulav ezmesi ile ıslak cilde masaj yaparak uygulayın ve durulayın yulav ezmesi cildinizde en fazla 5 dakika durmalıdır.

 

Bal ile Yüz Maskesi

Çok etkili bir cilt bakım maskesi olan bal ile güzel görünmek elinizde. Yüzünüze ince bir zar şeklinde bal sürün ve 20 dakika bekleyin. Akne tedavisi için etkili bir yöntemdir.

 

Banyo yapmak

Cildinizi dinlerdirmek ve rahatlamasını sağlamak için banyo yapmanız çok önemlidir haftada en az 3 kere banyo yapmalısınız ayrıca suyun içinde dinlenmek cildinize çok iyi gelecektir. Soğuk su ile banyo yapmak cildinizi gerer ve sıkılaştırır.

 

Ölü Derileri Kaldırmak İçin Tam Yağlı Süt

Cildinizdeki ölü derileri yok etmek için küvetin içerisini tam yağlı süt dökün ve 20 dakika bekleyin cildinizdeki ölü derilerden kurtulabilir ve cildinizi nemlendirebilirsiniz.

 

Banyoda Hindistan Cevizi Sütü kullanın

Güneş yanığı tedavisi için ve cildinizi rahatlatmak, nemlendirmek için Banyoda hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Küvetin içiresine dökün ve içine girin ama dikkat etin çok kaygan olacaktır. Küvette 20 dakika dinlenmek yeterlidir.

 

Cildiniz İçin Nemlendirici Krem Kullanın

Cildimizin nemli olması çok önemlidir. Doğal yağlar ve nemlediriciler ile cildinize bakmayı ihmal etmemelisiniz. Kışın cildinize vazelinden ziyade nemledirici ile cildinize bakabilirsiniz. E vitamini yağları, zeytin yağı, hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, shea yağı cildiniz için kullanabileceğiniz yağlardan bazılarıdır.

 

Kaplıcalara gidin

İmkan dahilinde kaplıcalara yada termal otellere gitmeniz çok yararlı olacaktır. Buhar banyoları ve sıcak su tedavileri ile vücudunuzdan toksinleri ter ile atabilir, kan dolaşımını hızlandırarak daha sağlıklı olabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.