Domates Maskesi Tarifi, Faydaları ve Kullananlar

Domates Maskesi Tarifi, Faydaları ve Kullananlar

Evinizde pratik şekilde yapılan ve cilde uygulanan doğal cilt bakım maskeleri biz bayanların en büyük kurtarıcı olmaktadır. Kozmetik ürünlere nazaran daha ucuz ve sağlıklı olması ise bu maskenin cazibesini artırmaktadır.

Dometes maskesi ile evde cilt bakımı için sıkça kullanılan maskelerin başında ilk sırada bulunmaktadır. Çok etkili olan domates maskesi, Cilt beyazlatma ve sivilcelerin yok edilmesinde tavsiye edilen doğal maskelerin başında ilk sırayı almaktadır.

Domatesin İçeriğinde Bulunanlar

 • Vitamin deposu olan Domatesin içerisinde A, C, E, B1, B2, B3, B5, B6, B9, Folat bulunmaktadır.
 • Domatesin içerisinde A vitamini bolca bulunmaktadır. A vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir,  göz sağlığına iyi geler ve en önemlisi olan cilt dokularını yeniliyerek canlanmasını sağlar.
 • C vitamini sayesinde vücuttaki antioksidanları uyararak devreye girmesini sağlar. Bu antioksidanlar en fazla cilde yarar sağlamaktadır.
 • Dometesin içerisin cildimize ve vücudumuza yararlı olan magnezyum, demir, fosfor, kalsiyum, sodyum ve bakır minareleri bolca bulunmaktadır.

Cilt Beyazlatan Domates Maskesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

 • 1 adet domates
 • 1 tatlı kaşığı pirinç unu

Hazırlanışı

1 Adet orta boy domatesi rendeliyoruz yada küçük parçalara bölüyoruz. Rendelediğimiz domatesi temiz bir tülbetle sıkıyoruz ve domatesin suyunu çıkarıyoruz. Başka bir kabın içerisinede pirinç unu eklenir ve süzülen domates suyu unun üzerine dökülür, uygun kıvama gelen kadar malzemeler karıştırılır. Hamur kıvamı almasını sağlamalısınız. Hazırladığımız maskeyi göz çevresi hariç yüzünüzün her yerine sürebilirsiniz. Ortalama 10 dakika bekledikten sonra yüzümüzü ılık su ile yıkıyoruz. Bu maskesi haftada bir kere uygularsanız cilt renginizin zamanla açıldığını görebilirsiniz.

Sivilce Lekeleri İçin Domates Maskesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • 1 adet domates
 • 1 adet avokado
 • 1 tane salatalık

Hazırlanışı

1 Adet domates yıkanır ve catal ile güzel şekilde ezilir. Ezme işleminin çok iyi yapılması lazım domates parçacıklarının kalmamasına dikkat edin. Diğer malzemelerimiz salatalık ve avokado ise rendelenir. Rendelenen salatalık ve avokado karışımının suyu sıkılarak hazırladığımız ezilmiş domatesin içerisine dökülür. Bu malzemeler iyice karıştırılır. Hazırlanan maske cildimizde sivilce lekelerinin bulunduğu bölgeye uygulanır. Karışım lekelerin üzerinde ortalama olarak 20 dakika beklemesi yeterlidir. Düzenli şekilde haftada bir kere bu maskeyi uygularsanız sivilce lekelerinin yok olduğunu görebilirsiniz.

Dikkat:  Domates maskesi bazı cilt tiplerinde tepki verebilir. Sizlere verdiğimiz maskeyi uyguladıktan sonra cildinizde oluşan değişiklikleri takip etmeniz gerekli. Herhangi alerjik sorun yada kızarıklık, kabarma, yanma, kaşınrı olursa domates maskeleri cildinize uygun olmadığından tekrar kullanmazı tavsiye etmiyoruz.

Domates Maskesi Hangi Cilt Tipine Uygundur?

 • Cilt Beyazlatıcı Domates Maskesi:

Domates maskesi  genel anlamda bütün cilt tipleri için uygundur. İçeriğinde sadece domates ve un pulunmasından dolayı herhangi bir zararı yoktur. Güvenle ve gönül rahatlığı ile bu cilt bakım maskesini uygulayabilirsiniz. Ama unutmayın çok nadirde olsa domates bazı cilt yapılarında tepki verebilmektedir.

 • Sivilce Lekelerini Geçiren Domates Maskesi:

Diğer maskede olduğu bu maskemizdede herhangi bir yan etki bulunmamaktadır. Bu maskeyi hazırlarken cildi aşırı kurutan malzemelerin konulmaması yeterlidir.

Domates Peeling Etkisi Yaratır

Bir dilim domatesi kesin ve yüzünüze sürün doğal bir peeling etkisi yaratmaya başladığını göreceksiniz. Sürdükten sonra ise ılık su ile yıkamanız yeterlidir. Cildinizin nem oranın dengelendiğine göreceksiniz, eğer cildiniz çok kuru ise domatesin içerisine zeytinyağı sürerekte kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.