Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır? Evde Maske Tarifi Önerileri

Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır? Evde Maske Tarifi Önerileri

Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır? Cilde Faydaları ve Evde Maske Tarifi Önerileri; Yoğurt tüketmenin faydasını bilmeyin yoktur. Dünyanın en uzun süre yaşayan insanı Zaro Ağa uzun yaşamasını yoğurda borçlu olduğunu söylemiştir. 162 yaşında ölen Zaro Ağa her akşam sadece yoğurt yediğini her zaman dile getirmiştir.Uzun ve sağlıklı yaşamanın en etkili doğal ürünü olan yoğurt ile hem sağlığını koruyabilir hemde cilt bakımını yapabilirsiniz.

Yoğurt ile yapacağınız yüz maskesi ile kısa sürede mucizeler yaratabilir ve çevrenizdeki insanların dikkatini çekebilirsiniz. Hem maliyenin çok düşük olması hemde sağlıklı ve doğal olması sebebi ile tercih edilmesindeki en büyük etken olarak göze çarpıyor.

Yoğurtta Bulunan Besinler

Yoğurt ile yapacağınız yüz maskesi ile cildinize parlaklık kazandırabilirsiniz. Bu sebebi ise yoğurdun içerisinde bulunan besinler ve vitaminlerdir. Hemen hemen içeriğinde bulunan bütün bileşenler cilde dost ve yararlıdır. İşte yoğurdun içerisinde bulunan ve cildimize dost olan etkenler;

Yoğurdun İçerisinde Bulunan Ana Besinler

 • Çinko:

100 gr yoğurdun içerisinde yaklaşık olarak 1 mg çinko bulunur. Yoğurtta bulunan çinko minareli sayesinde cildinizin sıkılaşmasını, hücre çoğalmasını ve doku büyümesine rahatlıkla sağlayabilirsiniz. İçeriğinde bulunan anti-inflamatuar özelliği sayesinde saydığım özelliklerin yanında akne ve sivilce oluşumu engelleyebilir ve oluşan sivilce lekelerin ide yok edebilirsiniz.

 • Kalsiyum:

Yoğurdun kalsiyum bakımından zengin olduğunu bilmeyen yoktur. Ama kalsiyumun epidermisin içerdiğini çoğu kişi bilmez. Yüzünüze yoğurt maskesi yaptığınız zaman doğal olarak cildinizin yenilenmesine, kuru ve mat görüntüde olan cildinizin yok olmasını sağlarken nem oranını da korumuş olursunuz.

 • B Vitamini:

Yoğurdun içeriğinde  B2, B5 ve B12 vitaminleri bulunur. B12 vitamini sağlıklı ve parlak cilt elde etmeniz için çok etkili bir vitamindir. Ayrıca yoğurtta bulunan Riboflavin cildinizin nemli kalmasına yardımcı olurken cildinizin nem oranını da korur. Cilt hücrelerini koruyan, hücreleri yenileyen,ve sağlıklı hücre oluşumu sağlayan Riboflavin yoğurtta bolca vardır. Ortalama olarak bir kase yoğurtta günlük ihtiyacımız olan riboflani’nin %20 ile 30 kadarı bulunur.

 • Laktik Asit:

Yoğurdun ana bileşenlerinde  biri olan laktik asit ayrıca pek çok cilt bakım ürünlerininde ana bileşendir. Laktik asit çok etkili bir cilt nemlendiricidir.  Ayrıca anti aging özelliği sebebi ile kırışıklıkların yok olması, kırışıklıkların görünümün azalması ve çizgilerin engellenmesinde harika sonuçlar yaratmaktadır.

Yoğurdun içeriğinde bulunan cilt dostu  mineralleri, vitaminleri ve bileşenleri öğrendiğimize göre sıra yoğurt maskesi ile bu faydaları nasıl kullanacağımızı öğrenmeye geldi sıra, yoğurt maskesinin yüze faydaları, yoğurt maskesi nasıl yapılır sorunun cevabı konumuzun devamında

Yoğurt Maskesinin Faydaları

Yoğurt maskesinin cilde bir çok faydası olduğu için mutlaka önerilen maskelerden biride yoğurt maskesidir. Sizlere en çok tercih edilen yoğurt maskesi faaydaları hakkında bilgi vermek istiyorum.

Yoğurt Maskesi Cildi Nemlendirir

Cildiniz çok kuru ve donuk bir görüntüsü var ise yoğurt maskesi ile cilt bakımı yapabilirsiniz. Yoğurtta bulunan laktik asit sayesinde cildiniz nemlenerek ve daha canlı görünecektir.

Yoğurt Maskesi Cildinizi Parlatacaktır

Yoğurdun içeriğinde bulunan laktik asit tirosinaz denilen enzimin oluşumunu engeller. Bu enzim malenin üretimden sorumludur. Melanin’in dengesiz üretilmesi cilt tonunuzun kararmasına sebep olur. Melanin üretimi dengeli hale getirilir ise parlak bir cilt ve güzel bir cilt yapısına sahip olabilirsiniz.

Exfoliasyon ( Ölü Hücrelerin Uzaklaştırılması)

Faydalarını saymakla bitiremediğimiz yoğurt cilt içinde harika bir exfoliantıdandır. Aynı şekilde laktik asit sayesinde doğal alfa hidoksil asit’in etkisi ile ölü deri hücreleri uzaklaşmasını sağlar. Cilde zarar vermeyen laktik asit ölü deriyi sağlıklı bir şekilde cildinizden uzaklaştırır.

Yoğurt Maskesi ile Cilt Lekelerinden Kurtulabilirsiniz

Düzenli şekilde her gün yoğurt maskesini kullanırsanız cildinizde bulunan akne ve sivilcelerin izden kurtulabilirsiniz. Yoğurdun içerisinde bulunan çinko sayesinde fazla yağ üretimi kısıtlayabilir ayrıca deri iltihaplarından kurtulabilirsiniz.

Yoğurt Maskesi İle Gözaltı Morlukların’dan Kurtulabilirsiniz

Gözaltı morlukları göz çevresinde oluşan siyah halkalar bazen canımızı sıkabilir. İşte yoğurt maskesi ile bu sorununuzdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.Yoğurtta bulunan çinko minareleri cilt lekelerini yok ederken ayrıca cilt tonunuzun açılmasını’da sağlamaktadır. Düzenli şekilde kullanıldığında etkisini kısa sürede görmeniz mümkün.

Yoğurt Maske ile Gençleşmek: Yoğurt ile yüz maskesi 

Yoğurt maskesi yaptığınız zaman içeriğinde bulunan mineraller, proteinler etkisini kısa sürede göstermeye başlar bu sayede daha gergin daha sıkı bir cilde sahip olabilirsiniz. Düzenli şekilde kullanıldığı zaman etkisini görmemeniz için hiç bir neden yok.

Yoğurt Maskesi İle Güneş Yanıklarında Kurtulabilirsiniz:

Çocukken cildimizde güneş yanıkları oluştuğunda annemiz hemen yoğurt sürerdi acıyı sızıyı alsın diye. İçeriğinde bulunan çinko güneş yanıklarını hafifleten ve yok eden etkisi ile bilinmektedir. Eğer yüzünüzde güneş yanıkları varsa kesin olarak doğal yoğurt maskesi yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Çinko doğal yağları dengeleyerek kızarıklık ve yanıkların etkisini azaltacaktır.

Diğer Malzemelerle Yoğurt Maskesi Yapımı

Cilt bakımına önem veren bayanların sıklıkla uyguladığı yoğurt maskesinin etkisini artırmak için içerisine başka doğal ürünler katılarakta kullanılabilir. İşte yoğurt maskesinin etkisini arttıracak diğer tarifler;

Kuru Ciltler İçin Yoğurt ve Rendelenmiş Havuç:

Cilt tipiniz kuru cilt tipi ise daha sağlıklı, yumuşak, nemli bir cilde sahip olmak için hazırladığınız yoğurt maskesinin içerisine rendelenmiş havuç katarak kullanabilirsiniz. Hazırladığınız yoğurt ve rendelenmiş havucu yüzünüze yarım saat boyunca tutmanız ve sonra ılık su ile yıkamanız yeterlidir. Kısa sürede etkisini göreceksiniz.

Yağlı Cilt İçin Yoğurt ve Limon Suyu Maskesi

Yağlı cilt tipine sahip bireylerin gönül rahatlığı ile kullanabileceği limon ve yoğurt maskesi ile  tıkanmış gözeneklerin açılmasını sağlarken cildin nem oranınıda sağlamış olursunuz. Limon suyu ölü hücrelerin deriden atılmasını sağlarken asitik yapısı nedeni ilede sivilceli ciltteki bakterilerinde yok edilmesini sağlar. Aynı zamanda limon suyu cilt tonunuzun açılmasını ve cildinizin daha sağlıklı ve güzel görünmesini sağlayacaktır.

Bal ile Yoğurt Maskesi:

Doğal bir nemlendirici olduğu artık neredeyse herkes tarafından bilinen bal ile harika cilt maskesi yapabilirsiniz. Yoğurt ve bal ile yapacağınız maske ile cildiniz nemlenerek daha sağlıklı ve pürüzsüz görünecektir. Ayrıca bal sivilce ve akne oluşumunu engelleyen anti-bakteriyel özelliklere sahiptir.

Maske Yapmadan önce mutlaka okuyun: Yoğurt ile harika bir cilt görüntüsü elde etsenizde almanız gereken bir kaç önlem vardır. Cildiniz çok hassas bir yapıda iseniz hafiften karıncalanma hissi yaşayabilirsiniz. Ancak karıncalanma yerine cildinizde batma, yanma, alerjik tepkiler ile hemen yüzünüzü ılık su ile yıkamalı ve asla dene memelisiniz.  Cildiniz laktik asit yada yoğurtta bulunan diğer bileşenlere karşı teki vermiş olabilir. Süt ve süt ürünlerinde bulunan alfa ve beta hidroksit aside karşı tepki veren kişilerden olduğunuzda denemeniz asla tavsiye edilmez.  Çok nadirde olsa bu cilt tipine sahip olan kişiler bulunmaktadır eğer ilk denemede sorun yaşamazsanız bu maskeyi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yoğurt maskesi yapmaya karar verdiğinizde yoğurt alırken organik, kaymaksız ve yağlı ürün tercih etmelisiniz. Cildinizi nemlendirmek için mutlaka alacağınız yoğurdun tam yağlı olması gerekmektedir.

Yüz İçin Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır

Etkili bir yoğurt maskesi yapmak için pek çok yöntem vardır. Herkesin merak ettiği yoğurt maskesi nasıl yapılır, Evde yoğurt maskesi nasıl hazırlanır sorusunu cevabı ise konumuzun devamında, işte Cilt tiplerine göre yoğurt maskeleri ve tarifleri;

Kuru Ciltler İçin Yoğurt Maskesi

Kuru cilt yapısına sahip kişiler için yoğurt maskesi ile cildiniz nem dengesini sağlarken etkili bir sonuç almanızıda sağlayacaktır. İşte kuru ciltler için yoğurt maskesi tarifi ;

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı doğal, tam yağlı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı organik bal
 • 1 yemek kaşığı avokado püresi
 • 1 yemek kaşığı pişmiş yulaf ezmesi

Hazırlanışı: Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın ve ince bir hamur elde etmeyi sağlayınız. Hazırladığınız maskeyi 10-15 dakika kadar yüzünüzde tutun ve nemli bir bez yardımı ile çıkarın ılık su ile yıkmanız yeterlidir. Cildinizin kısa sürede nemlendiğini görebilirsiniz

Tahriş Olmuş  Cilt için Yoğurt Maskesi:

Cildinizde dış etkenler bağlı olarak tahrişler olmuş olabilir. Bunlar genelikle güneş yanıkları, iltihaplar ve kozmetik ürünlerin verdiği zararlar olabilir.Tahriş olmuş cilde ballı yoğurt maskesi ile bu sorununuzdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Malzemeler:

 • ¼ su bardağı tam yağlı yoğurt
 • ¼ su bardağı doğranmış salatalık soyulmuş olması gerekli
 • 1 çay kaşığı organik Aloe Vera jeli
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 2 damla papatya yağı

Hazırlanışı: Yukarıda saydığım bütün malzemeleri bir kaba koyuyoruz ve macun elde edene kadar karıştırıyoruz. Hazırladığınız macun çok akışkan ise tülbent ile süzmeniz gerekmektedir. Bu maskeyi 10-15 dakika yüzünüze uygulayın ve ılık su ile yıkamanız yeterlidir.

Akne ve Sivilceler İçin Limon ve Yoğurt Maskesi

Sivilce ve akne oluşuma neden olarak aşırı sebum üretiminden dolayı bakterilere hazır bir ortam oluşmaktadır. Bu maske ile sebum üretimini azaltmak ve cildimizde bulunan bakterilerin temizlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca limon  ve yoğurt maskesi ile siyah noktalardan’da kurtulabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı taze limon
 • 1 çay kaşığı zerdeçal tozu

Hazırlanışı: Bütün malzemeyi bir kabın içerisinde karıştırıyoruz. Ellerimiz yardımı ile maskeyi yüzümüze hafiften bastırarak uyguluyoruz. 10-15 dakika kadar bekleyip ılık su ile yıkamanız yeterlidir.

Doğal ve Parlak Bir Cilt İçin Yoğurt Maskesi

Şimdi size vereceğim maske tarifi ile hem doğal bir görüntü elde ederken hemde cildinizin beyazladığını ve parladığını göreceksiniz. Ayrıca cilt tonunu açmak isteyenlerde bu maskeyi rahatlıkla kullanabilir.

Malzemeler:

 • Yoğurt
 • Parçalanmış pembe mercimek
 • Portakal kabuğu rendesi

Hazırlanışı: İlk önce portakal kabuğunu ve mercimeği iyi karıştırdıktan sonra yoğurdu hazırladığımız karışımın içerisine ekliyoruz. Karışım işlemi bittikten sonra hazırladığımız maskesi yüzümüze sürüyoruz ve 15 dakika kadar bekliyoruz. Bu maskeyi kullanan kişilerin cildi kuru ise az miktarda çerisine bal ekleyebilirler.

Pul Pul Dökülen Cilde Yulaf ve Yoğurt Maskesi

Yoğurt ve yulaf harika bir şekilde ölü deriyi ciltten uzaklaştıran bir peeling etkisi gösterebilir. Aynı zamanda cildinizi beslerken cildinizin sıkılaşmasını sağlar.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı yulaf

Hazırlanışı: Yukarda saydığım iki malzemeyi karıştırın ve elleriniz yardımı ile masaj yapar şeklide hafiften baskı uygulayarak cildinize sürün. Kısa sürede etkisini göreceğiniz bu maske ile ölü derilerden kurtulabilirsiniz. Eğer cildinizde pul pul dökülme varsa bu maskeyi kullanmanızı tavsiye ederim.

Yoğurt Maskeleri Ne Sıklıkla Kullanılmalı

Cilt bakımınız için etkili olan yoğurt maskelerini kullanımı hem kolay hemde etkili sonuçlar almamız için harika maskelerden biridir. Yan etkisinin bulunmaması sağlık ve doğal olması sebebi ile rahatlıkla kullanabileceğiniz yoğurt maskeleri evde doğal yoğurt maskesi yapmak için harika bir yöntemdir. Eğer cildiniz hassas bir yapıda değilse ve aletjik reaksiyonlar vermiyorsa istediğiniz sıklıkta kullanabilirsiniz. Farklı cilt tipleri için ise yoğurt maskesi kullanım sıklığı ise;

Akne ve Sivilceli Yağlı Ciltler İçin

Etkili sonuç almanız için her gün kullanmanızda bir sakınca yoktur.

Kuru Ciltler İçin Yoğurt Maskesi

Kuru cilt tipine sahip olan kişilerin ciltlerini nemlendirmek için bir gün boş bir dolu şeklinde kullanmaları önerilir. Eğer bugün maske yaptıysanız yarın yapmamanız tavsiye edilir.

Mantar Enfeksiyonları  Buluna kişiler İçin Yoğurt Maskesi

Cildinizde enfeksiyonlar var ise ve bunları önlemek için haftada 1 kere yapmanız tavsiye edilir.

Sizlere elimden geldiği kadarı ile yoğurt maskesinin faydalarından, kullanım alanlarından, yoğurt maskesi ile yapılmış tariflerden bahsetmeye çalıştım. Sizlere verdiğim bütün yoğurt maskeleri denenmiş ve kabul görmüş maskelerdir. Sizden ricam yorum kısmına bu maskeleri deneyen kişilerin deneyimlerini artı ve eksi yönlerini paylaşmalarını ve bilgilerini aktarmalarını bekliyorum. Sağlıklı ve bakımlı günler dilerim.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.