Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir? En az meyvesi kadar kendisi de faydalı ve değerli olan limon kabuğunun sağlığa faydaları ve kullanım şekilleri bir hayli merak edilmektedir. Yalnızca serinleten içeceklerde veya leziz tatlılarda yer almakla kalmayıp daha sağlıklı ve zinde bir bedene sahip olmak isteyenler tarafından da sıkça kullanılması gereken limon kabuğu faydaları ile evlere şifa dağıtmaktadır. Rendeleyerek veya demleyerek kullanabileceğiniz bu leziz şifa kaynağının nelere iyi geldiği ve nasıl tüketilebileceği ise içeriğimizde açıklanmaktadır.

Limon Kabuğu Besin Değeri Nedir?

İçerisinde bol miktarda C vitamini bulundurmasıyla öne çıkan bir meyve olan limonun en az kendisi kadar C vitamini zengini olan suyu ve kabuğu da antioksidan bileşenler bakımından yüksek değere sahiptir. İçerisinde yalnızca C değil, pek çok temel ve hayati vitamini barındıran kabuk kısmı, polifenoller, mineraller, lifler, karotenoidler ve esansiyel yağlar bakımından da oldukça zengin olmakta, böylece kullanan kişiyi pek çok rahatsızlıktan korumaktadır.

Limon Kabuğunu Kimler Tüketemez?

Kalsiyum seviyesi düşük olup buna bağlı olarak böbreklerinde kalsiyum oksalat taşı gelişen kişilerin böylesi yoğun bir vitamin ve mineral deposuna karşı temkinli olması ve tüketim öncesinde doktoruna danışması önerilmekte, ayrıca limonun tansiyon düşürme etkisine sahip bileşenleri olduğu için tansiyon hapı kullananların da dikkatli olması önerilmektedir.

Limon Kabuğu Nasıl Tüketilir?

Aslında kek, kurabiye gibi hamur işlerinde veya sütlü tatlılara aroma vermede sıkça kullandığımız limon kabuğu faydaları ile mutfağın ve sofraların çok daha fazla yerinde bulunabilir. Salatalara dahi rendeleyerek katabileceğiniz veya çaya ve çorbaya atabileceğiniz bu besin deposu, içine girdiği her tarifi daha faydalı yapmakla kalmayıp daha ferah ve lezzetli de kılacaktır.

Çay olarak tüketilmesi de mümkün olan limon kabuğunu bu şekilde kullanmak içinse bir adet limonun kabuğunu yalnızca 10 dakika kadar kaynar su içerisinde demlemeniz yeterli olmakta, limon kabuğunun cilde faydaları içinse kabukların iç kısmıyla yüzü iyice ovduktan sonra 10 dakika bekleyip cildinizi durulamanız yeterli olmaktadır.

Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Farklı kullanım şekilleri olsa da tamamında son derece etkili ve faydalı olan limon kabuğunun mutlaka bilinmesi gereken yararlarından bazıları şu şekildedir:

Diş Etlerini Güçlendirir

İçerisinde yüksek miktarda C vitamini bulundurduğundan bahsettiğimiz limon kabuğunun yararları özellikle diş ve diş eti sağlığı üzerinde görülmekte, skorbüt oluşumunu engellediği bilinen kabukların böylece diş eti kanamalarını önlediği görülmektedir.

Karaciğer Yağlanmasını Azaltır

İçeriğinde bulunan pektin, esansiyel yağlar ve flonoidler sayesinde genel kolesterol seviyesini dengeleyen limon kabuğunun faydaları böylece karaciğer yağlarını önemli ölçüde azaltmaktadır.

Sindirimi Destekler

İçeriğindeki mevcut yüksek lif oranı sayesinde bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olan limon kabuğunun, ayrıca içerisinde bulunan pektin isimli bileşen sayesinde kabızlığı da önlemesi mümkündür.

Hücreleri Yeniler

Antioksidan seviyesi oldukça yüksek olup serbest radikalleri uzaklaştıran ve antioksidanları sayesinde C vitamini kapasitesini arttıran limon kabuğunun, böylece hem hücreleri yenilediği hem de kanserden koruduğu bilinmektedir. Özellikle ağız, boğaz ve mide kanserine karşı koruyan kabukların bu bölgelerde kansere karşı riskleri %50 oranında azalttığı düşünülmektedir.

Damar Sağlığını Korur

İçeriğindeki flavonoidler sayesinde damar yapısını korurken pıhtılaşma riskini de azaltan limon kabuğunun koroner arter hastalıklarına karşı koruyucu olduğu görülmektedir.

Limon Kabuğu Zayıflatır mı?

Sağlıklı bir yaşam için son derece etkili olan bitkisel çay türlerinden biri olan limon kabuğu çayı özellikle kilo vermek isteyenlerin dikkatini çekmektedir. Metabolizmayı hızlandırmaya yönelik etkileri bulunan bu çayın ayrıca vücudu toksinlerden arındırdığı bilinmekte, böylece yağlar gibi vücudun tuttuğu fazla sudan da kurtulmak bu çayla mümkün olmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.