Hamilelikte Vajinal Akıntı Neden Olur? Hamilelikte Beyaz Akıntı Normal mi?

Hamilelikte Vajinal Akıntı Neden Olur? Hamilelikte Beyaz Akıntı Normal mi?

Hamilelikte Vajinal Akıntı Neden Olur? Hamilelikte Beyaz Akıntı Normal mi? Hamilelik tüm kadınlar için oldukça heyecan ve mutluluk verici bir süreç olmakla birlikte elbette beraberinde alışkın olmadığımız bazı yeni durumları ve endişe yaratabilecek farklı belirtileri de doğuran bir süreç olmaktadır. Hamilelikte beyaz akıntı gelmesi yine bu merak edilen yaygın durumlardan biri olmakta, pek çok kadın hamilelikte süt gibi beyaz akıntı neden olur sorusuyla gelmektedir. Siz de hamileliğe ve bu süreçte yaşanan farklı tiplerdeki akıntı şikayetlerine dair tüm merak ettiklerinizi bu özel içeriğimizde bulabilirsiniz.

Gebelikte Vajinal Akıntı Neden Olur?

Bilimsel olarak lökorea olarak bilinen ve hamilelik döneminde gelişen beyaz akıntı sorunu, hamilelikle birlikte büyük ölçüde değişen östrojen ve progesteron hormonlarının miktarıyla direkt olarak ilişkili bir durumdur. Bir diğer deyişle gebelikte beyaz akıntı şikâyeti aslında normal karşılanmakta, çünkü bu durum değişen hormon seviyeleriyle ilişkili olmaktadır.

Hamileliğin ilerleyen haftalarında rahmin genişlemesiyle birlikte idrar kesesine uygulanan baskı artmakta, haliyle idrarı tutmak daha güç bir hal almaktadır. Bu nedenle pek çok hamile kadının akıntı sandığı sıvı aslında az miktarda kaçan idrar olmakta ve yine bu durum da hamilelikte normal karşılananlar arasında sayılmaktadır.

Hamilelikte sümüksü akıntı görülmesi aslında bebeğin anne karnına yerleşmesiyle de ilişkilendirilebilen bir durum olmakta, bebeğin haftalar içerisinde büyümesiyle birlikte anneden alacağı ihtiyaçları da değişmekte ve annenin bedeni bu duruma uyum göstermek için bazı salgılar üretmektedir. Genellikle beyaz renkte olan bu sümüksü akıntı başlangıçta olmayıp sonradan oluşabilmekte, bu da gebeliğin haftasıyla ilişkilendirilmektedir.

Hamilelikte Akıntı Nasıl Olur?

Pek çok hamile kadın tarafından merak edilen hamilelikte şeffaf akıntı veya beyaz akıntının nedenlerini açıkladıktan sonra, gelişebilecek farklı akıntı türleri hakkında da bilgi vermek gerekecektir. Pek çok kadın farklı renklerdeki akıntıları bebeğin sağlığından endişe ederek farklı yorumlasa da bu süreçte akıntının pembe ya da açık kırmızı olması da normal karşılanmakta, yerleşme kanaması da denen bu açık renk akıntılar genellikle hamileliğin ilk haftalarında görülmektedir. Kanamanın normal bir lekelenmeden öte, daha ciddi ve yoğun olması, örneğin çamaşırda kırmızı bir leke meydana getirmesi ise ciddi sorunların habercisi olabilmekte ve bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeyi mutlaka gerektirmektedir.

Hamilelikte Renkli Akıntı Ne Anlama Gelir?

Hamile kadınların akıntıları farklı yoğunlukta ve renklerde gelebilmekte, elbette her akıntı tipi de farklı bir durumu işaret etmektedir. Sarı renkli akıntıya hafif sızlama ve kaşıntının eşlik etmesi mantar enfeksiyonu için önemli belirtiler olurken, akıntının koyu renkte gelmesi ise klamidya veya trikomoniyaz gibi cinsel hastalıkları işaret edebilmektedir. Akıntının renginde anormali gözlemlenmesi veya hamilelikte akıntı şikayetine eşlik eden başka durumların gelişmesi halindeyse uzman doktorla görüşülmesi gerekmektedir.

Akıntının sarıya dönük yeşil renkte olması ise genellikle beraberinde kötü kokunun eşlik etmesiyle gerçekleşmekte, ayrıca bu akıntıların pütürlü bir kıvamı da olmaktadır. Daha ciddi sorunları işaret edebilen bu durum karşısında genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya bakteri enfeksiyonları değerlendirilmekte, yine doktora gitmek en mantıklı çözüm olmaktadır.

İlk haftalarda normal karşılanan ancak ilerleyen haftalarda devam ederken yoğunlaşması halinde endişeye neden olabilen kırmızı akıntılar ise, beraberinde ağrının da eşlik etmesiyle doktor kontrolünü yine gerekli kılabilmektedir.

Hamilelikte pembe akıntı, ilk dönemlerde normaldir. Sonraki dönemlerde vajinal tahrişe bağlı olarak görülebilir. Ancak pembe renk koyulaşırsa veya kanlı olmaya başlarsa, özellikle ağrı eşlik ediyorsa, doktor kontrolüne ihtiyaç duyulabilir. Hamilelikte süt beyazı akıntı bazı dönemlerde ne kadar doğal ve normal karşılanıyorsa gri akıntı ise aynı ölçüde risk içermekte, genellikle vajinal bölgeye yerleşen bakterilerin enfeksiyona neden olduğunu işaret eden bu belirtiye kaşınma, keskin kokular ve tahriş de eşlik edebilmektedir.

Hamilelikte akıntı pek çok durumda endişe yaratmayan geçici nedenlerden ileri gelse de anormal olduğunu düşündüğünüz veya rahatsız olduğunuz tüm genital şikayetler için uzman doktoru görüşü almanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maddi Yardım Bedava İnternet