İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nedir?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nedir?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nedir? Sık idrara çıkma gibi gündelik yaşamı etkileyen şikayetlere neden olan ve son derece yaygın görülen idrar yolu enfeksiyonu alt idrar yollarında meydana gelen iltihabi bir tablodur. Sizler için sık yaşanan bu sorunun nedenlerine, idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ve tedavisi gibi bilinmesi gereken konulara ışık tutuyoruz.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

İdrar yollarının çeşitli bölümlerinde ortaya çıkabilir olmakla birlikte genellikle alt idrar yollarında yoğunlaşan bir iltihaplanma rahatsızlığı olan idrar yolu enfeksiyonu böylece idrarın böbreklerden dışarıya atıldığı kısım olan mesane ve üretra olarak adlandırılan idrar yollarında oluşmaktadır. Alt idrar yollarının en sık tutulum şekli olan sistit mesanede oluşan iltihaplanmanın diğer adı olmakta, bu tablonun genellikle zararsız olduğu görülmektedir.

Üst idrar yollarını oluşturan ögeler böbrekler ve böbrekleri mesaneye bağlayan üreter adlı kanallardır. Bu bölgenin iltihaplanması sistite göre daha riskli ve ciddi olmaktadır. Üreterlerin böbrekle birleştiği yer olan renal pelvis enfeksiyona ön çok maruz kalan bölge olmakta, bu tablo ise piyelit olarak adlandırılmaktadır. Piyelite ek olarak enfeksiyon böbreklerde de görülürse o zaman piyelonefritten söz edilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir?

İdrar yolunun iltihaplanmasının altında yatan neden genellikle bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlardır. Kişinin kendi dışkısından gelerek üretradan giren ve yukarı doğru yükselen bakteriler idrar yollarının tutulumuna neden olmakta, en sık görülen bakteri Escherichia coli isimli bağırsak bakterileri olurken nispeten nadir de olsa gonokok ve klamidya gibi cinsel ilişkiyle bulaşan patojenlerin de enfeksiyona neden olması mümkündür.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Tipik şekilde sık idrara çıkma isteği ve idrarını yaparken yanma hissiyle karakterize olan idrar yolu enfeksiyonu belirtileri elbette kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. İdrar yolları iltihabı geçirmekte olan kadın popülasyonunun %5 ila %10’luk bir kısmının hiçbir belirti vermeden rahatsızlığı geçiriyor olması da bu değişkenliğe en iyi örneklerden biridir.

Toplumda sıklıkla görülen idrar yolu enfeksiyonu belirtileri nelerdir sorusuna verilebilecek yanıtlardan bazıları şu şekildedir:

 • İdrar yapma esnasında yanma ya da ağrı
 • İdrara çıkma sıklığında artış
 • İdrarın daha kesikli ve ince gelmesi
 • İdrarı tutmada güçlük çekme
 • İdrarda kan gelmesi
 • Alt karın kısmında ağrı

Şayet enfeksiyonun geliştiği bölge üst idrar yolu ise bu şikayetlere ek olarak böbrek hassasiyeti, yanlarda ağrı, yüksek ateş, bulantı ve kusma da görülebilmekte, kişi kendisini yorgun ve halsiz hissedebilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tanısı Nasıl Konur?

Normalde steril bir sıvı olan idrar, içerisinde herhangi bir virüs, bakteri ya da mantar bulundurmamakta, ancak sindirim sisteminde yer alan patojen mikroorganizmalar idrar yollarına girdiğinde bu durumdan idrarın içeriği de etkilenmektedir. Sindirim sistemlerinde doğal olarak bulunan koli basili türü bakterileri veya herpes, gonore, klamidya ve mikoplazma gibi enfeksiyonlara neden olan patojenleri idrarda görüntülemek teşhis koymada sık kullanılan bir yöntemdir.

İdrar yolu enfeksiyonu testi için idrar tahlili yaparak mikropların haricinde vücudun savunma hücreleri değerine bakmak ve çeşitleri proteinleri de incelemek mümkün olmakta, genellikle bu şekilde güvenilir tanı koyulabilmektedir. Enfeksiyona neden olan bakterinin kesin tespiti için idrar kültürü incelemesi gerekebilmekte, tekrarlayan ve ciddileşen sorunlar için idrar yolunun iç kısmının incelendiği sistoskopi adı verilen yönteme başvurulabilmektedir.

Enfeksiyona bağlı bir anormallik olup olmadığını belirlemek ve kist, taş, tıkanıklık gibi kitleleri incelemek için ek olarak böbrek ve mesane ultrasonu yani yüksek frekanslı ses dalgalarının kullanımıyla görüntüleme gerekebilmekte, idrar yolunun ayrıntılı görüntülenmesi gerekiyorsa X-ışınları kullanılarak BT yani bilgisayarlı tomografi çekilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Nasıldır?

Alt idrar yollarında gelişen iltihaplar kolay tedavi edilebilir ve doğru zamanda müdahale edilirse hızlı gelişme gösterebilir olmaktadırlar. Eğer idrar yolunun tamamı etkilenmemişse enfeksiyonların neredeyse yarısı hasar bırakmadan kendiliğinden iyileşmekte, şikayetleri azaltmak ve patojen yayılımını durdurmak için antibiyotik tedavisi önerilebilmektedir.

İdrar yolları enfeksiyonu tedavisi için erken dönemde müdahale edilmezse sorunun ilerleyebileceği ve hem ciddi hem kalıcı hasara neden olabileceği unutulmamalıdır. İdrar yapma esnasında yanma, ağrı, kesikli idrar gelmesi, kan gelmesi gibi şikayetler halinde mutlaka doktorun ziyaret edilmesi gerekmektedir.

 • Karmaşık ve ilerlememiş idrar yolları enfeksiyonu tedavisi antibiyotik türü ilaçlarla yapılmaktadır.
 • Antibiyotik kullanımını takip eden birkaç gün içerisinde sorun gerilemeye ve semptomlar azalmaya başlar.
 • Karın ağrısı veya genital yanma için antibiyotik ilaçlar haricinde ağrı kesici veya kas gevşeticiler verilebilmektedir.
 • Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik tedavisinin dozunu ve çeşidini arttırmak gerekmektedir.
 • Tüm tedaviler diyabet, baskılanmış bağışıklık, çocukluk veya gebelik dönemine uygun şekilde düzenlenebilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Her ne tedavi uygulanırsa uygulansın tamamen iyileşene dek düzenli ve yeterli su tüketimine ekstra dikkat etmesi gereken idrar yolu enfeksiyonu taşıyıcıları, bu çerçevede günde en az 2-2,5 litre su içmeye özen göstermelidir. Bu şekilde kullandığı ilaçların daha iyi etki etmesini sağlamakla kalmayan hastalar aynı zamanda vücudun patojenlere karşı savunma mekanizmasını da desteklemektedir.

Limon suyu veya limon sosu içeren yiyecekler, alkol, kahve, siyah çay ise böbreklerde tahrişi tetikleyen içecekler olduğu için bir süre kısıtlanmalı veya tamamen bırakılmalı, bunların yerine gün içinde su veya bitki çayları tüketimine odaklanılması gerekmektedir.

Yine idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir sorusuna yanıt oluşturabilecek diğer bazı öneriler ise şu şekildedir:

 • Bol bol su tüketmek
 • Gün içinde idrar tutmaktan kaçınmak
 • Dışkılama sonrası bölgesel temizliği önden arkaya doğru yapmak
 • Cinsel ilişkiden hem önce hem sonra genital bölgeyi temizlemek
 • Cinsel ilişki sonrasında idrar yapmak
 • Genital bölgeyi sabunla yıkamaktan kaçınmak
 • Sıklıkla hijyenik pedi değiştirmek
 • Hava alan rahat giysiler ve pamuklu iç çamaşırı tercih etmek

İdrar yolu enfeksiyonu tedavi yöntemleri arasından hangisinin uygun olduğunun yalnızca doktor tarafından belirlenebildiğini ve bilinçlenmeniz amacıyla paylaşılan bu bilgilere ek olarak olası bir şikayet halinde doktor görüşmesi sağlamanız gerektiğini unutmamalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.