Spordan Önce Ne Yemeliyiz?

Spordan Önce Ne Yemeliyiz?

Birincil hedefinizin performans mı yoksa fiziksel temelli mi olduğuna bakılmaksızın; spor öncesi uygun yakıtı almadığınız sürece, harika bir egzersiz programınızın olması mümkün değildir. Antrenman öncesi beslenmeniz için; karbonhidrat değeri yüksek, protein bakımından orta, yağ ve lif oranı düşük gıdalara odaklanmalısınız.

Yağ ve lif, sindirimi yavaşlatır ve egzersiz sırasında mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Karbonhidratlar, egzersiziniz için ana yakıt kaynağınızdır ve aynı derecede önemli olarak, beyniniz için de birincil yakıt kaynağıdır.

Spordan Önce Ne Yemeli?

Protein ve karbonhidratlar, spor öncesi için harika seçimlerdir; ancak, egzersiz öncesi yiyeceğiniz şeylerin, iyi hissetmenizi sağlayacak şeyler olması gerektiğini unutmayın.  “Peki, ne yiyeceğiz?” diyorsanız, aşağıda, spordan önce yiyebileceğiniz 8 besini bulabilirsiniz…

Pancar

Antrenman öncesi doğru besinleri tüketmek, enerjinizi ve performansınızı artırmanıza yardımcı olur. Doğru besinler; açlığı ve yorgunluğu önlerken, yanlış seçimler sindirim problemlerine neden olabilir. Pancar, hem çiğ hem de haşlanmış olarak, tadını çıkarabileceğiniz, besleyici bir sebzedir. Egzersiz öncesi size yardımcı olması, zamanlamaya ve vücudunuzun ihtiyaçlarına bağlıdır. Bazı araştırmacılar, özellikle pancar suyunun, özel bir performans arttırıcı olabileceğini belirtiyorlar.

Pancar, bir sporcunun beslenme programına eklenebilecek sağlıklı ve düşük kalorili bir seçenektir. 100 gr haşlanmış pancar, ortalama 35-40 kalori içerir ve yağ ya da kolesterol içermez. Ayrıca; 8 gram karbonhidrat, 7 gram şeker ve 2 gram lif içerir. Bu porsiyon miktarı, günlük 2000 kcal beslenen birinin günlük C vitamini ihtiyacının %6’sını karşılamaktadır. Pancar ayrıca; B vitaminleri açısından zengindir ve potasyum, magnezyum, demir ve manganez içerir.

Kordiseps

Kordiseps, doğal bir enerji takviyesi için tercih edilen besinlerden biridir. Çin’de yetiştirilen bir mantar olan kordiseps; yorgunluk ve kas güçsüzlüğü ile mücadele etmek, zihinsel enerjiyi geliştirmek, cinsel gücü arttırmak ve yaşlanma hızını yavaşlatmak için kullanılır. Kordisepsin, egzersiz sırasında performansı arttırdığına ve kapasiteyi geliştirdiğine inanılır. Bununla birlikte, 50-75 yaş aralığında 20 katılımcının performansını test eden bir çalışmada; egzersiz öncesi kordisepsin, bu yaş aralığındaki kişilerin performansının gelişmesine katkıda bulunduğunu göstermiştir.

Hindistan Cevizi Yağı

Kimyasal olarak Hindistan cevizi yağı, doymuş bir yağdır; ancak, çoğu doymuş yağın aksine, Hindistan cevizi yağı aslında sağlıklı bir besindir ve her sporcunun beslenmesinde yer almalıdır. Bu yağ, olgun Hindistan cevizi çekirdeğinden çıkarılır ve mükemmel bir ısı dengesi nedeniyle, ideal bir pişirme yağı seçeneği oluşturur. Ayrıca; vücut tarafından kolayca sindirilir ve hızla enerjiye dönüştürülür. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırma; Hindistan cevizi yağının, diğer yağları yakmaya ve metabolizma hızını arttırmaya yardımcı olduğunu ve böylece, vücut yağ seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğunu bulmuştur. Bu nedenle, Hindistan cevizi yağı; vücut yağını azaltmak, ancak bir yandan da kas kütlesini korumak istendiğinde kullanılacak besinler arasında yer alır.

 

Orman Meyveleri

Evet, meyveler sizin için iyidir. Sindirimi hızlıdır ve hareket halindeyken yenebilir. Bu da, meyveleri harika bir antrenman öncesi atıştırmalık yapıyor. Bununla birlikte, bazı seçenekler diğerlerinden daha iyidir. Vitamin ve mineraller yönünden zengin olan meyveler, size enerji ve kan düzenlemesi sağlar. Çilek, yaban mersini, ahududu ve böğürtlen gibi orman meyveleri; antioksidanlar yönünden zengindir. Bu meyveler, önemli kardiyovasküler yararlar sağlar ve kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Suyu

Hindistan cevizi suyu, mucize bir içecek olarak kabul edildi. Yaz sıcakları ile savaşmak için en iyi içeceklerden biridir ve  aynı zamanda hızlı bir enerji artışı için güçlü bir doğal spor içeceğidir. Kalori değeri düşüktür ve onu süper bir içecek haline getiren potasyum gibi doğal enzimler ve mineraller içerir. Hindistan cevizi suyunu günün herhangi bir saatinde içebileceğiniz gibi, doğru zamanda içmek; elde edebileceğiniz sağlık yararlarını kesinlikle ikiye katlayabilir.

Hindistan cevizi suyu, vücudunuzu nemlendirmeye ve egzersiz yapmadan önce enerjinizi artırmaya yardımcı olan harika bir doğal spor içeceğidir. Ayrıca, egzersiz sonrasında; yoğun antrenman sonrasında kaybedilen elektrolitlerin yenilenmesine yardımcı olur. Hindistan cevizi suyu içilmesi yorgunluk ve bitkinlikle mücadelede yardımcı olur ve en iyi enerji artırıcı içeceklerden biridir.

Chia Tohumları

Chia tohumu tüketmenin pek çok farklı yolu vardır; onu suyla karıştırıp sağlıklı bir içecek hazırlayabilir, hazırladığınız hemen her tarife ekleyebilir, meyvelerle karıştırabilir ya da daha pek çok tarifte kullanabilirsiniz. Chia tohumu yediğinizde, vücudunuza sağladığınız pek çok yarar vardır. Chia tohumu, egzersiz öncesinde güvenli bir şekilde alabileceğiniz besinlerden biridir; ancak aynı zamanda, vücudunuza farklı egzersizler yapma konusunda da enerji vereceğini bilmelisiniz.

Ispanak

Belçika’da yapılan bir araştırma; ıspanak ve roka gibi yeşil yapraklı ve pancar gibi kök sebzelerin, egzersiz performansını doğrudan arttırabildiğini gösterdi. Peki, etkilerini görmek için spor öncesinde ne kadar ıspanağa ihtiyacınız var? Çoğu çalışma, 2-3 su bardağı ıspanağın, yeterli olabileceğini belirtiyor. Bunu; ister doyurucu bir salata ya da spor öncesi yeşil smoothie hazırlayarak yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Bedava İnternet