Adet Döneminde Mide Bulantısı ve Kusma Neden Olur? Nasıl Geçer?

Adet Döneminde Mide Bulantısı ve Kusma Neden Olur? Nasıl Geçer?

Adet Döneminde Mide Bulantısı ve Kusma Neden Olur? Nasıl Geçer? Adet dönemi kadınların her ay düzenli olarak gördükleri bir döngüdür. Doğurganlığı korumak için gereklidir. Kadınlar bazı adet dönemlerinde sıkıntılı bir süreç yaşayabilir. Kadından kadına değişen bu durumda genelde adet döneminde mide bulantısı, adet dönemimde kusma, adet döneminde baş ağrısı en çok görülen sıkıntıların başında gelmektedir. Adet dönemimde yada adet dönemine girmeye başlandığında ortaya çıkan bazı belirtiler kimi kadında hafif olarak görülürken kimi bayanda ise şiddetli olabilir. Bu belirtilerin arasında yer alan adet döneminde mide bulantısı ve adet döneminde kusma tamamen doğal bir durumdur ve adet dönemi belirtilerinden biridir. Sizlere mide mide bulantısı ve kusma hafifletmek ve yok etmek için etkili öneriler vermeden önce adet dönemi nedir bundan bahsetmek istiyorum.

Adet Dönemi Nedir?

Kadınlarda ergenlik döneminin başlangıcının en önemli belirtisi, hormonların değişiminin göstergesi ve doğurganlık geçişi; bununla birlikte vücudun yumurta hazırladığı, kişiden kişiye bu zaman aralığının devam süresinin değiştiği zaman dilimidir. Menopoz dönemi ile de sona erer. Genellikle 12 -13 yaşlarında başlayıp, 50 -55 yaşına kasar devam eder. Bu sürecin belirlenmesi için genetik faktörler devreye girer.

Tüm adet dönemindeki reaksiyonlar 24 ila 35 gün içerisinde gerçekleşir. Kanama süreci 3 ila 8 gün arasında değişebilir. Yumurtlamaya hazırlık, yumurtanın kanala düşmesi, rahim duvarının kalınlaşması ve döllenmeyen yumurtanın vücuttan atılması şeklinde evreleri vardır.

Adet döneminde Mide Bulantısı ve Kusma Neden Olur

Hormon değişimleri bilindiği üzere bu peridotta çok fazla olur. Progestron hormonun azalıp östrojenin hormonunun çok fazlalaştığı zaman; kanama yani yumurtanın ve kalınlaşan rahim duvarının vücuttan atılacağı dönemde baş ağrısı, mide bulantısı, karın, kasık, bel ve bacak ağrıları sıklıkla görülür. Adet başlamadan 2-3 gün önce belirtiler kendini gösterir. Östrojen hormonunun artması ise direkt olarak sindirim sistemini etkiler. Mide de bu duruma alışkın olmadığından bulantı hatta kusmalar görülür.

Buna eşlik eden baş ağrısı da görülürse adet dönemine migren atağı geçiriyorsunuz demektir. Bu migren dönemseldir, yani adet dönemine aittir. Migren hastalığınız ve sinüzitlerinizle ilgili bir probleminiz var ise adet döneminde daha fazla baş ağrısı çekebilirsiniz. Ayrıca aşırı karın ve kasık ağrısı da bulantı sebepleri arasında sayılabilir. Adet döneminde mide bulantısı genelde kusma eşlik etmektedir.

Adet Döneminde Mide Bulantısı Nasıl Geçer

Adet döneminde mide bulantısı ve adet döneminde kusmayı önleyen bazı doğal bitkiler ve yöntemler bulunmaktadır. Bazen adet dönemine girişte ortaya çıkan bu belirtiler genelde adetliyken mide bulantısı hamilelik belirtisimidir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Adet döneminde görülen mide bulantısı hamilelik belirtisi değildir sadece adet döneminde görülen bir durumdur. Şimdi sizlere mide bulantısı ve kusmaya iyi gelen yöntemlerden bahsetmek istiyorum.

 • Doğum kontrol hapı kullananların bu etkileri daha az yaşadıkları bilinmektedir. Çünkü hormon seviyesini ayarlayarak dönemi daha hafif ağrılarla atlatmanızı sağlar.
 • Ağrılardan kurtulmak için papatya veya rezene çayı içmek, vücudu rahatlatacaktır. Bunun yerine kas gevşetici ilaçlardan da kullanabilirsiniz.
 • Kekik çayı içmek mideyi rahatlatacağı gibi, üreme hormonu sistemi üzerinde etkisi vardır. Kaynayan suyun içine 1 tatlı kaşığı kekik atıp 5-6 dakika demlendikten sonra içilir. Aşırı demlemekten kaçınılmalıdır. Tadı çok acı olabilir. Tercihen doğal kekiği olması etkisini arttıracaktır.
 • Nane limon karışımından yapılan çay mide ve bağırsak sistemini yatıştırdığı herkes tarafından bilinmektedir. Taze veya kuru naneden yapılabilir. Kuru nane tercih ederseniz 2 tatlı kaşığı, taze nane tercih ederseniz 7-8 yaprak yeterlidir. Kaynayan 1 -1,5 bardak suya atılır. Yarım limon dilimlenerek karışıma eklenir. Kabuklu olması gerekli vitamin ve minerallerin karışıma geçmesi için önemlidir. Taze sıkılmış 1 limon suyu da tercih edilebilir. 7-8 dakika demledikten sonra içmeye hazır hale gelir. İster oda sıcaklığında isterse sıcak olarak tüketebilirsiniz. Tatlandırmak için bir miktar şeker veya bal eklenebilir.
 • Adet döneminde mide bulantısının etkisini azaltmak için açık olarak koyulan çayın içine 6-7 tane kuru karanfil atıp şekersiz olarak tüketebilirsiniz.
 • Bulantıyı azaltmak için 1 çay kaşığı toz zencefili, 1 tatlı kaşığı balın içine karıştırarak kısa zamanda rahatlayabilirsiniz. Diğer bir zencefil içeren tarif ise; el başparmağımız kadar kestiğiniz taze zencefilin kabuklarını soyup, ortadan ikiye ayırın. 1 bardak kaynayan suda 5-6 dakika demledikten sonra bir yudum için. Mideniz bulandıkça yudum yudum alıp içmeye devam edebilirsiniz. Hepsini bir kerede tüketmemelisiniz. Aksi takdirde mideniz daha çok bulanabilir.
 • Baş ağrısını geçirmek için; nane veya okaliptüs yağını, karanfil yağı karıştırarak ile şakak ve kaş başlangıçlarına masaj yapabilirsiniz.
 • Ağır egzersizlerden kaçınmak, hatta ayakta durma süresini azaltmak bile kişiye iyi gelecektir. Yarım saatlik hafif tempolu açık hava yürüyüşlerin ağrılara iyi geldiği bilinmektedir. Böylelikle kan dolaşımı belirli bir miktar hızlanıp, ağrıyan yerlere fazla oksijen gitmesi sağlanabilir.
 • Derin ve düzenli nefes almak baş ağrısı aynı zamanda mide bulantısına iyi gelecektir.
 • Mide salgısını düzenlemek için anti asit mide ilaçları alınabilir. Aynı zamanda bulantı kesici ilaçlarda ağrının şiddetlendiği zamanlarda kullanılabilir. Çünkü ağrı mide bulantısına sebep olmaktadır. Ağızdan alınamıyorsa bir hastanede iğne veya fitil olarak kullanılmalıdır.
 • Bu durumda kafeinli içecek ve yiyeceklerden uzak durulup, su tüketimini arttırmak gerekir.
 • Adet döneminden önce iştahın açıldığı bilinmektedir. Çeşitli abur cubur veya birbirinle alakasız yiyecek ve içecekler üst üste tüketilir. Adet döneminde ise durum tersine döner. Ağrılarla birlikte yememe ve bir şey içmeme duygusu gelişmektedir. Özellikle vücut susuz kaldıkça baş ağrılarının arttığı uzmanlarca onaylanmış bir durumdur. Meyve suları, çorbalar, sebze yemekleri, bolca taze meyve tüketimi ise vücudumuzun dirençsiz kalmasının önüne geçecektir. Süt, yumurta, yoğurt, balık, maydanoz gibi ürünler ise tüketilecekler listesinin en başında olmalıdır.
 • Mide bulantınızı geçirmek için; el bileğimizin iç tarafından, kolumuza doğru 3 parmak yukarı yere baskı uygulamak ya da 3 dakikalık buz tutmak, sizi rahatlatacaktır. Sabah, öğlen, akşam uygulanmalıdır. Baskı uygularken çok bastırmamak, buz uygularken çok soğuduğunu hissettiğinizde biraz buzu uzaklaştırmak önemli püf noktalıdır.
 • Sarı leblebi tüketmek mide asidini düzenler. Böylelikle mide bulantısını bir süreliğine baskılanır.
 • Hem baş ağrısı hem de mide bulantısını geçirmek için ağza 1 adet karanfil atılıp çiğnenebilir
 • Kepekli yoğurt tarifi ise öncelikle mideyi rahatlatır daha sonra baş ağrısını hafif hafif geçirir. Karışımı hazırlamak için; 2 çorba kaşığı kepeğe 3 çorba kaşık yoğurt karıştırmak yeterlidir.
 • Adet döneminde vücudumuzda su tutulumu fazla olduğundan, ekstra tuz alınıp daha da fazla şişkinlik ve ağrılar oluşumuna neden olur. Bu yüzden tuz tüketimi minimum düzeyde tutulmalıdır.
 • Baş ağrısına en iyi gelen doğal besinler ise magnezyum içerenlerdir. Muz, badem, kaju, avokado, kurutulmuş kayısı, tam tahıllı unla yapılmış ekmek ya da diğer tam tahıllı unlu mamuller sayılabilir.

Adet Döneminde Mide Bulantısı Hakkında Merak Edilen Sorular

Adet döneminde mide bulantısı ve kusma en sık karşılaşılan bazı sorular ve cevaplarını sizinle paylaşmak istiyorum.

Adet döneminde kusmak normal mi

Adet döneminde mide bulantısı gibi kusmada belirtiler arasında olasına karşı adet döneminde görülen baş ağrısı migreni tetiklerse kusma görülür. Eğer kusma devamlı görülürse mutlaka bir hekime görünmek gerekebilir. Adetliyken kusma mide bulantısına ve karın ağrısı eşlik etmektedir. Adetliyken normal kusma normal sayılmaktadır.

Adetliyken mide bulantısı hamilelik belirtisi midir

Bayanların neredeyse şehir efsanesi haline getirdiği adetliyken hamile kalmak yada adet döneminde mide bulantısı hamilelik belirtisi midir sorusudur. Adetliyken hamile kalmak çok ama çok küçük bir ihtimaldir ve görülme sıklığı neredeyse yok denecek kadar azdır. Adetliyken hamile kalmak kısaca mümkün değildir.

Adet döneminde mide bulantısı ishal

Ader döneminde mide bulantısı belirtiler arasında olduğunu söylemiştir.  Adet döneminde ishal olmakta normal olarak görülür ama sıvı kaybı fazla olacağında bol bol su tüketmek ayrıca adet döneminde ishale iyi gelen gıdalar tüketmek faydalı olacaktır.

Adet döneminde mide bulantısı hamilelik

Adet döneminde mide bulantısı hamilelik ile alakası olmayan bir durumdur. Genelde hamilelik belirtilerinden biride mide bulantısıdır aynı şekilde adet dönemine girişte görüle mide bulantısı adet dönemi belirtilerinden biridir. Eğer mide bulantısı yaşıyorsanız ya hamilesiniz yada adet oluyorsunuz demektir. Ama adetliyken mide bulantısı yaşıyorsanız mu hamilelik ile alakalı değildir.

Adet öncesi mide bulantısı normal mi

Evet adet döneminde görülen mide bulantısı normal ve doğal bir durumdur. Çok rahatsızlık vermiyorsa sizlere verdiğim mide bulantısına iyi gelen yöntemler yardımcı olacaktır.

Adet sonrası mide bulantısı

Adet döneminde mide bulantısı geçirmek için mutlaka bol bol sıvı tüketilmeli ve aşırı derece mide bulantısı yoksa herhangi bir şey yapılmasına gerek yoktur.

Adet gecikmesinde mide bulantısı olurmu

Evet adet döneminde mide bulantısı olur ve bu durum doğal olarak karşılanır.

Şiddetli adet sancısı ve mide bulantısı

Şiddetli adet sancısı kesinlikle mide bulantısına hatta şiddetli baş ağrısına neden olmaktadır.

Sizlere adet döneminde kusma neden olur, adet döneminde kusma nasıl geçer, adet döneminde mide bulantısına ne iyi gelir hakkında bilgi vermeye çalıştım sizlerde aklına takılan soruları yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları