Tarlusal Tablet Nedir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı ve Kullanımı

Tarlusal Tablet Nedir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı ve Kullanımı

Tarlusal Tablet; Tıpkı kadınlarda salgılanan progesteron hormonu gibi hareket eden yani bu hormonu taklit eden bileşenlere sahip olan Tarlusal tablet; adet gecikmesi, adet yokluğu, şiddetli adet kanaması vb. sorunların tedavisi amacıyla reçete edilen bir ilaç olma özelliği taşıyor.

Östrojenin aşırı salgılanımından kaynaklanan problemleri çözüme kavuşturan Tarlusal tablet; adet düzensizliğini çözmenin yanı sıra bazı kadınsal rahatsızlıkları da tedavi ediyor.

Anormal rahim kanamalarını önleyen, adetin doğal döngüsünde seyretmesine yardımcı olan Tarlusal tablet; kadın cinsiyet hormonu olan progesteron eksikliğini gideriyor.

Bu yazımızda kısaca Tarlusal tablet nedir? Tarlusal tablet ne işe yarar? sorularını yanıtlamaya, bu ilacı kullanırken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli noktalara değinmeye çalışacağız:

Tarlusal Tablet Nedir?

Etkin maddesi medroksiprogesteron asetat olan bu ilacın yardımcı maddeleri arasında ise mısır nişastası, kalsiyum stearat, mineral yağ, sakkaroz, laktoz monohidrat ve talk yer alıyor.

Beyaz bir renge sahip, kokusuz, her iki düz olan, yuvarlak şekle sahip bu tabletlerin bir yüzünde ise T harfi bulunuyor.

İlaç; toplamda 12 adet tablet içeren blister ambalajlarda satışa sunuluyor.

Tarlusal tablet; doğal kadınlık hormonu olan progesteronun görevini yerine getiriyor ve progestojenler isimli ilaçlar sınıfında yer alıyor.

Tarlusal Tablet Ne İşe Yarar?

Aşırı östrojen hormonu salgılanımının neden olduğu komplikasyonları önleyen Tarlusal tabletin ne işe yaradığını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Aşırı östrojen salgılanımından kaynaklanan şiddetli ve düzensiz adet kanamalarını tedavi ediyor.
 • Endometrioz(endometrium dokusunun rahimde olması gereken yerden farklı bir yerde bulunması) tedavisi amacıyla kullanılıyor.
 • Adet yokluğu yani adet görememe söz konusu olduğunda reçete ediliyor.
 • Daha önce herhangi bir operasyona tabi olmayan, nükseden, metastaz şeklinde yayılma eğilimi gösteren, rahim iç duvarındaki kötü huylu tümörlerin tedavisinde ek ilaç olarak reçete ediliyor.
 • Menapoz sonrası süreçte pek çok kadının aldığı östrojen yerine koyma tedavisinde kullanılıyor. Böylelikle östrojenin kadınlar ve rahim üzerindeki olumsuz etkilerini önlüyor.

Kısacası bu ilacın adet yokluğu, aşırı adet kanaması tedavisiyle sınırlı kalmadığını aynı zamanda östrojen yerine koyma, kötü huylu tümör ve endometrioz tedavisinde de başarı gösterdiğini ifade edebiliriz.

Tarlusal Tablet Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı mutlaka doktor reçetesi üzerine ve doktorunuzun reçetede belirttiği şekilde kullanmalısınız.

Doktorunuz farklı bir şekilde reçete etmediği takdirde ilacı aşağıdaki şekilde kullanmalısınız:

Endometrioziste tedavisi;

Son adetinizin ilk gününden başlayıp bu ilacı 90 gün yani 3 ay boyunca aralıksız şekilde kullanmalısınız.

Kullanım esnasında hafif kanama ile karşılaşabilirsiniz. Bu durum, normal olduğundan endişelenmemeli ve ilaç kullanımını yarıda bırakmamalısınız.

Şiddetli ve düzensiz adet kanaması tedavisi:

Son adetinizin ilk gününden 16 gün sonrasında 8-10 gün boyunca bu ilacı kullanmalısınız.

Adet görememe tedavisi:

Toplam 3 dönem olacak şekilde 5-10 gün boyunca bu ilacı kullanmalısınız.

Hastalığınıza uygun doz ayarlaması için mutlaka doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Tarlusal tabletleri yemeklerden önce veya sonra çiğnemeden, ezmeden, sadece bol su eşliğinde yutarak tüketmelisiniz.

Çocuklarda tedavi amacıyla bu ilacı kullanmamalısınız.

Kullanım esnasında doz aşımına kaçmamalı, doz aşımı söz konusu olduğunda acilen doktorunuza ya da eczacınıza görünmelisiniz. Unutulan dozları dengelemek adına asla çift doz almaya kalkışmamalısınız.

Tarlusal Tablet Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bu ilacı kullanırken bazı noktaları göz önünde bulundurmamanız, birtakım ciddi yan etkilere maruz kalmanıza neden olabilir.

Yan etkilerle karşılaşmamak adına kullanım esnasında dikkate almanız gereken noktaları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İlacın etkin ya da yardımcı maddelerine karşı aşırı bir hassasiyetiniz mevcutsa bu ilacı kullanmamalısınız.
 • Sizde sebebi doktor tarafından teşhis edilmemiş vajinal kanama mevcutsa, damar iltihabı ya da damar tıkanıklığı şikayetiniz varsa, daha önce beyin kanaması geçirdiyseniz, sizde ileri derece karaciğer sorunu varsa, hamileyseniz ya da hamile olma ihtimaliniz söz konusuysa, sizde genital kanser varsa, daha önce tedavi edilmiş meme kanseri sizde varsa ya da şu an meme kanseriyseniz bu ilacı kullanmaktan kaçınmalısınız.

Sizde aşağıdaki problemlerden biri mevcutsa kullanım esnasında son derece titiz olmalı, doktorunuzun tüm talimatlarına birebir uymalısınız.

 • Tedavi esnasında beklenmeyen, ani vajinal bir kanama ile karşılaşırsanız,
 • Depresyondaysanız ya da daha önce depresyon geçirdiyseniz,
 • Migren ağrılarınız varsa,
 • Şeker, astım ya da sara hastasıysanız,
 • Sizde böbrek yetmezliği varsa,
 • Kalbinize dair bir hastalığınız mevcutsa,
 • Sizde kısmi ya da ani görme kaybı, çift görme ya da migren varsa,
 • Sizde ya da ailenizde geçmişte kan pıhtılaşması söz konusuysa,
 • Tarlusal kullanmadan önce ameliyat olduysanız;

Tedavi boyunca doktor kontrollerinizi aksatmamalısınız.

UYARI: Bu hormon ilacı, tıpkı diğer hormon ilaçlarının kullanımında olduğu gibi kadınlarda bacak, akciğer ya da başka bir yerde damarlarda kan pıhtı oluşumunu hızlandırabilir.

Bu yüzden; aşırı kiloluysanız, daha önce damarlarınızda ya da akciğerinizde pıhtı oluşmuşsa, daha önce birden fazla düşük yaptıysanız, ciddi bir ameliyat ya da operasyon geçirdiyseniz; kullanım esnasında dikkatli olmalısınız.

 

UYARI: Bu ilaçla tedaviye başlamadan önce kullandığınız tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçlarla ilgili olarak doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Özellikle Cushing sendromu tedavisinde kullanılan ‘aminoglutetimid’ ya da kan inceltici bir ilaç kullanıyorsanız; mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Tarlusal Fiyat 

Tarlusal tablet, oldukça uygun fiyata satışa sunuluyor. Sadece 100 TL gibi uygun bir fiyata bu ilacı alabiliyorsunuz.

Ancak ilaç; büyük oranda hormon içerdiğinden bu ilacı reçetesiz almamanız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Tarlusal Reçetesiz Satılır mı 

Tarlusal; reçetesiz olarak eczanelerde satılıyor.

Tarlusal Kullananlar:

Bu ilaçla adet görememe ve adet düzensizliği tedavisi gören kadınların yorumlarına internette rastlıyoruz.

Pek çok kişi, ürünü doktor reçetesi ile kullandığını, aşırı adet kanamasından kurtulduğunu ifade ediyor.

İlacın adet görememe tedavisinde kullanıldığını da yorumlarda görüyoruz.

Menopoza girmiş kadınlar, bu ilaç sayesinde aşırı terleme, sıcak basması, yorgunluk vb. şikayetlerinin azaldığından bahsediyor.

Lakin ilacın ciddi yan etkileriyle karşılaştığını söyleyen kişilerin yorumlarını da görebiliyoruz.

Bu ilaç; damar tıkanıklığı, damarlarda pıhtı oluşumu gibi ciddi yan etkiler doğurduğundan mutlaka ürünü reçete üzerine kullanmalısınız.

Tarlusal Kullandıktan Kaç Gün Sonra Adet Olunur

Adet olma süresi genelde kişiden kişiye değişmesine karşın tarlusal kullandıktan sonra ortalama 10 ile 12 gün içerisinde adet olmanız gerekir. Doktorunuz size bu hapı verdiğinde düzenli olarak kullandığınızda 10 ile 12 gün içerisinde adet dönemi başlar.

Tarlusal Ne Zaman Etkisini Gösterir

Tarlusal ilaç kullanmaya başladıktan hemen sonra etkisini göremezsiniz etkileri genelde 1 hafta içerisinde görülmeye başlar.

Tarlusal Adet Olunca Bırakılır Mı

Tarlusal ilacı kullanmaya başladıktan sonra adet gördüğünüz dönemlerde kesinlikle ilacı kullanmaya bırakmalısınız. Toplamada 12 tane hap olan bu ilacı ağer adet görmezseniz tamamını doktor kontrolünde kullanmanız gereklidir.

Tarlusal Tablet Emziren Anneler Kullanabilir Mi

Kesinlikle emziren anneler tarlusal ilacı asla dokktoruna danışmadan kullanmamaları gereklidir. İlacın içerisinde bulunan etken maddeler anne sütüne geçebilir.

Tarlusal Tablet Kaç Günde Etkisini Gösterir

Tarlusal ilac içerisinde 12 tane hap bulunmaktadır. Doktorunuzun size bildiği şekilde düzenli olarak bu hapların hepsinin kullanılması gerekmektedir. Eğer adet olmazsanız haplar bittikten sonra tam etki görmeye başlarsınız ortalama ise düzenli kullandığında 1 hafta içerisinde etkisini göstermeye başlar.

Tarlusal Günde Kaç Tane İçilir

Genelde doktorunuzun size reçete ettiği tarlusal hapı günde 3 tane kadar içmeniz önerilebilir. Kişiden kişiye göre değiştiği için mutlaka doktorunuza danışarak tüketmelisiniz.

Tarlusal İlaç Adetliyken Kullanımı

Kesinlikle adet görmeye başlarsanız bu hapı asla kullanmamalısınız.

Tarlusal İlaç Aç Mı Tok Mu İçilir

Tarlusal ilaç gün içerisinde tok karnına tüketilmesi gereken ilaçlardan biridir.

Tarlusal İlaç Kullandım Adet Olmadım Neden

Genelde yaşanan sorunlardan biride tarlusal ilaç kullandım adet olmadım neden sorusudur. İlacı doğru ve düzenli şekilde kullanırsanız genelde adet olursunuz. Kasık ağrısı görülebilir ve kesinlikle adet görülmeye başlanır eğer ilacı kullandıktan sonra adet olmazsanız mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Tarlusal Tablet Yan Etkileri:

Bu ilacın kullanımı, doz aşımına kaçan, birtakım hastalıkları bulunan ya da kremin bileşen maddelerine karşı aşırı hassasiyeti bulunan kişilerde ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Olası yan etkileri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Ciddi yan etkiler:

 • Hırıltı, yüz, dil, dudak ve boğazın nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmesi, bayılma hissi, nefes darlığı vb. aşırı duyarlılık reaksiyonları
 • Baş ağrısı, uyku hali, sinirlilik
 • Damar tıkanıklığı
 • Mide bulantısı
 • Ateş, yorgunluk
 • Memeden süt gelmesi, memede ağrı ve hassasiyet
 • Glukoz toleransında azalma
 • Yumurtalıklarda yumurta oluşumunun ortadan kalkması
 • Aşırı rahim kanaması
 • Akciğer ya da beyinde kan pıhtısı oluşumu
 • Sarılık
 • Saç dökülmesi, vücutta kurdeşen, aşırı tüylenme, kaşıntı
 • Uykusuzluk, depresyon, sinirlilik

Bu ilacın ciddi yan etkileri arasında bulunuyor. Bu yan etkiler; acilen tıbbi müdahale görmenizi hatta hastaneye yatırılmanızı bile gerektirebilir.

Bu yan etkilerden biri ya da birkaçı ile karşılaşmanız durumunda vakit kaybetmeksizin size en yakın hastanenin acil bölümüne görünmelisiniz.

Yukarıdaki yan etkilerin dışında farklı bir yan etkiyle karşılaşmanız durumunda doktorunuzu bilgilendirmeyi unutmamalısınız!

Bu ilacı 25 0C oda sıcaklığının altında, çocuklarınızın ulaşamayacağı bir yerde, kendi ambalajında, son kullanma tarihi ile uyumlu bir şekilde kullanmalısınız.

Daha önce Tarlusal tablet kullandıysanız ya da şu an bu ilaçla tedavi görüyorsanız; kullanıcı deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, görüşlerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.