Ertesi Gün Hapı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

Ertesi Gün Hapı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

Ertesi Gün Hapı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları Ertesi Gün Hapı Doğum kontrol haplarından farklı olarak, düzenli bir şekilde değil de istisnai durumlarda başvurulan bir gebeliği önleme yöntemi olan ertesi gün hapı, döllenmeyi engelleyerek, muhtemel gebeliğin başlamadan sonlanmasına olanak tanıyor.

Bilinçli bir şekilde kullanılmadığında yani doz aşımına kaçılıp, gereğinden fazla alındığında ciddi komplikasyonlara neden olabilen ertesi gün hapı, hormon içeriğinden kullanım esnasında oldukça dikkatli ve titiz davranmanız gerekiyor.

Korunmasız cinsel ilişkiden hemen sonra kadınlar tarafından gebe kalma olasılığını engellemek adına alınması gereken bu ilaç; doktorlar tarafından reçete edilebildiği gibi reçetesiz olarak eczanelerden de satın alınabiliyor. Lakin ürünü reçetesiz satın almak istediğinizde ortalama 90 TL ödemeniz gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca Ertesi Gün Hapı ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Kaç Sefer alınmalı? vb. bu ilacın kullanımına dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, ertesi gün hapına dair bilmeniz gereken o detaylar;

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Cinsel birliktelik esnasında herhangi bir önlem alınmaması, prezarvatif kullanımına rağmen kullanılan prezervatifin yırtılması, tecavüze uğrama vb. etmenler doğrultusunda ortaya çıkabilecek muhtemel gebeliği bir an önce önlemek adına formüle edilen ertesi gün hapı; gebelik riskini en aza indirgiyor.

Oluşan gebeliği engellemeyen yani hiçbir şekilde düşüğe neden olmayan ertesi gün hapları, alındıktan hemen sonra etkisini oldukça kısa bir zaman dilimi içerisinde göstermeye başlıyor.

Piyasada implamantasyon oluşumunu yani gebeliği önleyen birden çok ertesi gün hapı bulunmakla birlikte bu haplar; genellikle benzer içerikleri ile ön plana çıkıyor.

Ertesi gün haplarının bir kısmında yüksek oranda östrojen kullanılırken bir kısmında yalnızca progesteron hormonu yer alıyor.

Ertesi Gün Hapı Ne İşe Yarar?

Korunmasız yani önlem alınmamış cinsel ilişkiden sonra maksimum 72 saat içerisinde kullanılması gereken ertesi gün hapları, içerdikleri sentetik hormonlar sayesinde olası gebeliklerin %85 gibi büyük bir oranını engelliyor.

İlk 12 saat içerisinde alındıklarında gebeliği engelleme olasılığı daha yüksek olan bu hapların 12 saatten sonra tüketildiklerinde ise gebelik önleme etkilerinde azalma oluyor.

Öyle ki cinsel birliktelikten sonraki 24 saat içerisinde gebeliği önleme olasılıkları %98 olan bu ilaçlar, 24 saat sonrasında gebeliği yaklaşık %90, 48 saat sonrasında ise yaklaşık %75 oranında engelliyor.

72 saatlik yani 3 günlük süre dolduğunda ise ertesi gün hapları, işlevlerini tamamen yitiriyor. Yani gebeliği önleyici bir etkileri bulunmuyor.

Bu yüzden de gebe kalma ihtimali bulunan, istenmeyen gebelikle yüzleşmek istemeyen kadınların cinsel birliktelikten hemen sonra bu ilacı kullanmaları gerekiyor.

Ertesi Gün Hapı Faydaları:

Bileşenlerinde yer alan progesteron hormonu sayesinde yumurtlamayı geciktiren ertesi gün hapı, sperm fallop tüplerine kadar ulaşmış hatta yumurta sperm tarafından döllenmiş olsa bile rahim iç duvarının kalınlaşmasına engel oluyor. Böylelikle embriyonun rahme tutunmasını önlüyor.

Yumurtalıklar tarafından yumurta salınımına engel olan ertesi gün hapı, ayı zamanda yumurtalık tarafından salınan yumurtanın ise döllenmesine engel oluyor.

Kısacası ertesi gün hapının faydasının gebelik oluşumunu engellemek olduğunu ifade edebiliriz.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılmalı?

İstenmeyen gebeliği önlemek adına aşağıdaki durumlardan biri ya da birkaçı söz konusu olduğunda ertesi gün hapını kullanabilirsiniz.

 • Cinsel ilişki esnasında prezervatifin yırtılması
 • Doğum kontrol hapı kullanmayı unutma
 • Cinsel ilişki esnasında spiralin yerinden oynaması
 • Korunmasız cinsel ilişki
 • Tecavüz

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün haplarının nasıl ve ne şekilde kullanılması gerektiği ürünün markasına göre değişiklik gösterebiliyor.

Bununla birlikte günümüzdeki markalarda ilaç, genellikle tek dozlar şeklinde alınıyor.  Yine de ürünü kullanmadan önce ürünün prospektüsünü mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Ertesi gün hapını cinsel birliktelik sonrası 12 saat maksimum 72 saat içerisinde kullanmalısınız.

Kullanmak üzere aldığınız ertesi gün hağının içeriğindeki etkin ya da yardımcı maddelere karşı alerjiniz söz konusuysa bu ilacı kullanmaktan kaçınmalısınız.

Sizde ertesi gün haplarının emilimine engel teşkil eden Crohn hastalığı vb. herhangi bir ince bağırsak hastalığı, dış gebelik geçmişi ya da yumurtalık-rahim boyunca uzanan mevcut bir enfeksiyon söz konusuysa bu ilacı kullanırken oldukça dikkatli davranmalısınız.

Ertesi Gün Hapı Kaç Kez Kullanılmalı?

Ertesi gün haplarını doğum kontrol hapları gibi düzenli bir şekilde değil de yalnızca istisnai durumlarda kullanmalısınız.

İlacı ayda yalnızca bir sefere mahsus kullanmalısınız. Ertesi gün hapını aynı yıl içerisinde yani 12 aylık zaman diliminde 3 seferden daha fazla kullanmamaya özen göstermelisiniz.

İlacı aldıktan sonraki ilk iki üç saat içerisinde şiddetli mide bulantısı ile karşılaşabilirsiniz. Bu bulantının kusma ile sonuçlanması durumunda ilaç, etkisini göstermeyeceğinden ilacı tekrar almalısınız.

UYARI:

Ertesi gün hapının etkili olabilmesi adına bir sonraki adet başlangıcınıza kadar cinsel birleşimden kaçınmalısınız. Doğum kontrol hapı kullanmıyorsanız; cinsel birliktelik esnasında kondom ya da kapaklı spermmisid kullanmalısınız.

Korunmasız cinsel ilişkinin ertesi gün hapının etki göstermesini engelleyeceğini asla unutmamalısınız!

Ertesi Gün Hapı Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Bu ilaç, yüksek oranda hormon içerdiğinden ciddi yan etkilerle karşılaşmamak adına kullanım esnasında bazı önemli noktaları göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Bu önemli noktaları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Hamileyseniz, ertesi gün hapı kullanmamalısınız.
 • İlacı kullanmanıza rağmen hamile kalmanız durumunda mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.
 • Bebeğinizi emziriyorsanız; bu ilacı kullanıp kullanamayacağınıza dair doktorunuza danışmalısınız. Bu ilacı kullanmanız gerektiğinde öncelikle bebeğinizi emzirmeli ardından bu ilacı almalısınız. İlacı aldıktan sonra 8 saat boyunca sütünüzü göğüs pompası kullanarak tahliye etmelisiniz. 8 saat sonrasında bebeğinizi emzirmeye devam edebilirsiniz.
 • İlacı kullandıktan sonra baş dönmesi, halsizlik ya da yorgunluk hissetmeniz durumunda araç kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Kullandığınız birtakım ilaçlar, ertesi gün hapı ile etkileşeme girebileceğinden kullandığınız reçeteli ya da reçetesiz ilaçlara dair doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Ertesi Gün Hapı Adet Geciktirir Mi

Kadınların sıklıkla sorduğu sorulardan biride ertesi gün hapları adet geciktirir mi sorusudur. Kadınlar genelde ertesi gün hapları ile adet geciktirici hapları karıştırmaktadırlar. Ertesi gün hapları bilinen aksine adet gecikmesine neden olmaz ama adet düzensizliğine neden olabilir.

Ertesi Gün Hapı Ücreti Ne Kadar

Ertesi gün hapı fiyatı genelde markasına göre değişiklik göstermektedir. Genelde ertesi gün hapları 300 ile 500 tl arasında eczanelerde satılmaktadır. Beklenmedik durumlarda hamileliği önlemek için eczanelerden reçetesiz olarak satın alabilirsiniz.

Ertesi Gün Hapı İle Doğum Kontrol Hapı Aynı Mı

Kadınların sıkça sorduğu sorulardan biride erkesi gün hapı ile doğum kontrol hapı aynı mı sorusudur. Ertesi gün hapı istenmeyen durumlarda gebeliği önlemek için kullanılır. Doğum kontrol hapı ise doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Ertesi gün hapı tek doz alınır ama doğum kontrol hapı düzenli olarak alınır.

Ertesi Gün Hapının Başarılı Olduğu Nasıl Anlaşılır

Ertesi gün hapı kullanımı sonrasında birçok kadında normal zamanında adet gözlenir. Ancak bazı kadınlarda erken dönemde adet yada adet gecikmesi görülebilir.

Ertesi gün hapı kullandıktan sonra adetiniz 7 günden fazla geciktiyse, normalden daha az yada fazla kanama olursa  karın ağrısı, bulantı-kusma, memelerde şişme veya ağrı yaşıyorsanız, gebelik testi yaptırmak gerekir. Ertesi gün hapını aldıktan bir kaç gün sonra lekelenme tarzında kanamanız olmuş olsa dahi eğer beklediğiniz zamanda bir adet kanaması gerçekleşmişse normal miktarlarda.O zaman ertesi gün haplarının başarılı olduğunu söyleyebiliriz

Ertesi Gün Hapı Etkisi Ne Kadar Sürer

Ertesi gün hapı etkileri ve yan etkileri çok sık görülebilir. Genelde ertesi gün hapı etkisi kullanımdan sonra 3 gün boyunca görülebilir. Ertesi gün hapı adet düzensizliğine neden olursa bu ortalama 1 yada bir kaç ay sürebilir.

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Ertesi gün hapının kullanımı, ciddi yan etkilere neden olabilir. Olası yan etkileri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Çok yaygın:

 • Mide bulantısı
 • Zaman zaman düzensiz kanama
 • Karın ağrısı
 • Baş ağrısı ve yorgunluk

Yaygın:

 • Kusma
 • Memelerde hassasiyet
 • İshal
 • Sersemlik hissi

Çok seyrek:

 • Ürtiker
 • Kaşıntı
 • Pelvis bölgesinde ağrı
 • Yüzde şişme
 • Ağrılı periyod

Yukarıdaki yan etkilerden biri ya da birkaçı ile karşılaşmanız halinde acilen doktorunuza ya da eczacınıza görünmeyi ihmal etmemelisiniz!

Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri asla kullanmamalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.