Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar? Gebeliği düşündüren veya kesinleştiren birtakım belirti ve bulgular vardır. Bunların bir kısmı erken gebelikte gözlenirken bir kısmı daha geç gebelikte ortaya çıkar. Sizlere bu yazımızda hamilelik belirtileri ve erken hamilelik belirtileri nelerdir ayrıntılı olarak bilgi vermeye çalışacağım.

Gebeliğin Şüpheli Belirti ve Bulguları

     Gebelik Belirtiler:

 • Bulantı-kusma
 • Sık idrara çıkma
 • Halsizlik
 • Fetal hareketlerin hissedilmesi (yaklaşık 16-20. haftalarda)

     Gebelik Bulgular:

 • Adet gecikmesi
 • Memelerde şişkinlik, dolgunluk
 • Vajende renk değişikliği ve ödem
 • Deride pigment artışı

Gebeliğin Olası Belirtileri

 • Karında büyüme (12. haftadan sonra karından hissedilmeye başlar)
 • Jinekolojik muayenede rahimde yumuşama ve büyüme
 • Rahimdeki düzensiz kasılmalar (Braxton-Hicks kontraksiyonları)
 • Fetal yapılar elle hissedilmesi
 • Gebelik testleri (nadiren gebelik dışında da pozitif olabilirler, kesin bulgu kabul edilmez)

Gebeliğin Pozitif (Kesin) Belirtileri

 • Fetal kalp atımlarının belirlenmesi
 • Fetal hareketlerin gözlenmesi (20. haftadan sonra)
 • Ultrason ile gebeliğin saptanması

Hamileliğin Kesin Belirtileri

Adet zamanı geçmesi ile beraber hamileliğin ilk belirtisi ortaya çıkmasına karşın bu çoğu zaman tek başına yeterli olmayabilir. Sizleri hamilelik belirtileri ve hamile olduğunuza kesin işaret olan bazı belirtilerden bahsetmek istiyorum. Hamilelik belirtileri hamile kaldığınız ilk haftadan itibaren görülür.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Hamilelik kesin belirtileri nelerdir sizlere bilgi vermek istiyorum. Hamileliğin başladığını aşığıda yazdığım başlıklarından bazılarına bakarak belirlemeniz mümkün. Hamileliğin belirtisi ilk aya içerisinde görülmeye başlar.

Adet Gecikmesi

Hamileliğin ilk belirtileri arasında yer alan adet gecikmesi hamile olduğunuzun ilk belirtilerinden biridir.Eğer düzenli bir adet dönemi yaşıyorsanız bu net belirti olabilir. Adet gecikmesi gebelik belirtisi olmasına karşın kesinlikle test yapmanız gereklidir.

Hassas Göğüsler ve Göğüslerde Büyüme

Hamilelikle beraber başlayan değişimin göğüslerin daha büyük ve hassa olmasına neden olur. Adet döneminde oluşan göğüs ağrısına benzer ağrılar meydana gelir. Ağrıyan, şişen ve dokununca sızlayan ağrılar meydana gelir. Bu hormonal değişiklik bütün hamile anne adaylarında meydana gelir.

Halsizlik ve Aşırı Yorgunluk

Hamilelik belirtileri halsizlik ve yorgunluk olarak kendini gösterebilir. İş yapamama yerinden kalkmak istememek belirtiler arasında yer almaktadır. Hamile olan kadınlar genelde bazı günler yerinden kalkacak halim bile yok demektedirler.

Sık Sık İdrara Çıkma

Hamilelik belirtisi idrar düzeninde değişikliktir. Kadınlarda sık sık idrara çıkmak hamilelik belirtisi arasındadır. Gebeliğin ilk dönemlerinde sık sık idrar çıkmak ve idrar renginde değişiklik normaldir ve 3 aydan sonra düzene girer.

Mide Bulantısı

Hamilelik belirtisi mide bulantısı özellik sadece sabah değiş gün içerisinde sıklıkla görülür. Çoğu zaman mide bulantısına kusma eşlik eder.

Mide Yanması

Mide yanması her kadında görülmemesine karşın çok sık görülen belirtilerden biridir. Mide yanması özellikle yatağa yatıldığında yada uzandığınızda daha fazla hissedilir.

Kabızlık

Hamilelik belirtisi kabızlık olmasının en büyük nedeni hormonal değişiklik ve yemek düzensizliğinden kaynaklanmaktadır. Erken hamilelik belirtisinden biri olmasına karşın genelde ilk ay görülür.

Baş Dönmesi ve Baygınlık

Neredeyse erken hamilelik belirtilerinden biri olan baş dönmesi ve baygınlık yada bayılacak gibi olma en belirgin belirtilerden biridir. Gebelik ile genişleyen kan damarları baş dönmesine ve bayılmaya çok sık neden olur.

Koku Hassasiyeti

Hamilelik belirtileri arasında yer alan koku hassasiyeti özellikle yemek yaparken daha fazla hissedilir. Koku hassasiyeti mide bulantısına neden olur, kendi yaptığı yemeği yiyemezler. Az miktarda yayılan koku bile rahatsızlık veriyorsa bu kesinlikle hamilelik belirtilerinden biridir.

İştah Kapanıklığı yada İştah Artması

İştah kapanıklığı bir şey yemek istemek hamilelik belirtisi olabileceği tam tam tersi olarak iştah açılması çok sıklıkla görülen bir durumdur. Özellik halk arasında aşerme olarak bilinen iştah artması en büyük belirtilerden biridir.

Vücut Isısında Değişiklik

Vücut ısısında artış olması hamileliğin erken belirtilerinden biridir. Normal vücut sıcaklığından 1 derece bile yükselmesi gebelik belirtisi sayılır. Hamilelik süresi boyunca vücut daima sıcak sıcaklığı yüksek olur.

Meme Başlarının Koyulaşması

Hamilelik ile beraber hormonal değişiklik göğüs ucu koyulaşması ile kendini gösterebilir. Meme ucundaki dairesel bölgedeki koyuluk büyür ve dahada belirginleşir. Gebeliğin en belirgin özelliklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Hamilelikten şüpheleniyorsanız meme uçlarına bakabilirsiniz.

Kanama

Hamilelik belirtisi kanama erken belirtilerden biridir.  Adet kanamasına benzemeyen bu kanama sadece lekelenme gibi oluşan bir durumdur. Ufak lekelenmeler yani kanamalar gebelik belirtisidir.

Kasık Ağrısı

Hamilelik belirtisi kasık ağrısı olarak kendini gösterebilir. Döllenen yumurtalar rahim duvarına tutunduğun dan kasık ağrısı meydana gelir.

Lekelenme

Hamilelik belirtisi lekelenme olarak çok sık görülür. Adet kanması olmaz ama çok miktarda lekelenme meydana gelirse kesinlikle bu gebelik belirtisi olarak kabul edilir. Hamilelikte lekelenme normal kabul edilir.

Gaz Sancısı

Hamilelik belirtisi gaz sancısı anne adayların en sık karşılaştığı belirtilerden biridir. Anne adayları hamilelikte progesteron ismi verilen hormonlar nedeniyle düz kasların gevşemesinden dolayı gaz sancısı, şişkinlik meydana gelir. Gaz sancı tek başına gebelik belirtisi olmamasına karşın kesin hamile olanlar kesinlikle gaz sancısı ve şişlik yaşamaktadırlar.

Üşüme

Hamilelik belirtisi üşüme ile beraber nadir olarak titreme görülebilir. Genelde hamileliğin ilk aylarında görülen üşüme zamanla genelde gebelik belirtisi olarak sayılır.

Akıntı

Hamilelik belirtisi akıntı en sık görülen belirtilerden biridir. Hamileliğin en erken belirtisi arasında görülen akıntı kesinlikle hamilelik belirtilerinden biridir. İmplantasyon kanaması yani akıntı çok önemli bir hamilelik belirtisidir. Akıntı genelde yumurta akı kıvamında şeffaf, beyaz yada krem kıvamında olabilir. Akıntı hamilelikte erken gebelik belirtisidir.

Cinsel İstek yada Cinsel İsteksizlik

Hormonal değişiklik kadınların bazılarında cinsel isteğe neden olurken bazı kişilerde ise tam tersine cinsel isteksizliğe neden olur. Hamilelikte cinsel isteksizlik çok sık görülmektedir. Hatta eşi ile beraber yatamayan pek çok kadın bulunmaktadır.

İdrar Renginde Değişiklik

Hamilelik belirtisi idrar renginde değişiklik çok sık görülür. Normalde hamilelikte idrar rengi berrak, açık renkli ve saman sarısıdır. Fakat erken hamilelikte idrar renginde değişiklik görülür.

Bel Ağrısı

Bel ağrısı genelde hamileliğin erken belirtisi olmamasına karşın kilo değimi ve karın şişmesi nedeni ile bel ağrısı görülmektedir. Hamilelikte bel ve sırt ağrısı çok sık görülür.

Gebeliğin Erken Belirtileri

Gebelik Belirtisi Adet Sonrası Ortaya Çıktığı Zaman
Kasık Ağrısı ve Akıntı 1-4 hafta içerisinde
Gecikme 4. hafta
Yorgunluk 4-5 hafta içerisinde
Mide Bulantısı 4-6 hafta içerisinde
Karın veya Göğüs Ağrısı 4-6 hafta içerisinde
Sık idrara çıkmak 4-6 hafta içerisinde
Şişkinlik 4-6 hafta içerisinde
Yol tutması 4-6 hafta içerisinde
Ruh halinde değişim 4-6 hafta içerisinde
Vücutta ısı değişikliği 6. hafta
Yüksek tansiyon 8. hafta
Kalp atışında hızlanma 9. hafta
Göğüste değişimler 11. hafta
Akne 11. hafta
Kilo artışı 11. hafta
Hamilelik ışıltısı 12. hafta

Sizlere bu yazımızda hamileliğin belirtileri ve gebelik belirtileri nelerdir bilgi vermeye çalıştım. Konu hakkında sorularınızı yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları