SMA Devam Sütü Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanımı ve Faydaları

SMA Devam Sütü Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanımı ve Faydaları

SMA OPTIPRO 3 Devam Sütü: Bebeklerin sağlıklı gelişimini desteklemek amacıyla Nestle tarafından üretilen SMA Optıpro 3 Devam sütü; protein teknolojisinin kullanıldığı bir takviye ürün olarak, bebeğinizin yaşına ve ihtiyacına uygun miktarda protein içeriyor.

Bebeğinizin protein ihtiyacını önemli ölçüde karşılayabilmenize olanak tanıyan bu ürün;  içeriğindeki Omega 3 yani balık yağı sayesinde onun hem genel hem de zihinsel sağlığını önemli ölçüde gözetiyor.

1-3 yaş arası çocuklarınızın beslenme programına ekleyebileceğiniz ürün; bebeğinizin günlük sıvı alımını karşılayabilmenize öncülük ediyor. Yani bebeğinizde dehidrasyon ve protein eksikliği ile karşılaşma olasılığınızı en aza indirgiyor.

Bu yazımda kısaca SMA OPTIPRO 3 Devam sütü nedir? Ne işe yarar? sorularını yanıtlamaya çalışacağım.

SMA OPTIPRO 3 Devam Sütü Nedir?

Vitamin ve mineraller açısından mükemmel bir kaynak ve ideal bir gıda takviyesi olan bu ürün; 400 ya da 800 gramlık kutu ambalajlarda satışa sunuluyor.

Serinin devamı niteliğinde olan ürünü 1-3 yaş aralığındaki bebeğinizin günlük diyetine ekleyebiliyorsunuz.

İyot ilaveli olan üründe aynı zamanda bol miktarda A, D, E, B12, K ve C vitaminleri de yer alıyor.

Şayet bebeğinizi besleyecek kadar yeterli miktarda sütünüz yoksa ve bebeğiniz 1-3 yaş aralığındaysa bu ürünü gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

SMA OPTIPRO 3 Devam Sütü Ne İşe Yarar?

İçeriğinde bol miktarda vitamin, aminoasit, mineraller ve omega 3 yer alan, bebeğinizin temel besin ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilen ürün; anne sütü yetersiz olan kadınların önemli ölçüde yardımına koşuyor.

Ürünü anne sütünün yetersiz olması durumunda tek başına kullanabileceğiniz gibi anne sütüne ek olarak, takviye gıda olarak da kullanabiliyorsunuz.

Ürünü kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza da danışmayı ihmal etmemeniz gerekiyor.

Uzun zincirli pufa ve nükleotid içeren üründe aynı zamanda laktoz da bulunuyor.

Ürünün bebeğinizin sağlığına sunduğu katkıları yani ne işe yaradığını ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Bebeğinizin ihtiyaç duyduğu yani gelişimi adına gerekli olan besin maddelerini, vitamin ve mineralleri büyük ölçüde karşılıyor.
 • Hayat kurtarıcı bir niteliği olan bu devam sütünü bebeğiniz, sebze çorbaları, tarhana çorbası, yoğurt vb. yaşına uygun diğer takviye gıdalarla birlikte tükettiğinde anne sütünün eksikliğini pek de hissetmemiş oluyor.
 • Yağ asitleri açısından da zengin olan devam sütü; bebeğinizin bağışıklığını güçlendirerek, vücudunu kuvvetlendiriyor. Yani hastalıklara yakalanma olasılığını azaltıyor.

UYARI: SMA OPTIPRO 3 Devam sütü de dahil hiçbir devam sütü; maalesef ki anne sütünün yerini tam anlamıyla tutmuyor. Bu yüzden özellikle ilk 6 aylık çocukların mutlaka anne sütüyle beslenmeleri gerekiyor. Bu ürünü kullanmaya karar vermeniz; sütünüzün zamanla azalması anlamına geleceğinden şayet yeterli sütünüz varsa devam sütü kullanmayı tercih etmemelisiniz.

Sütünüzün yeterli miktarda ve kalitede olmaması durumunda devam sütlerinden yararlanmalısınız!

SMA OPTIPRO 3 Devam Sütü Faydaları:

 • Anne sütünde yer alan amino asitlerin yapısına benzer aminoasitler içeren ürün, içeriğindeki demir, kalsiyum, D vitamini sayesinde bebeğinizin kemik ve kas gelişimine katkıda bulunuyor.
 • İçeriğindeki balık yağı sayesinde bebeğinizin fiziksel gelişiminin yanı sıra zihinsel gelişimine öncülük ediyor.
 • Optipro 3 bebek mamasında bulunan nükleotidler, bebeğinizin bağışıklığını güçlendiriyor.
 • İçerisindeki A vitamini sayesinde bebeğinizin görme fonksiyonlarının normal bir şekilde seyredebilmesini sağlıyor. Bir diğer deyişle bebeğinizin göz sağlığını koruyor.
 • OPTIPRO 3 Devam sütünde yer alan K vitamini, bebeğinizde K vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişebilecek kanama, iç kanama vb. komplikasyonları önlüyor.
 • Özellikle yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla rastlanan B12 eksikliğinin neden olabileceği sağlık sorunlarını engelliyor.
 • OPTIPRO 3 devam sütündeki C vitamini ise bebeğinizin ağız, diş, saç ve tırnak sağlığını gözetiyor.

SMA OPTIPRO 3 Devam Sütü İçeriği

Üründe pek çok bileşen yer alsa da bebeğinizin sağlığı açısından son derece önem arz eden, üründeki en önemli besinleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Laktoz, yağsız süt tozu, uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitleri, vitamin A, vitamin B1, vitamin B2, vitamin D, vitamin B5, vitamin K, sodyum selenit, D-Biotin, mangan sülfat, folik asit, L-karnitin, kalsiyum karbonat, çinko sülfat, antioksidanlar, taurin, L-tirozin

Folik asit: B vitamin gruplarında yer alan folik asit; bebeğin sinir sisteminin gelişiminde oldukça önemli bir yer tutar. Anne karnındaki bebekte hücre gelişimi adına son derece önemlidir. Gebelikte annede yeterli miktarda bulunmaması bile gebeliğin düşük ile sonuçlanmasına neden olabilir.

Eksikliğinde bebeklerde ve çocuklarda anemi(kansızlık) görülür. Folik asit takviyesi kullanan bebek ve çocuklarda otizm tehlikesi, kullanmayanlara nazaran kat ve kat daha azdır.

Folik asit; bebeğin beyin gelişiminde de özel bir yere sahiptir. Pek çok bilimsel araştırma folik asit takviyesi kullanarak, büyüyen çocukların diğerlerine göre daha zeki olduğunu adeta kanıtlamaktadır.

L-Karnitin: Bebeklerde ve çocuklarda da tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi yağın enerjiye dönüştürülmesinden sorumludur. Eksikliğinde bebeğinizde obezite riski artar. Günümüzde daha çok gıda takviyesi şeklinde satışa sunulan L-karnitin, kas inşaası adına da önemlidir. Kas yapmak ve formda bir fiziğe sahip olmak isteyenler ve sporcular tarafından sıklıkla tüketilir.

L-Tirozin: Sinir sistemi sağlığından sorumlu olan bu aminoasit, bebeklerin duygusal durumunun düzenlenmesine de yardımcı olur. Bu aminoasitin vücutta yetersizliği, nörotransmitterlerin görevini yerine getirememesine neden olur. Vücut tarafından yeterli serotonin yani mutluluk hormonu salgılanmasında da görevlidir.

SMA OPTIPRO 3 Devam Sütü Nasıl Kullanılır?

Ürünü kullanırken, mutlaka üzerinde yer alan kullanma talimatlarını okumalı, bu talimatlar doğrultusunda devam sütünü hazırlamalısınız.

Açtığınız kutuyu muhakkak en fazla 3 hafta içerisinde bebeğinize yedirmelisiniz. 3 hafta dolduğunda kutuda kalan mamayı asla bebeğinize vermemelisiniz.

SMA OPTIPRO 3 Devam Sütü Hazırlanışı

 • Devam sütünü hazırlamaya başlamadan önce ellerinizi güzelce yıkayın.
 • Bebeğinizin biberonunu, biberonunun kapağını ve başlığını da iyice yıkayıp, temizlemeyi unutmayın.
 • Biberonu kullanmadan önce bir süre kaynar suyun içerisinde bırakın.
 • 5 dakika boyunca içme suyunu kaynatın ve bir müddet ılımaya bırakın.
 • Üründe yani beslenme tablosunda belirtilen miktarda ılık sudan biberona koyun.
 • Ürünün içinden çıkan ölçeğiyle birlikte beslenme tablosunda belirtilen miktarda toz formülden biberondaki ılık suya ilave edin.
 • Biberonun kapağını kapatın ve süt tozu tamamen ılık suda çözünene kadar biberonu iyice çalkalayın.
 • Her kullanım sonrası açtığınız paketi iyice kapatın. Paketin içine kullandığınız ölçeği de koymayı unutmayın.
 • Her kullanım sonrasında ürünü mutlaka serin ve kuru bir yerde muhafaza edin.
 • Ürün paketini yüksek sıcaklıkta uzun süre bekletmekten kaçının.
 • Ürün kullanma talimatında bahsi geçen ölçeği aşmayın. Yani doz aşımına kaçmayın.

SMA OPTIPRO 3 Devam Sütü Fiyatı

Ürün, ortalama 250 TL gibi bir rakama satışa sunuluyor.

6-12 aylık bebekler için özenle formüle edilen OPTIPRO 2’nin devamı niteliğinde olan ürünü internet sitelerinden satın alabiliyorsunuz. 3 kutu devam sütü aldığınızda ise indirimli fiyatlardan ve kampanyalardan yararlanma şansınız da bulunuyor.

SMA OPTIPRO 3 Yorumlar ve Kullananlar

İnternetteki pek çok kullanıcı yorumuna baktığımızda pek çok annenin bu bebek mamasından oldukça memnun kaldığını görebiliyoruz.

Ancak bu ürünün bebeklerinde birtakım komplikasyonlara neden olduğunu ifade eden yorumlara da rastlayabiliyoruz. Örneğin, bu ürünün bebeğinde kabızlığa yol açtığını belirten yorumları görebiliyoruz.

Bu ürünü kullanmadan önce olası yan etkilerle karşılaşmamak adına mutlaka bir uzmandan yardım almayı unutmamalısınız!

Bu yazımda kısaca SMA 3 OPTIPRO Bebek maması ile ilgili olarak merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştım.

Yazımın bilgilendirici olması dileğimle…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.