Hamilelik Kaç Günde Belli Olur? Adetime 2 Gün Var Test Yapsam Çıkar mı?

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur? Adetime 2 Gün Var Test Yapsam Çıkar mı?

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur? Adetime 2 Gün Var Test Yapsam Çıkar mı? Pek çok kadın için önemli bir heyecan ve mutluluk nedeni olan hamilelik süreci, ne zaman belli olduğuyla ve nasıl test edilebileceğiyle merak edilen önemli bir konudur. Kadınlar için adet gününden kaç gün önce test yapılır sorusu önem taşırken, biz de sizler için adetime 2 gün kala test yapsam çıkar mı gibi sık sorulan soruları tamamen bilimsel gerçekler ışığında sizler için açıklıyoruz.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebe olduğuna dair şüphesi olan kadınlar için bilindiği gibi en önemli belirti adet yani regl tarihinin gecikmiş olmasıdır. Bu şüpheyi kesinleştirmek içinse farklı test alternatifleri bulunmakta, dileyenler sağlık kuruluşlarından kan testi talep ederek emin olabilmekte, dileyenler de eczanelerde bulunan idrar testlerinden temin edebilmektedir. İdrar testlerinin özellikle de sabah uyanınca uygulandığı takdirde yüksek güvenirliği bulunsa da kan testleri kesin sonuç vermeleri nedeniyle daha çok tercih edilebilmektedir.

Gebelikle birlikte kadınların kan ve idrarında bulunan bazı hormon değerleri değişmekte, haliyle iki test yöntemi de hormonun vücuttaki miktarının yükselmiş olmasını, yani gebeliğin kesinleşmesinden sonra belli bir süre geçmiş olmasını gerektirmektedir. Testlerde miktarına yani artıp artmadığına bakılan bu hormon HCG olarak adlandırılmakta, kanda veya idrarda HCG değerinin yükselmesi belli bir zaman geçmiş olmasını zorunlu kılmaktadır.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

İdrar veya kanda hormon değişim zamanı değişiklik gösterirken tercih edeceğiniz gebelik test yöntemine göre testin ne zaman yapılması gerektiği değişmektedir. Gebelik testi ne zaman yapılır sorusunun yanıtı eğer kan testi uygulanacaksa olası gebelik oluşma tarihinden 4 gün sonrası olmakta, idrar tahlili yapacak kişiler içinse bu süre 10 ila 12 gün olmaktadır. Adetten önce hamilelik testi çıkar mı sorusunun yanıtı da yine bu süreler doğrultusunda değişmekte, çünkü kişinin adet tarihi yakında gecikme gözlemlemesi mümkün olsa da adet gününün daha ileride olması öncesinde test yapmayı mümkün hale getirmektedir.

Tüm bu bilgiler ışığında adetime 2 gün var test yapsam çıkar mı sorusunun yanıtı adet ve şüpheli ilişki günü arasındaki zaman dilimine bağlı olmakta, testten güvenilir ve kesin sonuç almak için adetin değil, ilişkinin gerçekleştiği gün baz alınmalıdır.

Gebelik Testi Ne Zaman Sonuçlanır?

Tıpkı gebeliğin ne zaman anlaşılacağı yani testin ne zaman yapılması gerektiği gibi testin ne zaman sonuçlanacağı da tamamen tercih edilen yönteme bağlı olarak değişmektedir. Erken gebelik testi yapanların yorumları incelendiği takdirde görülebileceği üzere idrar yoluyla yapılan testler için en az 2 hafta beklenmesi önerilmekte, hali hazırda kesin sonuç vaat etmemekle birlikte büyük bir güvenilirlik oranına sahip olan bu testlerin doğru zamanda yapıldığı takdirde birkaç dakika içerisinde sonuç vermesin beklenmektedir. Bu süre testin markasına göre değişebilmekte, idrarla yapılan gebelik testlerinin ne zaman sonuç verdiğine veya nasıl yapılması gerektiğine dair talimatlar için eczaneden alınan ürünün üzerindeki yönergelerin okunması ve takip edilmesi yeterli olmaktadır.

Adete 10 gün kala gebelik testi yapanlar dahil, tüm test yapanların eğer tercihi kan testi yaptırmaktan yanaysa bu testler için sonuçlanma süresinin 1 saat veya 1 gün arasında değiştiği söylenebilir. Bahsedilen süreler başvurulan kurumun yoğunluk durumuna göre değişmekte, ancak genel olarak gün içinde veya ertesi gün sonuç almak mümkün olmaktadır.

Siz de artık adetten önce gebelik testi yapanlar arasına katılmanız halinde alacağınız sonuçların ne kadar güvenilir olduğunu öğrendiğinize göre dilediğiniz test yöntemini tercih edebilir, test uygulama konusundaki alternatiflerden size uygun olanı tercih edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.