Hamilelik Döneminde Genital Bölge Kılları ve Tüyleri Nasıl Temizlenir?

Hamilelik Döneminde Genital Bölge Kılları ve Tüyleri Nasıl Temizlenir?

Hamilelik Döneminde Genital Bölge Kılları ve Tüyleri Nasıl Temizlenir? Genital bölge temizliği oldukça önemli ve gerekli bir konudur. Her kadın pürüzsüz bir vücuda sahip olmak ister. Herhangi bir temizlik yapılmadığı takdirde koku, kaşıntı ve ağırlık hissi yaşanabilir. Bu nedenle ağda yapmak ya da vücutlarında ki kıllardan arınmak kadınlar için fazlasıyla önemli bir konudur. Aynı zaman da yalnızca rahatlamak ve temiz hissetmek için değil sağlıklı olmak için de bu işlemleri yapmak gereklidir, çünkü hijyene dikkat edilmediği takdirde ve genital bölge temizliği yapılmadığı takdirde kişilerde pek çok vajinal enfeksiyona yakalanma olasılığı artıyor.

Gebelikte genital bölge temizliği nasıl olmalı, bebeğin ve annenin sağlığı için bu işlem nasıl yapılmalıdır gibi pek çok soru sorulmaktadır. Ağda yapmak mı daha fazla sağlıklı bir tercih olur yoksa bir diğer yöntemler mi ( lazer, epilasyon, jilet, tüy dökücü kremler) etkili olur gibi pek çok soru sorulmaktadır. Bu yazımızda sizlere tüm genital bölge temizleme yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz. Hangi yöntemi kullanmak istediğiniz sizin tercihinize bağlı olacaktır.

Hamilelikte Genital Bölge Nasıl Temizlenir

Hamilelikte genital bölge tüy temizliği için sizlere en sık tercih edilen bazı yöntemler hakkında bilgi vermek istiyorum. Hamilelikte genital bölge temizliği nasıl olmalı sorusunun cevabı yazımızda.

Genital Bölgeye Ağda Yapmak

Aslında ağda yapmak başlı başına pek çok yöntem içermektedir. Sir ağda, kâğıt ağda, boncuk ağda, çamsakızı gibi pek çok ağda çeşidi vardır. İçerisinde bulundurduğu şeker oranına göre acı hissetme durumunuz ve kılların çıkma hızı da değişmektedir. Boncuk ağdayı kullanmak en basit ağda yöntemi olabilir. Boncuk ağda, soyulabilme özelliği gösterdiği için kadınlar tarafından kullanılan en basit ağda yöntemlerinden sayılabilmektedir. Ayrıca ağda yaptıktan uzun süre sonra pürüzsüz bir vücudunuz olduğu için en temiz ve kolay yöntemler arasında sayılabilir. Ağda yaparken bir takım hijyen kurallarına uyulması gerekmektedir.

Hijyene önem verildiği takdirde gebelik döneminde ağda yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmuyor. Ancak bazı kadın doğum uzmanları, gebeliğin son (6 aylıktan sonra) aylarında ağda yapılmasını doğru bulmuyor ve tavsiye etmiyor. Bu durum sebebi ise; ağda son aylarda yapılırsa kişilerde erken doğuma ve yalancı sancıların artmasına sebep olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.  Fakat şu da unutulmamalıdır ki gebelik döneminde yapılan ağda ve genital bölgenin ağda ile temizlenmesi, eskiye nazaran canınızın daha fazla acımasına ve yanmasına neden olabilir çünkü vücudunuz ve cildiniz eskiye oranla çok daha narin ve çok daha hassas olacaktır bu durum da acıya olan toleransınız düşecektir ve canınızın acıyacaktır.

Eğer ağda yapacaksanız uygulamaya başlamadan önce doktorunuza danışarak sizin için önerdiği kremleri kullanabilirsiniz. Bu kremler cildinize uygun olacaktır ve ağda yaparken yaşayacağınız acı hissini bir miktar da olsa azaltıp, hafifletecektir. Ağda yapmak, gebelik döneminin ilk aylarında kendi kendinize kolay bir şekilde uygulanabilecek olan ağda işlemini kuaförlerde de yaptırabilirsiniz.

Kuaförde ya da evde yapsanız bile ağda yapmak 6.  aydan sonra karnının büyümesiyle beraber çok daha acılı ve zor bir hal alıyor. Dolayısıyla evde ağda yapmak yerine pek çok kuaför ve çeşitli güzellik merkezlerine başvurmak da bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Eğer ağda işlemini bir güzellik salonun da ya da kuaför merkezinde yaptıracaksanız bu ortamların hijyen koşullarını iyice araştırmalısınız. Çünkü bu tür yerlere gün içerisin de pek çok insan girip çıkıyor ve bu ortamlarda bulunan insanların enfeksiyona yakalanma riski artıyor. Bu gibi yerlerde kullanılan başlığın ve sedye üzerindeki kılıfın muhakkak size özel olmasına dikkat etmelisiniz ve öyle yerleri tercih etmelisiniz.

 

Hamilelikte Genital Bölgeyi Tüy Dökücü Krem İle Temizlemek

Tüy dökücü kremler oldukça kolay kıllardan kullanma yöntemidir. Acısız bir çözümdür. Fakat kıl köklerini kökünden çekmediği için kısa bir sürede çıkmasına sebep olmaktadır. Gebelik döneminde tüy dökücü krem kullanmanız hem iyi hem de kötü olabilmektedir. Kolay ve acısız olması bakımında avantajlıdır ancak içerisinde bulundurduğu kimyasal maddeler sebebiyle kullanılması doktorlar tarafından önerilmemektedir.

Tüy dökücü kremlerin içerisinde ki bir takım yabancı maddeler, vücudunuzun en hassas olduğu gebelik dönemlerinde daha farklı tepkimelere sebep olabilir. Aynı zamanda bu kremler, deri üzerine direk sürüldüğünde kana karışma ihtimali bulunan maddeler olmuş olduğundan hamilelik döneminde tüy dökücü kremleri kullanmanız tavsiye edilmiyor.

Hamilelikte Genital Bölgeye Lazer Epilasyon Yaptırmak

Lazer epilasyon oldukça fazla kişinin tercih ettiği bir yöntem olsa da pek çok kişinin de uzak durduğu bir yöntemdir. Fakat lazer epilasyon yönteminde kullanılan ışık enerjisi, içerisinde olumsuz yönde etkileyecek bir radyasyon barındırmaz ve bu nedenle anne ya da bebeğe karşı olumsuz herhangi bir etki de söz konusu olmaz. Ancak yine de gebelik döneminde de normal zamanlar da uygulanacak olan lazer uygulamalarıyla ilgili yapılan bilimsel çalışmalar tam anlamıyla yeterli değildir.

Pek çok kişi gebelik dönemini bitirdikten sonra yani çocuk sahibi olduktan sonra lazer epilasyon yaptırmayı tercih etmektedir. Bu gibi olumsuz düşünceler sebebi ile işinizi ihtimallere bırakmamak için gebelik döneminde kendinizi/bebeğinizi riske atmamanız ve geleneksel temizleme yöntemlerinden olan ağda ya da jilet kullanmanız en doğrusu olacaktır.

Hamilelikte Genital Bölgeye Jilet Kullanımı

Hamile kadınların gebelik döneminde en sık kullandığı ve en fazla tercih ettiği temizlik yöntemlerinden bir tanesi de jilettir. Jilet yapmanın pek bir zahmeti bulunmamaktadır. Hem uygulaması kolay hem de oldukça uygun, ucuz ve pratik olmuş olmasından dolayı fazlasıyla kullanılır ve tercih edilir. Fakat eğer hamileyseniz, gebelik döneminde jilet yöntemi ile temizlik yapacaksanız hijyen kurallarına özen göstermeli ve fazlasıyla dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yapmış olduğunuz her temizlik sırasında kullandığınız jileti yenilemelisiniz.  Aynı zamanda ereklerin kullandığı tek ya da çift bıçaklı jiletler yerine kadınlar için özel olarak üretilen çok bıçaklı ve silikon ile kesmenizi önlemeye yardımcı olan jiletleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Jilet yaparken kadınlar için özel olan tıraş köpüğünü de kullanmanızı tavsiye ederiz.

 

Gebelikte Genital Bölge Bakımı Nasıl Olmalı?

Genital bölge temizliği için pek çok temizleme jeli bulunmaktadır. Fakat bu jelleirn kullanılması pek sağlıklı değildir. Bu nedenle genital bölgeyi temizleme işlemini yaparken sadece su kullanmanız en doğru seçenek olacaktır.

Genellikle kozmetik ürünler içerisin de pek çok kimyasal bileşen ve madde bulundurur. Bu sebeple genital bölgenin olması gerektiği Ph değerini bozmaya müsaittir. Aynı zaman da sık sık kullanıldığı zaman da hormonları bozmaya ve ve tahrişlere yol açarlar. Bu durumun neticesinde de ‘vajinit’ olarak adlandırdığımız enfeksiyon oluşur.

Doktorunuz kullanmanızı önermediği sürece genital bölgenizin temizliği için bir uygulama yapmayın ya da herhangi bir kozmetik ürün kullanmamaya özen gösterin. Vajin bölgesi sıvı üreten ve tamamen kendi kendini temizleyebilen bir yapıya sahiptir. Pek çok kadın doğum uzmanı, vajinanın temizliği için kesinlikle dışarıdan herhangi bir müdahale olmaması gerektiğinin altını çiziyor.

Hamileler Genital Bölge Temizliğinde Neler Dikkat Etmeli

Hamilelik yani gebelik döneminde kıl temizliği yaparken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir ve nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum.

Hamilelikte Genital Bölge Temizliği Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Gün içerisin de içtiğiniz su tüketimini oldukça arttırmalısınız. Bol bol su içmeniz, oluşacak vajinal enfeksiyonların da oluşma riskini azaltacaktır.
  • Tuvalete gittikten sonra vajina bölgenizi temizlerken bu temizliği, önden arkaya doğru olacak şekilde yapmalısınız. Aksi bir uygulama yaptığınız takdirde en ufak mikroplar bile genital bölgeye bulaşabilir ve neticesin de pek çok çeşit hastalık oluşabilir.
  • Hamilelik döneminiz boyunca genital bölgeyi temizlerken ve hijyenik tutmaya çalışırken su dışında kimyasal ürünlerden uzak durmalısınız çünkü bu dönemde vücudunuzun toleransı oldukça düşer ve ters tepki olarak alerjik reaksiyonlar gösterme olasılığınız da artar. Aynı zamanda genital bölgenin temizliği için başvurulan kimyasal ürünler genital bölgenin Ph değerini bozacağından ve değiştireceğinden dolayı uzak durulması gerektiği düşünülüyor ve kullanılması tavsiye edilmiyor. Temiz olmadığını düşünseniz bile kimyasal kullanmadan yalnızca saf su ile temizlik yapmalısınız.
  • Duş aldıktan sonra ya da banyo sonrası genital bölgenin nemli kalmamasını ve ph değerini koruması gerekmektedir. Bu sebeple olabildiğince dikkat etmelisiniz ve iyice kuruduğundan da emin olmalısınız. Aksi takdirde genital bölge üzerinde mantar oluşumu da söz konusu olabilir ve hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı tehlikeye girebilir.

NOT: Pamuklu iç çamaşırı kullanmak ve her gün iç çamaşırınızı temizlemek genital bölgenizi temiz tutmak için yapmanız gereken en önemli şey budur.  Bu uygulama yalnızca hamilelik döneminde değil her zaman yapmanız gerekmektedir.

Hamilelikte genital bölge kıl temizliği için kullanılan yöntemlerden biride eldivenle temizlik yapmaktır. Normalde pek çok kişinin tercih ettiği bu yöntem hamilelikte döneminin son aylarında asla tercih edilmemelidir. Hamilelikte kıl temizliği mutlaka ihmal edilmemelidir.

Peki ya siz hamilelikte genital bölge temizliğini nasıl yapılır sorusu hakkında neler düşünüyorsunuz yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları