Evde Doğal Güneş Kremi Nasıl Yapılır? Güneş Kremi Tarifi

Evde Doğal Güneş Kremi Nasıl Yapılır? Güneş Kremi Tarifi

Evde doğal güneş kremi nasıl yapılır: Güneşten gelen, özellikle son yıllarda sıklıkla bahsedilen ozon tabakasının incelmesiyle daha da zararlı hal alan, UVA ve UVB ışınlarından cildimizi korumak için, güneş kremlerini uzmanlar yaz kış kullanmayı öneriyor.. Daha önceleri UVA nın zararlı olmadığını söyleyen uzmanlar, yapılan çeşitli testler sonucunda bu ışının cildin en alt tabaklarına kadar inebildiğini gözlemlemiştir. Hatta camdan bile kolaylıkla geçtiğinden arabada, evde, ofiste kısacası güneş ışının olduğu her yerde her daim cildimizin alt katmanlarına kadar işleyebilmektedir. UVB ışını ise cildin DNA yapısını bile bozabilmektedir. Bu ışınların her ikisinin en önemli ortak özelliği ise; cildi erken yaşlandırmasıdır.

Derimiz bizim en büyük organımız ve en kıymetli giysimizdir. Derinin altındaki dokuları ve hayati organları da korur. Güneş kremlerinin derinin altına emilerek geçmeye eğilimli olduğunu varsayarsak, bu kremlerdeki birçok toksik madde, derinin altından damarlara ve organlara geçebilir.

Doğal Güneş Kremi Nasıl Yapılır

Piyasada satılan kremler fiziksel ve kimyasal olarak ikiye ayrılır. Fiziksel kremler; çocukların da rahatlıkla kullandığı, güneş ışınlarının her ikisini de yansıtma özelliği bulunan çinko oksit ya da titanyum dioksitten meydan gelir. Bu kremler deri tarafından emilmez ve dolaşım sistemine kesinlikle karışmaz. Bu yüzden güvenlidir. Koruyucu kalkan görevi görür. Sürüldüğünde renkleri bembeyazdır.

Kimyasal kremlerde ise; adından da anlaşılacağı üzere çok çeşitli kimyasal maddeler katılarak, güneş ışınları engellenmeye çalışır ki; eklenen bu maddelerin kesinlikle cilt kanserini tetiklediği, hormon değişikliği sağladığı, meme kanseri riskini yükselttiği, erkeklerde cinsel güçsüzlüğe neden olduğu kanıtlanmıştır. İşe yaramaları için derinin altına geçmeleri gerekir. Güneşe çıkmadan 20 dakika önce sürülmelidir. Derinim altında güneş ışınlarıyla parçalanırlar.

Güneşin hep zararlı etkilerinden bahsederken, yaralı bir etkisi olan D vitamini aktive ettiği unutulmamalıdır. Yüksek koruma faktörlü kremler ise vücudu bu etkiden yoksun bırakmaktadır. Uzmanların tavsiye ettiği üzere; yazın sabah 5 dakika, öğleden sonra 5 dakika mutlaka cilde direkt olarak güneş ışığı temas etmelidir. Kışın ise bu süre 30 dakikaya kadar çıkabilir.

Kolay Güneş Kremi Yapımı

Fiziksel kremlerin görünümü, kimyasal kremlerin zararlı etkileri yüzünden evde doğal malzemelerle yapabileceğiniz güneş kremlerle hem sağlıklı bronzluğa kavuşurken hem de güneş ışınlarından sağlıklı bir şekilde korunursunuz. Elde ettiğiniz karışımları, ilk kullanımdan önce mutlaka el bileğinizin iç tarafında test ediniz. Bu sayede ürüne alerjiniz olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Pratik güneş kremi tarifleri ile kolay şekilde güneş kremi yapabilirsiniz.

Cildi Koruyan Güneş Kremi Tarifi

1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını ben mari usulü eritiyoruz. Eczaneden satın alacağınız herhangi bir çinko oksit içeren krem satın almalısınız. Çinko oksit içeren kremler genelde bebeklerde pişik önleyici ve sivilce giderici kremlerdir. Ultra-viole ışınlarını engelleyen özelliği vardır. Aynı piyasada satılan fiziksel kremlerde olduğu gibidir. Kesinlikle sağlığa zararı yoktur. Metal alerjisi olan insanlar çinko oksitli kremleri ve diğer piyasada bulunan güneş kremlerini kullanamazlar.

Bunun için koruma özelliği olan yağlardan faydalanabilirler. Bu yağların başında ve en kolay ulaşabileceğiniz hindistancevizi yağı ve saf zeytin yağıdır. Koruma faktörü aşağı yukarı 8 dir. En yüksek koruma faktörü olan yağ ise havuç tohumu yağıdır. Bu da yaklaşık 20 -25 faktöre denk gelir.

Eritilen hindistancevizi yağına yine 1 çorba kaşığı kadar çinko oksitli krem koyuyoruz. Bir çatal ya da çırpıcı yardımı ile ikisini birbiri içinde karışmasını sağlıyoruz. İçine yine cildimizi güneşlenirken besleyecek bir adet E vitamini ampulü kırıyoruz. Eğer bu karışımı güneş koruyuculu BB krem haline getirmek isterseniz, içine kendi ten renginize uygun mineral fondöten ekleyebilirsiniz. Onun da miktarı 1 çorba kaşığı kadar olmalıdır. Saklayacağınız karışımı, kapaklı bir kutuya, ılıkken alınız. Daha sonra bu kutu içinde karışım katılaşacaktır.

Evde Güneş Koruyucu Krem Yapımı Suna Dumankaya

2 tatlı kaşığı rendelenmiş kakao yağını, 5 tatlı kaşığı hindistancevizi yağı ve 1 tatlı kaşığı balmumunu, benmari usulü bir kapta eritiyoruz. 30 koruma faktörü etkinliğini sağlamak için 2 tatlı kaşığı susam yağını ekliyoruz. Etkisini arttırmak için 1 tatlı kaşığı havuç tohumu yağıda eklenebilir. Taşıyıcı yağ olarak; yani cilde daha kolay sürülebilmesi için, 2 tatlı kaşığı jojoba yağını karıştırıyoruz. Güneş ışığı yansıtma özelliği bulunan çinko oksidi toz olarak satın alıyoruz.

Karışıma eklerken mutlaka maske takıyoruz. 1 tatlı kaşığı çinko oksit ekleyip iyice karışımı homojen hale getiriyoruz Ayrıca çinko oksitin non-non olmasına dikkat edilmelidir. Kapaklı kaba aldıktan sonra kıvamlı hale gelmektedir. Sıkılabilir bir şişe olması ise kullanım kolaylığı sağlar. Eğer kremin rengini beğenmezseniz içine 1 tatlı kaşığı kakao eklenebilir. Daha kıvamlı olmasını isterseniz ise içine 1 yerine 2 tatlı kaşığı balmumu konulabilir. Suya girseniz bile bu karışım sizi 1 saatten daha fazla süre zararlı güneş ışınlarından korur.

Zeytinyağlı Güneş Kemi Yapımı

Ben tamamen güneşten korunmak değil de, bronzlaştırıcı bir güneş kremi istiyorum diyorsanız bu tarifi mutlaka denemelisiniz. Bunun için 2 tane orta boy havucun dış kısmını bıçak yardımı ile temizledikten sonra, rendeliyoruz. Havuçları koyduğumuz kabın içerisine, havuçların üzerini geçecek kadar zeytinyağı ekliyoruz. Aslında pamuk yağı kullanılması daha etkilir. Fakat bulunması zor olduğundan genelde saf zeytinyağı tercih edilir. Benmari usulü karışımı bir kapta ısıtıyoruz.

Havaların ısınmasıyla bu karışımı bir kavanozda, güneş alan bir yere koyarsanız, ben mari usulüne nazaran daha öz bir yağ elde edersiniz. Bu süreç 15 gün kadardır. Güneşte kaldığı sürece de kavanoz arada bir ters yüz edilmeli ve çalkalanmalıdır. Buna zamanınız yok ise ben mari usulü de kesinlikle etkilidir. Karışıma 1 tatlı kaşığı karanfil ve 3 adet çubuk tarçın eklenir. Yaklaşık 4 dakika kadar ben mari işlemine devam ettirilir. Fısfıslı bir kaba karışımı süzerek sadece yağ kısmını alıyoruz. Böylelikle kullanıma hazır hale gelir.

İbrahim Saraçoğlu Doğal Güneş Kremi

Kolaylıkla yapabileceğiniz koruyucu faktörlü bir güneş kremi formülü ise; birer çorba kaşığı kayısı yağı, havuç yağı ve kakao yağına ek olarak 1 tatlı kaşığı bebek pudrasıdır. Bebek pudrası da çinko oksit içermektedir. Bu yüzden kolaylıkla bulunabilir ve gönül rahatlığıyla kullanılabilinir. Tüm malzemeyi kapağı olan bir kapta iyice karıştırıp kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Her gün güneşe çıkmadan 10 dakika önce sürerek, yüzünüz dâhil tüm vücudunuzda güvenle kullanabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu güneş koruyucu kürü

Büyük bir dal aloe vera bitkisini 3-4 parçaya bölün, 2 çorba kaşığı zeytinyağı veya susam yağı ekleyin. Bu karışımı rondodan geçirin. Üzerine 1 çorba kaşığı pirinç nişastası eklerseniz, çocuklarda dahi güvenle kullanılabilecek 20 koruma faktörlü bir güneş kremi elde edersiniz. Zevkinize göre lavanta yağı, kakao yağı kokusuyla zenginleştirebilir.

Feridun Kunak doğal güneş kremi tarifi

Birer tatlı kaşığı kakao, kayısı, fındık, havuç, tatlı badem yağı ve gliserini ben mari usulü ısıtıp birbirleri içinde iyice eriyip karışmasını sağlıyoruz. Tercihen fıs fıslı şişede ya da kapaklı bir şişede muhafaza edilmelidir. Güneşe çıkmadan 20 dakika önce cildinize sürünüz.

İbrahim saraçoğlu organik güneş kremi

Hem bronzlaştırıcı hem de koruyucu özellik taşıyan bu formülde, koruyucu özelliği arttırtmak, içine koyacağınız beyaz kil ile doğru orantılıdır. Bu karışımı elde ederken aktar listenizi oluşturmayı unutmayın. 50 şer ml şeftali ya da hindistancevizi yağı, shea ya da kakao yağı, ceviz yağı, 20 şer ml jojoba, buğday yağı, aloevera jeli, kabak çekirdeği yağı, çuha çekirdeği yağı, havuç yağı ve 3-4 tel safran konulur.

Kavanoza tüm malzemeler eklenerek karışması sağlanır. Bronzlaşmak istiyorsanız hiç beyaz kil koymanıza gerek yoktur. Ancak 3-4 gün korumalı bir şekilde cildiniz güneş görmüş olmalıdır. 30 koruma faktörlü olmasını isterseniz %20 kadar beyaz kil eklemelisiniz. Çuha çiçeği yağı ise cildinizi özellikle güneş alerjisinden koruyacaktır.

Suna Dumankaya’nın Evde Güneş Kremi Yapımı 

Olgun bir avakado bir çatal yardımıyla ezilir. Üzerine 1 su bardağı taze sıkılmış havuç suyu konulur. Diğer bir yanda ise 6-7 dal karabaş otu yarım bardak su içinde 15 dakika demlenir. Ilındıktan sonra karışıma eklenir. Yüksek koruma faktörlü bu kremi en fazla 1-2 gün içinde tüketmelisiniz. Taze hazırlanması cilt için ayrıca çok faydalıdır.

Sizlere verdiğimiz tarifler ile kolay güneş kremi yapımı mümkün hem doğal ve sağlıklık olan bu tarifler cildinize zarar vermez. Doğal güneş koruyucular ile yazın kavurucu sıcağından korunabilirsiniz. Pratik güneş kremi yapmak hem ucuz hemde daha sağlıklıdır.

Zeytinyağı Güneşten Korur Mu

Her derde deva olan zeytinyağı cilde çok faydalı bir yağdır. Cildi dış etkilerden korumaktadır. Genelde yaz aylarında güneşlenirken zeytinyağı sürülür mü, güneşte zeytinyağı sürülür mü, zeytinyağı bronzlaştırır mı sorusu sıkça sorulmaktadır. Zeytin yağı güneşin zararlı ışıklarından korumasına karşın uzun süre güneşin altında durulduğunda yaradan çok zarar verebilir. Zeytin yağı 8 koruma faktörü bulunur ve bu değer düşüktür. Bronzlaşmak için zeytin yağı sürmeye karar verdiğinizde uzun süre güneşin altında kalmamaya özen göstermelisiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BegonyaYardım BaşvurusuBelediye Yardımları Turkcell Bedava İnternet