Fenistil Jel Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Fenistil Jel Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Fenistil Jel Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Pek çok alerjik deri reaksiyonunun tedavisi amacıyla reçete edilen Fenistil jel; etkili bir anti-histaminik olarak, uygulandığı bölgeye hızlıca nüfus eden, kaşıntı ve kızarıklığı kısa sürede gideren bir alerji kremi olma özelliği taşıyor.

Alerjik reaksiyonların yanı sıra farklı etmenlerden ötürü deride gelişebilen kaşıntı ve kızarıklığa da oldukça iyi gelen Fenistil jel; böcek ısırması, arı sokması, güneş yanıkları, ürtiker gibi kaşıntılı deri sorunlarının tedavisinde doktorlar tarafından sıklıkla reçete ediliyor.

Bu yazımızda merak edenler için kısaca Fenistil jel nedir? Ne işe yarar?  Nasıl kullanılır? Kullanırken nelere dikkat etmeniz gerekir? vb. soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, bu alerji kremine dair bilmeniz gereken detaylar:

Fenistil Jel Nedir?

Her bir gramında etkin madde olarak ‘dimentinden maleat’ yer alan bu jelin yardımcı maddeleri arasında ise sodyum hidroksit, saf su, karbomer, propilen glikol, benzalkonyum klorür ve sodyum edetat yer alıyor.

Fenistil jel; cilde uygulandıktan sonraki birkaç dakika içerisinde bile kaşıntı, kızarıklık, şişlik vb. alerjik semptomları gideriyor.

Herhangi bir rengi ve kokusu bulunmayan, şeffaf jel formundaki ürün; 30 gramlık tüplerde kullanıma sunuluyor.

Fenistil Jel Ne İşe Yarar?

Topikal antihistaminikler olarak isimlendirilen alerji ilaçları sınıfına dahil olan Fenistil jel, histaminin etkilerini yavaşlatıp, ortadan kaldırıyor.

Alerjinin yanı sıra farklı nedenlerden ötürü ciltte gelişebilen kaşıntı ve kızarıklığı da tedavi ediyor.

İltihabı olmayan yani dermatozlara bağlı kaşıntıların, ürtikerin, böcek ısırmalarının, hafif yani fazla şiddetli olmayan birinci derece yanıkların ve güneş yanıklarının tedavisinde üstün bir başarı gösteriyor.

Fenistil Jel Nasıl Kullanılır?

Bu kremi mutlaka doktorunuzun reçetesi üzerine, doktorunuzun reçetede belirttiği şekilde ve sıklıkta kullanmalısınız.

Doktorunuz aksini reçete etmediği takdirde kremi günde 2-4 sefer cildinizin etkilenen yani sorunlu bölgesine sürmelisiniz.

Bir haftalık kullanım sonrasında alerjik semptomlarda herhangi bir iyileşme elde edemediğiniz durumlarda mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

Hamileliğin ilk 3 ay sonrasındaki süreçte iltihaplı, gergin ya da incelmiş cilt yüzeyine bu kremi sürmekten kaçınmalısınız. Krem kullanımının doğru olup olmayacağına dair öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz uygun gördüğü taktirde kremi kullanabilirsiniz.

Fenistil Jel Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Bu kremi kullanırken tıpkı diğer topikal losyon, krem, merhem, pomad vb. ilaçların kullanımında olduğu gibi herhangi bir olası yan etki ile karşılaşmamak adına bazı noktaları göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Kullanım esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli noktaları aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Kremin etkin ya da yardımcı maddelerine karşı herhangi bir alerjiniz söz konusuysa bu kremi kullanmamalısınız.
 • Bebeklerde ve küçük çocuklarda geniş cilt alanlarına özellikle ciltte enfeksiyon ya da soyulma söz konusuysa bu kremi asla sürmemelisiniz.
 • Bu kremi cildinize sürdükten sonra güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına maruz kalmamaya özen göstermelisiniz. Aynı zamanda solaryuma girmekten de kaçınmalısınız.
 • Cildinizde geniş yaralar mevcutsa ya da son derece ciddi kaşıntılarınız varsa bu kremi kullanmaya başlamadan önce muhakkak doktorunuza görünmeli, şikayetlerinizi ona iletmelisiniz.
 • Hamileyseniz ya da bebeğinizi emziriyorsanız, hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız; Fenistil jeli mutlaka doktorunuzun reçetesi üzerine kullanmalısınız. Cildinizde geniş alanlara, soyulan ve iltihaplı bölgelere bu kremi sürmemelisiniz. Bebeğinizi emzirirken meme uçlarına bu kremi sürmemelisiniz!
 • Kullanım esnasında doz aşımına kaçmamalı, unutulan dozları dengelemek adına çift doz almaya kalkışmamalısınız.
 • Doz aşımı söz konusu ise doktorunuza ya da eczacınıza acilen görünmelisiniz.
 • Tedavi başlangıcında diğer topikal kremler ve oral ilaçlar dahil kullandığınız reçeteli ve reçetesiz ilaçlarla ilgili olarak ‘ilaç etkileşimlerini’ önlemek adına doktorunuza bilgi vermelisiniz.
 • Fenistil jelin göz, burun, ağız içi gibi mukozal alanlarla temasından sakınmalısınız. Temas halinde ilgili bölgeyi bol suyla yıkayıp, bu jelden arındırmalısınız.

Fenistil Jel Fiyatı 

Doktor reçetesi üzerine kullanılması gereken ürün, reçete ile eczaneden alındığında SGK tarafından karşılanıyor. Aynı zamanda ürünü reçetesiz olarak ortalama 17 TL gibi bir fiyata da eczanelerden satın alabilirsiniz.

Fenistil Jel Kullananlar

İnternette bu kremi araştırdığımızda pek çok kullanıcı yorumuna arama motorlarının daha ilk sayfasında rastlıyoruz.

Kullanıcılar, genelde böcek ısırması, kaşıntı, kızarıklık, arı sokması vb. şikayetlerle doktora gittiklerinde bu kremin kendilerine reçete edildiğini dile getiriyor.

Kullanıcılar, bu krem sayesinde kaşıntı, şişlik ve kızarıklığın geçtiğini de ifade ediyor.

Lakin herkesin cilt hassasiyeti farklı olduğundan bu ürünü doktorunuza danışıp kullanmanızı öneriyoruz.

UYARI: Fenistil jel vajinal mantara iyi gelir mi? sorusu, arama motorlarında sıklıkla aratılıyor. Ürünün prospektüsünde vajinal mantar tedavisinden bahsedilmiyor. Bu krem, mantar tedavisi amacıyla reçete edilmiyor.

Genital mantar vb. mantar şikayetiniz mevcutsa doğru teşhis ve tedavi adına doktorunuza danışmayı ihmal etmemenizi tavsiye ediyoruz.

 Fenistil Jel Genital Bölgeye Sürülür Mü

Feniatil jel genitan bölgede görülen kaşıntı ve diğer sorunları gidermek için sürülen kremlerden biridir. Vajina bölgesine ince tabaka halinde sürülmesi yeterlidir. Kesinlikle adet döneminde genital bölgeye sürmeyiniz.

 Fenistil Jel Yüze Sürülür Mü

Krem yüze sürülmesine karşın yüzde yara, yanık ve sivilce varsa asla kullanılmamalıdır. Eğer kremi yüzünüze sürülecekse göz kaçmamasına dikkat etmelisiniz.

 Fenistil Jel Egzamaya İyi Gelir Mi

Egzama ve egzamanın neden olduğu kaşıntı ile beraber görülen tahrişi geçirmek için bu kremi kullanabilirsiniz.

 Fenistil Jel Göz Altına ve Göz Çevresine Sürülür Mü

İnce ve hassas deri yapısını sahip olan göz altına ve çevresine kremi sürmek tahriş ve alerjiye neden olacağından dikkatli kullanılması gerekmektedir.

 Fenistil Jel İçeriği

Kremin etken maddesi dimetinden maleat’dir ve  Her 1 g jel, 1 mg dimetinden maleat içerir.

Fenistil Jel Gebelik Kategorisi

Fenistil jel gebelik kategorisi B’dir. Hamilelik döneminde geniş deri yüzeyinde kullanılmadığı gibi soyulma yara ve yanık varsa asla sürülmez.

 Fenistil Jel de Kortizon Var Mı

Krem kortizonlu ilaçlar sınıfında bulunmaz fenistil jel kortizonlu olmadığından kortizonun neden oladuğu zararlar asla görülmez.

 Fenistil Jel Bebeklerde Kullanılır Mı

Fenistil jel bebeklerde ve çocuklarda doktor önerisi ile kullanılır bebeklerde asla geniş cilt yüzeyine sürülmemelidir.

 Fenistil Jel Sivilceye İyi Gelir Mi

Krem sivilceye iyi gelen kremlerden biri değildir asla sivilce için kullanılmamalı ve sivilcenin üzerine sürülmemelidir. Diğer yazımızda ayrıntılı olarak En İyi Sivilce Kremleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

 Fenistil Jel Uçuk İçin Kullanılır Mı

Dudak çevresinde görülen uçuk virüsü için bu kremin kullanılması doğru değildir.

 Fenistil Jel Vajinal Mantar İçin Kullanılır Mı

Vajina bölgesinde görülen mantar ve mantar enfeksiyonu için mutlaka doktorunuza muayene olduktan sonra kullanılması gereklidir.

Fenistil Jel Yan Etkileri

Doz aşımına kaçan ya da kremin bileşen maddelerine karşı alerjisi bulunan kişilerde bu krem, bazı yan etkilere neden olabilir.

Olası yan etkileri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Ciltte hafif bir kuruluk ve yanma hissi
 • Alerjik deri reaksiyonları

UYARI:

Yüz, dudak, dil ve boğazın nefes almayı zorlaştıracak kadar şişmesi, kurdeşen, uyuşukluk, ağız kuruluğu, yüzde kızarma, yüksek ateş, halüsinasyon görme, santral sinir sistemi depresyonu; bu kreme karşı ciddi alerjiniz olduğu anlamına geliyor.

Yan etkiler; ölümcül sonuçlar doğurabileceğinden vakit kaybetmeksizin size en yakın hastanenin acil bölümüne görünmelisiniz.

Fenistil jeli 25 0C oda sıcaklığının altında, çocuklarınızın göremeyeceği ve ulaşamayacağı yerlerde, kendi ambalajında saklamalı, ürünü son kullanma tarihi ile uyumlu bir şekilde kullanmalısınız.

Ürünün yapısında ya da ambalajında tuhaflık fark etmeniz durumunda ürünü kullanmamalısınız.

Daha önce Fenistil jel kremle tedavi gördüyseniz ya da şu an bu jeli kullanıyorsanız; kullanıcı deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazarak,  görüşlerinizi takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.