Arnavut Kremi ( Aklık Kremi) Nedir? Nasıl Kullanılır? Neye Yarar?

Arnavut Kremi ( Aklık Kremi) Nedir? Nasıl Kullanılır? Neye Yarar?

Arnavut Kremi ( Aklık Kremi) Nedir? Nasıl Kullanılır? Neye Yarar? Arnavut kremi diğer adı ile aklık kremi cildi beyazlatmak için kullanılan bir kremdir. Cilt yüzeyinde oluşan güneş lekeleri, doğum lekeleri, sivilcelerin yüzde bıraktığı izlerin yok edilmesinde de kullanılan bir krem olan Arnavut kremi İbni Sina’nın formülünden yola çıkılarak geliştirilmiş bir kremdir. Pek çok kadın tarafından kullanılan hatta kadınların bir birine tavsiye ettiği Arnavut aklık kremi hakkında sizlere bu yazımızda ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağım.

Arnavut Kremi Nedir

Arnavut kremi yüzyıllardır cildi beyazlatmak ve cilt lekelerini yok etmede kullanılan bir kremdir. Genel olarak cilt rengini açmak için tavsiye edilmesine karşın cilt lekelerini yok ettiği için pek çok kadın tarafından kullanılmaktadır. Çil, kahverengi lekeler, siyah noktalar, doğum lekeleri ve güneş yanıklarını etkili bir şekilde yok etmektedir. Aklık kremi ( Arnavut kremi) reçete ile satılmamaktadır. Her cilt tipine sahip kişiler rahatlıkla kullanabilir.

Arnavut kremi reçetesiz satılmasına karşın eczanelerde ve kozmetik mağazalarında rahatlıkla bulunabilir. Arnavut kremi alırken kesinlikle dikkatli olmalısınız. Bazı Arnavut kremlerinde cıva bulunmaktadır.  İnternetten bu ürünü almaya kalktığınızda kesinlikle içeriğinde civa yoktur yazısı ile karşılaşabilirsiniz.

Arnavut kremi hem civalı hemde civasız olarak satılmaktadır. Sizlere tavsiyem içeriğinde civa olmayan ürünü seçmeniz olacaktır. Arnavut kreminin içindekiler arbutin ve neven yağı olarak bilinmektedir.  Civalı Arnavut kremleri belli bir kullanım sonra ciltte yıpranmalara, kansere ve diş çürüklerine yol açar.

Arnavut Kremi Ne İşe Yarar

Kadınların cilt beyazlaştırmak ve cilt tonunu dengelemek için tercih ettiği aklık kreminin ilk formülü aslında sedef ve egzama tedavisi içindir. İbni Sina’ya ait olan bu formül günümüzde geliştirilmiş ve içeriğine eklenen arbutin sayesinde etkisini göstermiştir. Doğal bir içeriği sahi olan Arnavut kreminin kullanım alanları ise;

 • Kırışıklığa
 • Cildi Beyazlatmaya
 • Sivilcelere
 • Lekeler
 • Sivilceleri yok eder
 • Hücreleri yenilemeye ve cildi tazelemeye
 • Yaşlanma etkilerini geçiktirir
 • Cildin renk tonunu eşitler
 • Güneşin zararlı etkilerinden korur
 • Cildin nem oranını dengeler

Arnavut kremi bilinen aksine asla cildi soymaz. Cilde sürüldüğünde deri tarafından emilir ve alta tabakadaki renk pigmentlerine etki eder. Bu sayede cilt rengi açılır ve cilt lekeleri zamanla kaybolur.

Arnavut Kremi Malzemeleri

Arnavut kremi orjinal olanların fiyatı yüksek olduğundan eğer bu kremi alamıyorsanız evde Arnavut kremi yapabilirsiniz. Gerçeği gibi olmasa da cilde aklık ve veren arnavut kremi yapmak çok kolaydır. Ayrıca içinde civa ve kozmetik ürünler olmadığından gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. İşte arnavut kremi tarifi;

Malzemeler

 • Lanolin
 • Vazelin
 • Beyaz Kil
 • Arbutin Yağı
 • Neven Yağı
 • Portakal Suyu

Hazırlanışı

Yarım çorba kaşığı lanolin ve vazelin eritilerek 2 tatlı kaşığı portakal suyu ve 1 yemek kaşığı beyaz kil ekleyerek karıştırın. Hazırladığınız karşıma Arbutin Yağı ve Neven Yağı ekleyerek bir kavanozun içerisinde soğuması için bekletin. Oda sıcaklığında soğuması gerekmektedir. Asla buzdolabına koymayınız.

Arnavut Kremi Nasıl Kullanılır

Aklık kremi kullanımı oldukça basit bir kremdir. Günlük nemlendirici kremler nasıl kullanıyorsanız o şekilde kullanılması gerekmektedir. Arnavut kremini uygulanış şekli ise;

 • Her gün aynı saatte olmak üzere günde 1 defa sürülmesi yeterlidir
 • Temizlenmiş cilde ince tabaka halinde sürülür
 • Deri tarafından emilmesi için iyice ovalamanız gerekmektedir.
 • Kremi sürdükten sonra kesinlik 2 saat boyunca yüzünüzü yıkmayınız.

Kremi kullanmaya başladıktan sonra ilk etkisini 2 ay sonra göstermeye başlayacaktır. 4 ay sonra ise cilt renginde 4 tona kadar açıldığı bildirilmiştir. Arnavut kremini sadece yüzünüze değil boyun ve vücudunuza sürebilirsiniz.

Arnavut Kremi Ne zaman Etkisini Gösterir

Arnavut kremi düzenli kullanıma bağlı olarak ilk etkileri 1 aydan sonra göstermeye başlamasına karşı gözle görülür etkilerini 2. aydan sonra göstermeye başlar. Arnavut kremi kullananlar etkileri 4 aydan sonra belirgin olarak görürler. Aldığınız Arnavut kremi orjinal ise olumlu sonuçlarını kesinlikle görürsünüz.

Arnavut Kremi Ne Sıklıkla Kullanılmalıdır

Genelde yapılan en büyük hatalardan biride Arnavut kreminin daha fazla etki etmesi için çok fazla sürülmesi ve günde 1 defadan fazla kullanılmasıdır. Her cilt tipine uygun olan bu kremi günde 1 defa ve ince tabaka sürmeniz yeterlidir. Unutmayın aklık kreminin etkisini görmek için düzenli kullanımı gerekmektedir.

Arnavut Kremi Yan Etkileri

Arnavut kremi doğru ve dozunda kullanıldığında yan etkisi ve zararı olmayan bir kremdir. Arnavut kremi alırken içeriğine mutlaka dikkat etmelisiniz civa içeren Arnavut kremleri dişler başta olmak üzere pek çok sorunlara neden olmaktadır. Civasız Arnavut kremi etkisi olumlu iken civa içeren Arnavut kremi belli bir dönemden sonra cildin dahada zarar görmesini sağlar.

Arnavut Kreminin İçeriğinde Civa Var Mı

Aslında krem ile ilgili araştırma yaptığınızda yada ürünü satan siteleri incelediğinizde içeriğinde civa yoktur yazısını sıklıkla görürsünüz.  Arnavut kremi hem civalı olarak hemde civasız olarak satılmaktadır. Eğer ürünü sipariş ederseniz bu hususa çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Civa vücuttan atılamayan ve ciddi riskleri olan bir maddedir. Dünya sağlık örgütü bil bu konuda ciddi uyarılarda bulunmuştur.  Eğer imkanınız varsa Arnavut kremi malzemeleri ile kendi kreminizi yapmanızı tavsiye ederim.

Aklık Kremi Cildi Ne Kadar Sürede Beyazlatır

Arnavut kremi kullanmaya başladığınızda cildi beyazlatan etkisi 1 aydan itibaren başlar cilt tonunda değişiklik ise 4 tona kadar olur. Bu etki ortalama 4 aydan sonra gerçekleşir. Düzenli şekilde günde 1 defa sürmeniz yeterlidir. Cilt tonunuzda harika değişikliği görmek için sabırlı olmanız yeterlidir.


Cilt Beyazlatma Yöntemleri

Pirinç Unu ile Cilt beyazlatma


Aklık Kremi Lekeleri Ne Kadar Sürede Geçirir

Arnavut kremi cilt lekelerini geçirmektedir. Cilt lekesinin büyüklüğüne ve durumuna göre değişen bir durum olsa da eğer cilt lekesi açık ise 1,2-2 ayda geçerken koyu kahverengi cilt lekesi ise 3 ile 4 ayda geçmektedir. Cilt lekelerinin üzerine sürdüğünüzde cilt tarafından emilmesi için iyice masaj yaparak yedirmeniz gerekmektedir.


Cilt Lekeleri Nasıl Geçer

Yüzdeki Lekeler Nasıl Geçer


Arnavut Kremini Kimler Kullanamaz

Arnavut kremi bir ilaç yada tedavi için kullanılan bir krem değildir. Aklık kremini Reaction ilacını kullananlar ve kemoterapi görenler kullanamaz. Açık yaralara sürülmez. Sivilce tedavisi görenler sağlık sorunları olanlar ve çocukların kullanıma uygun değildir. Temiz cilde sürülmelidir makyajsız durumlarda sürülmesi tavsiye edilir. Hamilelerin ve emziren annelerin sürmesinde sakınca görülmemesine karşın içeriğinde civa ve paraben olma ihtimaline karşı kesinlik kullanılmamalıdır.

Arnavut Kremi Ne Sıklıkla Kullanılır

Arnavut kremi günde 1 defa sürülmesi yeterli olan bir kremdir. Genelde tavsiye edilen kullanım süresi ise 4 ile 6 aydır.  Günde 1 defadan fazla kullanmak faydadan çok zarar verebilir. Unutmayın her şeyin fazlası zarar azı karardır.

Arnavut Kremini İçindekiler

içeriğinde arbutin ve neven yağı olarak lanse edilmiş bir üründür. Japonlarında araştırmasını yapmış olduğu arbutin %40 kadar cilt üzerinde lekelerin açılmasına yardımcı oluyor. Neven yağı ise mikroplara karşı etkili olduğundan tahriş olmuş cildin yenilenerek, canlanmasını ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Kesinlikle içeriğinde paraben ve civa olmamasına dikkat edin.

Arnavut kremi doğuştan gelen ben ve cilt altında bulunan doğum lekelerini asla geçirmez. Çeşitle nedenlerle oluşmuş lekeler ve güneş yanıklarını geçirmek için kullanılır ve bu konuda çok etkilidir. Tabi cilt beyazlatma etkisi ise tartışılmazdır.

Sizlerde konu hakkında görüş öneri ve sorularını yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.