Silverdin Yanık Kremi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Silverdin Yanık Kremi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Silverdin Yanık Kremi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? krem günümüzde yanık ve yara için kullanılan en etkili kremler arasında bulunmaktadır. Silverdin kremin amacı yara ve yanıklarda oluşmaya çalışan bakteri ve enfeksiyonların önüne geçmektedir. Yanık kremi olarak bilinmesine karşın yaraların ve yanığın iltihap kapmasını önlemek için sıklıkla kullanılmaktadır.

Yara ve yanıklarda en sık kullanılan kremlerden biri olan silverdin yanık kremi nasıl kullanılır, silverdin krem yanık izini geçirir mi, silverdin krem güneş yanığına iyi gelir mi ve daha bir çok sorunun cevabı yazımızda.

Silverdin Krem Nedir?

Silverdin krem, içerisindeki etken madde olan gümüş sülfadiazin sayesinde bakterilerin cilt yüzeyinde gelişmesini ve artmasını engeller. Her türlü yara ve yanıklarda oluşan iltihaplara sebep olan bakterileri yok eder.

Eczanelerde reçete ile satılan bu krem 40 gramlık kutularda ve 400 gramlık kavanozlarda reçete ile satılmaktadır. Her 1 gramı silverdin 10 mg gümüş sülfadiazin içerir.

Her evin ecza dolabında bulunması gereken silverdin krem, çocukların hafif yaralanmalarında gönül rahatlığıyla yara üstüne sürülebilir. Böylece yara ve yanık bölgesinde iltihaplanmaya sebep olan bakterilerin gelişmesinin önüne geçmiş olursunuz.

Yapılan bilimsel çalışmalara göre yanıklarda gümüş sülfadiazin içeren kremler yanığın hızlı iyileşmesini sağlarken acıyı ve sızıyı önlediği kanıtlanmıştır. Yanık kremlerinin hepsinde gümüş sülfadiazin bulunmaktadır.

Silverdin Krem Ne İşe Yarar?

Silverdin krem ne işe yarar sorunun en kısa cevabı; her türlü yanık ve yaraların üzerinde iltihaplanmaya sebep olan bakterilerin çoğalmasına engel olur ve yok eder.

Her türlü mikrop oluşumunu engelleyen ve enfeksiyonlara sebep olan bakterileri yok eder. Yatak yaralarının neden olduğu iltihabı önler.

Genel olarak doktorların reçete ile verdiği silverdin kremi eczanelerden reçetesiz olarak da alabilirsiniz. Hatta evinizin ecza dolabında bulunmuyorsa ilk işiniz silverdin kremi almak olsun.

Silverdin Krem Nasıl Kullanılır?

Silverdin krem nasıl kullanılır sorusunun cevabı çok basittir. Öncelikle doktorunuzu size reçete ettiği şekilde kullanmaya dikkat etmelisiniz. Silverdin krem prospektüs kısmını iyi bir şekilde okuyun. İçerisindeki etken maddeye karşı alerjiniz varsa kesinlikle kullanmayın ya da doktorunuza danışın. Genel olarak kullanım şekli ise;

 • Doktorunuz tarafından size nasıl reçete edildiyse o şekilde kullanın.
 • Herhangi bir yan etkisini hissettiğiniz silverdin kremin kullanımı bırakıp doktorunuzu bilgilendirin.
 • İçerisindeki etken maddeye karşı herhangi bir alerjiniz bulunuyorsa kesinlikle kullanmayın.
 • Silverdin kremin uygulanacağı yara ve yanık olan bölgeyi öncelikle temizleyin.
 • Yanmış veya yara olan ölü deriyi ( çok büyük değilse ) alın.
 • İnce bir tabaka halinde bölgeye sürün.

Üzerine varsa tedavi amaçlı kullanılan sargı bezi ile sarın. Eğer sargı beziniz yoksa steril edilmiş bir bez ile kapatın.
Günlük kullanım dozu olarak da 1 defa sürmeniz yeterli olacaktır.

Hamilelik Döneminde Silverdin Kullanılır Mı

Hamilelikte silverdin krem kullanımı eğer ki hamile kalmayı düşünüyorsanız veya hamileyseniz kesinlikle kullanmayın. İçerisindeki etken madde yan etkilerini gösterebilir.

Emziren Anneler Silverdin Kullanabilir Mi

Emziren anneler silverdin krem kullanırken tek dikkat edilmesi gereken konu, ağır bir yanık ve yara olmadıktan sonra kullanılması tavsiye edilmez. Anne sütüne karışabileceği için bebeğinize ciddi anlamda zarar verebilir.

Silverdin Krem Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • İlacın içerisindeki etken madde olan gümüş sülfadiazine karşı alerjiniz bulunuyorsa kullanmamalısınız.
 • Silverdin krem sadece yara ve yanık tedavilerinde kullanılır.
 • Ciddi anlamda karaciğer veya böbrek yetmezliği olan hastaların silverdin krem kullanmadan önce mutlaka doktor tavsiyesi almadan kullanması ciddi anlamda zararlı olabilir.
 • Yara ve yanık tedavilerinde kullanılan silverdin krem, düzenli kullanıldığı takdirde iyileşme süreci hızlanır.
 • Ancak çok fazla doz da kullanmanız herhangi bir ekstra iyileşme süreci gerçekleştirmez. Yeteri miktarda kullanmalısınız.
 • Göz ve göz çevresine kesinlikle sürmeyin. Göz ile teması halinde bol su ile temizleyin.
 • Geniş yanık tedavisinde kullanırken dikkatli kullanın. Az miktarda sürmeniz yeterli olacaktır.
 • Silverdin kremi sürdükten sonra güneş ve ultraviyole ışınlarından gölgeyi koruyun. Aksi takdirde cildinizde güneş yanığı ve cilt lekeleri oluşabilir.
 • 2 ayını doldurmamış bebeklerde kullanımı tehlikeli sonuçlar meydana getirebilir.
 • Hamilelik ve emziren annelerin doktor tavsiyesi olmadan kullanması sakıncalıdır.

Silverdin Krem Yan Etkileri

Silverdin krem yan etkileri genel olarak içerisindeki etken maddeye karşı alerjisi olanların dışında hiç kimsede gözlemlenmemiştir. Ancak silverdin kremin uygulandığı bölgede hafif de olsa bazı yan etkileri meydana gelebilir.
Silverdin kremin uygulandığı bölgede;

 • Kaşıntı
 • Döküntü
 • İsilik
 • Tahriş
 • Yanma hissi
 • Deride renk değişikliği

En yaygın olarak görülen yan etkileri arasındadır.

Silverdin Krem Hakkında Bütün Sorular

Silverdin krem kullanmadan önce mutlaka herkesin aklına birkaç soru takılır. Şimdi sizler için silverdin krem hakkındaki bütün soruları ve yanıtlarını paylaşacağız.

Silverdin yanık kremi iz bırakır mı

Silverdin krem yara ve yanık tedavilerindeki etkiyi yanık izlerini yok etmez ve yanık izini geçirmek için de kullanılmaz.

Silverdin günde kaç defa sürülür

Silverdi krem günde 1 defa sürmeniz yeterli olacaktır. Silverdin asla açık yaraya sürülmez. Yeni oluşan yara yada yanıklarda açık yaraya asla sürmeyin.

Silverdin krem genital bölgeye sürülür mü

Kesinlikle genital bölgeye doktor önerisi olmadan asla sürülmez.

Silverdin krem dövme sonrası kullanılır mı

Dövme yaptırmak isteyenler dövme işlemi sonrası iltihap ve bakteri kapmasını önlemek için silverdin krem kullanabilir.

Silverdin krem bebeklerde kullanılır mı

Silverdin krem 2 ayını doldurmamış bebeklerde kullanılmaz. 1 yaşın altındaki bebeklerde kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Silverdin pişik için kullanılır mı

Silverdin krem pişik için kullanılmaz.

Silverdin gebelik kategorisi

Gebelik olarak silverdin krem B kategorisindedir.

Silverdin krem reçetesiz alınır mı

Silverdin kremi eczanelerden reçetesiz olarak da alabilirsiniz. Ancak doktor tavsiyesi olmadan kullanmanız önerilmez.

Silverdin güneş lekelesi için etkili mi

Güneş yanıklarında kullanılan silverdin krem, güneş lekelerini geçirmek için kullanılmaz.

Silverdin sivilce için kullanılır mı

Silverdin krem iltihaplı sivilceler için doktor tarafından reçete edildiği takdirde kullanılır.

Silverdin krem güneş yanığına iyi gelir mi

Silverdin krem yara ve yanık tedavilerinde kullanıldığı için güneş yanıklarında da kullanılır.

Silverdin krem yanık izini geçirir mi

Silverdin krem yanık izini geçirmek için kullanılmaz.

Silverdin krem sivilce lekelerine iyi gelirmi

Silverdin krem sivilce izlerini geçirmek için kullanılmaz. Sivilce lekeleri ve izlerini yok eden kremler hakkında bilgi almak için en iyi sivilce izini geçiren krem yazımızı inceleyebilirsiniz.

Silverdin yanık kremi yüze sürülürmü

Silverdin yanık kremi yüze sürülür. Ancak göz ve göz çevresine kesinlikle sürmeyin.

Silverdin krem yara izini geçirir mi

Silverdin krem herhangi bir yanık ve yara izini geçirmek için kullanılmaz. Yara izini geçirmek için yara izini yok eden kremler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Silverdin Krem Kullananlar

Silverdin krem kullananlar genel olarak kremin yara ve yanık tedavilerindeki iyileşme süresine dikkat çekmektedir. Fakat yara ve yanık tedavilerinin dışında silverdin krem kullananlar olumsuz olarak yorum yapmaktadır. Yanıklarda etkisi hızlı gösteren silverdin krem kullananlar tarafından en iyi yanık kremi olduğu dile getirilmiştir. Yanıklarda şiddetli yanma hissi ve acı olduğunda silverdin anestol pomad ile beraber sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir.

Silverdin Krem Prospektüsü

Her krem ve ilaçta olduğu gibi silverdin krem prospektüsü de bulunmaktadır. Kremi kullanmadan önce mutlaka prospektüsünü detaylı bir şekilde okuyun. Özellikle yan etkileri ve içerisindeki etken maddeye karşı alerjiniz olup olmadığını tespit edin ve daha sonra kullanın.

Silverdin Krem Muadili

Silverdin krem eşdeğer kremler ile aynı etkiye ve içeriğe sahiptir. Bütün yanık kremlerde gümüş sülfadiazin bulunmaktadır. Muadil kremler ise,

1 –Derisiv %1 Krem
2 –Silder Sprey %1 50 ml
3 –Silvadiazin Krem 40 g
4 –Silvadiazin Krem 400 g
5 –Silvamed Krem 40 g
6 –Silvamed Krem 400 g
7 –Silverdin Krem %1 40 g
8 –Silverdin Krem %1 400 g

Silverdin Krem Fiyatı

Silverdin krem hem reçeteli hem de reçetesiz olarak satılmaktadır. Ancak reçeteli satıldığı zaman bir kısmı devlet tarafından karşılanmaktadır.

Silverdin krem fiyatı 6.85 TL’dir.

Sizlere bu yazımızda silverin yanık kremi hakkında bilgi vermeye çalıştım. Kesinlikle burada yazılanlar doktor tavsiye değildir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.