Evde Batık Tırnak Tedavisi

Evde Batık Tırnak Tedavisi

Batık tırnaklar sorunu gerçekten çok büyük acı ve ağrı veren bir sorundur. Oluşumu ise kısaca sert tırnağın yumuşak şekilde olan tırnak kenarlarındaki et kısmanı baskı yapması ile içeri doğru girerek can açıtıcı bir duruma bürünür. Bu batma işleminden belli bir süre sonra iltihaplı bir yara oluşur işte bu durum artık dahada can sıkıcı bir hal almasına sebep olur. Tırnak batması genel olarak ayak başparmaklarında dahada sık görülür. Her 2 kişiden birinde bu sorun vardır ve hastaların yüzde 90’nında ayak başparklarında bu sorun bulunmaktadır.

Evde Batık Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

Batık tırnak sorunu yaşayan kişiler ayakkabı giymeleri ayakta durmaları zamanla zorlaşır. Hassas olan bölge acı ve ağrı sebebi ile artık dayanılmaz bir hale gelebilir. Batık tırnağın oluşmasın başlıca sebepler dar ayakkabı giymek, yanlış tırnak kesimi, tırnakları çok kısa kesmek, ayağa gelen darbeler ve aşırı kilo sebep olmaktadır.

Böylesine büyük bir sorunla karşılaştığınızda doktora gitmeden evde batık tırnak tedavisi için çözüm önerileri bulabilirsiniz. İşte sizlere doğal evde batık tedavisi için öneriler;

Tırnak Batması İçin Öneriler

  • Her akşam düzenli şekilde ayaklarınızı sıcak suya koyunuz su ne kadar sıcaksa o derece iyi olur. Bu işlemi hergün yapmaya çalışın hatta mümkünse 2 defa yapabilirsiniz.
  • Düzenli şekilde her akşam ayak banyosu yapmalısınız. Ayaklarını yıkarken antibakteriyel sabunlarla yıkamayı tercih etmelisiniz.
  • Banyodan önce batık tırnaklar için gerekli malzemelerle ayak bakımı yapmalısınız. Tırnak makası, pedikür makası ve pamuk ile batık tırnak bölgesi dikkatli şeklde tırnak bakımı yapılmalıdır.
  • Banyodan sonra mutlaka ayaklarını kuru tutmanız gerekli. Tırnak kesimi kesinlikle düzenli şekilde yapılmalı tırnak kesimini oval değilde düz şeklde kesin, ayrıca tırnak kesimi için alltaki konumuzu inceleyebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ayak Peelingi Nasıl Yapılır?

  TIRNAK NASIL KESİLİR

  • Temiz ve sterill bir iğne ile batık olan tırnağı dikkatli bir şekilde kaldırın oluşan boşluğa ğamu koymaya çalışın, pamuğu fazlaa itmeden koymanız yeterlidir. Pamuğu çok ileri itmek enfeksiyon riskini arttırabilir. Bu işlemden sonra batık olan bölgeye az miktarda Teramisin yara merhemi sürebilirsiniz. İşlem bittikten sonra ayak parmağınızı gazlı bez ile sarın ve ama dikkatli olun bu işlemden sonra ayaka bütün gün ayakkabı içinde olacağınıdaan ara sıra ayaklarını çıkarıp hava almasını sağlamalısınız.

tırnak batması, batık tırnak

  • Eğer ayağınızda ileri derece enfeksiyon varsa ve acı veriyorsa bu durumdu sizin mudahale etmeniz yanlış olur en iyi yöntem bir doktara gidip tedavi olmaktır.
  • Evde bulunduğunuz sürede ayaklarınızın hava almasını sağlamalıyız bunun için mümkünse çaroplar çıkarılmalıdır. Ayrıca akşamları kesinlikle çorap ile yatmamalısınız.
  • Hergün düzenli şekilde ayak parmakları kontrol edilmelidir. Ayağınızda batık sorunu olanlar hergün ayaaklarınıdaki pamuğu değiltirmelidirler bu şekilde yaptığınızdaa 2 hafta gibi bir sürede parmaklarınızdaki bu sorundan kurtulabilirsiniz.
  • Ayak tırnaklarınızı düzenli şekilde kesmediğinde uzayan tırnaklar ayakkabı içerisinde şekilleri bozulduğundan parmaklarınızda batık oluşma riski çok yüksektir. Bu yüzden dar ayakkabı giymemeli ve tırnaklarımızı fazla uzatmamalıyız.

Batık tıırnaklar için bir dilim limonu parmağınızın ucuna koyun ve sargı bezi ile sarın bu şekilde iltihap oluşumunun önene geçmiş olacaksınız. Her akşam ayakları yıkamak, düzenli şekilde ayak bakımı yapmak, tırnakları düzgün kesmek, dar yada yüksek topuklu ayakkabıları mümkün oldukça giymemek batık oluşumunu engelleyecektir.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.