Ayak Yanması Neden Olur? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Ayak Yanması Neden Olur? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Ayak Yanması Neden Olur? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir? Ayak yanması nedenleri arasında pek çok etken bulunmaktadır. Bütün gün bütün vücut ağırlığının hepsini taşıyan ayaklar bazı sorunlar yaşamaktadır bunlar arasında en çok bilinen ve sıklıkla yaşan en büyük sorun ayak yanmasıdır.

Ayak altı yanması olarak bilenen ayak yanması bazen şiddetli olabileceği gibi bazen çok hafif olabilir. Her yaşta, her cinsiyette görülen ayak yanması bazı nedenlere ve etkenlere bağlı olarak gelişir. Peki ayak yanması neden olur, ayak altı neden yanar, ayak yanması neyin belirtisi, yatınca ayak yanması, gece ayak yanması gibi pek çok soruya cevap vererek sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Ciddi bir sağlık sorununda haberci olan ayak yanması bir hastalığında habercisi olabilir. Kronik ayak yanması yaşıyorsanız mutlaka bir doktora görünmekte fayda vardır.

Ayak Yanması Neden Olur

Ayak yanması ayak tabanında oluşan yanmadır. Ayak tabanı yanması pek kişinin yaşadığı sorunların en başında gelmektedir. Ayak tabanında oluşan sıcaklı hissi, karıncalanma hissi bazen kişinin yaşam kalitesini bile bozabilir. Yapılan araştırmalara göre ayak yanması en çok kadınlarda görülmektedir. Genel yanma hissi gündüz görülse de gece yatarken görülme olası daha fazladır. Kişi yatarken ayaklarında sıcaklı ve yanma hissede bazen bu durum kişinin uykudan bile uyanmasına neden olur.

Ayak yanması nedenler genelde uzun süre ayakta durmak, fazla kilolu olmak, fazla yürümek, ayakları çok sıkan ayakkabı tercihlerinden dolayı sıklıkla görülebilir böyle bir durumda yaşanan ayak yanması geçicidir. Eğer ayak yanması bir sağlık sorunun habercisi ise ayak yanmasına neden olan etkenler arasında B vitamini eksikliği, ayak mantarı enfeksiyonları, kansızlık, şeker hastalığı, sedef hastalığı ve alkol ve sigara kullanımına bağlı olarak sıklıkla görülür.

Adet döneminde aşırı kan kaybı ayaklara fazla kan gitmemesi ile ayak yanması bayanlarda adet döneminde sık rastlanan bir durumdur. Bu dönemde verilen bazı vitamin hapları ile ayak yanması en aza indirilmeye çalışılmaktadır.

Şeker hastalığına bağlı olarak ayak yanması sıklıkla görülmektedir. Şeker hastalarının büyük çoğunluğunda ayak yanması yada ayak tabanı yanması görülmektedir.

Kan dolaşımı sorunu yaşayanlar, kan değerinde düşüklük olanlarda sıklıkla ayak tabanı yanması görülmektedir. Eğer sağlıklı şekilde ayaklarınıza kan gitmiyor yada kan akışı olmuyorsa ayaklarınızda yanma görülmesi neredeyse kesindir. Genelde akşamları ayaklarını uzatmak ve dinlendirmek yanma hissini azalmasına karşın ayağa kalktığınızda belli bir süre sonra yanma hissi tekrarlayacaktır.

Ayaklara uygun olmayan ayakkabı seçimi hem ayak sağlığınız bozacaktır hemde ayaklarınızın yanmasına neden olacaktır. Genelde yapılan en büyük yanlış ise çok kalın çorap giymek buda bilinen diğer nedenler arasındadır.

Böbrek ve karaciğer ile alakalı bazı sorunlarda ayak yanmasına neden olduğu bilinmektedir. Eğer uzun sürleri geçmeyen ayak yanması varsa mutlaka ciddiye alınıp doktora gidilmelidir.

Diyabet hastalığı ayak hissi kaybı  uzun süre yüksek kan şekerine bağlı olarak gelişir. Diyabete bağlı olarak gelişen ayak yanmasına karıncalanma, uyuşukluk, gece artan ayak yanması ile kendini belli eder.

Ayak damarlarında sorunlara damar tıkanıklığı kan akışını yavaşlatır. Bunun sonucunda kan akışının düzenli olmamasına bağlı olarak ayak tabanı yanması görülmektedir. Genelde ileri yaşlarda görülmektedir. Ayak yanma hissi ile beraber güçsüzlük, karıncalanma, ayaklarda kramp en çok görülen diğer sorunlardır.

Halk arasında ayak yanması sendromu olarak bilinen Grierson-Gopalan sendromu ayak sinir liflerinin hasarına bağlı olarak gelişir. Nedeni tam olarak bilinmemesine karşın B vitamini eksikliği ve bazı sağlık sorunlarının neden olduğu düşünülmektedir.

Genelde bu sorunların hepsi ayak yanmasına neden olan etkenlerdendir. Gece ayak yanması ise şeker hastalığına yada ayak sinirlerinin hasara uğraması sonucu görülmektedir. Aynı şekilde kansızlık, şeker hastalığı ve diğer etkenler gece ayak yanmasına neden olur. İster gece ayak yanması olsun isterse gündüz genelde aynı nedenler ayak yanmasına sebep olur. Şimdi sizlere ayak yanması nasıl geçer hakkında bilgi vermeden önce ayak yanmasının belirtileri nelerdir bundan bahsetmek istiyorum.

Ayak Yanması Sebepleri

Ayaklarda yanma neden olur ve ayakta yanma sebepleri hakkında bilgi vermeye çalıştım. Ayaklarda yanma mutlaka bir sebebe bağlı olarak gelişir eğer şeker hastası iseniz ve B12 vitamin eksikliği varsa kesinlikle ayak tabanında yanma, bacak yanması ve ayak üstünde yanma hissi oluşacaktır. Peki gece ayak yanması neden olur, gece ayak yanması neyin belirtisi sizlere bunlardan bahsetmek istiyorum. Şeker hastalığının ilk belirtisi ayak yanma ile görülür. Şeker hastalığı vücuttaki sinirlere zarar vererek ayakta yanma hissi oluşturur. Şeker hastalığında görülen ayak yanmasına ağrı ve karıncalanma eşlik eder.

Gece Ayak Yanması Neden Olur

Gece ayak yanması bazı kişileri neredeyse uykusundan uyandıracak derece olan ciddi bir sorundur. Genelde altında yatan bir hastalığın habercisi olabilir. Yatınca ayak yanmasına genelde karıncalanma, ayaklarda his kaybı ve güçsüzlük eşlik eder. Bazı kişilerde gece ayaklarının yanması çok şiddetli olabilir. Gece ayak yanması sorunu yaşana kişiler ilk olarak şüphelenecekleri sorunlar şeker, hastalığı, B12 vitamin eksikliği ve anemi yani kansızlık sorunudur eğer ayakta yanma, ayak tabanında yanma sorunu varsa test yaptırarak herhangi bir sağlık sorununuzun olup olmadığı öğrenmelisiniz.

Gece ayaklarda yanma hissi varsa mutlaka kan şekeri ölçülmelidir. Diyabet hastalarında geceleri ayakta yanma görülür aslında bunun nedeni ise ayaklardaki sinirlerin hasar görmesidir, sinir hasarlarında gece yatarken yada dinlenirken ayaklara sıcak basma ve yanma görülür. Kadınlarda adet döneminde ve hamilelik dönemimde ayak yanması sıklıkla görülmektedir. Ayakta yanma neden olur, gece ayakta yanma neden olur hakkında bilgi verdikten sonra ayakta yanma nasıl geçer ayakta yanma nasıl tedavi edilir bunun hakkında bilgi vermek istiyorum.

Ayak Yanması Nasıl Geçer

Ayak yanmasının nedenleri ve altında yatan sebep mutlaka bir doktoru muayene olarak belirlenmelidir. Bazen sadece uzun süre ayakta durmak yada çok yürümek ayak yanmasına sebep olabilir. Eğer ayak yanması uzun dönemde varsa ve kronik hale geldiyse mutlaka ciddiye alınmalı ve altında yatan sebep belirlenmelidir. Ayak yanmasını geçirmek için vitamin eksikliği giderilmeli kan değerlerine bakılmalıdır. Mutlaka ayakları uygun ayakkabı ve çorap seçilmelidir. Dengeli ve düzenli beslenmek çok önemlidir.

Ayak yanmasına neden olan bir sağlık sorunu yoksa kan vermek ayak yanmasını geçirdiği bilinmektedir. Kilo vermek ayakların yükünü hafifletmek hem sağlığını hemde ayaklarını koruyacaktır. Öğretmenler, ayakta çalışanlar, kuaförler ve ayakta uzun süre duranlar belli aralıklarla ayaklarını dinlendirmeli ve temiz tutmalıdırlar.

Gece Ayak Yanması Nasıl Geçer

Yatınca ayak yanması oluştuğunda ayak yanmasının ne kadar süredir var olduğu mutlaka gözlenmelidir. Yatağa uzandığınızda yada yattıktan sonra görülen ayak yanma mutlaka şeker, kan değerleri ve b12 vitaminine bağlı ise gerekli tedaviye mutlaka başlanmalıdır. Genelde vitamin eksikliği ile alakalı ise benexol b12 vitamin hapları ile tedavi desteklenmektedir.

Ayak yanmasını geçirmek için doğal yöntemler ve ayak yaması geçiren bitkisel çözümler çok etkili olabilmektedir. Sizlere ayak yanmasına iyi gelen öneriler ve bitkisel yöntemleri açıklamak istiyorum.

Ayak Yanmasına Ne İyi Gelir

Ayak yanması bazı doğal yöntemler uygulayarak geçirmek ve ayak yanmasından kurtulmak mümkündür. Ayaklarda yanma görüldüğünde bitki çayları, doğal karışımlar sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır. Ayaklarda yanma görüldüğünde sizlere vereceğim öneriler uygulayarak ayak yanmasını geçirebilirsiniz.

Ayak yanmasına Kekik : Geniş bir kabın içerisine su eklenir ve 1 avuç kekik eklenir. Bu karışımda ayaklarınızı bekletmek ayaklardan yanması geçirecektir.

Ayak yanmasına Sirke : Sirke ile ayak yanmasından kurtulmak mümkündür .Çok etkili bu olan bu yöntemi uygulamak için bir leğen suyun içerisine 2 yemek kaşığı sirke ekleyin ve günde 2 defa bu suyun içerisinde ayaklarınızı bekletin. Su ılık olması tercih edilir eğer adet döneminde ve hamilelikte ayak yanması yaşıyorsanız deniz tuzu ekleyebilirsiniz. Ayak yanması kısa sürede geçecektir.

Ayak yanmasına Zerdeçal : Ayak yanmasını geçiren etkili yöntemler arasında yer alan Zerdeçal ayaklarda kan dolaşımını hızlandırarak ayaklarda yanmayı yok eder. Ilık suyun içerisine az miktarda zerdeçal ekleyin ve günde 2 defa için. 3 gün içerisinde sonuç alacaksınız. Kan dolaşımını hızlandırdığı için ellerde yanma ve uyuşmaya iyi gelmektedir.

Ayak yanmasına Zencefil : Kan dolaşımını uyarın zencefil kış ayalarında sıklıkla tükettiğimiz faydalı bitki çayları olarak bilinir. Zencefil tüketerek ayaklarda yanma sorununu yok edebilirsiniz.

Ayak yanmasını soğuk su uygulamak : Çok eski bir yöntem olmasına karşın etkili yöntemlerden biridir. Ayaklarda yanma sorununa iyi geldiği gibi soğuk su kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Her akşam düzenli uygulamanızı tavsiye ederim. Akşam işten geldiğinizde ayaklarını yıkamak yerine soğuk su içerisinde bekletmek daha doğru olacaktır.

Ayrıca yoğurt tüketmek, sağlık beslenmek ayak yanmasına iyi gelmektedir. Ayaklarda yanmayı bitkisel yağlar sürmek çok etkilidir. Biberiye, nane, lavanta yağlarını suya ekleyerek bu suda ayaklarını bekletebilirsiniz. Akşamları yatmadan önce Hint yağını direk ayaklarınıza sürebilirsiniz gece ayak yanmasına iyi gelmektedir. Ayak yanması bitkisel tedavisi hakkında bilgi verdikten sonra şimdi ayak yanması tedavisi hakkında bilgi verelim.

Ayak Yanması Tedavisi

Ayak yanması uzun süredir tekrarlıyor ve geçmiyorsa mutlaka bunun için tedavi olmanız gerekmektedir. Ayak yanması tedavisi bitkisel yöntemlerin cevap vermediği yada bir hastalığa bağlı görülen ayak yanmasında tercih edilir. Kronik olarak görülen ayak yanmaları daima tekrarlar ve asla geçmez bunun için altta yatan sebep bulunmalıdır. Genelde ayak yanması tedavisinde tanı için kan tahlilleri, elektromiyografi (EMG), manyetik rezonans (MR), ayak grafileri yöntemleri uygulanarak ayak yanmasına neden olan sorun belirlenir.

Ayak yanması tedavisi asla ihmal edilmemelidir. Uzun süredir görülen ayak yanması kansızlık, şeker yada vitamin eksikliğine bağlı olduğu belirlenir ve bu yönde tedaviye başlanır. Bir hastalığa bağlı olan ayak yanması asla doğal yöntemlerle geçmez bir doktorun desteği şarttır.

Ayak Altı Yanması İçin Hangi Doktora Gidilir

Ayak yanması yaşayan kişiler genelde hangi bölüme gideceklerini bilemezler. Genelde  ayak yanmasına hangi bölüm bakar sorusu sıklıkla sorulur. Ayak yanması tedavisi için nöroloji başta olmak üzere dahiliye veya ortopedi bölümü bakmaktadır.

Sizlere bu yazımızda ayak yanması nedenleri hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalıştım. Ayak yanması mutlaka ciddiye alınmalıdır ve asla ihmal edilmemelidir. Sizlerde konu hakkında görüş, öneri ve fikirlerinizi yazarak yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

YORUMLAR

  1. Tahir dedi ki:

    Ayaklarım çok yanıyor sol ayak tabanlarım ne yapabilirim