El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

El ve Ayak Bakımında Nasıl Yapılır? El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? El ve ayak bakımlarında nelere dikkat edilmelidir?

El ve ayak bakımı özellikle kadınlarının %90’ının önem verdiği bir bakımdır. Özellikle de el bakımına bayanlar çok önem verir. Tabiki el, ayak bakımına önem veren erkeklerde çoktur.
Fakat kadınlar bu konuya daha çok önem verirler.

El, ayak tırnaklarının serbest radikallere karşı dayanıklı olmaları için ve görünüm açısından güzel gözükmesi için bakımlarına büyük özen gösterilmesi gerekiyor. Yazın sürekli giyilen sandaletlerin içinde bakımlı ayaklara, tırnaklara sahip olmak için pediküre büyük önem verilmelidir. Pedikürün normal zamanlarda 4 haftada bir yapılması uygundur.

Fakat yaz aylarında ayakların daha çok bakıma ihtiyaçları olduğu için yaz aylarında 3 haftada bir yapılması önerilir. Peki gelelim ”Pedikürü hangi zamanlarda yapmalıyım?” sorusuna. Bu soruya uzmanların genellikle verdiği cevap ”uzun ve ılık suyla alınacak bir duştan hemen sonra yapılması” oluyor. Duştan sonra yapılmasınının önerilmesinin
en önemli sebebi de pedikürden önce ellerin, tırnakların bir süre sabunlu suda bekletilmesine ihtiyaç olması.

Ayak Bakımı [Pedikür]

Uzmanlar, yaz aylarında sürekli ayakkabının yerine tercih edilen sandaletlerin içinde bakımlı ayaklara, tırnaklara sahip olmak için, pediküre büyük ve ayrı bir önem verilmesi gerektiğini önemle vurguluyor.
Ayak pediküründe uzmanların önemle vurguladığı noktalardan biri de ojeleri iyice temizledikten hemen sonra ayakların, tırnakların sabunlu suyun içinde birsüre bekletilmesi oluyor.
Uzmanlar bu sabunlu suda bekletilme süresinin 10 dakika olduğunu belirtiyor. Sağlıklı ve bakımlı tırnaklara sahip olmanın bir diğer yöntemi de tırnakların tam dibinden kesilmemesi oluyor.

Bunun en büyük sebebi ise tırnakların deniz, kumsal gibi yerlerde enfeksiyon kapmaması. Uzmanların tırnak kesimi hakkında söyledikleri bir diğer şey ise tırnakların yuvarlak değil,
düz kesilmesi gerektiği. Tırnakların çabuk uzamaması için kesinlikle etin tam dibinden kesilmemesi gerektiğini önemle vurgulayan uzmanlar, aksi taktirde tırnağın enfeksiyon kapabileceğini
söylüyor. Uzmanların ayak bakımı ile ilgili önemle vurguladığı diğer noktalar ise şunlar;

Ayaklarınıza masaj yapın veya yaptırın
Ağrıyan, acıyan bileklerinizi ılık suda birsüre dinlendirin.
Ayak Pedikür bittikten hemen sonra ayaklarınızın her tarafına bakım kremi sürün.

Uzmanlar özellikle de gün boyu çok yürüyen kişilerin mutlaka ayaklarını dinlendirmesi gerektiğini söylüyor;

”Bir leğenin veya kovanın içine ılık veya sıcak su doldurun, içine tuzlu su katarak erimesini bekleyin. Ayaklarınızı 15 dakika boyunca bu suyun içinde dinlendirin.”

El, Ayak ve tırnak bakımı için evde kendi başınıza yapabileceğiniz birkaç yöntem;

– Geceleri yatmadan bir kabın içine zeytinyağı koyun. Yatmadan önce ellerinizi o kabın içinde 10 dakika bekletin.
– Bir kabın içine susam yağı ve limon koyun. İyice karıştırdıktan sonra bu karışımı tırnaklarınıza iyice sürün. Bu karışım tırnaklarınızın güçlenmesini sağlayacaktır.
– Ilık bir suyun içine susam ve nana yağı ve biraz pudra döküp bu karışımla bacaklarınızı ve ayaklarınızı iyice ovun.

Sağlıklı ve bakımlı günler…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Bedava İnternet