Tırnak Nasıl Hızlı Uzar? Tırnak Uzatma Kürü ve Tarifi

Tırnak Nasıl Hızlı Uzar? Tırnak Uzatma Kürü ve Tarifi

Tırnak Nasıl Hızlı Uzar? Tırnak Uzatma Kürü ve Tarifi Güzelliği bütünleyen, parmak uçlarını koruyan, kaşınmaya ve bir şeyleri tutmaya yardımcı olan tırnaklar hem estetik hem fonksiyonel açıdan önemlidir. Birbirine bağlı sülfür ve keratinden oluşur. Kalsiyum açısından tırnak plağı zengindir. Ayrıca içinde fosfat, bakır, manganez, demir ve çinko da bulunur.

Tırnak uzaması, tırnak dibinde bulunan hücrelerin çoğalmasıyla oluşur. El tırnakları günde 0.1mm uzar. Ayak tırnakları ise daha yavaştır. Uzama hızı ise mevsime ve yaşa göre değişkenlik gösterir. Gündüz ve yaz aylarında uzama hızı daha fazla olduğu uzmanlarca kanıtlanmıştır. 20’ li yaşlara kadar çok hızlı uzarken daha sonra yavaşlar.

Kan damarlarının dolaşımı sayesinde beslenen tırnaklar; ellerini kullanmayanlarda, dolaşım bozukluklarında, beslenme yetersizliklerinde, diyet yapanlarda, emzirme dönemleri ve çeşitli tırnak hastalıklarının oluşmasıyla yavaşlar. En çok sorulan soruların başında gelen tırnak nasıl uzatılır, evde hızlı tırnak nasıl uzatılır yada tırnak uzatmak için yapılması gerekenler nelerdir sorusuna cevap vermek gerekirse bu konuda yapılması gerekenler sırası ile makalemizde ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Tırnak Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler

 •  Su ile temas fazlalaştıkça tırnaklar çok çabuk uzar. Aşırı suda kalan tırnaklar yumuşar ve kırılması kolaylaşır. Bu gibi durumlarda dikkatli olmak gereklidir.
 •  Tırnak dibinin nemlendirilmesi ve beslenmesi uzamaya yarayan hücrelerin harekete geçirilmesi bakımından faydalıdır. Özellikle gece yatmadan sürülen vazelin bu konuda yardımcı olur.
 •  E vitamini kapsülleri kullanmak ve bünyesinde barındıran yiyecekler yemek tırnağın güçlenmesine ve sağlıklı uzamasını sağlar.
 •  Yuvarlatarak yapılan törpülenme küt olarak yapılana göre daha hızlı tırnak uzattırır. Törpülenme işleminin sağdan soldan gerçekleştirerek ortadan bileştirmek gerekir. Aynı yöne yapılması sakıncalıdır.
 •  Günde yarım saat birkaç damla limon damlatarak elde ettiğiniz suda ellerinizi ya da ayaklarınızı bekletmenizin faydasını çok çabuk görürsünüz.
 •  Sürekli kullanılan ojeler ise içinde bulunan kimyasallar yüzünden tırnak uzaman hızını yavaşlatır. Bu yüzden haftada birkaç gün ojesiz dolaşmakta fayda vardır.
 •  1 çay bardağı sirkenin içine 1 tatlı kaşığı tuz karıştırarak elde ettiğiniz karışımı tırnaklarınıza bir pamuk yardımıyla sürmek ise diğer bir yöntemdir. Düzenli kullanım ise önemlidir.
 •  Meyve soyarken elde ettiğiniz kabuklar içerdikleri vitaminler ile tırnak uzatan hücreleri uyarır. Özellikle muz, portakal ve elma kabukları bu iş için idealdir.
 •  Zeytinyağının tırnak besleme özelliğini, zeytinyağlı sarma saran bayanların dikkatini çekmiştir. Zeytinyağının içine katacağınız limon ise ekstra bakım sağlar. Tercihen yatmadan önce tırnak dibine yapacağınız masajdan sonra iyice emilmesi ve derinlemesine nüfuz etki etmesi için pamuklu bir eldiven giyilmelidir. Eldiveniniz yoksa 15 dakika kadar bir kabın içinde bekletmek de işe yarar.
 •  Hindistan cevizi yağı ise tırnakları beslemesinin yanında tırnak etini güçlendirir. Sadece tırnaklarınıza masaj yapmanız yeterlidir. Daha iyi bir bakım içinse her gün içine ellerinizi koyabileceğiniz bir kabın içinde hazırlayacağınız karışım için ise; çeyrek bardak Hindistan cevizi yağının içine yine aynı ölçüde bal ve 4-5 damla biberiye yağı damlatın. Mikrodalgada yüksek watt da 20 saniye ya da benmari usulü ısıttığınız karışım içinde 15 dakika içinde bekletin. Gün aşırı uygulayarak hızlı bir sonuç alabilirsiniz.
 •  Sıkılan natürel portakal suyunun içindeki C vitamini ve folik asit hızlı uzamayı destekler. Günde 10 dakika taze sıkılmış 1 tane portakal suyunun içinde bekletmek ve daha sonra ılık su ile temizlemek tırnakları uzatmak için iyi bir formüldür.
 •  Keten tohumu yağı içerdiği omega3, magnezyum ve potasyum bakımından tırnak açısından bir çok derde devadır. Tırnak kırılması, soyulması ve uzaması açısından çok faydalıdır. Tırnak dibine masaj yapılması yeterlidir. Daha fazla etki için gece yapıp eldiven giyilmesi şarttır.
 •  Biotin kapsülleri alınması ise tırnağın içerden kuvvetlenmesi açısından gereklidir. Keratin içeren saçlara da etki ederek sağlıklı uzamasını sağlar. Deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, fındık, yumurta, soya fasulyesi tüketmek de yardımcı olur. Ayrıca protein tüketimi ve yeterli su içmek ise tırnak sağlığı açısından çok önemlidir.
 •  Düzenli olarak tüketilen ısırgan otu çayı ise tırnakları hızla uzamasını sağlar.
 •  Manikür pedikür yaptırmayı aksatmamak, tırnağı çevreleyen etlerin fazlalaşmasında dolayı tırnağın uzama hızını yavaşlatmamasını sağlayabilirsiniz
 •  Kış aylarında deri ve tırnaklar kurur. Bu yüzden sık sık nemlendirilmelidir.

Tırnak Bakımı Mutlaka Yapılmalıdır

Tırnaklar çabuk kırılır. Kırılmanın en büyük nedenlerinden biride tırnak bakımının yapılmamasıdır. Bakımlı tırnaklar estetik olarak sizi daha alımlı göstereceğinden emin olabilirsiniz. Bakımı yapılmayan önem verilmeyen tırnaklar belli bir zaman sonra kronik olarak kırılma eğilimine girer. Bu yüzde hanımlar tekrardan kırılan tırnakların uzaması için doğal tırnak nasıl uzar yada tırnak nasıl uzatılır sorusuna cevap bulmaya çalışır.

Sağlıklı şekilde tırnak uzatmak için yukarıda saydığımız maddelerin yanında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise dengeli beslenme ve bol su içmektir. En kaliteli tırnak bakım ürünlerinide alsanız bu dediğimiz 2 kuralı uygulamadığınız da tırnaklarınız tekrar kırılacağından emin olabilirsiniz. Tırnaklarda bulunan keratin yapısı yediğimiz gıdalardaki mineraller ve demire ihtiyaç duyarlar.

Tırnak Uzamasını Etkileyen Faktörler

Tırnakların geç uzamasına sebep olan yada daha çabuk kırılmasına ortam hazırlayan başlıca sebepler ise;

 • Tırnak uzamasını etkileyen başlıca faktörler stres, hormonel bozukluklar ve bazı ilaçların yan etkileri
 • Su tüketimin azaltılması sonucu tırnaklarda soyulma başlar, bu soyulmalar sonucu tırnak kırılması oluşur.
 • Neredeyse hepimizin yaptığı hatalardan biride tırnakların tornavida niyetine kullanmak. Tırnaklarınızı zorlamayın sert cisimleri tırnaklarınızla kaldırmayın.
 • Tırnaklar suyu çok sever. Suya temas eden tırnaklar yumuşar. Kış aylarında su teması ile kaçınırken yaz aylarında ise ellerimiz ve tırnaklarımızı bol su ile yıkarsanız tırnaklar hızla uzar. Bulaşık yıkayan yada su ile çok temas eden bayanların tırnakları çabuk uzar.
 • Tırnak bakımının günlük ve haftalık olarak yapılmaması tırnakların çabuk kırılmasına ve sağlıksız görünmesine sebep olur. Daha önce paylaştığımız tırnak bakımı nasıl yapılır adlı makalemizde tırnak bakımı ile ilgili sorulara cevap bulabilirsiniz.
 • Tırnaklara manikür yapılmaması sonucu tırnaklar çabuk kırılır ve geç uzar. Haftalık manikür bakımı yapılmalıdır.
 • Bilmediğiniz marka ojeleri olmayın. Bazı ojelerin içerisinde bulunan kimyasallar tırnak ve tırnak etine zarar vermektedir.
 • Tırnaklarınızı düzenli kesilmemesi sonucu tırnak hem geç uzar hemde düzensiz uzar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.