Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? Pratik Çözümler

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? Pratik Çözümler

Ayaklar bütün gün vücudumuzun ağırlığını taşırlar. Gün içerisinde çorap ve ayakkabı içerisinde kalan ve bütün gün hava alamayan ayaklarımız herhalde en fazla önemi hak ediyor. Ayak bakımımızı ister yaz olsun iste kış daima düzenli yapmalıyız.

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce sizlere ayak bakımında dikkat edilmesi gerekenleri yazmak istiyorum.

Ayak bakımında dikkat etmemiz gereken kurallar:

 • Ayakkabı alırken ayağımıza tam olmalı büyük yada küçük ayakkabı almamalıyız.
 • Ayakkabı yanlış seçimi ayaklara vurma problemi ve nasıl oluşmasına sebep olur.
 • Ayak bakımı için haftada 1 evde ayak bakımı yapınız.
 • Topuklarda oluşan çatlak kötü bir görüntü oluşmasına sebep olur. Bu nedenle her banyodan sonra ayakalarınıza krem sürerek masaj yapınız. Masaj yapmak kan dolaşımı hızlandıracak hemde kremle yapılan masajlar çatlakların kapanmasına neden olacaktır.
 • Her banyodan sonra ayaklarınızın altında ve topuklarda oluşan ölü deriyi ponza ile temizlik ayak bakımı için çok önemlidir.
 • Yaptırdığınız pedikürü mümkün oldukça konusunda uzman kişilere yaptırın. Pedikür konusunda fazla bilgisi olmayan kişiler ölü deriyi alırken bazen canlı deriyidi alarak ayaklarınıza zarar verebilir. Evde pedikür yapacaksanız bu konuda bilgili değilseniz sakın yapmayın.

Ayak Nasırı İçin Nasıl Bakım Yapılır?

Yazık ayaklarımız açık yada bez ayakkabılar için rahattırlar ama kışın tam tersi olur ve ayakkabılarımız botlar ile kalın ayakkabılar içerisinde hapis hayatı yaşarlar. Bu durum ayaklarda nasır, mantar, ayaklarda yanma durumu daha çok yaşanır. Ayağınızda nasır varsa buna hemen müdahale etmeniz önemlidir zira nasıl oluşumu daha yeni ise pedikür yardımı ile kurtulabilirsiniz. Ayaklarda bulunan nasıra mudahale etmemek ilerde daha ciddi sorunların çıkmasına sebep olabilir. Unutmayın yeni yeni oluşan nasır bir güzellik merkezinde alanında uzaman bir pedikürcü ile hemen yokedilebilir.

Ayak Tırnaklarında Batık Oluşumu 

Ayak Bakımı‘ın en önemli unsurlarından biride ayakların ve tırnakların temizliğinin yapılmasıdır. Özellikle ayak tırnaklarını düzenli bir şekilde kesmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz, ayak tırnaklarımı keserken oval kesilmesi gerekir köşelerin fazla derin kesilmesi tırnak batığına sebep olur, gereğinden fazla uzun olan ve yanlış kesilen ayak tırnakları en başta batık, yanlış uzamaya ve apse yapmasına sebep olur. Tırnak kesilme işleminden sonra kesin olarak tırnak törpü ile törpülenmeli ve pürüzlü olan tırnak uçlarınındaki pürüz giderilmeli, törpü yapılmaması tırnak kırılmasına sebep olur. Yazın açık ayakkabılar giyen bayanların ayaklarına oje sürmeleride ayaklarının iyi görünmesini sağlar.

Ayak Ağrısı ve Ayak Yorgunluğu için Bakım

Bütün gün ayakta duran yada çok yürüyen biri iseniz genel olarak ayaklarınız çok yorular ve ayaklarınızda ağrı olur. Ayak yorgunluğunun en etkili yöntemlerininden biri soğuk sudur. Soğuk su kan dolaşımı arttırak ayaklarınız ağrılarının ve yorgunluğunun geçmesini sağlayacaktır. Ayrıca soğuk suyan içine az birşey tuz eklerseniz ayaklarınıdaki mikroplardan ve kokulardanda kurtulabilirsiniz.  Bu işlemden sonra ayaklarınızı lavanta yağı yağlamanız hem stresi hemnde ayaklarınızda yorgunluğu alacaktır.

Ayak Kokusundan Nasıl Giderilir?

Özelikle kış aylarında kalın botlar ve kalın ayakkabılar ayak kokusuna neden olan etkenlerin başında gelir. Bütün gün ayakkabı içinde kalan ayak terleme ve ardından kuruma ile kirlenir ve ayak kokusu meydana gelir aslında ayak kosundan kurtulmanın en etkili yöntemlerinden bir kaçı çok kalın ayakkabı ve çorap giymemektir, ayrıca hergün aynı ayakkabıyı giymenizde ayak konunuzuzn ayakabıya sinmesinden dolayı ayaklarınız temiz olsada kokmasına sebep olur bu yüzden 2 günde bir ayakkabılarınızı değiştirin ve diğer ayakkabınızı havalandırın. Ayak kokusundan kurtulmak için sizlere vereceğim yöntemleri deneyebilirsiniz.

 • Sıkı ayakkabılar giymekten kaçının.
 • Akam ayakkabılarınız içine maden suyu dökün bu ayakkabıdaki kokuyu alacaktır.
 • Kokunuz olmaması için ayaklarınızda mantar olup olmadığına bakınız. Başkalarının ayakkabılarını asla giymeyin.
 • Sık Sık çorap değiştirin
 • Ayaklarınızda nasır varsa her duştan sonra nasır taşı ile ayaklarınızı ovun.
 • Ayaklarınıza yatmadan önce pudra dökün, bu ayaklarınız terlemesiini oyleyecek ve koku olmasın önleyecektir.
 • Her duştan sonra ayaklarınızı iyice kurulayın kuru kalmamalı.
 • Bir miktar suyun içine sirke dökün ve ayaklarınızı bununla yıkayın. Öok etkilidir ayaklarınızda kokunuz giderilmesini sağlar.
 • Elinize limon suyu sıkın ve bununla ayakklarınıza masaj yapar gibi ovalayın.

Ayak Bakımı için Pratik Evde Yöntemler

Tuzlu su ile Ayak Bakımı

Ayak kokusuna gidermekte en etkili yöntem tuzlu sudur. Soğuk yada sıcak olması önemli değil bir leğen için su dökülür ve bu suyun içine yeterli kadar iyotu tuz dökülür ayaklarımızı içine koyup en az yarım saat beklemeli ve ara sırada suyun için de masaj yapar gibi ovalamalıyız. Tuzlu su hem ayak kokusunu giderecek hem de ayaklarımızın temizlenmesini sağlayacaktır.

Karbonatlı su ile Ayak Bakımı

Bir kova suyun içine 2-3 kaşık karbonat dökülür ve ayaklarımız kovanın içine sokularak yarım saat beklenir. Çok pratik ve kolay bir yöntemdir ayak temizliği için birebirdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.