Epsom Tuzu Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları

  A+
  A-
  Epsom Tuzu Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları

  Epsom tuzu, diğer adıyla İngiliz tuzu; genellikle magnezyum sülfatın doğada yaygın bir şekilde bulunan formuna deniliyor.

  Magnezyum, oksijen ve kükürt bileşiminden oluşan magnezyum sülfat, günümüzde banyo tuzlarının bir bileşeni olarak kullanılmanın yanı sıra pek çok cilt bakım ve güzellik ürününde de bileşen olarak yer alıyor.

  Bitkilerin gelişimine olumlu etkisi bulunan epsom tuzunun boğaz kaslarını rahatlatma ve boğaz ağrılarını hafifletme vb. pek çok tıbbi amaçlı kullanım alanı da bulunuyor.

  Kozmetik sektörünün yanı sıra medikal yani sağlık sektöründe de önemli bir yere sahip olan İngiliz tuzu; özellikle romatoid artrit, fibromiyalji gibi rahatsızlıklardan kaynaklanabilen kas ve eklem ağrılarını dindirici özelliği ile hastaların yardımına koşuyor.

  Bu yazımda kısaca epsom tuzunun mucizevi faydalarından bahsetmek ve bu tuzun kullanım alanlarına değinmek istiyorum.

  Epsom Tuzu Nedir?

  Sanılanın aksine aslen bir tuz çeşidi olmayan, doğada tamamen doğal bir şekilde yer alan epsom tuzu; magnezyum ve sülfatın bir araya gelmesinden oluşan bir kimyasal bileşik olma özelliği taşıyor.

  İsmini İngiltere’de yer alan Epsom kasabasından alan, halk arasında genellikle İngiliz tuzu olarak adlandırılan bu mucizevi mineral; dünya genelinde pek çok amaçla kullanılsa da ülkemizde maalesef ki yeni yeni tanınmaya ve keşfedilmeye başlıyor.

  Tarih boyunca cilt bakımında, bitki yetiştiriciliğinde, geleneksel tıpta kullanılan İngiliz tuzu, özellikle kasları güçlendirip, gevşetici; vücuttaki iltihabı gidererek, tedavi edici etkisi ile ön plana çıkıyor.

  Deriye ve vücuda topikal olarak uygulandığında deri tarafından kolaylıkla emilen bu harika kimyasal bileşik, böylelikle bölgesel kas ve eklem ağrılarını alarak, fiziksel rahatlamayı mümkün kılıyor.

  Epsom Tuzu Ne İşe Yarar?

  Fibromiyalji, romatoid artrit gibi kas ve eklem rahatsızlığı bulunan hastaların son derece aşina olduğu epsom tuzu; kasları ve sinir sistemini güçlendiriyor.

  Özellikle stresten kaynaklanan kas kasılmalarının ve kramplarının tedavisinde oldukça üstün bir başarı gösteriyor.

  Epsom tuzunun eklendiği ılık suyla yapılan banyo; tüm vücut kaslarını gevşetip, rahatlattığından ağrıyı almanın yanı sıra tüm günün yorgunluğunu ve stresini üzerinizden atabilmenize olanak tanıyor.

  Oral yolla tüketilebilen İngiliz tuzu; su ile birlikte karışılarak, içildiğinde vücuttaki iltihabı gideriyor.

  Anti-inflamatuar etkisinin yanı sıra antioksidan yönü ile de tanınan İngiliz tuzu, detoks etki göstererek, vücudu toksinlerden arındırıyor. Yani vücuttan iltihabın ve ödemin daha hızlı ve kolay bir şekilde atılabilmesini sağlıyor.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Aromaterapi

  Epsom Tuzu Faydaları:

  Doğanın bize sunduğu armağanlardan biri olan epsom tuzunun sağlığımıza sunduğu mucizevi katkıları aşağıdaki şekilde sıralayabilmemiz mümkün:

  • Stresi alıyor

  Panik atak, anksiyete, depresyon hastalarına önerilen epsom tuzu, stresi alarak, kendinizi daha rahat ve mutlu hissetmenize aracılık ediyor.

  Strestten kaynaklanan magnezyum eksikliğini gidermenizi sağladığından magnezyum eksikliğinin neden olabileceği kas ve eklem ağrılarına oldukça iyi geliyor.

  Vücuda stresten ötürü kaybettiği magnezyumu geri kazandırdığından kaslarınızı da güçlendiriyor. Böylelikle kaslarda erime, kas ağrıları, kas krampları ve kas güçsüzlüğü vb. semptomlarla karşılaşma riskinizi düşürüyor.

  Banyo küvetinizi ılık suyla doldurduktan ve içine iki fincan epsom tuzu ilave ettikten sonra bu suda 15-20 dakika kalarak, tüm vücudunuzu dinlendirebilir, kaslarınızı rahatlatabilir, gün içerisinde vücudunuzun maruz kaldığı negatif elektrik yükünü vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz.

  Epsom tuzu ile duş aldıktan sonra rahat ve kaliteli bir uyku çekebilir, uykusuzluk probleminizi tedavi edebilmek adına da epsom tuzundan yararlanabilirsiniz.

  • Migrene ve astıma iyi geliyor

  Yüzyıllar boyunca sporcuların boğaz kaslarını rahatlatmak amacıyla kullandığı epsom tuzu; kış aylarında tüketildiğinde grip, nezle, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarını iyileştiriyor.

  Aynı zamanda migrene, baş ağrılarına, astıma da oldukça iyi geliyor. Migren ataklarınız şiddetlendiğinde epsom tuzu ile duş alabilir, migren semptomlarını azaltabilirsiniz.

  • Kan dolaşımını hızlandırıyor

  Magnezyum açısından zengin olan epsom tuzu; kan dolaşımını hızlandırarak, damarları gevşetiyor. Böylelikle damar çeperlerinde pıhtı ve kolesterol birikimini önlüyor.

  Damar tıkanıklığı, damar sertleşmesi, kalp krizi ile karşılaşma olasılığınızı düşürüyor.

  • Kötü kokuları gideriyor

  Kötü kokuları gideren epsom tuzu, koltuk altı bölgesine uygulandığında ter kokusunu alıyor.

  Ayaklara uygulandığında ise ayak kokusunu gidermenin yanı sıra ayak ağrılarını da alıyor.

  Ayak ağrılarınızı dindirmek için bir miktar suya iki tatlı kaşığı epsom tuzu ekleyin. Bu suda ayaklarınızı 10-15 dakika dinlendirin. Böylelikle hem ayak kokusu sorununuzdan kurtulabilir hem de ayak ve tüm vücut ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

  • Kabızlığı önlüyor

  Suyla karıştırılarak, içilen İngiliz tuzunun faydaları arasında bağırsaklardaki su miktarını arttırmak, böylelikle dışkıyı yumuşatarak, kabızlığı önlemek de bulunuyor.

  Aynı zamanda kişide magnezyum eksikliğinden kaynaklanan kilo alımını durdurucu etki gösteriyor. Yani dolaylı da olsa zayıflamanıza yardımcı oluyor.

  Bağırsak sağlığının yanı sıra mide sağlığına da iyi gelerek, mide şişkinliği, hazımsızlık, gaz sorunlarınızı azaltıyor.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Eslem İsminin Anlamı

  Sindirim sisteminizin daha hızlı çalışmasını sağlamak adına bir bardak suya az bir miktar epsom tuzu ilave edin. Ardından bu karışımı tüketin.

  • Vücudu toksinlerden arındırıyor

  Deri ile temas ettiğinde vücudu toksinlerden ve ölü hücrelerden arındıran epsom tuzu, oral olarak tüketildiğinde ağır metallerin ve kimyasalların yıkıcı etkilerinden vücut hücrelerimizi koruyor.

  • Tip2 diyabetten koruyor

  Kişide insülin direnci gelişiminde önemli bir rol oynayan magnezyum ve sülfat eksikliğini gidererek, kandaki glikozu düşürüp, dengeliyor. Böylelikle tip2 diyabete karşı koruma sunuyor.

  • Ağız ve diş sağlığını gözetiyor

  Epsom tuzu ile dişlerinizi fırçaladığınızda diş minesini güçlendirebiliyor, dişlerinize doğal bir parlaklık kazandırabiliyorsunuz.

  Epsom tuzu ile gargara yaparak, ağzınızda bakteri, plak, iltihap oluşumunu önleyebilirsiniz.

  • Vücudun elektrolit dengesini düzenliyor

  Merkezi sinir sistemi sağlığını koruyan epsom tuzu, vücudun elektrolit dengesini düzenleyerek, nöronların fonksiyonlarını yani görevlerini yerine getirebilmelerini sağlıyor.

  Böylelikle beyin ve ruh sağlığımızı da gözetmiş oluyor.

  epson tuzu nedir, epson tuzu faydaları

  Epsom Tuzunun Cilde ve Saça Faydaları:

  Epsom tuzunun cilt ve saç sağlığımıza faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Doğal bir peeling etkisi göstererek, cildi ölü hücrelerden arındırıyor. Ciltte yeni ve sağlıklı cilt hücrelerinin oluşumunu uyarıyor.
  • Cildi nemlendirerek, yumuşatıyor. Özellikle kuru bir cilt tipiniz varsa cildinizdeki pul pul görünümden kurtulmak adına makyaj temizleyicinizin içine bir miktar epsom tuzu ekleyin. Böylelikle cildinizi yumuşatabileceğiniz gibi cildinizdeki erken yaşlanma belirtilerini de giderebilirsiniz.
  • Cilt morluklarına iyi gelen epsom tuzu; yaralanma ve darbe sonrası ciltte beliren morlukların görünümünü hafifletiyor. Aynı zamanda cilt kesiklerinin, cilt yaralarının daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlıyor.
  • Saç bakımında da kullanabileceğiniz epsom tuzunun faydaları arasında saçta kepek oluşumunu önlemek, saç köklerini güçlendirmek, saçları gürleştirmek ve saçlara hacim kazandırmak da bulunuyor. Epsom tuzunun saçları güzelleştirici etkisinden yararlanmak için eşit miktar epsom tuzu ile saç kremini karıştırıp, bu karışımla saç diplerinize masaj yapın. 10 dakika bekledikten sonra saçlarınızı bol ılık suyla durulayın. Haftada bir sefer bu işlemi düzenli olarak tekrar ettiğinizde saçlarınızdaki gözle görülür iyileşmeye birkaç ay gibi kısa bir sürede tanık olabilirsiniz.

  Epsom Tuzunun Kullanım Alanları:

  Epsom tuzunun kullanım alanı, yalnızca sağlığımız ile sınırlı değil! Bu harika kimyasal bileşenden hayatımızın pek çok alanında bir kurtarıcı olarak yararlanabilmemiz mümkün.

  • Çamaşırlarınızın daha yumuşak olması adına çamaşır makinenizin durulama suyuna bir miktar epsom tuzu ilave edebilirsiniz.
  • Elinize kıymık battığında bir su bardağı su ile karıştırdığınız bir tatlı kaşığı epsom tuzunda elinizi 20 dakika bekletebilir, ardından elinizden kıymığı rahatlıkla çıkarabilirsiniz.
  • Fareleri bahçenizdeki çöplerden, salyangozları da bahçenizdeki bitki ve çiçeklerden uzaklaştırmak için bitki veya çöplerinizin çevresine bu tuzdan serpiştirebilirsiniz.
  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İstanbul’daki Avmler Listesi, İstanbul’daki En İyi Avmler

  Cildi Güzelleştiren Epsom Tuzu Maskesi:

  Cildinizi nemlendirmek, cildinizde kan dolaşımını hızlandırarak, yeni hücre oluşumunu teşvik etmek, cildinizdeki siyah nokta ve sivilcelerden kurtulmak, kısacası daha sağlıklı ve genç görünen bir yüze kavuşmak için bu maskemizi en yakın zamanda denemenizi öneriyorum.

  Malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı epsom tuzu
  • 1 su bardağı ılık su

  Hazırlanışı:

  • Her iki malzemeyi karıştırın. Ardından özellikle cildinizde morlukların ve lekelerin yoğun olduğu bölgelere maskeyi parmaklarınızla hafifçe bastırıp, masaj yaparak sürün.
  • Birkaç dakika masaj yapın.
  • 10-15 dakika bekledikten sonra cildinizi bol ılık suyla durulayın.

  Epsom Tuzu Zararları:

  İngiliz tuzunu aşırı kullanmanız yani kullanım esnasında doz aşımına kaçmanız; birtakım yan etkilere maruz kalmanıza yol açabilir.

  Magnezyumun aşırı alımının neden olabileceği yan etkilere benzer semptomlarla karşılaşabilirsiniz.

  Bu yüzden kullanım esnasında dikkatli davranmalı, doz aşımından kaçınmalısınız!

  Epsom tuzunun olası yan etkilerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, baş ağrıları, aşırı şişkinlik, ishal, deri kızarıklığı (oral tüketimi)

  UYARI:

  • Aşırı magnezyum alımı; kalp krizi, felç, komaya girme hatta ölüm ile dahi sonuçlanabilir. Bu yüzden epsom tuzunu kullanmadan önce ürün paketinde yer alan kullanım talimatlarını mutlaka okumalı, doz aşımına asla kaçmamalısınız!
  • Herhangi bir alerjik reaksiyon ya da yan etki ile karşılaşmanız durumunda doktorunuza danışmalısınız!
  • Oral tüketimin yanı sıra tuzun deri ile uzun süreli teması da yan etkiler ve sakıncalar doğurabilir. Komplikasyon riskini önlemek adına epsom tuzlu su ile dolu küvette 20 dakikadan daha uzun süre kalmamalısınız. Haftada bir iki seferden daha fazla bu tuzla banyo yapmamalısınız.
  • Hamileyseniz ya da bebeğinizi emziriyorsanız; böbrek, kalp, damar vb. ciddi bir kronik rahatsızlığınız varsa, düzenli olarak reçeteli ilaçlar kullanıyorsanız, epsom tuzu kullanıp kullanamayacağınıza dair mutlaka doktorunuza danışmalısınız!
  • Olası yan etkilere maruz kalmamak ve dehidrasyonu önlemek adına banyo yaptığınız gün bol miktarda su tüketmeye özen göstermelisiniz.

  Epson Tuzu Yenir Mi

  Epson tuzu su ile beraber ağız yolu ile alınır. Yetişkinlerde genelde 6 çay kaşığı kadar su ile karıştırılmış epson tuzu tüketilebilir.

  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.