Dekorasyonda Retro Ne Demek? Retro Mobilya Örnekleri

Dekorasyonda Retro Ne Demek? Retro Mobilya Örnekleri

Dekorasyonda Retro Ne Demek? Retro Mobilya Örnekleri Ev dekorasyonunda kullanılabilecek milyonlarca ürün mevcuttur. Özellikle modayı yakından takip eden kişiler için her yıl yani ürünler ortaya çıkmaktadır. Ancak bazı evlerin diğer evlere göre adeta ruhu vardır. Yani kişiler, piyasada moda olan ürünler yerine ev dekorunda kendi karakteristik özelliklerini yansıtacak ürünler kullandığında sıradan olmaktan çok öteye gidilebilir. Özellikle rustik mobilya ve diğer aksesuarlarla dizayn edilmiş evler, herkesin kolaylıkla dikkatini çekmektedir. Kimileri için çok sıra dışı bir görüme sahip olduğu düşünülse de bazıları için retro tasarım, bir yaşam şekline bürünmektedir.

Eski dönemlere olan özleminiz her geçen gün artıyorsa, kendi özgürlük alanınız yani evlerinizde retro tasarımlara yer verebilirsiniz. Retro tasarımlar daha çok vintage ürünlerle karıştırılabiliyor. Ama vintage ürünler  1930 lu yıllardan 90lı yıllara kadar olan dönemi kapsar. Retro tarz ise belli bir dönemi yansıtır. Yani evinizi dizayn ederken retro parçalarla 50li ya da 60lı yılların ruhunu günümüze yansıtabilirsiniz. Ama vintage parçaları da rustik tasarımların içine harmanlayabilirsiniz. Burada hayal gücünüze kalmış pek çok tasarım ortaya çıkarmak kendi elinizde olacaktır. İşte kendini özel hisseden ve klasik moda anlayışından uzak olmak isteyenler için dekorasyonda retro ne demek? Retro mobilya örnekleri nelerdir? Gibi soruların yanıtını en ince detayları ile birlikte yazımızda bulabilirsiniz.

Dekorasyonda Retro Ne Demek?

Retro, geçmiş dönemlere ait olan moda akımlarının tekrar gününüze uyarlanarak kullanımı demektir. Özellikle özgür ruhlu kişiler tarafından daha çok kullanılır. Dekorasyonda kullanıldığı gibi giyim ürünleri ve mobilya gibi çeşitli ürünlerde de retro tarzı sıkça görmekteyiz. Tamamen sıradan ve herkeste olan ürünlerin aksine hem renk hem de model olarak farklı bir görsele sahip olan retro ürünler sayesinde kendi karakterinizi evinize kolayca yansıtabilirsiniz. Dekorasyonda retro ne demek? Sorusunun hemen ardından akla sadece tek bir çizgi üzerine kurulmuş mobilya ya da dekor ürünleri gelir. Ama durum bunun çok ötesindedir. Retro tarz seven kişiler daha keskin çizgilere sahip olan dekor ürünlerini tercih edebileceği gibi daha yumuşak ve tıpkı masallardaki gibi ürünleri de bulabilir. Yani retro tarz tek bir noktada ilerlemez.

Retro dekor ürünleri için onlarca farklı modeli bir arada bulabilirsiniz. Ama burada renkler ve eşyaların üzerinde kullanılan  objeler retro tarzı tamamen özgür kılacaktır. Retro ve rustik modeldeki ürünlerde etnik desenlerin yanında geometrik desenleri daha fazla görmemiz mümkün olacaktır. Ayrıca retro dekor ürünlerinde ve giyim ürünlerinde daha çok taba rengi tonları, kiremit rengi tonları, hardal tonları ve sarı tonları dikkatleri çeker. Bu renkler hem daha sıcak hem insanda  samimiyet uyandıran renklerdir. Bu nedenle günümüzde kullanılan soğuk ve keskin tasarımlı ürünlerin aksine insana iç huzuru verir.

Retro Mobilya Örnekleri

Retro mobilya örnekleri sayesinde kendi yaşam alanlarınızı dilediğiniz gibi tasarlayıp, dizayn edebilirsiniz. Retro tasarım mobilyalarda kullanılan ahşap kısımlar daha çok kahve tonlarından oluşur. Ayrıca retro mobilyalara ilk bakıldığında dağınık ve asi bir tasarım da görebilirsiniz. Buna ek olarak, oymalı ve daha estetik görünüme sahip olan eşyaları da bulmanız mümkün olacaktır. Yani hem genç kişiler hem de ilerleyen yaştaki kişiler için binlerce farklı tasarımda retro mobilyalar mevcuttur. Elbette bu türlü kişilik sahibi bir ev dekore etmeyi düşünüyorsanız sadece mobilyalara değil, mobilyalar ile birlikte kullanılacak diğer dekor ürünlerine de özen göstermeniz gerekir. Örnek vermek gerekirse, bir salonda retro mobilya kullanımı yapılmış ise günümüzü yansıtacak perde ya da halı seçimi yerine yine aynı tarzda dekorasyon ürünleri tercih edilmelidir. Bu sayede evinizde tam bir uyum yakalamış olursunuz.

Modern Retro Ev Dekorasyonu

Günümüzde artık sıradan eşyalar yerine daha farklı modellerde eşya kullanımı artmaya başlamıştır. Özellikle retro tarz genç nesil için adeta bir merak kaynağı haline gelmiştir. Bu nedenle tasarımcıların kalemi h retro ile modern çizgileri bir araya getirmiştir. Hem günümüzü yansıtarak hem de geçmiş dönemde kullanılan retro ürünleri kullanarak şahane bir ev dekoru yapabilirsiniz. Modern retro ev dekorasyonu içinde en çok göze çarpan kısım ev dekor ürünlerinde kullanılan renklerdir. Bu renkler aslında parlak bir görünüme sahip olsa da soluk bir görsel de eklenmektedir. Yani mobilya kaplamaları bir yandan parlak renklerle yapılır bir yandan da geçmiş dönemi anımsatacak kadar solgun bir şekilde yapılır. Bunun yanında modern görünümü yakalamak için retro tarz mobilya ve diğer dekor ürünlerinde asimetrik tasarımları bir arada görebiliyoruz.

Vintage Ev Dekorasyonu İle Retro Ev Dekorasyonu Farkları Nelerdir?

Vintage 1930’lu yıllardan 1970’li yıllara kadar uzanan bir stildir. Vintage  ev dekorasyonu onlarca farklı şekillerde kullanılabilir. Örneğin 1940’lı yılları yansıtabileceğiniz gibi daha yakın dönemleri de ev dekorasyonunuzda yansıtabilirsiniz.  Çok eskiye gitmek istediğinizde soluk ve canlılığını yitirmiş mobilya renklerini kullanabileceğiniz gibi o dönemleri yansıtan işleme ve oymaları da evinizde dekor olarak kullanabilirsiniz. Vintage ev tasarımında ilk göze çarpan sonuç kesinlikler ev dizaynında kullanılan renklerdir. Burada daha çok soft renklere yer verilir. Retro tarz ise vintage tasarım kadar geniş değildir. Gerek renkleri gerekse ürünlerde kullanılan tasarımları ile hemen kendini göstermektedir. Daha çok parlak aynı zamanda da solmuş hissi uyandıran renkler tercih edilmektedir. Her iki tasarım da aslında birbirine her ne kadar yakın görünse de birbirinden çok farklıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Bedava İnternet