Evdeki Kötü Kokuları Gidermek İçin Ne Yapılır?

Evdeki Kötü Kokuları Gidermek İçin Ne Yapılır?

Evdeki Kötü Kokuları Gidermek İçin Ne Yapılır? Çöp, Sigara, Tuvalet ve Yemek Kokusu Giderme Eve sinen sigara, tüm mutfağı saran çöp, oturma odasından dahi hissedilen yemek kokusu veya misafirlerinizi düşünmenizi gerektiren tuvalet kokuları; bu gibi ve çok daha fazlası keyifli ve konforlu bir ev yaşamının önünde büyük engeller oluştururken akıllara evdeki kokuları gidermek için neler yapıldığının gelmesi oldukça normaldir. Siz de evin kokusunu değiştirmek istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız her biri son derece pratik önerilerin yer aldığı bu rehberimiz tam size göre demektir.

Evdeki Kötü Kokular Nasıl Gider?

Genellikle çiçekler, bebekler, parfüm veya baharla özdeşleştirilen ve bu nedenle hep güzel şekilde anılan kokular, bazen ev yaşamını olumsuz etkileyen bir şikayet nedenine dönüşebilir. Bu durumda kokunun türüne uygun olarak hareket ederek evin veya ortamın daha güzel kokması için bazı ipuçlarına dikkat etmek gerekmekte, kokuları bastırmak yerine ortadan kaldırmak için dikkatli olmak gerekmektedir. Farklı nedenlerden evde geçmeyen koku şikayeti yaşayanların kokunun kaynağına bağlı olarak uygulayabileceği farklı yöntemler bulunmaktadır.

Yemek Kokusu Nasıl Giderilir?

Yeni pişen lezzetli yemeklerin kokusu her ne kadar iştah kabartıcı olsa da aslında bu kokular her zaman sıcak çorbaları veya mis kokulu kurabiyeleri ifade etmemekte, soğan kokusu, lahana kokusu, kırmızı et kokusu gibi ağır yemek kokuları giderilmesi gereken sorunlardan olabilmektedir.  Bu gibi kokuları önlemek için yemek pişirme esnasında dikkatli olmak gerekmekte, kokuyu önleyecek aromalara başvurmak oldukça etkili sonuçlar verebilmektedir.

Evin kokusunu değiştirmek için uğraşmaya çalışmadan öncesinde elbette yemek yaparken aspiratörü açmak veya tüm pencereleri aralamak bilinen en etkili yöntem olmakta, ayrıca kızartma kokusunu önlemek için yağ dolu tencereye defne yaprağı ya da çubuk tarçın atmak son derece etkili olmaktadır. Karnabahar pişirmeniz halindeyse kokuları önlemek için kaynatma suyuna biraz süt ilave etmek kokuları önleyebilmekte, pişirilen yemeğin kereviz olması durumunda küçük bir parça lahana turşusunu yemeğe atmak sonradan sinecek kokuların önüne geçmede son derece yardımcı olmaktadır. Yemeğe lahana yapmaya karar verdiyseniz de pişirme suyuna bir bez torbaya sardığınız ekmeği koymak kötü kokuların önlenmesini sağlamakta, pişmiş soğan koku gidermek için kahve yakmak yöntemiyle tamamen etkisiz hale gelmektedir.

Balık Kokusu Nasıl Giderilir?

Kötü kokular dendiği zaman akla ilk gelen maddelerden biri olan balık kokusu, eve en kolay şekilde sinen ve kurtulması en zor olan kokuların başında gelmektedir. Her ne kadar balık sofralarının sohbetlere eşlik eden enfes ortamı herkes için son derece keyifli olsa da balığın pişme aşaması koku sorunu nedeniyle son derece can sıkıcı olabilmektedir. İçerisindeki bileşiklerin ısınarak havaya karışması halinde son derece rahatsız edici kokular yayan balıklar, artık koku sorununu düşünmeden sofralarınızı donatmanıza yardımcı olabilir.

Limonun içerisinde bulunan asidik bileşenler balığın neden olduğu kötü kokunun önüne geçmede bilinen en etkili çözüm yöntemlerinden biri olmakta, balığın kızartılacağı yağa birkaç damla limon suyu eklemek veya balığı kızartırken ocağın bir diğer gözünde yine bir diğer asidik madde olan sirkeyi kaynatmak kokuları önlemede etkili olmaktadır. Balığı pişirmek için tercihinizin fırın veya ızgara olması halindeyse fırın henüz sıcakken içerisine yerleştireceğiniz sirkeli su dolu bir kabı yaklaşık 15 dakika bekletmeniz yeterli olmakta, tavaya sinen balık kokusunu gidermek için de tavayı yıkadıktan sonra limonla ovmanız gerekmektedir.

Sigara Kokusu Nasıl Giderilir?

Sigara kullanmanız veya sigara kullanan misafirler ağırlamanız halinde kısa sürede tüm ortamın havasını değiştiren ve kumaşa sinmesiyle günlerce rahatsız edebilen sigara kokusu, ev içinde en şok şikayet edilen kokulardan biri olarak bilinir. Mum yakarak sigara dumanının etkisi absorbe etmek bu alanda en iyi bilinen yöntem olmakta, ayrıca sigara içilen ortamda içerisinde bolca karbonat bulunan su bulundurmak da önemli bir koku giderici yöntem olmaktadır. Sigara kokusunu gidermek için uygulanabilecek bir diğer yöntem ise küçük bir cezvede su ve 1 yemek kaşığı kadar çamaşır suyu karışımını kaynatmak olmakta, yine bu kaynayan karışımı ev içerisinde gezdirmek de sinen kokuları geçirmede etkili olmaktadır.

Çöp Kokusu Nasıl Giderilir?

Özellikle yaz ayları başta olmak üzere her zaman ev içinde en çok rahatsızlık veren kokuların başında gelen çöp kokuları, içerisinde ne olursa olsun çöpün olduğu ortamdan direkt uzaklaşma isteği yaratabilir. Ancak çöp kovasının altına karbonat serpmek veya birkaç tane karanfil bırakmak çöp uzun süre kovada kalsa dahi olası tüm kokuların önüne geçmede etkili olabilir.

Tuvalet Kokusu Nasıl Giderilir?

Tuvaletleri her ne kadar sık sık temizleseniz ve hijyene dikkat etseniz de elbette bazen giderden gelen kokuların çevreye yayılması gibi istenmeyen ve elde olmayan durumlar söz konusu olabilir. Tuvalet kokusunu gidermek için uygulanabilecek en etkili yöntemlerden biri klozete yerleştirilen tablet formundaki koku giderici ürünler olmakta, her sifonu çektiğinizde bu ürünlerin yaydığı koku tazelenerek hoş bir his bırakmaktadır.

Klozetlere ve lavabolara karbonat ilave edilmiş limon suyu ilave etmekse tuvalet ve gider kokusunu doğal ve bitkisel yöntemlerle gidermek isteyenlerin tercih ettiği bir ipucu olmakta, yine bu işlem için beyaz sirkeyi de aynı şekilde kullanmak mümkün olmaktadır. Gün için tuvalete veya yakın yerlerde tütsü, kokulu mum gibi baskın kokulara sahip ürünler yakmak da etkili ve sıra dışı bir his vermekte, bu ürünlerle evin tüm atmosferi değişebilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.