Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu ve Başvuru Sorgulama

Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu ve Başvuru Sorgulama

Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu ve Başvuru Sorgulama, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sosyal sorumluluk alanındaki çalışmalarının çok önemli bir bölümü ALO 183 sosyal destek başvuru hattı üzerinden alınan başvurularla gerçekleştirilmektedir.

Sosyal Yardım Alo 183’ün Faydası Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çağrı merkezlerinden Alo 183 sosyal yardım hattı üzerinden ailelere, kadınlara, çocuklara, engellilere, yaşlılara, şehit yakınlarına, gazi ve gazi yakınlarına yönelik çağrılar değerlendirilerek danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

Ayrıca ihmal, istismar ve şiddet olaylarına ilişkin raporlar veya namus cinayetlerini önlemeye yönelik tedbirler alınmakta ve durumun aciliyeti dikkate alınarak davanın bulunduğu ildeki acil durum ekibine ve/veya kolluk kuvvetlerine bildirilmektedir. Acil durum ekibi davayı değerlendirir, gerekirse polis veya jandarma birimlerini koordine eder ve müdahalenin mümkün olan en kısa sürede yapılmasını sağlar.

Alo 183’ün çalışma modunu “bildirim veya uygulama” olarak adlandırmak doğrudur. Alo 183, bir yardım hattı gibidir.

Mağdur vatandaşlar için gerekli yardım ve müdahale Alo 183 ile ilgili bildirimler değerlendirilerek yapılmaktadır. Bildirim kategorisine dahil olmayan uygulamalar bile bir değerlendirme sürecinden geçer.

Raporlama davalarında Alo 183, acil müdahale ekipleri ve kolluk kuvvetleri ile koordineli olarak çalışmaktadır. Bu şekilde şiddete maruz kalan kişiye kaba kuvvet uygulayan kişiye caydırıcılık uygulanır ve mağdur zorlanmadan kurtarılır. Örneğin, önceki yıllarda sıkça duyduğumuz Çocuk Esirgeme Derneği’nin çalışma şekli ve Alo 183’ün çalışma şekli, özellikle çocuklarla ilgili bildirimler söz konusu olduğunda çok benzerdir.

Alo 183 Sosyal Yardım Nedir?

ALO 183 sosyal destek uygulaması siz değerli okurlarımıza açıklarken gözden kaçabilecek önemli bir hususa değinmekte fayda var: Yukarıda devletimizin sosyal sorumluluk çalışmalarının çok önemli bir bölümünün Alo 183’ün uygulamaları üzerinde gerçekleştiğini söylemiştik. Ancak Alo 183 fakirlere para, erzak ve erzak gibi hizmetler sunmamaktadır. Bu hizmetler için devletimizin diğer birimleri de mevcuttur. Örneğin,” Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Alo 144 Sosyal Yardım Hattı ” bu birimlerden biridir. İlgili başka bir sosyal hizmet alanında ihtiyacı olan vatandaşlarımızın bu numara ile iletişime geçmeleri daha iyi olacaktır.

Gerekli açıklamalarla ilgili sorumuzu tekrar soralım ve konuyu özetleyelim: Alo 183 Sosyal yardım uygulaması nedir?

Örgütsel bir biçim olarak Alo 183, kadın ve kızların mağduriyeti veya ihmali, şiddeti veya istismarı durumlarında ailenin sorumluluğunu üstlenir. Bu bakımdan Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hizmet alanında ihmal, istismar, şiddet veya namus cinayetlerinin önlenmesi için gerekli müdahaleler yapılmaktadır.

Alo 183’ün temel fikri budur. Ancak ALO 183 sosyal destek başvuru hattında şehit, gazi ve gazi yakınları için de birçok çalışma bulunmaktadır.

Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu ve Takibi Sosyal Yardım

İş tanımından yola çıkarak Alo 183 sosyal destek başvurusunun aile içi şiddet, ihmal ve istismar gibi zorbalığa maruz kalan kadın ve çocuklar için çalıştığını söyleyebiliriz. Alo 183’ün amacı kurbanları kurtarmak ve daha sonra iyi bir yaşam sürmek için gerekli sosyal desteği vermektir. Aynı amaca hizmet eden Alo 183’ün bir diğer çalışması da namus cinayetlerinin önlenmesidir.

“Kadına şiddet” ve “kadın cinayeti” kategorisindeki namus cinayetleri, aile içi barışın ve modern kadın haklarının kanayan yarasıdır. Bu yüzden Alo 183’e yapılan her rapor namus cinayetlerini önlemek için çok önemlidir. Bu nedenle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Alo 183, namus cinayetlerini önleme ve mağdurlarına sosyal destek sağlama konusunda yüksek düzeyde hassasiyete sahiptir.

Alo 183 sosyal yardım uygulamaları şehit, gazi ve gazi yakınlarına yardım için de faydalıdır. Türkiye Cumhuriyeti için kendilerini kahramanca feda edenlerin, kendilerini feda edenlerin yakınları, sağ kalanlar ve yakınları da herkes gibi hayatın gerektirdiği yükümlülükleri yerine getiremezler. İnsani koşullarda yaşamak devletin sorumluluğundadır. Bu hizmeti devlet adına yürüten kamu kurumu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’dır. Bakanlığın çağrı merkezi Alo 183’tür.

183 Sosyal Yardım kimler alabilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çağrı merkezlerinden Alo 183 sosyal yardım hattı üzerinden ailelere, kadınlara, çocuklara, engellilere, yaşlılara, şehit yakınlarına, gazi ve gazi yakınlarına yönelik çağrılar değerlendirilerek danışmanlık ve danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

144 Sosyal Yardım kimler alabilir?

Alo 144 yardım hattı ile şartlı eğitim, sağlık hizmetleri, kömür yardımı, gıda yardımı, malulen emeklilik, eşi ölen kadınlara yardım, tüp bebek yardımı, barınma yardımı vb. yardımlarla proje desteği ile ilgili tüm soru, öneri ve şikayetler. sosyal yardımlaşma vakıfları ve dayanışma vakıfları tarafından yürütülen çalışmalar hassasiyetle değerlendirilmektedir.

Sosyal yardım parası neden alamıyorum?

5510 sayılı Kanunun 4/c maddesine tabi memurlar, Sosyal Sigortalar Kurumundan (SGK) gelir veya aylık alanlar (emekliler), İşkur’dan işsizlik maaşı alanlar, İŞKUR kısa süreli çalışma yardımlarından yararlananlar pandemi sosyal yardımı için başvuruda bulunamazlar.

Sosyal Yardımlaşma nakdi yardım ne kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Sosyal yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar e-devlet üzerinden başvuru yapabilirler. Başvuru sonrasında şartları sağlayanlara 1100 TL ödenecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları