İp Atlamanın Faydaları ve Zararları, İp Atlamak Zayıflatır Mı?

İp Atlamanın Faydaları ve Zararları, İp Atlamak Zayıflatır Mı?

Çocukken arkadaşlarımızla birlikte mahallemizde, okul bahçemizde oynamaktan büyük bir keyif aldığımız ip atlamanın, bir oyundan öte aslında bir spor dalı olduğunu ve hızlı bir şekilde zayıflamamıza yardımcı olduğunu biliyor muydunuz?

Vücudumuzdaki tüm kasların aynı anda çalışmasını sağlayan bu eğlenceli aktivite, kalori yakımını kolaylaştırmanın yanı sıra sağlığımıza pek çok açıdan katkıda bulunuyor.

Küçük bir çocukken çok ama çok sevdiğimiz, büyüdüğümüzde unuttuğumuz bu aktivite, kan akışımızı hızlandırarak, kalp krizi, inme riskini azaltmanın yanı sıra bağışıklığımızı güçlendirerek, hastalıklara yakalanma olasılığımızı düşürüyor.

Daha fit ve formda bir fiziğe kavuşmamıza olanak tanıyan ip atlamanın faydaları arasında kondisyon becerilerimizi geliştirmesi, metabolizmamızın daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlamak da bulunuyor.

İp atlamanın faydaları başlıklı bu yazımızda günde sadece 30 dakika ip atlayarak, neler kazanabileceğinizi belirtmek istiyoruz.

İşte, ip atlamanın hiç bilmediğiniz, mucizevi nitelikteki faydalarına dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

İp Atlamanın Faydaları Neler?

Son derece basit bir egzersiz olan, evde, bahçede, sokakta kolaylıkla yapabileceğimiz bu aktivitenin en önemli faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Kan akışını hızlandırıyor

Kan akışını yani dolaşımı hızlandıran bu aktivite, böylelikle kanla birlikte vücut organlarımıza ve kalbimize bol miktarda besin ve oksijen taşınmasına aracılık ediyor.

Bu özelliği sayesinde kardiyovasküler sağlığımızı olumlu yönde etkiliyor.

Damarlarda kan dolaşımının yavaşlamasının yol açtığı kalp krizi, damar tıkanıklığı, damar sertliği gibi hayatımızı tehdit eden sağlık sorunlarına karşı bizleri koruyor.

İp atlama, akciğerlerimize daha fazla miktarda oksijen iletimini sağladığından akciğerlerimizin kullanım kapasitesini yükseltiyor. Yani solunum yolu problemlerini ortadan kaldırıyor.

Soğuk kış günlerinde ip atlamak, vücudumuzu ısıttığından uzun bir süre için üşümemizi engelliyor.

 • Stresi alıyor

İp atladığımız zaman, vücudumuz tarafından salgılanan endorfin miktarında ciddi oranda artış oluyor. Bol miktarda salgılanan endorfin, serotonin hormonunu uyararak, kendimizi daha mutlu hissetmemizi sağlıyor.

Yani içerisinde bulunduğumuz stresi ve gerginliği alıyor. Bu yüzden uzmanlar tarafından kendini stresli, gergin ve endişeli hissedenlere rahatlamaları adına düzenli olarak günde 20-30 dakika ip atlamaları öneriliyor.

Ayrıca ip atlamanın faydaları arasında depresyon ve anksiyeteyi tedavi etmesi de bulunuyor.

Kendinizi mutsuz, üzgün ve stresli hissettiğiniz anlarda sokağa ya da bahçeye çıkarak, temiz hava eşliğinde ip atlamanızı öneriyoruz.

 • Antioksidan etki gösteriyor

İp atlamanın faydaları arasında antioksidan etki göstererek, vücudumuzu toksinlerden arındırması da yer alıyor.

Günde 20 dakika boyunca ip atlayanların bağırsakları ve sindirim sistemi daha aktif bir şekilde çalışarak, görevlerini profesyonelce yerine getiriyor.

Kabızlık, mide şişkinliği gibi yavaş sindirim sisteminin yol açtığı sıkıntılardan şikayet ediyorsanız; bağırsaklarınızın daha düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamak adına günde 2—30 dakika ip atlayabilirsiniz.

 • Vücudumuza dayanıklılık ve çeviklik kazandırıyor

İp atlamak, vücudumuzdaki tüm kasların aynı anda hareket etmesini sağladığından yalnızca 20-30 günlük bir maraton sonrasında daha sıkı, çevik, çekici ve güzel görünen bir fiziğe sahip olabiliyoruz.

Özellikle el, ayak, bacak, kol, omuz, kalça ve baldır bölgesindeki kaslar aynı anda çalıştığından bu bölgedeki fazlalıklarımızdan kurtulmuş oluyoruz.

Aynı zamanda kalça, baldır, göbek bölgesinde sıkılaşma elde etmiş oluyoruz. Vücudunuzdaki sarkmaları toparlamak, selülitlerin kötü görünümünü hafifletmek, daha fit ve kaslı bir vücuda sahip olma hayalinize kısa yoldan ulaşabilmek adına her gün 20 dakika ip atlayabilirsiniz.

 • Kas ve iskelet sistemimizi güçlendiriyor

Pek çok kasımızı aynı anda uyaran ve çalıştıran bu egzersiz; zamanla kaslarımızın, kemiklerimizin yani iskelet sistemimizin güçlenmesini sağlıyor.

Böylelikle osteropoz yani kemik erimesine yakalanma riskimizi düşürüyor. Kemik erimesi, kas erimesi, kas güçsüzlüğü, kas yorgunluğu, eklem ve kas ağrıları gibi sorunlara karşı bizleri koruyor.

 • Kolesterolü düşürüyor

Kötü kolesterolü düşürerek, dengeleyen bu aktivite, böylelikle kalp/damar sağlığımızı korumuş oluyor.

Kötü kolesterolü dengeleyen ip atlama, iyi kolesterol seviyelerini yükseltiyor.

İp atlamanın faydaları arasında çocuklarda boyun uzamasına yardımcı olmak, bacaklarda varis oluşumunu engellemek, kemik yoğunluğunu arttırmak, vücuttan ödem atılmasına olanak tanımak, kalça ve basen bölgesini şekillendirmek de bulunuyor.

Aerobik, fitness, yoga gibi pek çok spor dalına göre oldukça ekonomik olan, hemen hemen herkesin yapabileceği bu aktivite; daha sağlıklı ve uzun bir ömür yaşayabilmemizin önünü açıyor.

İp Atlamak Zayıflatır Mı

Sağlıklık bir yaşam için spor yapmak kadar ıp atlamak oldukça faydalıdır. Genelde ıp atlamak zayıflatır mı, ıp atlayarak kilo verilir mi sorusu çok sık sorulduğu bu soruya sizler için cevap vermek istiyorum.

 • Zayıflamanıza yardımcı oluyor

En kolay ve en ucuz spor aktivitelerinden biri olan ip atlamak, metabolizmamızı uyararak, metabolizmamızın daha hızlı çalışmasına öncülük ediyor.

Yaklaşık 30 dakikalık bir ip atlama aktivitesi, ortalama 350-400 kalori yakmamızı sağlıyor.

Yani düzenli olarak ip atladığımızda kolaylıkla kilo verme şansına sahip oluyoruz.

Dışarıya çıkarak, spor salonuna gidecek vaktiniz yoksa evinizde 20-30 dakika ip atlayarak, rahatlıkla zayıflayabilmeniz mümkün!

İp Atlama ile Kilo Verme

Sağlığımıza onlarca farklı mucizevi etkisi bulunan ip atlama, daha çok zayıflamak ve kısa sürede fazlalık yağlarından kurtulmak isteyenler tarafından tercih ediliyor.

İp atlayarak kilo verebilmeniz için günde 30 dakika ip atlamanız gerekiyor.

30 dakika ip atladığınızda ise günde yaklaşık 350-400 kalori yakabiliyorsunuz.

1 kilo vermeniz için yakmanız gereken kalori miktarının ise 7000-7500 kalori olduğunu göz önünde bulunduracak olursak günde 1 saat ip atladığınızda 10 gün gibi bir sürede yaklaşık 1 kilo yakabileceğinizi ifade edebiliriz.

Ancak günlük aldığınız kalori miktarını düşürerek, yani sıkı bir diyete bağlı kalarak, 10 günde yaktığınız kaloriyi en az 2 katına çıkarabilir; 10 gün gibi kısa bir sürede 2 kilo verebilirsiniz.

İp Atlamanın Zararları:

İp atlamak, ilk zamanlarda size zor gelebilir. Bu yüzden ilk günlerde 5-10 dakikalık egzersizler yapmanızı, ilerleyen süreçte 15-20 dakika şeklinde ip atlama süresini uzatmanızı öneriyoruz.

Aksi halde bacaklarınızda kas yırtılması, ayak parmaklarında ağrı ve şişlik, kas ve kemik ağrıları gibi birtakım yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.

Aynı zamanda ip atlarken, günde bir saatten daha fazlasına kaçmamalı, bu egzersize belirli aralıklarla mutlaka ara vermelisiniz!

Eklem rahatsızlığınız mevcutsa ya da bel fıtığı gibi kas-eklem rahatsızlığınız varsa bu egzersize doktorunuza danışmadan başlamamalısınız!

İp Atlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İp atlayarak, sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız; aşağıdaki önerlerimizi mutlaka dikkate almanızı öneriyoruz.

 • İp atlamanın vücudunuzu ve kaslarınızı yormaması, kalori yakımını hızlandırması adına mutlaka ahşap bir zemin ya da özel bir paspas üzerinde bu egzersizi yapmalısınız.
 • Beton ya da asfalt zeminlerde ip atlamaktan kaçınmalısınız. Aksi halde kollarınızın ve bacaklarınızın aşırı yorulması riski ile karşılaşabilirsiniz.
 • İp atlarken, mutlaka karşı tarafa bakmalı, başınızı dik tutmalı, belirli aralıklarla doğru bir şekilde nefes alıp vermelisiniz.
 • İp atlamaya başlamadan önce tipik ısınma hareketleri yapmalısınız.
 • İp atlarken, ayağınızı sıkmayan, rahat bir spor ayakkabı giymeyi tercih etmelisiniz.

Bu yazımızda kısaca ip atlamanın faydaları nelerdir? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Dilediğiniz sağlıklı ve formda fiziğe en kısa sürede kavuşmanız dileğimizle…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları