En İyi Tüy Alma Yöntemi Hangisi?

En İyi Tüy Alma Yöntemi Hangisi?

En İyi Tüy Alma Yöntemi Hangisi? Her kadının temel güzellik ve bakım rutinlerinden biri olan tüy alma işlemi, herkesin kendisi için en pratik bulduğu şekilde tercih edeceği farklı yöntemlerle yapılmaktadır. Kimi kadın ağda kullanmayı tercih ederken kimi kadın tüylere jilet kullanımıyla veda etmekte, bu noktada en iyi tüy alma yöntemi hangisi sorusu merak edilmektedir. En uzun süre kalıcılık gösteren ve en etkili şekilde pürüzsüz bacaklar sunan en iyi tüy alma yöntemi ise eksileriyle ve artılarıyla yazımızda araştırılmaktadır.

Tüyleri Almak İçin En İyi Yöntem Hangisi?

Pek çok kadın için hijyeni sağlamada ve tüylerden kurtulmada hangi yöntemin daha avantajlı önemli bir konu. Modern kadının sık başvurduğu yöntemleri yakından incelediğimizdeyse her yöntemin kendine göre avantaj ve dezavantajları olduğundan bahsetmek mümkün. Bu nedenle en ideal yöntemi veya bir diğer deyişle kendinize ve önceliklerinize en uygun yöntemi belirlemek için evde acısız tüy alma yöntemlerinin yanı sıra kalıcı sonuçlar veren farklı yöntemleri de detaylandırıyor, kendi tercihinizi yapmanızda sizlere yardımcı oluyoruz.

Epilatör ile Tüy Almanın Avantajları ve Dezavantajları

Vücut kıllarının alınması için sık tercih edilen yöntemlerden biri olan epilatörler, evin konforunda tüyleri uzun süre çıkmamak üzere kökünden almak ve tek bir ürünle seneler boyunca tüyleri alabilmek için son derece ideal bir seçimdir. Dönen ve cımbızlara sahip bir başlık yapısının vücut üzerinde gezdirilmesiyle birlikte cımbızların arasına girebilecek uzunluktaki tüyler deriden alınmakta ve bu cihazların yeni versiyonlarında cımbızlar yerine kıl köküne zarar vererek kılı alan lazer başlıklar bulunabilmektedir.

Kompakt yani kolay taşınabilir olmaları ve bacak, koltuk altı, kollar, bikini bölgesi gibi vücudun tüm bölgelerinde uygulanabilir olmaları epilasyon aletlerini son derece cazip kılmakta, hatta etkilerinin 4 haftaya kadar devam etmesi bu cihazları en iyi epilasyon yöntemi kılabilmektedir. Ancak bu cihazları etkili şekilde kullanabilmek için tüylerin belli uzunlukta uzamış olması gerekmekte ve bazı hassas cilt bölgelerinde uygulama yapmak tüyler uzamış olsa da sakıncalı olabilmektedir.

Ağda ile Tüy Almanın Avantajları ve Dezavantajları

Sıcak veya soğuk uygulama ile kullanılabilen bir yöntem olan ağda tüyleri almak için bilinen en eski yöntemlerden biridir. Yeni çıkmaya başlayan tüyler nasıl alınır sorusuna en sık verilen yanıt olan bu yöntemde tüylü cilt üzerine sürülen ağda bir kumaş kullanarak tüylerin tersi yönde hızla çekilmekte ve kumaş yerine ağda stripleri yani bezleri kullanıldığı da görülmektedir.

Üst dudak gibi küçük bölgelerin yanı sıra koltuk altı gibi girintili ve genital bölge gibi hassas bölgelerde de kullanılabilen ağda, haftalar boyunca tüylerinizi dert etmenize gerek kalmadan pürüzsüz bir cilde sahip olmanızda en etkili yöntemlerden biridir. Bu işlemin bir diğer avantajı da güzellik salonlarında profesyonel şekilde uygulansa da daha düşük maliyetli ve daha hijyenik bir uygulama için evde yapılmasının da uygun olmasıdır. Ancak ne yazık ki evde acısız tüy alma yöntemleri arasında yer alması pek de mümkün olmayan bu yöntem genellikle anlık acı ve yanma hissine neden olurken pek çok ciltte kızarıklık ve geçici hassasiyet de oluşturabilmektedir.

İple Tüy Almanın Avantajları ve Dezavantajları

Tüylerin pamuk iplik arasına sıkıştırılarak kökünden alınmasına dayanan iple bacak alma yöntemi genellikle bıyık, sakal ve kaş gibi yüz bölgelerinde tercih edilmesiyle öne çıkmaktadır. Narin ve küçük alanlar için kullanılan bu yöntem tüylerin kökünden alınmasını sağlamakta, bu sayede uzun süreli rahatlık vaat etmektedir. Küçük alanlardaki uzun süreli etkisiyle avantajlı bulunuyor olsa da geniş alanları almak için yavaş ilerlemesi nedeniyle pek de uygun olmayan iple alma yöntemi, uzmanlık ve el kabiliyeti gerektiriyor olması yani bir profesyonelden hizmet almayı gerektirmesiyle de dezavantajlı görülebilir.

Lazer Epilasyonun Avantajları ve Dezavantajları

Kısa dalga boyuna sahip yoğun lazer ışınları altında cilde tutunan tüy köklerinin ısınarak büyümesini kalıcı olarak önleme üzerine kurulu olan lazer epilasyon işlemi, tüylerin büyümesini kalıcı olarak önleme konusunda bilinen en etkili yöntemlerden biridir.

Cildin açık ve tüylerin koyu renk olması halinde daha da etkili sonuçlar veren bu yöntem her bölgede uygulanabilir olmasının yanı sıra günümüzde ev tipi cihazlarla da kalıcı pürüzsüzlük sağlayabilmektedir. Menopoz veya lohusalık gibi hormonlarla ilişkili dönemlerde uygulanmaması gereken bu yöntem ünlülerin tüy alma yöntemleri arasında yer alacak kadar başarılı sonuçlar vermekte, ancak uygulama için gereken lazer cihazlar ister profesyoneller tarafından kullanılıyor ister evde kullanım için alınıyor olsun, diğer yöntemlere göre daha yüksek maliyetli olmasıyla dezavantajlı bulunabilir.

Jiletle Tüy Almanın Avantajları ve Dezavantajları

Yine son derece sık tercih edilen bir yöntem olan jiletle tüyleri almak acısız ve hızlı bir yöntem olmasıyla son derece avantajlı görünmekle birlikte tüylerin daha sert çıkmasına neden olabileceği düşüncesiyle pek çok kişiyi çekimser bırakmakta, bu yöntemin en belirgin eksisi ise birkaç gün içerisinde tüylerin yeniden çıkmasına neden olmasıdır.

Eldivenle tüy alma veya iple, ağdayla epilasyon gibi yöntemlerde geçerli olan tüylerin uzun olması gerekliliği jilet kullananlar için geçerli olmamakta, tüyler hangi evrede olursa olsun pürüzsüz bacaklara sahip olmak mümkün olmaktadır. Tatil gibi pratikliğin öne çıktığı dönemlerde her duruma hazır hissetmek için tercih edilen bu yöntem ayrıca cildi hassas olduğu için kökünden tüy alma yöntemlerinden kaçınanlar için de ideal olmaktadır.

Kıl temizlemek için hangi yöntemi seçmeliyim sorusunun yanıtı görüldüğü üzere son derece değişken olmakta, tüylerinizi almak için sahip olduğunuz zamandan cilt tipine, acı eşiğinden bütçenizin durumuna kadar pek çok etmene göre değişen bu soru için kendi alışkanlıklarınızı ve imkanlarınızı düşünerek karar vermeniz önerilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.