Epilasyon Nedir, Nasıl Yapılır?

Epilasyon Nedir, Nasıl Yapılır?

Yüz ve vücut kılları, özellikle kadınlar için en sinir bozucu şeylerden biridir! Tekrar tekrar kurtulmayı denersiniz ve her seferinde geri gelmeye ısrarla devam ederler…

Vücudumuz tamamen tüylerle kaplıdır ve siz ipeksi ve pürüzsüz bir ten hayranıysanız; lazer epilasyonun ne olduğunu ve işe yarayıp yaramadığını merak ediyorsunuz demektir. Lazer epilasyon; jilet, ağda ya da diğer ev tipi epilasyon yöntemlerine göre daha maliyetli gibi görünse de, uzun vadede tasarruf sağlayan bir işlemdir. Ayrıca, vücudunuzdaki tüyleri almak ve bakımını yapmak için çok fazla çaba harcamanız gerekirken, lazer yaptırmak kalıcı çözümler sağlayabilir.

Lazer hakkında merak ettiklerinizi bu yazıda derledik. Başlamadan önce, hissedeceğiniz acının gerçekten de kötü olmadığını ve aslında ağdadan çok daha az acı verici olduğunu da ekleyelim!

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon, uygulama öncesinde tüylerin farklı bir yöntem ile kısaltılmasını gerektirmektedir. Epilasyon öncesi tüy kısaltma işlemini evde kendiniz yapabilir ya da seansı yapacak kişi tarafından yapılabilir. Epilasyon öncesinde, ağda gibi kılı kökten alma işlemleri yerine jilet ile kısaltma gibi yöntemler tercih edilmelidir. Jilet ile boyları kısaltılan tüyler, ardından lazer ışınları ile taranmaktadır.

Lazer epilasyonda ışın ve ısı değerleri, kişinin kıl rengi ve ten rengine göre değişiklik göstermektedir. Bu aşamada, kişinin kıl köklerine en uygun dozun belirlenmesi çok önemlidir. Farklı bölgeler için farklı dozlar tercih edilmelidir. Bölgenin büyüklüğüne göre seans süreleri 5 dakikadan başlayarak 2 saate kadar sürebilir.

Epilasyon kıllara nasıl etki eder?

Lazer epilasyon; kıl foliküllerinin derinliklerindeki melanin adı verilen bir pigmenti hedeflemektedir. Lazer ışığı, belli bir oranda ısı üretir. Bu ısı, kıl folikülünü tahrip ederek uzamasını engeller ya da önemli ölçüde yavaşlatır. Vücut kıllarının uzamasının önemli ölçüde yavaşladığı bu dönemde, etkili sonuçlar için 4-6 haftalık aralıklarla seanslar planlanmalıdır. Lazer epilasyon, tek seferlik bir uygulama değildir ve belirli bir bölgedeki tüylerin önemli bir bölümünü yok etmek için, ortalama 6 seans kadar tekrarlanması gerekmektedir.

Epilasyon hangi bölgelere uygulanır?

Lazer epilasyon, kaşlar ve göz çevresi hariç vücuttaki her bölgeye uygulanabilen bir epilasyon uygulamasıdır. En çok;

 • Yüz bölgesi,
 • Kulak üstü,
 • Bacaklar,
 • Genital bölge,
 • Sırt ve boyun,
 • Ense,
 • Koltuk altı,
 • Göbek,
 • Bikini çizgisi ve
 • Göğüs bölgesinde tercih edilmektedir.

Epilasyon kimlere uygulanamaz?

Lazer epilasyon için en uygun adaylar; koyu renkli ve kalın tüylü kişilerdir. Kızıl, sarı, beyaz ya da çok ince tüylü kişilerde sonuçlar görmek daha uzun sürebilir. Bunun nedeni, bu kılların lazer ışığını absorbe edecek kadar melanin içermemesidir. Lazer ışığının yeterli miktarda absorbe edilmemesi, lazerle üretilen ısının kıl folikülünü daha az tahrip etmesi anlamına gelir ve tedavi genellikle daha uzun sürmekte ya da başarısız olmaktadır.

Epilasyon kimler için uygundur?

 • 12 yaşını dolduran,
 • Tüyleri sarı ya da beyaz olmayan,
 • Lazer epilasyonu engelleyecek bir sağlık problemi olmayan herkes uygun adaylardır.

Tek bir seans epilasyon ile tüylerden kurtulmak mümkün müdür?

Lazer epilasyon, tek seanslık bir uygulama değildir ve kıl foliküllerini tahrip ederek çalıştığından, düzenli aralıklarla tekrarlanması gerekir. Kılların uzama evreleri değişkenlik gösterdiğinden, bölgelere göre değişen seans sayıları ile tekrarlanmalıdır.

Seansların aralıkları ne kadardır?

Lazer epilasyonda seans aralıkları, uygulamanın yapılacağı bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Ortalama 1-2 aylık aralıklarla tekrarlanması gerekmektedir.

Epilasyon yaptırılmaya karar verildiğinde ilk olarak ne yapmak gerekmektedir?

Lazer epilasyon yaptırmaya karar verdiyseniz, öncesinde hormonal değerlerinizi öğrenmeniz faydalı olabilir. Vücutta aşırı tüylenme durumu söz konusu ise, kalıcı çözüm için gerekli tetkiklerin yapılması daha faydalı olacaktır.

Erkeklere epilasyon yapılır mı?

Lazer epilasyon, genellikle kadınlar tarafından tercih edilen bir yöntem olmakla birlikte, son yıllarda erkekler tarafından da çokça tercih edilmektedir. Özellikle göğüs, bacak, sırt, boyun ve ense gibi bölgelerde erkekler de lazer epilasyon yaptırmaktadır.

Epilasyondan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Lazer epilasyon sonrasında 48 boyunca güneş ışınlarından korunmak önemlidir. Bu süre içinde, solaryuma girmemeye de özen gösterilmelidir.
 • Epilasyon yüz bölgesindeki tüylere yapıldıysa, dışarı çıkmadan önce yüksek faktörlü bir güneş koruyucu kullanılmalıdır.
 • İki seans arasında ten renginde koyulaşma olduysa, uygulamanın tekrarlanması için seansların bir süre ertelenmesi gerekebilir.
 • Lazer epilasyon yaptırdıktan sonra, en az 48 boyunca bölgeye peeling ve kese gibi işlemler yapılmamalıdır.
 • Uygulama sonrası cilt hassasiyeti oluşabilir ancak bu geçici bir durumdur.
 • Epilasyon sonrasında kıl kökleri uzamaya devam edecektir ve birkaç hafta içerisinde kendiliğinden dökülecektir.
 • Yüz bölgesinde seanslar 1 ay ve vücuttaki diğer bölgelerde seanslar ortalama 1-2 ay içerisinde tekrarlanmaktadır.
 • Uygulama düzenli aralıklarla tekrarlanmalı ve seanslar ihmal edilmemelidir. Belirtilen sürenin uzatılması, daha uzun sürede sonuç almanıza neden olabilir.

Kaynak: Marmara hair

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maddi Yardım Bedava İnternet