Bikini Bölgesi Epilasyon Yöntemleri

Bikini Bölgesi Epilasyon Yöntemleri

Bikini Bölgesi Epilasyon Yöntemleri Genital bölge için üretilmiş özel epilasyon aletlerinin ortak özelliği başlıklarının küçük olmasıdır. Çünkü bu bölgedeki deri ve kıl yapısı vücudun diğer yerlerine göre farklıdır. Son derece ince olan deriye sıkı sıkıya tutunmuş kıl kökü ve oldukça kalın olan kıl yapısı vardır. Bu yüzden bölge oldukça hassastır. Sizlere bu yazımızda bikini bölgesi epilasyon yöntemleri ve bikini bölgesi tüy almak yöntemlerden bahsedeceğim. Klasik bikini bölgesi tüylerinin alınma yöntemlerinin yanında son zamanlarda sıklıkla denenen epilasyon yöntemleri hakkında merak ettikleriniz yazımızın devamında.

Bikini Bölgesi Tüy Alma Yöntemleri

Bikini bölgesi tüylerini almak için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bikini bölgesi tüylerinden kurtulmak için epilasyon cihazları kullanabileceğiniz gibi evde bikini bölgesi temizliği yapabileceğiniz diğer yöntemlerde bulunmaktadır. Sizlere ilk olarak bu yöntemlerden bahsetmek istiyorum.

Bikini Bölgesini Ağda İle Alma

Bilinen klasik tüy giderme yöntemlerinden ağda ya da sir kullanırken morarmalar ve hatta ufak tefek kanamalarla karşılaşılabilir. Her defasında küçük bölgeye uygulamak ve fazla çekiştirmemek gereklidir. Ayrıca ağda ve sir gibi yöntemler genital bölge dudaklarında sarkmalara neden olabilmektedir. Tüm bunlara ek olarak terleme ile birlikte ağda ya da sir sürdükten sonra fazlasıyla yapışan ve buradan çekilemeyen bu yapışkanlı tüy gidericiler yüzünden zaman kaybı, acı ve hayal kırıklığı ile karşı karşıya kalmanıza neden olur.

Bir de ertesi gün mayo bikini giyecekseniz yanlış yapılan uygulama sonucu oluşan morarmalar nedeniyle denize veya havuza girmek neredeyse imkânsız olur. Avantajları arasında yer alan bazı hususlar arasında uzun süre pürüzsüzlüğü koruması, düzenli yapıldığında tüyleri azalttığı bunun yanında var olan tüyleri incelttiği bilinir.

Bikini Bölgesini Jiletle Almak

Genital bölgedeki tüylerden hızlıca uzaklaşmak isteyenler jilete başvururlar. Son senelerde kadınlara yönelik çıkan jiletler burada oluşabilecek kazaları aza indirmiştir. Jilet uygulamasında da hem tüylerin çıkış zamanı hem de uygulama sırasında oluşabilecek çeşitli aksilikler, kesikler, yaralanmalar ve tahrişlere neden olabilir.

Ayrıca makasla çok dipten kısaltılmış etkisi vardır. Alınan tüyler kısa bir zamanda uzarken, sertleştiği ve çoğaldığı bu yöntemi kullanan kişiler tarafından ifade eder. Bikini bölgesinde bulunan tüylerin de fazlasıyla yayılması ise diğer bir dezavantajıdır. Pürüzsüz bir görünüm için her hafta tekrarlamak gerekmektedir. Traş bıçağının etkili bir şekilde çalışabilmesi için uzun tüyler makas ile kısaltılmalıdır.


Genital Bölge Tüyleri Nasıl Alınır

Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılır


Bikini Bölgesini Eldivenle Almak

Genital bölgeye uygulanabilen diğer bir yöntem ameliyat eldivenidir. Aslında bu yöntem biraz epilasyon aletlerine benzemektedir. Tutam tutam çektiğiniz genital bölge tüyleri ise aynı ağda etkisi yapabilir. Fazla acı duymamak ve etkili bir sonuç almak için birer ikişer türleri koparmak gerekir ki bu da oldukça zaman alıcıdır. Bazen de bu durum özellikle genital bölge kıllarını kırmaktadır. Ulaşılması zor bölgedeki tüylerin bazen hepsi alınamayabilir.

Bikini Bölgesini Epilasyon Aletiyle Almak

Genital bölgeye uygulanan lazer yöntemi ise pahalıdır fakat son derece etkilidir. Bir güzellik merkezinde yaptırabileceğiniz gibi evde kullanım için tasarlanmış olan lazer aletleri var olduğu söylense de bu aletler tamamen farklı sistemde çalışır. Genital bölgeye güzellik salonlarında uygulanan lazer epilasyonun, ince deriye zarar verdiği, hatta cinsel organı ve doğurganlığı etkilediği, kalıcı yanıkları ve yaralar oluşturduğudur. Uzman kişilerce ve kullanım süresini doldurmamış bir lazer epilasyon aleti ile yapılınca 6 ay kadar kısa bir sürede etkili sonuç alınmaktadır. Herhangi bir hormonal hastalık veya ilaç kullanımı olmadıktan sonra bu tüyler geri gelmez.

Vücudunuza uygun ısı yardımıyla kıl kökleri kurutulur. Tüy yapınıza göre 4 veya 5 seansta kadar belirgin bir seyrekleşme ve tüy çıkış süresinde azalma görülür. Kıl kökü zayıfladığından daha önce çıktığından daha ince gözükürler.8 ila 10 seans arasında da tamamen kurtulmuş olursunuz. Sizin için belirlenen takvime sadık kalmak ise bu uygulamanın en önemli püf noktasıdır. Lazer epilasyona başlanılabilecek en iyi zaman sonbahardır. Uygulama sonrası cildin güneş görmesi ve fazla su teması istenmez.

IPL denilen ışık ve lazer atımı yapan ev tipi lazer epilasyon aletleri ise tüm vücudunuzu 45 dakikada tüylerden arındırabileceğiniz bir sistemdir. Yaklaşık 20 günde bir tekrarı gerektirir.

Bazı kullanıcılar tüylerinin seyreldiğini ifade etse de genelde ağda etkisi yaptığı vurgulanır. Hiçbir zaman tüylerin hepsini tamamen profesyonel lazer uygulamasındaki gibi yok etmez. Geniş başlığı bacak bölgesinde, küçükbaşlık genital bölge ve kol altında kullanılır. İkisi bir arada satılır. Genital bölgeye uygularken seçilmesi gereken lazer frekansı diğer bölgelere göre daha düşük olan tercih edilmelidir. Hassas olan bölgede daha az acı ve ısı hissetme ancak bu şekilde olur. Bu sayede derinin üstünden giren ışınlar orta deriye kıl köklerine kadar gelir. Fazla derine inmez. Lazer atımı aletin markasına göre 1ila 3 saniye arasında tekrarlanır. Bazı aletler çok uzun süre kullanılabilirken, bazıları ise bu süre kısıtlıdır.

Evde Lazer Epilasyon Bikini Bölgesi

Oldukça basit olan genital bölgeye lazer epilasyon uygulaması önce, bölgenin temiz ve kuru olması çok önemlidir. Ayrıca önce bölge jiletle traş edilmelidir. Küçükbaşlığı takıp ve bölgeye uygun ayarı yaptıktan sonra, bölgeyi tüylerinizden arındırana kadar ışık atımlarına devam edin. Bu aralıklar sık olmalıdır. Yani başlığı bölge üzerinde adım adım ilerletmeniz gerekmektedir. Bacakta alet hiç kaldırmadan çalışırken genital bölgede böyle bir durum söz konusu değildir. Bunun için gerekli ayar yine aletin üzerinde yer almaktadır.

IPL yöntemiyle 10 veya 15 dakika kadar kısa bir sürede, etkili aynı zamanda geçici tüy yok edilir. Uygulama bitince soğuk su ile durulama yapınız. Gözenekler açık kalacağı için uyguladıktan 2 gün geçinceye kadar deniz ve havuza girmeyin. Eğer sadece mayo veya bikini giyip güneşlenmeyi düşünüyorsanız bikini bölgesini yüksek faktörlü güneş kremi ile koruyun. Bazı lazer markaları genital bölgede kullanıma uygun değildir. Satın almadan önce mutlaka bu özelliği incelemenizi öneririz. Bikini bölgesinde kullanılsa bile dudaklarda kullanıp kullanılmadığı öğrenmelisiniz.

Çok uzun yıllardan beri kullanımda olan cımbız sistemli epilatörler kendilerini geliştirerek hassas bölge kullanımına uygun hale getirilmiştir. Özellikle seramik cımbızı olanlarda acının azaldığı, kısa tüylerin bile aldığı kullanıcı yorumlarında belirtilmiştir. Ayrıca ergonomik yapısı da geliştirilen epilatörler, genital bölgede kullanım kolaylığı sağlamıştır. Epilatör cihazı alacaksanız başlığı çıkarıp yıkanabilen olanları hijyen açısından tercih edilmelidir. Uygularken tüylerin fazla uzun olmaması çekme gücünün çok kullanılmaması açısından önemlidir. Ağda da olduğu gibi etkili bir sonuç elde edersiniz. Tüyler uzun süre çıkmaz.

Depilasyon denilen son yıllarda birçok markanın genital bölge, kol altı aynı zamanda yüz ve kaş için çıkardığı epilasyon aletinin kullanımı çok kolaydır. Öncelikle depilasyon aletleri kullanırken eğer bölgede tüyler çok uzun ise uygun başlık kullanılarak kısaltılmalıdır. Eğer belirli yerleri belirli uzunlukta bırakmak isterseniz kısaltma bıçağının ucuna takılan tarak yardımıyla istediğiniz uzunlukta kesebilirsiniz. Daha sonra tüylerin özellikle çıkış yönünün aksine olmak üzere çeşitli açılarda kısaltılan tüylerin üzerinden geçilmelidir.

Aleti nazik bastırmadan kullanmak gerekir. Bu alet hassas bölge için tasarlanmıştır. Üzerinde bulunan bıçaklar cildinize değmeden çalışır. Bu nedenle kesiklere neden olmaz. Bıçaklar yan yana ve birbiri içine geçen makaslar prensibinde dizilmiştir. Tıp ki erkek berber salonundaki saç traş makineleri gibi çalışır. Dezavantajı ise jilette olduğu gibi sonuç geçicidir. Tüyleri tene yakın bir yerden kısaltır. Kısaldığı için tüylerin görüneceğiniz zannedebilirsiniz. Çok dipten almaya tasarlandığı için birkaç gün sanki ağda yapmış görünümü verir.

Depilasyon aletleri genelde pil ile çalışır. Alet devrinin düşmemesi için pilin çok zayıflamadan değiştirilmesi gerekmektedir. Hijyenik nedenlerden dolayı herkesin kişiye özel bir depilasyon aleti kullanması önerilir. Eğer cildinizde tahriş, yara veya uçuk gibi durumlar var ise aletin kullanılmaması gerekmektedir. Bunun yanında başlıkta herhangi bozulma veya kırılma gibi zarar görmüş bir durumda ise aleti kullanmamalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.