Cilt Lekeleri Nasıl Geçer? Maske Tarifleri ve Krem Önerileri

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer? Maske Tarifleri ve Krem Önerileri

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer, Maske Tarifleri ve Krem Önerileri Cilt lekeleri neredeyse bir çok kişinin yaz aylarında sıkça karşılaştığı sorunların başında gelmekte. Cilt lekeleri denince aklıma güneş lekeleri gelse de aslında cilt lekelerini sadece güneş lekeleri oluşturmuyor. Cilt lekelerine etki eden diğer etkenler sivilce lekesi,hamilelik lekeleri,yaşlılık belirtisi olan kahverengi lekeler,doğuştan gelen lekeler cilt lekesi olarak adlandırılabilir.

Cilt lekelerinin çıkmasını engellemek için ilk bilmeniz gereken cilt lekesine etken olan sebep ne ise onu bilmektir. Bu sebepten dolayı ilk önce sizlerle cilt lekelerine çözüm önerilerini öğrenmeden önce cilt lekelerinin çıkmasını nasıl engelleriz sizlerle bunu paylaşacağım. Bu sebepleri bilmeniz cilt lekelerinin oluşmasına engel olmamızı sağlayacaktır.

Sizlere bu yazımızda Cilt lekeleri neden olur, cilt lekeleri nasıl geçer, cilt lekeleri için krem ve cilt lekeleri için maske önerileri vermeye çalışacağım.

Cilt Lekesi Neden Olur

Cilt lekesi cildimizde renk farklılaşmasının oluşması ile çıkmaktadır. Buna sebep olan ise melanin pigmentinin ciltte birikmesi ve cilt lekesi olan bölgede fazlalaşması ile oluşmaktadır. cildimizde malinin’in fazlalaştığı bölgede cilt lekeleri oluşmaktadır. Cilt lekeleri neden oluşur ve cilt lekesi nedenleri sırası ile;

  • Güneş ışığına uzun süre maruz kalmak.
  • Kullanılan bazı kimyasal ürünler ve ilaçlar.
  • Bronzlaşmak için doğal olmayan yöntemler denemek, solaryumda uzun süre durmak.
  • Aileden gelen kalıtsal sebepler.

Cilt lekeleri dediğimizde aklımıza ilk yüz bölgesi gelse de cilt lekesi vücudumuzun her bölgesinde çıkabilir. Özelikle güneş ışığına fazla maruz kalan yada güneşin altında çalışan kişiler koyu kahverengi renkte oluşan güneş lekeleri en çok görülen cilt lekelerinin başında gelmektedir. Güneş’den gelen ışınlar direk olarak cildimize temas ettiğinden cildimizde yanıkların ve lekelerin oluşmasına sebep olur.

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Cilt lekelerini gidermek için pek çok yöntem bulunmaktadır bunlardan bazıları medikal yöntemlerle yok edilebiliyorken. Doğal yöntemler ile yapılan maskeler ve bitkisel yöntemler büyük katkı sağlamaktadır.

Cilt lekelerinin yok edilmesinde medikal yöntemler uygulanırken burada amaç cildin soyulmasını sağlamaktır kimyasal yöntemlerle bazen istenmeyen sonuçlarda meydana çıkmaktadır. Ciltte oluşan tahripte kötü bir görüntü olmasına sebep olmaktadır.

Medikal yöntemleri kullanmak yerine evde kendinizin yapacağı doğal tariflerle bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yüz lekeleri için kesin çözüm önerileri arasında her zaman doğal olan yöntemler daha sağlıklıdır. Örneğin medikal yöntemlerde kullanılan asitlerin yerine sirke kullanmak daha sağlıklı olur yada cilt lekeleri için elma sirkesi . Ayrıca medikal yöntemlerde kullanılan asitlerin kanserojen özellik taşımasıda başka bir etken. Leke açmada kullanılan meyve asitler sadece güneş lekeleri için değil ayrıca sivilce ve buna benzer yüzdeki lekelerin temizlemek için kullanılıyor ama bu asitler ciltte istenmeyen tahrişlere de sebep olabilir.

Cilt lekelerine kimyasal peeling

Kimyasal peelingler derinin üst tabakasının soyulmasını ile lekenin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Fakat bu peelingleri kullanmak çoğu kişide yan etkilerinide beraber göstermekte ciltte yanma,kızarma,kaşıntı,ciltte dökülme en sık görülen sorunların başında gelmektedir. Bu ürünleri kullanırken çok dikkatli olmak ve sadece sorunlu bölgeye uygulamakta fayda var. Kimyasal peelingler en cildinizde sorun oluşturursa hemen bırakmalısınız.

Evde Peeling Nasıl Yapılır

Evde Yapabileceğiniz Doğal Peeling Önerileri

Kimyasal Peeling Nedir? Nasıl Yapılır

Cilt Lekeleri için lazer tedavisi

Lazer uygulaması ile cildinizde oluşan lekelerden kurtulmak mümkündür. Ciltte oluşan lekeler lazerle soyulmakta bu işlemde aynı kimyasal peelingde olduğu gibi ciltte soyulmayı sağlayıp derinin dökülmesini sağlamaktadır. Lazer ile ciltteki lekelerden kurtulmak oldukça kolay ve hızlı bir işlemdir,ama yan etkiler insanların neredeyse keyfini kaçıracak cinsten olduğundan eğer okuyan yada çalışan biri iseniz mutlaka bu işlemi tatil dönemine getirmenizi tavsiye ederim. En çok görülen yan etkileri ciltte dökülme,kabarma,kızarma,kaşıntı,ağrı ve morarmalar bu yüzden tatil döneminde yapmamızdaki amaç bu süre zarfında evden dışarı çıkmamaktır. Yan etkileri geçene kadar evde hapis kalabilirsiniz.

Cilt lekeleri için Mezoterapi

Mezoterapi yönteminde ise ciltte lekenin olduğu bölgede renk açma işlemi uygulanır ve lekenin olduğu bölgede soyma işlemi gerçekleşir. Mezoterapi yönteminde cildin altına enjekte edilen vitaminler sayesinde cildin tazelenmesi ve yenilenmesi sağlanmaktadır. Derinin altına uygulanan leke giderici ve cilt yenileyici maddeler ciltte bulanan lekeli bölgenin kaybolmasını sağlamaktadır.

Cilt Lekeleri İçin Krem Önerileri

Cilt lekelerinden kurtulmak için pek çok doğal yöntem bulunmaktadır. Eczaneden alacağınız dermo-kozmetik ilaçlar cilt lekelerinden kurtulmak yararlı olmaktadır. Aldığın kremle beraber güneş kremi alarak ve beraber kullanmak size fayda sağlayabilir.

Cilt lekelerinden kurtulmak için evde kendinizin yapabileceği pek çok doğal yöntem bulunmaktadır. Evde uygulayacağınız bu yöntemlerin kesin olarak faydasını göreceksiniz. Doğal yöntemler medikal yöntemlere göre hem daha ucuz hemde daha sağlıklı ayrıca ciltte zararda vermiyor doğal yöntemlerin etkisi geç görünmesine rağmen daha sağlıklı ve güvenilir.

Cilt lekeleri için krem önerileri ve cilt lekelerine iyi gelen kremler ise;

Expigment krem

Ayrıca cilt lekeleri için kullanabileceğiniz krem önerileri incelemek için Cilt Lekelerine İyi Gelen Kremler yazımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca cildi canlandıran ve yenileyen Hücre Yenileyici Krem yazımızı okuyabilirsiniz.

Cilt Lekeleri İçin Maske Tarifleri

Yüz lekeleri için doğal maske tarifleri sayesinde yüz lekelerinden kurtulmak mümkün. Cilt lekeleri nasıl geçer diyenlere etkile yüz lekelerini yok eden maske tariflerini uygulayabilirsiniz.

Cilt lekelerini yok eden limon suyu maskesi

Malzemeler : Maydanoz,limon suyu

Hazırlanışı     : Maydanozu ince ince doğradıktan sonra 15 dakika kaynatıyoruz. Kaynama işlemi bittikten sonra 5 dakika bekletip suyunu süzüyoruz. 6 kaşık taze limon suyu ekleyip bu maskeyi pamuk yardımı ile yüzümüze her gün uyguluyoruz.Bu yöntemi devamlı uygularsanız limon asitlerinin cildinizde değişim yaptığını göreceksiniz.

Yüz lekelerini yok eden maske

Malzemeler: 1 yemek kaşığı kafur yağı, 2 yemek kaşığı rendelenmiş salatalık, 2 yemek kaşığı rendelenmiş maydanoz, 1 çorba kaşığı rendelenmiş soğan, 1 çorba kaşığı kil.

Hazırlanış: Bütün malzemeleri karıştırdıktan sonra yüzünüzün her tarafına uygulayınız bu şekilde 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü güzelce yıkayınız bu maskeyi 2 hafta boyunca düzenli olarak yüzünüze uygulayın çok faydasını görürsünüz.

Bu yöntemler hem doğal hemde sağlıklı yöntemlerdir bunlara ek olarak vitaminler cildinize büyük katkı sağlamaktadır A, E ve C vitamini cildinizdeki lekelerin açılmasını sağlar. Bitkisel içerikli cilt maskeleri, doğal maske kürleri, bitkisel oluşumlu yağlar cildiniz canlı görünmesine ve lekelerin yok olmasında kullanılabilir örnek vermek gerekirse kaysı yağı cildinize fayda sağlayabilir.

Güneş lekelerinden nasıl kurtulurum?

Cilt lekelerinden kurtulmanın pek çok yöntemi bulunmaktadır. En etkili yöntemi benimde kendi üzerimde denediğim faydasını gördüğüm yöntemleri sizinle paylaşmak istiyorum. Umarım sizlerde faydasını görürsünüz. Ciltteki kahverengi lekeler içinde bu maskeleri deneyebilirsiniz.

Güneş lekelerini için karbonat

Bir yemek kaşığı yoğurt ve bir yemek kaşığı karbonatı karıştırıp yüzümüze uygulayacağımız maskeyi oluşturuyoruz. Hazırladığımız karışımı yüzümüzde bulunan lekeli bölgeye uygulayıp 10 dakika bekledikten sonra yüzümüzü bol su ile yıkıyoruz bu maske hafta bir uygulanacak bir yöntemdir.

Bu maskeyi uygulamaya başladığınızda bol su tüketimi ve güneş kremi kullamak ayrıca lekelerin tekrar oluşmasını engelleyecektir.

Güneş lekelerini giderici yoğurt maskesi tarifi ve uygulanışı.

Bir adet yumurta akını iyice karışa kadar kadar çırpıyoruz bir tatlı kaşığı süzme yoğurdu’da ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz iyice karıştırdıktan son 3 damla limon suyu ekleyip oluşturduğumuz maskeyi cildimizde bulunan lekenin üzerine uyguluyoruz. Uyguladığımız maskeyi cildimize sürdükten sonra kurumasını bekliyoruz kuruduktan sonra ıslak pamuk ile siliyoruz ve ılık su ile yıkıyoruz. Bu yaptığımız doğal maskeyi 5 günde bir uygulayabilirsiniz. Her 4 denemeden sonra 15 gün ara vermek lazım.

Güneş lekelerini giderici maydanoz maskesi tarifi ve uygulanışı.

Yarım demet maydanozu blender’de iyice parçalayın, bir çorba kaşığı yoğurt ve bir dilim limonu karışıma ekleyip oluşturduğumuz karışım cildimize sürüyoruz ortalama 45 ile 1 saat arası cildimizde kalması sağlıyoruz. Bu maskeyi 3 günde bir uyguluyoruz limon’da bulunan asitler cildimizde lekelerin yok olmasını sağlıyor.

Güneş lekelerini giderici soğan ve sirke tarifi ve uygulanışı.

Bu karışımda orta boy bir tane soğanın rendeleyerek suyunu çıkarıyoruz, çıkardığımız soğan suyunun içine yarın çay bardağı elma sirkesi ekleyip karıştırıyoruz pamuk yardımı ile bu karışımı cildimize uyguluyoruz ve yarım saat bekledikten sonra cildimiz ılık su ile temizliyoruz.

Bu tarifler gerçekten hem doğal hemde sağlıklı ama yazımızın’da başında dediğim gibi cildinizi güneşten koruyun ve güneş kremi kullanın. Yüz lekeleri için kesin çözüm için mutlaka bir cildiye doktorunu görünmekte fayda vardır. Cilt lekeleri nasıl geçer sorusuna cilt lekeleri için maske önerileri vererek doğal yöntemlerden bahsetmeye çalıştım.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BegonyaYardım BaşvurusuBelediye Yardımları Turkcell Bedava İnternet