Kimyasal Peeling Nedir? Nasıl Yapılır? Yaptıranlar

Kimyasal Peeling Nedir? Nasıl Yapılır? Yaptıranlar

Kimyasal peeling yönteminde cilt tabakası altına bir takım asit bazlı içerikler enjekte edilerek cilt tabakasının soyulmasını sağlamak ve cildin uyarılması işlemidir. Kimyasal peeling son zamanlarda ülkemizde çokça uygulayan yöntemlerden biri olmuştur, bu işlemi yaptıran kişiler genel anlamda olumlu yönde görüş bildirmişlerdir. Kimyasal peeling yaptıranların genel olarak ilk amaçları ciltte ölü derinin ortadan kaldırılması ve yerini yeni canlı tabakasının oluşmasını sağlamaktır.

Kimsayal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling yöntemi neredeyse 50 yılı aşkın süredir kullanılan ve etkili sonuçlar alınmasını sağlayan bir cilt bakım yöntemidir. Kimyasal peelingin tercih edilmesinin birinci sebebi ciltte bulunan lekelerin etkili bir şekilde yok edilmesidir. Eğer sizinde cildinizde lekeler varsa en etkili yöntemlerden biri olan kimyasal peeling ile bu sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Deri üzerinde lekelerin oluşmasının başlıca sebepleri hamilelik, yaş faktörü, güneş ışığı, sivilce izleri’dir. Bu saydığımız faktörler cildimizde kırmızı, kahveringi yada siyah lekelerin oluşmasına sebep olur. Sizlerde bu sebeplerden dolayı cildinizde lekeler oluştuğunu fark ederseniz en etki bir yöntem olan kimsayal peeling yöntemi ile kurtulabilirsiniz. Kimyasal peelin yöntemi kabul görmüş pek çok ünlü ismnde uyguladığı sağlıklı ve güvenilir bir yöntemdir.

Kimyasal peelingi tüm cilt tiplerine sağlıklı bir şekilde uygulanırken uygulama yöntemine ve şekline doktar tarafından karar verilmektedir. Eczanede satılan kimsayal peelinglerde aynı şekilde güzellik uzmanları yada hekiminizin onayı gerekmektedir, bu şekilde evde kimyasal peeling yapabilirsiniz. Güzellik merkezleri yada evde yapacağınız kimyasal peelingler ile etkili sonuçlar almanız mümkündür.

Kimyasal Peeling Yöntemleri Nelerdir?

Kimyasal peeling uygulanma yöntemi olarak üç’e ayrılmaktadır. Bu üç grup uygulanış ve tedavi yöntemleri olatak birbirinden farklıdır.

Yüzeysel Kimyasal Peeling: En çok kullanılan kimyasal peeling yötemlerinden biridir.Meyve asitleri ile yapılan peeling’dir. AHA ( alfa hidrolik asitler) meyve asitleri cilde direk uygulanır. Bu asitlerin içerisine sütten elde edilen laktik asit ve şeker kamışında elde edilen glikolik asit karışımdda eklenir. Cildin üst tabakasına kolay enjekte edilirken alt tabakalara inemezler. Bu peeling yöntemini uyguladıktan hemen sonra normal hayata devam edilir ek önlemler almaya gerek yoktur.

Orta Derinlikte Kimyasal Peeling: TCA dediğimiz trikloraasetik asit ve glikolik asitlerin karışımı ile yapılmaktadır. Orta derinlikte kimyasal peeling yüzeysel peelingin aksine daha alt tabakalara uygulanmaktadır, kısacası orta derinliktedi cilt lekeleri için çok etkili bir yöntemdir. Hafif ve orta derecedeki kırışıklıklar, güneş yanıkları, vücudun herhangi bir yerinde çıkan deri altındaki lekelerin yok edilmesinde etkilidir.

Bu işlem sonrası ciltte kızarıklıklar meydana gelir. Bu işlemin etkisi bir hafta kadar sürmektedir 3 günde deride dökülmeler başlar. İyleşme sürecinde yani ilk hafta cilt bakımı düzenli şekilde yapılmalıdır.

Derinlemesine Kimyasal Peeling: Bakers solüsyonu, fenol solüsyonu, jessner birleşenleri ile oluşan çok etkili bir peeling yöntemidir. Diğer yöntemlere nazaran daha ağrı ve zor bir peeling yöntemidir, tedavi süreci uzun sürmektedir ciddi ve ağır cilt tedavilerinde bu yöntem kullanılmaktadır. İşlem sonra ağrı kesici kullanılır 2 hafta sürecek kadar yüzde şişmeler olur etkili sonuçların görülmesi ise 3 ay kadar sürebilmektedir. Kırışıklıklar, yüzde oluşan hasarlar, derin cilt lekeleri, derin sivilce izleri gibi durumlarda kullanılır

Kimyasal Peeling Seans Süresi ve Seans Sayısı

Seanslar genel olarak tedavi edilecek bölgenin büyüklüğüne ve derinliğine bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca seans sayısı kişiden kişiye, vakaya ve uygulama şekline görede değişirken ortalama olarak;

  • Yüzeysel peeling için 2-4 hafta hafta arasında ve 4-8 seans
  • Orta derinlikte peeling uygulamasında 2-4 ay arasında ve 2-4 seans
  • Derin peeling uygulamasında ise tek seans olarak uygulanır.

Kimyasal Peeling Sonrası

  • Kimyasal peelimg 1 hafta öncesi saç boyama ve perma yapılmamalıdır.
  • Tedavi mümkünse ilkbahar ve kış aylarında yapılmalıdır
  • Tedavi süresi yıllık izin zamanı ve uzun tatil dönemi denk gelmelidir. Evden çıkmamanız gerekebilir.

Kimyasal Peeling Ağrılı ve Acılı Bir Tedavi Midir

Yüzelsel ve orta derinlikteki kimyasal peeling’ler ciltte yanma, şişme ve hafif kızarıklıklar ile kendini göstermektedir. Acı ve ağrıyı azaltmak için kremler kullanılır. Derin kimyasal peeling’te ise çok ağrılı ve acılı bir soyma işlemidir, zaten tedavide lokal anestezi altında yapılır. Tedavi sonra anestezik kremler ve ağrı kesiciler ile ağrı ve acıl azaltılabilmektedir.

Kimyasal Peelinglerin Yan Etkileri

  • Ciltte kızarıklık ve yanma olur.
  • Hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlar ve kimyasal yanıkların oluşma riski vardır.

Kimyasal peeling yapmaya karar verdiğinizde bu konuda araştırma yapmak ve fiyat almak için uygulama merkezlerini incelemenizi tavsiye ederiz. Fiyat olarak 250 liradan başlamaktadır. Bu fiyata ürüler ve seans ücretleride eklediğinde toplam olarak 1500-2000 TL arası bir fiyat çıkabilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.