Cilt Lekesi Neden Oluşur?

Cilt Lekesi Neden Oluşur?

Vücudumuzun çok farklı noktalardan istemediğimiz cilt lekelerimiz olabilir. Bu lekelerin oluşması canımızı sıkabilir. Çünkü istediğimizi giyemeyebilir, istediğimizin yiyemeyebiliriz. Bu durum sağlığımıza bir zarar vermese de gene de güzel görünmemizi ve rahat davranmamızın önüne geçecektir. Şimdi sizlere cilt lekesi nedenleri ile birlikte sıra ile yazalım. Bu bilgiler sayesinde farklı yöntemler ile tedavi edilen cilt lekeleriniz için hangi yöntemi tercih etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Cilt Lekeleri Nasıl Oluşur

Bu cilt lekesi olarak insana zararı bulunmamaktadır. Ancak iyice koyulaşması gibi durumlarda farklı hastalıkların habercisi olabilir. Bu çiller genellik doğumdan bize annemizden ya da babamızdan kalıtsal olarak geçmektedir. Çiller genellikle belirli bir yaşında altında ki çocuklarda daha sıklıkla görülmektedir. Çillerin etkisi daha çok yaz aylarında ortaya çıkmaktadır.

Doğum Nedeniyle Oluşan Cilt Lekeler

Bu durumdan kadınlar çok mustariptir. Bu lekeler hamilelik sürecinin başlaması ile birlikte dengesizleşen hormonların etkisi ile yüz çevresinde ortaya çıkmaktadır. Bu lekelerin rengi genellikle kahverengi olmaktadır. Hamilelik süreci başarı ile sonlandıktan kısa bir süre ortadan kaybolacaklardır. Bazı kaybolmayan durumlar yaşandığında tedavi yöntemini tercih etmelisiniz.

Yaşlılıktan Dolayı Oluşan Cilt Lekeleri

Cilt lekesi nedenleri arasında yaşlılık nedeniyle ortaya çıkan lekeleri de saymamız gerekiyor. Bu tür lekelerin herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. İnsanın yaşı ilerledikçe elinde ve yüz bölgesinde ortaya çıkan cilt lekeleridir.

Sivilce Lekeleri Neden Olur

Ergenlik döneminde cinsiyet fark etmeden tüm insanlarda ortaya çıkan sivilceler ile insanlar genellikle iyi bir şekilde anlaşamazlar. Onları yok etmek için yolmaya ve sıkmaya çalışırlar. Bu durumlar sonucunda cildimiz de istemediğimiz lekelerin oluşmasına neden olurlar. Bu durumlar neredeyse her insan karşılaşmaktadır. Özellikle yağlı ciltlere sahip insanlarda daha fazla ve derin izler bırakan sivilceler ortaya çıkmaktadır. Bunun için yüzümüze günlük olarak bakım yapmalı ve sivilcelerin doğal oluşum ve yok oluş sürelerine müdahale etmemeliyiz.

Güneşin Zararlı Işınları Nedeniyle Oluşan Lekeler

Cilt lekesi nedenleri arasında güneş lekelerini de sayabiliriz. Özellikle yaz aylarında hassas cilde sahip insanlarda güneş lekeleri oluşmaktadır. O nedenle dışarı çıkarken korunaklı bir şekilde çıkmanızı tavsiye edebiliriz. Ayrıca güneş lekelerinden kurtulmak için günel kremi kullanmalı ve dışarı çıktığımızda 3-4 saate bir kremimizi tekrar sürmeliyiz.

Cilt lekelerinden kurtulmak için yapmanız gereken basit önlemler ve tedbirler vardır. Bunlar:

  • Kozmetik ürünleri alırken bildeik markaları almayınız.
  • Güneşin altında fazla kalmayın
  • Cilt temizliğini düzenli yapmalısınız
  • Cilt maskesini akşam temizlemeden sakın yatmayın
  • Evde doğal cilt maskenizi yapabilirsiniz. Bunlar cildinizi canlandırır.
  • Cildinizde bulunan sivilceleri asla sıkmayın
  • Düzenli olarak banyo yapın

Ayrıca daha fazla cilt lekeleri hakkında bilgi almak için aşağıdaki konuyu tıklayabilir ve ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

CİLT LEKELERİ NASIL GİDERİLİR.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maddi Yardım Bedava İnternet