Argan Yağının Cilde Faydaları ve Zararları

Argan Yağının Cilde Faydaları ve Zararları

Argan Yağının Cilde Faydaları ve Zararları;  yağı, Güneybatı ülkesi Fas’ta ve Batı Akdeniz bölgesinde yer alan Cezayir’in bir ili olan Tindouf’da yetişen ve yavaş bir şekilde büyüyen argania spinosa ağacının meyve tohumlarından elde edilir. Argan meyvesi, kalın bir kabuğa sahiptir. Her tohumda 1 ile 3 arasında yağ bakımından zengin çekirdekler bulunur.

Esansiyel yağ asitleri ve antioksidanlar (E vitamini, polifenoller, linoleik asit ve steroller dâhil) bakımından zengin olan argan yağı, genellikle cilt için yaşlanma karşıtı bir yardımcı olarak kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalara ek olarak, argan yağı tüketiminin de bazı sağlık koşullarına yardımcı olduğu görülmüştür.

Argan Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Argan yağı, hem oleik ( esansiye olmayan Omega 9) hem de linoleik (omega 6) yağ asitlerini içerisinde fazlasıyla barındıran ve akne, sivilce eğilimli cilde büyük oranda yardımcı olan nadir bir yağdır. Kaynağına bağlı olarak, argan yağı, yaklaşık %35-40 oranında linoleik asit ve %42-48 oranında ise oleik asit içerir. Linoleik asit, iltihabı ve sivilceyi azaltıp cildin nemlenme seviyesini yükseltirken, oleik asit cildin geçirgenliğini arttırır ve diğer bileşenlerin cilde daha kolay nüfuz etmesine yardımcı olur.

Argan Yağı Cildi Nemlendirir

Argan yağı, ciltte, hızlı bir şekilde emilir ve herhangi bir kalıntı bırakmaz. Cildinizi tamamen doğal bir temizleyiciyle temizledikten sonra, ılık olması için avucunuza bir damla bu yağdan dökün. Yüzünüze ve boynunuza dairesel hareketlerle uygulayın. Kış aylarında veya cildi kurutan iklimlerde yaşayan kişiler dikkatli bir şekilde kullanmalıdır. Bu yağ ayrıca göz çevresinde de kullanılabilir. Bu yağ, yüksek oranda A vitamini ve E vitamini içerdiği için, ince kırışıklıkları azaltmaya ve bu hassas bölgeyi nemli tutmaya yardımcı olacaktır.

Ayrıca, 2015 yılında İngiltere’de yapılan bir çalışmada argan yağının, yaş ilerlemesinden dolayı sarkan ve elastikiyetini kaybeden cildi de onardığı görülmüştür. Argan yağını bütün vücut nemlendiricisi olarak da kullanabilirsiniz. Çoğu losyonda ve nemlendiricide bulunan sert ve gizli kimyasallardan kaçınanlar için en etkili ve doğal yöntemdir.

Argan Yağı Mükemmel Bir Cilt Toneridir

Cilt tonlaması, cilt bakım işleminde önemli bir adımdır. Çok yönlü bir cilt parıltısı için, en sevdiğiniz tonerin içerisine 2 ile 4 damla kadar bu yağdan ekleyebilirsiniz veya kimyasalsız ve tamamen doğal bir şekilde argan yağını direkt toner olarak kullanabilirsiniz. Bunun için herhangi bir çay poşeti üzerine 1 bardak kaynar su dökün ve 7-10 dakika boyunca dik konumda bekletin.

Çay poşetini çıkardıktan sonra 1 veya 2 damla en sevdiğiniz esansiyel yağı (portakal, limon veya çay ağacı gibi) ve 2-4 damla argan yağını ekleyip bir kavanozun içine koyun. Bu karışımı cildi temizlendikten sonra ve nemlendirme işleminden önce sabah ve akşam kullanabilirsiniz.

Argan Yağı İle Sağlıklı Ve Doğal Peeling Yapılabilir

Peeling yaparken argan yağının cilde faydalarını tecrübe etmek için, birkaç damla argan yağı ile birlikte 1 çorba kaşığı esmer şekeri karıştırın. 2 ile 4 dakika boyunca dairesel hareketlerle yüzünüze sürün; sivilce eğilimli bölgelere ve kuru bölgelere özellikle dikkat edin. Ilık suyla durulayın ve kurulayın.

Bu peeling düzenli bir şekilde yapıldığında, ölü cilt hücrelerinin arınmasına yardımcı olur ve size daha genç ve daha taze bir cilt vererek, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltır. Esmer şeker yardımı ile argan yağının besinleri cildinizde daha kolay emilecektir. Bu peeling yöntemini farklı bölgeler içinde kullanabilirsiniz. Ayak topuklarına, dirseklere ve ellere de uygulanabilir.

Argan Yağı Mükemmel Bir Sivilce ve Akne İlacıdır

Argan yağı kullanmak, akne ve sivilceden muzdarip olan herkes için mükemmel bir yöntemdir. Yapılan son araştırmalarda bu yağın, yağlı cilde sahip kişilerde sebum seviyelerini yüksek oranda düşürdüğü kanıtlanmıştır. Kimyasal kremler uzun vadede daha fazla zarar verebilir. Argan yağının yüksek linoleik asit içeriği, akne ve sivilcelerin neden olduğu iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

Avucunuzun içine 1 damla argan yağı damlatın ve hafif bir şekilde sorunlu bölgelere sürün. İnatçı sivilce ve aknelerle savaşmak için, birkaç damla çay ağacı yağı kullanarak toner yaptıktan sonra argan yağını kullanabilirsiniz. Çay ağacı yağı, argan yağının zengin antioksidan içeriği ve kendine özgü antibakteriyel, antiviral ve antifungal özellikleri ile birlikte büyük oranda fayda sağlayacaktır. Bu 2 yağın birlikte kullanımı iltihaplanma ve yara izlerini ciddi oranda azaltırken, inatçı sivilce ve aknelerle de mücadele ederler.

Argan Yağı Çatlak İzlerini Yok Eder

Argan yağı cildin elastikiyetini artırarak çatlak izlerini önlemeye yardımcı olur.  Bu çatlaklar genellikle kalçalarda, uyluklarda ve karın bölgesinde olur. Avucunuza 2–3 damla saf argan yağı damlatın ve karnınıza, kalçalarınıza, uyluklarınıza veya diğer problemli bölgelere nazikçe sürün.

Bu yağın içeriğindeki A ve E vitaminleri cildi nemlendirirken gençleştirmeye de yardımcı olacaktır ve bu da çatlak izlerinin oluşma olasılığını büyük oranda azaltacaktır. Argan yağını esmer şeker ile birlikte karıştırarak da kullanabilirsiniz.

Argan Yağı Kesiklere İyi Gelir

Argan yağı, hem sakallarını tıraş ettikten sonra erkekler hem de bacak kıllarını jiletle kestikten sonra kadınlarda cildi rahatlatmak için etkili bir tedavi yöntemidir. Elinize 1-2 damla bu yağ damlatın ve etkilenen bölgeye hafifçe masaj yapın.

Argan Yağının Faydaları

Argan Yağı Cilde Nasıl Uygulanır

Argan yağı cilde nasıl sürülür ve argan yağı cilde nasıl uygulanır hakkında bilgi sahibi değilseniz en basit yoldan direk olarak yüzünüze yada cildinize argan yağı sürebilirsiniz.

Argan yağını yüzünüze sürmeden önce cildin iyice temizlenmesi ve makyajdan arındırılması gerekmektedir. Akşam yatmadan önce 1 yada 2 damla argan yağını yüzünüze yada sorunlu bölgeye sürüp parmak uçlarınız ile baskı yaparak yedirmeniz yeterlidir.

Eğer vücut için kullanılacaksa banyodan sonra avuç için argan yağı damlatın ve sürün. Hızlıca emilen bu yağ etkisini kısa sürede gösterecektir.

Argan Yağının Saça Faydaları

Argan yağının cilde faydaları olduğu gibi argan yağının saça faydaları da bulunmaktadır. İşte argan yağının saça faydaları ve argan yağı saça nasıl uygulanır sorusunun cevabı…

  • İçeriğinde bulunan e vitamini saçı kökten uca besler
  • İnce ve zayıf saçları onarır
  • Saçların dökülmesini ve kolay kopmasını önler
  • Yıpranan ve çabuk kırılan saçları canlandırır
  • Saçların yumuşak ve kolay taranmasını sağlar
  • Saçları güneşin zararlı ışınlarından korur
  • Saçlarını boyayanların kesinlikle düzenli kullanması önerilir
  • Saçların daha dolgun, bakımlı ve hacimli olmasını sağlar.
  • Argan yağı mükembel bir saç kremidir

Argan yağı sadece cilde faydalı değildir. Saçlar için de harika bir yöntemdir. Bu yağ, saçlardaki sinir bozucu ayrık uçları onarırken saçınızı stillendirmeyi kolaylaştıran mükemmel bir krem görevi görür. Argan yağı, saçlardaki kabarmalara karşı da koruma sağlar ve saç kurutma makinelerinin, maşaların ve düzleştiricilerin sıcaklığına karşı da korunmaya yardımcı olur. Argan yağının saçların uzamasını bile artırabileceğini gösteren bazı araştırmalar bulunmaktadır.

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır

Saçınızın kalınlığına, dokusuna, durumuna ve uzunluğuna bağlı olarak, 1 ile 4 damla arasında saçlara ve saç derisine uygulanabilir. Bununla beraber kuru ve kırılgan saçlarınız varsa, haftada 1 defa argan yağı ile derinlemesine bakım yapabilirsiniz. Saç derinize masaj yapmadan önce ellerinize 4 ile 10 damla arası kadar yağdan damlatın. Sabaha kadar beklettikten sonra durulayabilirsiniz. Kepekli bir saç deriniz varsa kepek bitene kadar haftada 2 defa 1 gece bu tedavi yöntemini uygulayabilirsiniz.

Argan Yağı Dudakları Nemlendirir Ve Koruma Sağlar

Argan harika bir şekilde koruyucu dudak kremi görevi görür. Bu yağdan 1 ve 2 damla pamuğa damlatın ve dudaklarınıza uygulayın. Bu sadece çatlamış dudakları onarmaz, aynı zamanda dudaklarınızı yumuşak ve pürüzsüz bir hale getirir. Çatlamış dudakları önlemek için argan yağını kış aylarında sürekli yanınızda bulundurun.

Argan Yağı Tırnak ve Tırnak Eti Tedavisinde Kullanılabilir

Argan yağının nemi tırnak etleri ve tırnaklar için ideal bir tedavi yöntemidir. Sorunlu el veya ayak tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize 1-2 damla bu yağdan damlatarak pamuk yardımıyla sürün. İstediğiniz zamanda durulayabilirsiniz. Bu yağ sadece tırnaklarınızı onarmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tırnakların sürekli nemli olmasına da yardımcı olur.

Argan Yağının Genel Sağlık Yararları Nelerdir?

Argan yağındaki farklı fenolik bileşikler, antioksidan ve antienflamatuar kapasitelerinin birçoğundan sorumludur. Argan yağı, serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltmak için güçlü bir şekilde antioksidan görevi gören ve yağda çözünebilen bir vitamin olan E vitamini veya tokoferol yönünden oldukça zengindir.

2017 yılında yapılan bir araştırmada, kontrol grubuna kıyasla, yüksek oranda enflamatuar bir karaciğer toksinine maruz kalmadan önce argan yağı ile beslenen kişilerde, enflamatuar semptomlarda önemli bir azalma olduğu görülmüştür. Bunlara ek olarak, yine yapılan bazı araştırmalar, yaralanmalar veya enfeksiyonların sebep olduğu iltihabı azaltmak için argan yağının doğrudan cilde uygulanması başarılı sonuçlar vermiştir.

Argan Yağı Kalp Sağlığını Geliştirir

Argan yağı, içerisinde omega-9 olan zengin bir oleik asit kaynağıdır. Oleik asit, avokado ve zeytinyağları da dâhil olmak üzere bazı gıdalarda da bulunur ve genellikle kalp koruyucu etkileriyle bilinirler. Argan yağı alımı LDL kolesterol ve daha yüksek kan antioksidan seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir. 50 sağlıklı insanda kalp hastalığı üzerine yapılan bir çalışmada, 1 ay boyunca günde 15 gram argan yağı tüketenler, kötü LDL ve trigliserit seviyelerinde %16 ile %20 oranında azalma yaşamıştır.

Argan Yağı Diyabete İyi Gelir

2016 yılında yapılan bir çalışmada argan yağını tüketenlerde insülin direncinde ve açlık kan şekeri seviyesinde ciddi düzeyde azalma olduğu görülmüştür.

Argan Yağının Cilde Zararları

Argan yağının cilde ve saça faydaları olduğu gibi istenmeyen bazı zararları ve yan etkileri bulunmaktadır. Genelde nadir olarak alerjik ve hassas ciltlerde tahriş ve kızarıklığa neden olabilir. Dozunda aşırıya kaçmadan kullanıldığından her hangi bir ciddi zararı bulunmaktadır.

Argan Yağı Göz Altına Sürülür Mü

Argan yağı göz altı ve göz çevresine sürmek için bir damla yağı parmak ucuna damlatın ve nazik hareketlerde ovalayın. İnce ve hassas yapıda olan göz altına sürürken aşırıya kaçmamaya ve göz içine kaçırmamaya dikkat etmelisiniz.

Argan yağı göz altı kırışıklıkları iyi gelen yağlardan biridir. Akşam yatmadan önce 1 damla yağı göz altına ve çevresine sürebilirsiniz.

Argan Yağı Tüylenme Yapar Mı

Argan yağını yüzüne sürmek isteyenler en sık sorduğu soru argan yağı kıllanma ve tüylenme yapar mı sorusudur. Uzun süreli kullanmına bağlı olarak tüylenmeye meyilli bir cildiniz varsa tüylenmeye neden olabilir.

Argan Yağı Cilt Lekelerine İyi Gelir Mi

Cilt lekeleri yada sivilce izleri için argan yağını sürebilirsiniz. Ayrıca argan yağı hamilelik yada kilo değişimi sonrası görülen çatlakarın giderilmesi için de etkili yağlardan biridir. Cilt lekelerini yok etmek için pamuğa yağ damlatın ve lekelerin olduğu yeri siler gibi yaparak pamukla hafif baskı yaparak silin.

Düzenli olarak cilde argan yağı sürüldüğünde cilt renginde açılma sağlamaktadır.

Argan Yağı Yüze Sürülür Mü

Argan yağı yüze sürülmesinde her hangi bir sakınca yoktur. Argan yağının direk olarak yüzünüze sürebileceğiniz gibi sizlere verdiğim diğer yöntemler ile uygula bilirsiniz.

Argan Yağı Cilde Kaç Günde Bir Uygulanır

Cilde her hangi bir zararı yada yan etkisi bulunmayan argan yağını gün aşırı yada 2 günde 1 uygulamanız yeterlidir.

Argan Yağını Cilde Kullananlar

Argan yağı kullananlar bu yağ için yaptıkları yorumlarda mucizevi etkiye sahip olduğunu ve cilde çok iyi geldiğini söylemişlerdir. Argan yağını saça kullananlar ise saçların yeniden canlı ve hacimli olmasını sağladığını dile getirmişlerdir.

Zor taranan saçlara argan yağı sürenler kolay tarandığını ve saçların kolay şekil aldığını dile getirmişlerdir. Argan yağını yüzüne sürenler cilt sorunlarını iyi geldiğini cildin yumuşacık olduğunu yorumlarda aktarmıştır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.