Ardıç Yağı Kremi Nedir? Neye Yarar? Faydaları ve Zararları

Ardıç Yağı Kremi Nedir? Neye Yarar? Faydaları ve Zararları

Ardıç Yağı Krem: Servigiller familyasının en nadide üyelerinden biri olan, juniperus cinsinin iğne yapraklı çalı ve ağaç formları ile ön plana çıkan ardıç; Şamanların yanı sıra Bektaşi ve Aleviler tarafından da yüzyıllar boyunca kutsal kabul edilen bir bitki çeşidi olma özelliği taşıyor.

Şaman Türkmenleri, Aleviler ve Bektaşiler tarafından dilek ağacı olarak kabul edilen ardıç ağaçları, ülkemizde daha çok İç Anadolu bölgesinde bulunuyor.

Ardıç bitkisinden elde edilen tohumlar ise uzun yıllardır geleneksel tıpta şifa niyetine kullanılıyor.

Bitkisel ilaç olarak kullanılan ardıç tohumları, yemeklere baharat olarak eklendiğinde ise yemeklere eşsiz bir tat ve koku sunuyor.

Ülkemizdeki en eski ardıç ağacı ise Konya’nın Taşkent Alata ilçesinde yer alıyor. 2300 yaşında olan bu ağaç, halk arasında ise ağıl ağacı olarak isimlendiriliyor.

Ardıç tohumlarından ve özünden elde edilen ardıç yağı kremi ise eczanelerin yanı sıra pek çok online dermo kozmetik mağazada satışa sunuluyor. Harika bir ağrı kesici olan ardıç yağı kremi; özellikle romatizmal hastalıkların yol açtığı kas ve eklem ağrılarının tedavisinde oldukça işe yarıyor.

Bu yazımda kısaca ardıç yağı kremi nedir? Ardıç kremi yağı ne işe yarar? sorularını yanıtlamaya çalışacağım.

İşte; bu mucizevi kreme dair bilmeniz gereken detaylar:

Ardıç Yağı Kremi Nedir?

Özellikle Türkler tarafından yüzyıllar boyunca yaralı askerlerin tedavisi amacıyla kullanılan ardıç yağı kremi; Osmanlı Devleti’nde de yaygın bir şekilde geleneksel tıpta kullanılıyordu.

Bacak burkulmaları, doku zedelenmesi gibi spor ve egzersiz anında meydana gelen zedelenme ve yaralanmalarının tedavisinde sıklıkla kullanılan ardıç bitkisi; günümüzde ise başta İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerimiz olmak üzere pek çok hayvanın tedavisinde aktif bir şekilde kullanılmaya devam ediyor.

Cilt ve genel sağlığımız açısından oldukça önemli olan ardıç yağı kremi; topikal olarak zedelenmiş ve yaralı bölgeye uygulandığında ağrı kesici ve acıyı dindirici bir özellik sergiliyor.

Ülkemizin yanı sıra Çin ve Uzakdoğu ülkelerinde de yüzyıllardır kullanılan ardıç yağı; oral olarak tüketildiğinde ise böbrek taşlarının düşürülmesi başta olmak üzere pek çok hastalığı tedavi ediyor.

Ardıç Yağı Nasıl Elde Edilir?

Eylül ve Ekim aylarında olgunlaşan Ardıç bitkisinin kozalaklarının önce sirkelenmesi ardından da yere düşen kozalakların damıtma vb. birtakım tekniklerden geçirilmesi ile elde edilen Ardıç yağı; topikal olarak vücudumuza sürüldüğünde antioksidan bir etki göstererek, bölgedeki mikrop ve bakterileri öldürüyor.

Etkin maddesi ardıç yağı olan ardıç yağı kremi ise romatoid artrit, fibromiyalji gibi hastalıkların beraberinde getirdiği ağrı ve krampların şiddetini önemli ölçüde hafifletiyor.

Ardıç yağı kreminin özünü oluşturan ardıç yağı hakkında ayrıntılı bilgi almak için Ardıç Yağının Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Kas gevşetici bir özelliği bulunan ardıç yağı; masaj kremi olarak kullanıldığında kasları gevşetip, rahatlatarak, kişinin vücudundaki gerginliği büyük ölçüde alıyor.

Oldukça has bir kokusu bulunan ardıç yağı koklandığında ise sinirleri gevşeterek, kişinin kendini daha pozitif ve mutlu hissedebilmesine olanak tanıyor.

Ardıç Yağı Kremi Cilde Faydaları:

Eczanelerde ve piyasada pek çok markanın ardıç yağı kremi satışa sunuluyor.

Bu mucizevi kremin en önemli faydalarını ise aşağıdaki şekilde sıralayabilmemiz mümkün:

 • Antioksidan etki gösteren ardıç yağı kremi; ciltteki yaraların üzerine sürüldüğünde yara, çizik ve kesiklerin iltihaplanmasını ve daha da mikrop kapmasını önlüyor.
 • Ardıç yağı kremi ile vücuda yapılan masaj; kas gerginliğini alarak, kas spazm ve ağrılarını gideriyor. Ardıç yağı ile yapılan masaj; tüm günün yorgunluğunu üzerinizden atabilmenize olanak tanıyor. Uzun saatler boyunca masa başında çalışan kişilerde görülen bel, boyun, kol, bacak ağrılarını hafifletiyor. İş sonrası akşam eve geldiğinizde vücut ağrılarınızdan kurtulabilmek ve daha rahat bir uyku çekebilmek adına akşam saatlerinde bu krem ile vücudunuzun ağrıyan bölgelerine masaj yaparak, rahatlayabilirsiniz.
 • Cilt sorunları için de birebir olan ardıç yağı kremi, vücudun yanı sıra yüz bölgesine de sürülebiliyor. Antioksidan özelliği sayesinde yüze sürüldüğünde doğal bir tonik ve peeling etkisi göstererek, cildi ölü hücrelerden arındırıyor. Yani ciltte yeni hücre oluşumunu teşvik ediyor.
 • Muhteşem bir cilt temizleyici olan bu krem, cildi derinlemesine temizliyor. Ardıç yağı ile cildinizi temizlemek adına az bir miktar ardıç yağına batırdığınız bir miktar pamukla yüzünüzü silebilirsiniz. Böylelikle cildinizi toz ve kirden arındırabilirsiniz.
 • Ardıç yağı kreminin cilde faydaları arasında cilt gözeneklerini temizlemek ve sıkılaştırmak da buluyor. Gözeneklerinizin fazla açık olmasından şikayetçiyseniz bir miktar ardıç yağını bir parça pamuk ile geniş gözeneklerinizin üzerine uygulayabilirsiniz.
 • Canlandırıcı ve antioksidan etkisi ardıç yağı kreminin selülit, çatlak ve kırışıklık oluşumunu önlemesini ve gidermesini de sağlıyor. Cildinizdeki çatlak ve selülitlerin görünümünü azaltmak, daha diri, sıkı ve canlı bir cilde kavuşmak adına cildinize bu kremle 5-10 dakika masaj yapabilirsiniz. Cildinizdeki kırışıklıkların yanı sıra bacak ve basen bölgenizde yoğunlaşan çatlak ve selülitlerin üzerine de bu kremi uygulayabilirsiniz.
 • Sivilce ve aknelerin üzerine sürüldüğünde sivilceleri iyileştiriyor ve bu sivilcelerin daha geniş alanlara yayılmasını önlüyor.
 • Sedef ve egzama tedavisinde kullanıldığında hastalığın gerilemesini ve semptomların hafiflemesini sağlıyor.
 • Herhangi bir alkol ve sert kimyasal madde içermediğinden cilt sağlığımızı olumsuz bir şekilde etkilemiyor. Aksine cildimizi gençleştirip, güzelleştiriyor.

Ardıç Yağı Ne İşe Yarar?

Cilt bakımında kullanabileceğiniz ardıç yağını oral olarak tükettiğinizde pek çok sağlık sorununuzu doğal bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

Lakin bu yağı oral yolla tüketip tüketemeyeceğinize dair mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyoruz. Herhangi bir kronik rahatsızlığınız mevcutsa, düzenli olarak reçeteli ya da reçetesiz bazı ilaçlar kullanıyorsanız; doktorunuzun onayını almayı ihmal etmemelisiniz. Aksi halde birtakım yan etkilere maruz kalabilirsiniz.

Ardıç yağının faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabilmemiz mümkün:

 • Kalp ve damar sağlığınızı gözetiyor

Toksik maddelerle savaşan ardıç yağı, kanı toksinlerden ve zararlı maddelerden temizliyor.

Kanda iltihap ve kolesterol birikimini önlediğinden kalp ve damar sağlığını gözetiyor. Kalp krizi, inme ve felç riski ile karşılaşma riskinizi en aza indirgiyor.

 • Soğuk algınlığına iyi geliyor

Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde yararlanabileceğiniz ardıç yağı; anti-enflamatuar etkisi sayesinde soğuk algınlığı semptomlarını hafifletiyor.

 • Tip2 diyabeti önlüyor

Ardıç yağının oral olarak tüketimi; kandaki şekeri düşürüp, dengelediğinden tip2 diyabete yakalanma olasılığınızı azaltıyor.

Aynı zamanda kansızlığı da doğal bir şekilde tedavi ediyor. Yani kan yapıcı bir etki gösterdiğinden kansızlık tedavisinde de üstün bir başarı gösteriyor.

 • İdrarı ve böbrekleri temizliyor

Oral olarak tüketilen ardıç yağı, idrarı söktürüyor. Aynı zamanda idrar yolu iltihaplanmalarına da iyi geliyor.

Böbrekleri de temizlediğinden böbrek sağlığını pekiştiriyor.

 • Sindirim sistemi sağlığını koruyor

Gastrit, reflü, ülser gibi mide rahatsızlıklarını tedavi edici bir etki gösteren ardıç yağı; hazımsızlık, gaz ve mide şişkinliği semptomlarını da yatıştırıyor.

 • Uykusuzluğa iyi geliyor

Rahatlatıcı yönü sayesinde uykusuzluğa da iyi gelen ardıç yağı, kişinin daha kaliteli ve deliksiz bir uyku çekebilmesini sağlıyor.

 

Ardıç Yağının Saça Faydaları:

Cilt bakımının ve genel sağlığınızın yanı sıra saç bakımında da kullanabileceğiniz ardıç yağı, saç diplerini ve saç köklerini güçlendiriyor.

Saçları besleyerek, koruyan ardıç yağı; saç dökülmesini, saç kopmalarını ve saç kırılmalarını önlüyor.

Banyo yani duş sonrası saçlara uygulanan ardıç yağı; saçların daha parlak ve canlı olabilmesine olanak tanıyor.

Ardıç Yağı Nasıl Kullanılır?

Bir adet kesme şekerin üst kısmına birkaç damla ardıç yağı damlattıktan sonra bu şekeri dilinizin üzerine koyup, yavaş yavaş emin.

Ya da 4-5 damla ardıç yağını bir bardak suya damlatarak, tüketin. Bu şekilde ardıç yağını günde 3 bardak olacak şekilde için.

Ardıç yağı ile vücudunuza masaj yapmak için ardıç yağını bir miktar zeytinyağı ile hafifletin. Ardından vücudunuzun ağrıyan yerlerine bu yağla masaj yapabilirsiniz.

Ardıç Yağı Kremi Nasıl Kullanılır?

Vücudunuzun ağrıyan yerlerine ince bir tabaka halinde ardıç yağı kremi sürün. Parmak uçlarınızla ağrıyan yerlerinize 5-10 dakika boyunca masaj yapabilirsiniz.

Ardıç Yağı Kremi Fiyatı:

Son derece ekonomik bir ürün olan ardıç yağı kremi; eczanelerde ve online satış mağazalarında 20 TL gibi oldukça uygun fiyatlara satışa sunuluyor.

Hatta 3 al 2 öde gibi birtakım kampanyalardan da yararlanabiliyorsunuz.

Ardıç yağı kremi fiyatları üzerinde kremin gramajı ve markası da belirleyici oluyor.

Ardıç Yağı Zararları ve Yan Etkileri ve Zararları

Ardıç yağının ya da kreminin sağlığımıza herhangi bir ciddi yan etkisi bulunmuyor.

Ancak kremin etkin maddesine karşı alerjisi bulunan kişilerde birtakım yan etkiler görülebiliyor.

Özellikle ardıç yağını oral yolla tüketecekseniz günde birkaç damladan fazlasını tüketmemeli, sürekli kullanımdan kaçınmalısınız! Ürünü mutlaka doktorunuzun onayı ile kullanmalısınız. Aksi halde birtakım ciddi yan etkilere maruz kalabilirsiniz.

Ardıç yağı kreminin nadir görülen yan etkilerinin ise ciltte yanma, tahriş ve kızarıklık olduğunu ifade edebiliriz. Kremin sizde yan etkiye neden olup olmadığını anlamak için öncelikle el bileğinize az bir miktar kremden sürün. Ardından birkaç saat bekleyin. Herhangi bir yan etki ile karşılaşmamanız durumunda yüzünüze ve tüm cildinize sürebilirsiniz. Kremi günde 2-3 sefer vücudunuzun ağrıyan bölgelerine ve yüzünüze sürebilirsiniz.

Herhangi bir yan etki ile karşılaşmanız durumunda krem kullanım sıklığını azaltmalısınız. Yan etkilerin devam etmesi durumunda krem kullanımını kesebilirsiniz.

UYARI: Şayet hamileyseniz ya da bebeğinizi emziriyorsanız, alerjik ve aşırı hassas bir cilt yapınız varsa, böbrek iltihabı vb. böbreklerinize dair sağlık sorununuz mevcutsa bu kremi kullanmaktan mutlaka kaçınmalısınız!

Ardıç Yağı Kremi Kullananlar

Ardıç yağı kremi kullananlar krem hakkında yaptıkları yorumlarda bu doğal içeriğe sahip kremin romatizma ağrılarına iyi geldiğini ayrıca eklem ve boyun tutulmasına karşı kullanıldığında etkili olduğunu söylemişlerdir.

Krem saça sürüldüğünde saç diplerini besleyerek dökülmeleri önlediği yorumlarda sıklıkla dile getirilmiştir. Ardıç yağı kremi yorumlarını ayrıntılı olarak yorum kısmından okuyabilirsiniz.

Ardıç Yağı Krem Hakkında Tüm Sorular

Ardıç yağı kremi emziren anneler kullanabilir mi

Emziren anneler bu ve buna benzer kremleri asla doktoruna danışmadan kullanmaları önerilmez.

Ardıç yağı kremi sivilceye iyi gelir mi

Ardıç yağı ve ardıç yağı kremi anti bakteriyel etkiye sahiptir ve sivilcelerin oluşmasını önler. Ayrıca sivilceleri yok etmede çok etkilidir.

Ardıç yağı kremi hamileler kullanabilir mi

Hamilelerin ve hamilelik şüphesi olanların asla doktoruna danışmadan kullanmaları önerilmez.

Ardıç yağı kremi yüze sürülür mü

Ardıç yağı yüze sürülür mü soruna verilecek cevap bu kremi ihtiyaç halinde yüzünüze sürmenizde bir sakınca yoktur. Asla tüylenmeye yapmaz ve yüze zararı yoktur.

Bu yazımda kısaca ardıç kremi yağı faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır? vb. bu mucizevi kremi dair merak ettiğiniz soruları yanıtlamaya çalıştım.

Her daim sağlıklı, ışıl ışıl görünen bir cilde sahip olabilmeniz dileğimizle…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maddi Yardım Bedava İnternet