Krem ile Merhem Arasındaki Fark Nedir?

Krem ile Merhem Arasındaki Fark Nedir?

Krem ile Merhem Arasındaki Fark Nedir? Pek çok cilt sorununun tedavisi amacıyla doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilen kremler ve merhemler; cildimizdeki sedef, egzama, mantar vb. cilt sorunlarını tedavi edici bir özellik sergiliyor.

Bileşenlerinde yer alan maddeler sayesinde cildimizde kısa bir süre içerisinde etkilerini göstermeye başlayan krem ve merhemlerin düzenli kullanımı cilt sorunlarından kurtulabilmemize olanak tanıyor.

Genellikle cildi nemlendirici bir etkiye sahip olan krem ve merhemler; çoğu zaman aynı şey olarak düşünülse de aslında bu ürünlerin arasında birtakım ayırt edici özellikler bulunuyor.

Yani doktorlar, cilt sorunlarının tedavisi amacıyla bazen krem, bazen merhem, bazen de hem krem hem de merhem reçete edebiliyor.

Bu yazımda krem ile merhem arasındaki fark nedir? sorusunu yanıtlamaya çalışacağım.

Krem ile Merhem Arasındaki Fark Nedir?

Krem ile merhem arasındaki farkları sıralamadan önce kremlerin cilt bakım kremleri ve cilt sorunlarını tedavi edici kremler olacak şekilde 2 sınıfta değerlendirildiğini söylemek istiyoruz.

Gündüzleri cildimizi nemlendirmek ve beslemek amacıyla kullandığımız kremler, ilk sınıfta yani cilt bakım kremleri olarak ele alınırken; hafif yani yüzeysel sedef, egzama ve dermatit tedavisinde kullanılan kremler; tedavi edici kremler olarak sınıflandırılıyor.

Yani doktorlar tarafından birtakım cilt bakım sorunlarının tedavisi amacıyla reçete edilen kremler ve kozmetik mağazalarda satışa sunulan nemlendirici kremler arasında birtakım farklılıklar bulunuyor.

Krem ile merhemler yani pomadlar arasındaki farkları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Kremler; daha çok yüzeysel yani hafif cilt sorunlarının tedavisinde etkili olurken, pomadlar, daha çok cildin alt katmanlarına kadar işleyen yani yüzeysel olmayan, şiddetli cilt sorunlarının tedavisi amacıyla kullanılıyor.
 • Merhemlerin aksine cildin alt tabakasına kadar ulaşmayan kremler; yalnızca ilerlememiş hafif ve orta şiddetli cilt sorunlarının tedavisi amacıyla reçete ediliyor.
 • Merhemler; derinin alt katmanlarına kadar işlediğinden şiddetli cilt problemlerinin tedavisinde kremlerin aksine daha başarılı oluyor.
 • İnatçı ve kronik rahatsızlıkların tedavisinde yararlanılan merhemler; yağlı ve yoğun yapıları yüzünden su ile yıkandıklarında ciltten kolay kolay temizlenmiyor. Hafif bir yapısı bulunan kremler ise su bazlı olduklarından su ile temas ettiklerinde ciltten kolaylıkla temizlenebiliyor.
 • Kremlerin aksine cildimizde daha uzun saatler boyunca kalarak, etkilerini saatlerce göstermeyi sürdüren merhemler, kronik egzama ve sedef gibi inatçı ve kuru lezyonların tedavisinde başarı gösteriyorlar.
 • Kremlere nazaran yan etkileri daha şiddetli olan merhemlerin mutlaka doktor reçetesi üzerine ve doktorun reçetede belirttiği şekilde kullanılmaları gerekiyor.
 • Krem kullanımında doz aşımı, ciltte kaşıntı, kızarıklık, kurdeşen gibi daha hafif yan etkilere neden olurken, merhemlerin aşırı kullanımı ciddi komplikasyonlar doğurabiliyor. Bu yüzden merhem kullanımında asla doz aşımına kaçmamanız, yan etkilerden biri ya da birkaçı ile karşılaştığınızda vakit kaybetmeksizin bir doktora görünmeniz gerekiyor.

Merhem İle Pomat Arasındaki Fark

En çok bilinen yanlışlardan biride merhem ile pomat farklı ürünler olduğu yönündedir. Merhem ve pomat arasındaki fark yoktur. Pomat yani merhem daha yoğun ve yağlıdır. Cildin alt tabakasındaki sorunların tedavisinde kullanılır. Krem ise yüzeysel cilt sorunlarında kullanılır.

Merhem ile krem arasındaki farkları açıkladıktan sonra yazımıza krem ile losyon arasındaki farklarla devam etmek istiyoruz.

Losyon ile Krem Arasındaki Fark:

Su bazlı yapıları ve hafif dokuları ile merhemlerden yani pomadlardan ayrılan kremler ile losyonlar arasındaki farkları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Kremlere nazaran daha yüksek su yüzdesine sahip olan losyonlar, yağsız ve hafif formları sayesinde cilt tarafından kolaylıkla emilebiliyor.
 • Kuru ve normal ciltler için birebir olan losyonlar; cildi nemlendirici ve besleyici etki gösterirken, ciltte de herhangi bir yağlı his bırakmıyor.
 • Yağ ve su karışımından oluşan ve losyonlara göre yağ yüzdesi daha yüksek olan kremler; losyonlardan daha koyu ve ağır kıvamları ile ön plana çıkıyor.
 • Kuru, normal hatta yağlı ciltlerin bile gönül rahatlığıyla kullanabileceği kremler; cildi nemlendirmenin yanı sıra besliyor.

Losyon ve Krem Ne İşe Yarar?

Bu noktada birtakım cilt sorunlarının tedavisinde kullanılan kremler ile rutin cilt bakımında kullanılan kremlerin birbirlerinden tamamen farklı amaçlara hizmet ettiklerini bir kez daha belirtmek istiyoruz.

Yani kremler; cilt bakım kremleri ve hastalıkları tedavi edici kremler olacak şekilde 2 sınıfta ele alınıyor.

Temel görevi, cildi nemlendirmek olan cilt bakım kremleri, aynı zamanda cildi soğuk hava, rüzgar gibi birtakım dış etkenlere karşı koruyor.

Tıpkı kremler gibi kuru ciltleri nemlendiren losyonların da etkileri özellikle banyo ya da duş sonrasında artıyor.

Şayet aşırı kuru ya da aşırı hassas bir cilt yapınız bulunuyorsa losyon yerine krem kullanmanızı öneriyoruz.

Bu yazımızda krem ile merhem arasındaki fark nedir? sorusunu kısaca yanıtlamaya çalıştık.

Yazımızın faydalı olması dileğimizle…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.