Adet Söktürücü Bitki ve Çaylar

Adet Söktürücü Bitki ve Çaylar

Adet söktürücü bitkiler ile adet döngüsü düzenlenir. Adet söktürücü çaylar ve bitkiler vücuda iyi gelir, gerginliği alır. Adet dönemi kadınlar için kimi zaman ağrılı, sancılı kimi zaman ise rahat bir dönemdir. Adetin gelmediği zamanlar ise kadınlar için daha zordur. Adet söktürücü bitkileradet söktürücü çaylar sayesinde adet döneminin düzenli bir hale gelmesi sağlanabilir.

Adetin düzensiz gelmesi, reglin gecikmesi ile zamanla vücutta şişkinlik, ödem oluşabilir, kadınlarda gerginlik, stres görülür. Aynı zamanda vücudun çeşitli yerlerinde sivilceler oluşabilir. Vücuttan atılamayan kan bu sivilceler patlayarak dışarı çıkabilir. Adet söktürücü bitkiler sayesinde regl dönemi düzenlenir ve vücut rahatlar. Bu dönemde adet söktürmek için kullanılan bitkiler vücutta östrojen etkisi yaratır yada rahim kasılmalarına yardım eder.

Adet görme, bazı aylarda stres, korku, heyecan yada yaşanılan bir olay nedeniyle gecikebilir. Bazı dönemlerde u gecikme normaldir. Bu dönemlerde adet döngüsünün düzenlenmesi için çeşitli bitkiler kullanılabilir. Yine de eğer adet döngüsü düzene girmiyorsa yada uzun süren aylar adet gecikmesi oluyorsa mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;  Adet Döneminde Mide Bulantısı ve Kusma Nedenleri

En Etkili Adet Söktürücü Bitkiler

Adet söktürücü bitkiler nelerdir, hangi bitkiler adet söktürücüdür hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Adet söktürücü doğal yöntemler arasında en sık kullanılan yöntemlerin başında adet söktürücü bitkiler gelmektedir. En iyi adet söktürücü bitkiler ise;

 1. Zerdeçal: Sağlığa birçok faydası bulunan zerdeçal, adet söktürücü özelliği sayesinde de tercih ediliyor. Bu şifalı bitki salatalara karıştırılarak kullanılabilir. Aynı zamanda kurutulup toz haline getirildikten sonra balla ve yoğurtla karıştırılarak tüketilebilir.
 2. Mavi ve Siyah Koho: Birçok kişinin adını bilmediği yada duymadığı bir bitkidir. Oysa yurtdışında özellikle Amerika’da birçok kişi tarafından adet söktürücü özelliği sayesinde tercih edilir. Mavi koho rahim kasılmalarına yardım eder, siyah koho ise östrojen etkisi oluşturur.
 3. Kantaron: Sarı kantaron gerek bitkisi gerekse kantaron yağı olarak oldukça şifalıdır. Yaralarda, vücutta görülen şişlik yada çiziklerde kantaron yağı kullanılırken kantaron bitkisi de adet söktürücü olarak kullanılabilir. Kaynayan suya bir miktar kantaron bitkisi atılır, demlendirilip içilir.
 4. Havuç: Her evde bulunan havuç, adet düzenleyici bitkiler arasında ilk sıralardadır. Çiğ olarak tüketilirse kanamaların artmasına ve kolay olmasına fayda sağlar.
 5. Kereviz: Özellikle tohumları yarar sağlar.
 6. Kekik: Her evde bulunan ve baharat olarak kullanılan bir bitkidir. Sağlık açısından oldukça faydalıdır. Kaynamış suya bir çay kaşığı kekik atılır, 10 dakika demlendirilir, süzülerek ılınınca içilir. Kekik suyu özellikle adet döneminden bir hafta önce içilmelidir.
 7. Dereotu: Havuç gibi çiğ tüketilirse regl dönemlerinde söktürücü etki yapar. Yeşil salataların yada yoğurtlu salataların vazgeçilmezlerinden olan dereotu, adet döneminde rahat etmek için sıkça tüketilmelidir. Yalnız hamilelik döneminde tüketilmemesi tavsiye edilir.
 8. Çörek Otu Bal İkilisi: Neredeyse her derde deva olan çörek otu adet düzensizliğine de iyi gelen bitkiler arasındadır. Çörek otu bal ile karıştırılarak yenirse adet söktürücü etki gösterir.

Adet Söktürücü Bitki Çayları

Adet söktürücü bitlerin etkisi tartışılmaz olduğu gibi adet söktürücü bitki çayları ile aynı etkiyi yakalamanız mümkün. Hızlı adet söktürücüler içerisinde bitki çayları en iyi yöntemlerden biri olabilir. Sizler en etkili adet söktürücü bitki çaylarını yazmak istiyorum.

BENZER KONULAR;  Adet Gecikmesi Nedenleri ve Çözüm Önerileri

 1. Civanperçemi ve Hatmi Çiçeği: Az miktarda civanperçemi ve az miktarda hatmi çiçeği karıştırılarak bir miktar kaynamış suya atılmalı, biraz daha kaynatılıp ve demlendikten sonra içilmelidir. Adet söktürmesinin yanında adet sancılarını da azaltır, ağrıyı dindirir.
 2. Civanperçemi ve Kekik: Adet kanamalarının düzenlenmesi ve sökülmesi için kullanılabilecek çaylar arasındadır. Bu etkileri için aynı miktarda civanperçemi ve kekik kaynamış suya atılır, bir süre daha kaynatılır, demlendirilir, ılındıktan sonra bir çay kaşığı bal ilave edilerek içilebilir.
 3. Biberiye ve Papatya: 1 bardak kaynamış suyun içine 10 gr biberiye ve 10 gr papatya atılır. Kaynatılır ve demlendirilip içilir.
 4. Alıç: Adet döneminin zamanında gelmesi için kaynayan suya bir miktar alıç bitkisinden atılır ve kaynatılmaya devam edilir. Demlendikten sonra ılınınca içilir. Özellikle adet dönemi yaklaştığı zamanlarda yapmakta yarar vardır.
 5. Bal ve Atkuyruğu Otu: Kolay ve etkili bir yöntem olan atkuyruğu otu bal ikilisi için kaynamış suya bir miktar atkuyruğu otu atılır. Demlendikten sonra içine bal eklenerek içilir.

Adet Düzensizliği ve Adet Gecikmesi Nedenleri

Hamilelik yada menopoz gibi durumlar söz konusu değilse adet dönemlerinin normal şartlarda düzenli olması gerekmektedir. Tabii bazı durumlarda adet döneminin gecikmesi yaşanabilir. Adet gecikmesinin yada adet düzensizliğinin görüldüğü durumlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

 1. Kullanılan İlaçlar: Çeşitli rahatsızlıklar sebebiyle kullanılan düzenli ilaçlar adet döneminin gecikmesine yada düzensizleşmesine sebep olabilir. Özellikle hormon ilaçları, kemoterapi ilaçları, antidepresanlar adet düzensizliğine neden olabilir.
 2. Düzensiz Beslenme: Düzenli yemek yememe yada aniden başlanan sıkı diyetler adet gecikmelerine sebep olabilir.
 3. Hava Değişimi: Sık sık seyahat etmek, hava değişimi yaşamak da nedenler arasındadır. Hava değişimi ile hormonal değişimler de yaşanabilir.
 4. Stres: Hayatımızdaki değişmeyen faktörlerden biri haline gelen stres, vücudumuzu birçok açıdan olumsuz etkiler. Aşırı stresli yaşayan kişilerde adet zamanlarında gecikmeler görülebilir.
 5. Aşırı kilo alma yada kilo verme: Bir anda hızlı bir şekilde kilo kaybı yada kilo almak adet düzensizliğinin sebepleri arasındadır. Adet düzensizliğinin yanında vücutta çatlak oluşumu da görülebilir.
 6. Polistik over sendromu: Bu rahatsızlığın görülmesi adet gecikmesine neden olabilir.
 7. Yaşanan Rahatsızlıklar: Özellikle yumurtlama zamanında bazı hastalıklara yakalanmak sebepler arasında olabilir. Soğuk algınlığı, grip, guatr gibi hastalıklar nedenlerden bazıları olabilir.

Sizler adet söktürücü bitkiler ve adet söktürücü bitki çayları hakkında bilgi vermek istedim. Peki ya siz konu hakkında neler düşünüyorsunuz yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.