Zeytinyağının Faydaları ve Zararları

Zeytinyağının Faydaları ve Zararları

Zeytinyağının Faydaları ve Zararları; Zeytinyağının faydaları arasında kardiyovasküler problemleri önlemek, kötü kolesterol seviyesini düşürmek, kilo alımını önlemek, metabolizmayı iyileştirmek ve sindirim sistemi fonksiyonunu arttırmak, iltihapla savaşmak, safra taşı oluşumunu önlemek, kanser riskini azaltmak, hücre duvarlarını güçlendirmek ve hipertansiyonu önlemek bulunur.

Zeytinyağı bazı tariflerde temel bir bileşendir. Sağlıkla ilgili faydaların yanı sıra pek çok tıbbi maddeye de sahiptir. Bu yağ, tekli doymamış yağ asitleriyle zenginleştirilmiştir ve bu nedenle kötü kolesterol seviyesinde bir düşüşe neden olmaktadır. Ayrıca meme ve kolon kanseri, kardiyovasküler sorunlar, diyabet, yüksek kolesterol ve artritin önlenmesinde ve iyileştirilmesine de oldukça yardımcıdır. Aynı zamanda metabolik hızı, sindirimi arttırır, kilo alımını önler ve yaşlanma karşıtı özellikler sunar.

Sızma zeytinyağı, oleik asit ve antioksidan polifenoller ile bol miktarda bulunur, bu da onu diğer bitkisel yağ benzerlerinden daha sağlıklı bir seçenek haline getirir. Bununla birlikte, sızma zeytinyağının içindeki kalorik sayımdan dolayı günde yaklaşık 2 yemek kaşığı gibi makul bir miktarda tüketilmesi gerekir.

Zeytinyağı Nedir?

Başlıca Akdeniz bölgelerinde bulunan zeytinyağı, zeytin ağacında filizlenen zeytin meyvesinden gelir. Zeytinyağı, yemek pişirmede, sabunlarda, kozmetik üretimlerde, farmasötik ve tıbbi amaçlarda kullanılır. Daha önce aydınlatma lambaları ve yakıt olarak bile kullanılıyordu.

Zeytinyağının Çeşitleri Nelerdir?

Zeytinyağı temel özellikleri bakımından 4 farklı türe ayrılır. Bunlar;

  1. Sızma Zeytinyağı: Zeytinin soğukta preslenmesinin bir sonucudur ve daha sonra en saf zeytinyağını salar. Bu yağ türüne sızma zeytinyağı denir. Pişirilmeden salata sosu olarak tüketilebilir ve sağlık için oldukça faydalıdır. Ayrıca masaj yağı olarak da kullanılabilir.
  2. Virgin Zeytinyağı: Daha düşük asit içeriğine sahiptir ve yemek pişirmek için güvenle kullanabilirsiniz.
  3. Saf Zeytinyağı: Yüksek asitli içeriğe sahiptir, saf ve rafineli yağların birleştirilmesiyle üretilir. Bu tür zeytinyağı, en çok yemek pişirme ve mutfak amaçlı kullanılır.
  4. Lampante Zeytinyağı: Pişirme amaçları için hiçbir zaman tavsiye edilmez ve en üst düzeyde işleme tabi tutulan türdür.  En çok yakıtlarda kullanılır.

Zeytinyağının Besin Değeri

Zeytinyağı bugüne kadar tüm bitkisel yağlara göre en yüksek besin değerine sahip.  Bu yağ, K ve E vitaminler ile çeşitli antioksidanlar içerir ve karbonhidrat içermez. Bu nedenle zeytinyağı tüketimi, kalp krizi ve diğer kardiyovasküler hastalıklar olasılığını en aza indirir. Zeytinyağının kalorisi, kanola yağına ve tereyağına benzer, ancak besin değeri onu ayırır ve sağlık bilincine sahip insanlar için favori bir seçim yapar.

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının faydaları arasında kardiyovasküler sağlık sorunlarını önlemesi, kilo alımını kontrol etmesi, kolesterol seviyelerini yönetmesi ile beraber cilt ve saça inanılmaz etkileri bulunur. Zeytinyağının faydaları neler göz atalım;

Zeytinyağı Kardiyovasküler Sorunları Önler

Zeytinyağındaki %70’lik tekli doymamış yağlar, kolesterol birikimini azaltır ve böylelikle çeşitli kardiyovasküler ve buna bağlı rahatsızlıkların önlenmesini büyük ölçüde sağlar.

Zeytinyağı Diyabet Riskini Minimuma İndirir

Yapılan araştırmalar, zeytinyağında bulunan yağ asit türlerinin tüketilmesinin, kişinin insüline karşı hassasiyetini olumlu yönde etkilediğini ve tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini göstermiştir. Bu yağ aslında, insülinin düzenlenmesine ve kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur ve şekerin kan dolaşımınız üzerindeki etkisini yavaşlatır. Zeytinyağını tüketmek ayrıca yemeklerden sonra kendinizi daha memnun hissetmenizi sağlar ve muhtemelen şekerlemelerden uzak tutar.

Zeytinyağı Libidoyu Arttırır

Zeytinyağı testosteron hormonunun üretimini arttırır. Hormon, bir erkeğin libidosunu daha yükseğe taşır.

Zeytinyağı Sperm Sayısını Arttırır

Zeytinyağının erkeklerin sperm sayısını arttırdığı bilinmektedir. Yağ, spermlerin etkinliğini artıran E vitamini içerir. Sperm sayısıyla ilgili problemleri olan erkeklerin bu yağları kullanmaları önerilir.

Zeytinyağı Kötü Kolesterol Seviyelerini Düşürür

LDL olarak da bilinen kötü kolesterol, bazı kardiyovasküler problemlerden başlıca sorumludur. Sızma zeytinyağı, LDL’nin neden olduğu oksidasyon ile savaşan 40’tan fazla antioksidan ile zenginleştirilmiştir. Ayrıca, HDL seviyesini arttırmaya da yardımcı olur.

Zeytinyağı Fazla Kilo Alımını Önler

Tekli doymamış yağ asitlerinin seviyesi zeytinyağında o kadar yüksektir ki vücudun aşırı kilo almasını önler. Araştırmalar zeytinyağının ölçülü olarak tüketilmesinin sağlıklı vücut ağırlığının korunmasında etkili olduğunu kanıtlamıştır. Sağlıksız bitkisel yağlardan zeytinyağına geçiş yapmak bile kiloda önemli bir azalmaya neden olabilir.

Zeytinyağı Metabolizmayı Geliştirir

Zeytinyağı, özellikle çocuklarda beyin sağlığı ve kemik gelişimi için oldukça fayda sağlar. Aynı zamanda metabolizmayı da büyük ölçüde iyileştirir. Yaşlılar için ideal bir vitamin olan E vitamini bakımından da çok zengindir. Zeytinyağı ayrıca, bağırsak hareketlerini kolaylaştırmada ve sindirim sistemini temizlemede çok faydalıdır, böylece dışkılama işlemini kolaylaştırır. Sonuç olarak, zeytinyağının kullanılması sonucu daha iyi metabolizmaya yol açar ve sindirim sistemini sağlıklı bir şekilde çalıştırarak fazla kiloyu azaltır.

Zeytinyağı Mükemmel Bir Antienflamatuardır

Fenoller bolca zeytinyağında bulunur ve bu yağ, antimikrobiyal ve antienflamatuar özellikleriyle bilinir. Patojenik bakteri üretimini yok ederek enflamasyonu inanılmaz bir şekilde hafifletir.

Zeytinyağı Safra Taşı Oluşumunu Önler

Zeytinyağının safra kesesinde safra taşı oluşumunu önlemede çok etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Zeytinyağı Hücre Duvarlarını Güçlendirir

Zeytinyağında bulunan polifenoller adlı bir besleyicinin, hücre duvarlarını takviye etmekten başlıca sorumlu olduğu bilinir. Arter duvarlarının güçlendirilmesinde çok etkilidir, böylece kalp krizi ve diğer pulmoner arter ile ilgili hastalıkları önler.

Zeytinyağı Kanser Riskini azaltır

Yapılan bir araştırmada, zeytinyağında bulunan asidik içeriğin, vücudu bağırsak ve rektum kanserinden korumada oldukça faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Yılda 120.000’den fazla ölümden sorumlu olan bağırsak kanseri, dünyadaki yaşamı tehdit eden en yüksek kanser türüdür. Zeytinyağı, bu tür kanserlerin başlaması ve ilerlemesinden korunmak için harika bir yağdır.

Bu nedenle günlük olarak orta miktarda tüketilmelidir. Bununla birlikte tüm dünyada kadınlarda en yüksek ölüm oranından sorumlu olan kanser türü ise meme kanseridir. Zeytinyağında bulunan hidroksitorosol adı verilen bir bileşiğin, menopoz sonrası kadınlarda meme kanserinin önlenmesinde ve iyileştirilmesinde faydalı olduğu bulunmuştur. Hem yemeklerde veya salatalarda tüketilebilir hem de masaj yağı olarak kullanılabilir.

Zeytinyağı Hipertansiyonu Tedavi Eder

Zeytinyağı, hipertansiyonun azaltılmasında büyük ölçüde faydalı olabilir. Bununla beraber uzun süreli kullanımı hipertansiyonu tedavi eder ve olası bir tansiyon problemini minimuma indirir. Bunun için farklı yağlar yerine zeytinyağı tercih edilmelidir.

Zeytinyağı Depresyonu Tedavi Eder

Zeytinyağının şaşırtıcı faydalarından biri de depresyonu tedavi etmesidir. Zeytinyağı, beyin kimyasalı olan serotonin seviyesini maksimum düzeyde arttırır. Bu durumun, bazı antidepresanların etkisine benzer olduğu bulunmuştur.

Zeytinyağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı cilt için de inanılmaz faydalar sunar. Bu faydalar arasında cildi nemlendirmesi, onarması ve sivilcelerle savaşması bulunur. Şimdi zeytinyağının cilde faydaları neler detaylı olarak bakalım;

Zeytinyağı Cildi Nemlendirir

Bu yağ, cildinizi sert güneş ışınlarına veya rüzgâr gibi çeşitli dış etkenlere karşı koruyan bir antioksidan olan iyi miktarda E vitamini içerir. Zeytinyağının hafif dokusu, uzun süre kalıcıdır ve tüm cilt tiplerine uyan, yapışkan olmayan mükemmel bir nemlendirici görevi görür. Her duştan sonra 1 kaşık zeytinyağını cildinize uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı Cilt Sağlığını Geliştirir

Zeytinyağı, iltihaplanma, akne, sivilce, sedef hastalığı ve cilt kanseri gibi ciddi sorunlardan korur. Cildin sağlığını iyileştiren E vitamini içerir. Ayrıca ciltte oluşabilecek hasarlara karşı yüksek koruma sağlar ve kollajen üretimini arttırır.

Zeytinyağı Antiaging Özellikler Sunar

Sabunlarda, kozmetiklerde ve doğal bitkisel tedavide yaygın olarak kullanılan zeytinyağı, çok miktarda antioksidan içerir ve insan vücudunun yaşlanma sürecini olabildiğince azaltır. Doğrudan cilde uygulandığında, cildin parlamasına yardımcı olur ve cildi, diğer birçok doğal ürün gibi yağlı bırakmaz. Sızma zeytinyağının masajının da ağrıların ve strese bağlı yorgunluğun giderilmesinde oldukça etkili olduğu bulunmuştur.

Yüze zeytinyağı sürmek faydaları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için Zeytinyağının Cilde Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Zeytinyağının Saça Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı Saçı Sağlıklı Tutar

Zeytinyağı, farklı birkaç bileşenle birlikte saçınızı sağlıklı tutmak için harikalar yaratabilir. Bu yağ, saç dökülmesine karşı savaşmada yardımcı olan E vitamini bakımından zengindir.  Ayrıca, saç uzamasına yardımcı olan çinko, kalsiyum, B vitaminleri, magnezyum, ve kükürt gibi diğer besinleri de içerir. Zeytinyağını doğrudan saçınıza uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı Saçı Parlaklaştırır Ve Onarır

Şampuanlamadan önce saça yapılan bir zeytinyağlı masaj, saçınıza belirgin bir parlaklık ve güç kazandırır. Bunun için 3 kaşık zeytinyağını doğrudan saçınıza uygulayabilir ve saç köklerinize masaj yaparak yedirebilirsiniz.

Amaç sağlıklı olmak ve aktif bir yaşam sürdürmek ise zeytinyağı, beslenmenin önemli bir parçası haline getirilmelidir.

Sağlığa ve cilde faydaları bulunan zeytin yağının saça faydalarını öğrenmek ve saça zeytin yağı nasıl sürülür sorusunun cevabı için Zeytinyağının Saça Faydaları Yazımızı okuyabilirsiniz.

Zeytinyağının Mide Faydaları ve Zararları

Faydaları ve yararları saymakla bitmeyen zeytinyağının mide faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Günde 1 yemek kaşığı aç karınla zeytinyağ içmek hızlı kilo vermenizi sağladığı gibi mide sorunlarına ve sindirim sistemi sorunlarına iyi geldiği görülmüştür. Sağlıklı şekilde zayıflamak istiyorsanız sabahları aç karnına 1 yemek kaşığı içebilirsiniz.

Zeytinyağı içmenin faydaları olduğu kadar aşırı tüketildiğinde mide ve bağırsak hareketlerini artırdığından ishale neden olabilir.

Zeytinyağının Ayaklara Faydası

Ağrı, sızı yada burkulma gibi durumlarda ayaklarını zeytinyağı ile ovalaya bilirsiniz. Yorgun ayaklara banyo sonrası zeytinyağı ile masaj yapmak ayaklarınız rahatlamasını sağlayacaktır.

Zeytinyağının Cinselliğe Faydaları

Cinsel yaşam kalitesi artırmak için ilaçlara başvurmak yerine zeytin yağını tüketmeniz önerilmektedir. Kan akışını hızlandıran etkisi ile bilenen zeytinyağı kalp sağlığını da korumaktadır. Sertleşme sorununa karşı zeytinyağı tüketebilirsiniz.

Zeytinyağının Egzamaya Faydası

Egzamaya karşı zeytinyağı kullanmak en eski tedavi yöntemlerinden biridir. Egzama olan bölgeye zeyin yağı sürmek hem tahrişi hemde kaşıntı yok edecektir. Ayrıca kafa derisinde görülen egzama için saçlarınıza zeytinyağı sürüp masaj yapabilirsiniz. Cildi nemlendiren, parlak ve canlı görünmesinin yanında egzamaya karşı doğal ilaçlardan biridir.

Zeytinyağının Ellere Faydası

Ellere zeytin yağı sürmek ellerde oluşan çatlakların yok olmasını sağlar. Ayrıca daha yumuşak ve nemli ellere sahip olmanızı sağlar. Yorulmuş, yıpranmış ve hasar görmüş ellerinize zeytinyağı sürmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Ayrıca ellerinize zeytinyağı sürmek sadece ellere değil tırnakların bakımlı olmasını sağlar.

Zeytinyağı Göz Çevresine Sürülür Mü

Daha hassas ve ince yapıda olan göz altı ve göz çevresine en etkili kullanabileceğiniz yağlardan biride zeytin yağıdır. Özellikle göz altı ve göz çevresi kırışıklıkları ile savaşmak için kullanabilirsiniz. Göz altına, göz çevresine hatta göz kapaklarınıza sızma zeytinyağı sürebilirsiniz. Ayrıca kirpik ve kaşlarına uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağının Hemoroide Faydası

Zeytinyağının hemoroid tedavisinde etkisi uzun yıllardır bilinmektedir. Ağız yoluyla tüketildiğinde dışkının uygun kıvamda çıkmasını sağlayan zeytin yağını makat bölgesine baskı yapmadan sürülmesi çok etkilidir.

Sabahları aç karnına zeytinyağı ısıtın 1 hafta boyuncu tüketmeniz gereklidir.

Zeytinyağının Zararları

Faydalarını sayarak bitiremediğimiz zeytinyağının yararları olduğu gibi bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Asılda en zararsız doğal yağlardan biri olmasına karşın alerjiye yatkın kişilerde ve hassas ciltlerde yan etkili görülmektedir.

  • Cilde uzun süre sürüldüğünde tahriş ve kızarıklığa neden olabilir.
  • Çok fazla tüketildiğinde vücudun yağ dengesini bozabilir.
  • Aşırı tüketildiğinde sindirim sistemini bozabilir
  • Çok fazla tüketildiğinde mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir.
  • Yüze sürüldükten sonra hemen güneşe çıkılmamalıdır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.