Biberiye Yağının Cilde ve Saça Faydaları, Biberiye Yağı Nasıl Sürülür?

Biberiye Yağının Cilde ve Saça Faydaları, Biberiye Yağı Nasıl Sürülür?

Bitkiler söz konusu olduğunda, sunduğu birçok sağlık yararından dolayı biberiye bitkisi ilk sıralarda gelir. Naneli Lamiaceae familyasına ait biberiye ( Rosmarinus officinalis ), Akdeniz ve Asya’da bulunan aromatik, herdem yeşil bir bitkidir. İğne benzeri yapraklara sahiptir ve çiçekleri pembe, beyaz, mor veya mavi olabilir. Görünümü iç açıcı olduğundan, süs bitkisi olarak yaygın şekilde kullanılır.

Biberiye, harika kokusu ve eşsiz tadı nedeniyle, özellikle her türlü kavrulmuş et içeren yemeklerde özel bir yere sahiptir. Biberiye bitkisinden elde edilen yağ 1,8 sineol, alfa-pinen ve kafur gibi faydalı bileşenler içerir. Bunlar, anti-enflamatuar, antibakteriyel, antifungal, analjezik ve balgam söktürücü özelliklere sahiptir ve daha iyi sindirim, dolaşım ve solunumu büyük oranda teşvik eder.

Biberiye Yağı Beslenme Profili

Biberiye yağı, %1-2 yağ veren, taze çiçek açan bitkilerden buharla damıtılarak elde edilir. Bu yağ, çok çeşitli bileşenleri ve antioksidanları içerir. Başlıca kimyasal bileşenleri α-pinen, borneol, β-pinen, kafur, bornyl asetat, kampen, 1,8 sineol ve limonendir.

Biberiye Yağının Faydaları Nelerdir?

Biberiye yağı sadece fiziksel sağlığınız için faydalar sunmakla kalmayıp aynı zamanda zihinsel sağlığınız için de harikalar yaratan eşsiz bileşenlerden biridir. Biberiye yağı, ağrıyı hafifletmek ve sindirime yardımcı olmaktan kaygıyı azaltmaya, hemen hemen her sorunu kapsar. Ayrıntılı olarak sunduğu tüm faydalara bakalım.

Biberiye Yağı Bağışıklık Sistemini Artırır

Vücudunuzu hastalıklardan korumak söz konusu olduğunda, antioksidanlar en büyük silahlarınızdan biridir. Biberiye yağı, güçlü bir antioksidan görevi gören, hücrelerinize zarar verebilecek, çeşitli enfeksiyon ve hastalıklara neden olabilen serbest radikalleri avlayan bir kimyasal olan myren içerir. Bu nedenle düzenli olarak biberiye yağı solumak, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur.

Biberiye Yağı Anti-inflamatuar Özellik Taşır

Asla geçmeyen ağrılardan mı muzdaripsiniz? O zaman biberiye yağı ile o bölgelere masaj yapmaya başlamanın zamanı geldi. Bu yağ, şişlik ve ağrıyı hafifletmeye yarayan α-pinen içerdiğinden, güçlü bir anti-enflamatuar madde olarak çalışır.

Biberiye Yağı Sindirimi Destekler

Bu size biraz garip gelebilir ama mide ve ayakaltına biberiye yağı sürülmesi sindirime yardımcı olacaktır. Bunun nedeni, biberiye yağının, mide asidi salgılanmasının kalitesini ve karaciğer tarafından üretilen safranın hacmini arttırmasıdır. Sağlıklı bir sindirim için gerekli olan 2 bileşene sahiptir. Böylece kabızlık, mide krampları, şişkinlik, gaz ve dispepsi (hazımsızlık) semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olur.

Biberiye Yağı Kas ve Eklem Ağrısını Hafifletir

Biberiye yağı, analjezik (ağrıyı azaltır), anti-enflamatuar (şişliği azaltır) ve anti-nosiseptiftir (ağrı hissini engeller). Bu nedenle, kas ve eklem ağrısı, burkulmalar, artrit ve romatizma semptomlarını hafifletmek için biberiye yağı kullanılmalıdır.

Biberiye Yağı Kan Dolaşımını Düzenler

Biberiye yağının topikal olarak kullanımının, o bölgedeki kan dolaşımını iyileştirdiği görülmüştür. Sağlıklı kan dolaşımı, ağrıyı hafifletmesine ve hızlı bir şekilde kan pıhtılaşmasına yardımcı olacağından yara iyileşmesini hızlandırır ve saç uzamasını da artıran birçok fayda sağlar.

Biberiye Yağı Baş Ağrısını Tedavi Eder

Sık sık baş ağrıları ve migren ağrısı mı çekiyorsunuz? Tek yapmanız gereken avuçlarınızın arasına birkaç damla biberiye yağı sürün ve bu yağı, burnunuzun ve ağzınızın üzerinden soluyarak geçirin. Bu güçlü yağın, ağrı giderici özelliğinin baş ağrısını azaltmada çok etkili olduğu bilinmektedir.

 Biberiye Yağı Öksürüğe, Soğuk algınlığına ve Gribe İyi Gelir

Öksürük, soğuk algınlığı ve grip arasındaki ortak faktör, hepsine, bakteri veya virüs enfeksiyonlarının neden olmasıdır. Biberiye yağı, solunduğunda güçlü bir antibakteriyel madde görevi görür ve enfeksiyonlarla savaşır.

Biberiye Yağı Solunum Aktivitesini Geliştirmeye Yardımcı Olur

Kolay nefes almak istiyorsanız, mutlaka biberiye yağı kullanmalısınız. Bu güçlü yağın solunum bozuklukları konusunda önemli bir rahatlama sağladığı bulunmuştur. Biberiye yağında bulunan okaliptol (1,8-cineole) ve kafur bileşenleri akciğerdeki bronşları genişletmeye yardımcı olur ve daha iyi hava akışı sağlar.

Bu nedenle, göğüs ve burun tıkanıklığını gidermek, öksürük, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını azaltmak ve solunum yolu alerjileriyle beraber sinüzit semptomlarını tedavi etmek gibi bir dizi solunum yolu probleminin giderilmesine yardımcı olur. Biberiye yağı ayrıca, bronşiyal astım tedavisinde, antispazmodik bir özelliğe sahiptir (kas spazmlarını hafifletir).

Biberiye Yağı Stresi Azaltır

Biberiye yağının tükürükteki kortizol seviyesini önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. Bu sebepten stresli anlarda, biber yağı solumak, stresi önemli ölçüde azaltacaktır.

Biberiye Yağı Kanserle Mücadeleye Yardımcı Olur

Biberiye yağının kanser üzerindeki etkisini test etmek için birçok araştırma devam etmektedir. Biberiye yağının bir bileşeni olan carnosol, kanserle mücadelede özellikle ümit verici sonuçlar göstermiştir.  Yapılan çok kapsamlı çalışmalar, biberiye yağının,  kolon, pankreas, meme, prostat, servikal, mesane, yumurtalık kanseri ve lösemi üzerindeki anti-kanser etkisini de kanıtlamıştır. Karaciğer kanserinin yayılmasını engellediği ve tümörlerin büyümesini yavaşlattığı da görülmüştür.

Biberiye Yağı Kötü Kokuyu Giderir

Biberiye yağı, odalarda kullanılan kokular ve kokulu mumlarda, nahoş kokuları gidermek için yaygın olarak kullanılır. Bununla beraber kozmetiklerde, kokulu banyo malzemelerinde, deodorantlarda ve parfümlerde de sıkça tercih edilir.

Biberiye Yağı Ağız ve Diş Sağlığını Arttırır

Yarım çay kaşığı su ile karıştırılmış biberiye yağı mükemmel bir gargara olarak kullanılabilir. Biberiye yağının antibakteriyel aktivitesi, diş boşluklarını, diş eti iltihabını ve plak birikimini önlemeye yardımcı olur. Diş boşluklarında kök salması ve diş çürümesinin önemli bir nedeni olan  Streptococcus sobrinus bakterisini bile yok eder.

Biberiye Yağı Karaciğer Detoksifikasyonuna (Arınma) Yardımcı Olur ve Safra Kesesi Fonksiyonunu Artırır

Çok sayıda yapılan araştırmalarda, biberiye yağının antioksidan özelliğinin yaralı karaciğer hücrelerinin iyileşmesine yardımcı olduğunu ve ayrıca karaciğer hücrelerinde kanserli hücrelerin yayılmasını durdurduğu kanıtlamıştır. Bu yağın ayrıca, safranın üretimini ve depolanmasını sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır.

Biberiye Yağı Bilişsel İşlevleri Geliştirir

Biberiye yağı dikkat eksikliğine ve öğrenme zorluklarına çok iyi gelir. Bu yağ, yalnızca konsantrasyonun artmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hafızayı da yüksek oranda arttırır.

Biberiye Yağı Sinir Gerginliği ve Yorgunluğu Azaltmaya Yardımcı Olur

Yorgun veya gergin hissettiğinizde biberiye yağı solumak, uyarıcı olarak işlev görür ve kan basıncınızı, kalp atış hızınızı ve solunum hızınızı artırmanıza yardımcı olur. Bu da, daha taze ve enerjik hissetmenize yardımcı olur.

Biberiye Yağı Antidepresan Olarak Çalışır

Biberiye yağının zihinsel sağlığa fayda sağladığı bir başka harika yol da antidepresan görevi görmesidir. Biberiye yağında bulunan karnosol ve betulinik asidin, antidepresan bir etki yarattığı görülmüştür. Biberiye yağındaki etkenler ayrıca, insanların rahatlamasına ve depresyon semptomlarını tedavi etmesine yardımcı olur.

Biberiye Yağı Kaygıyı Azaltmaya Yardımcı Olur

Yapılan bir araştırmada, biberiye yağının önemli bir durumdan önce solunmasının, kaygıyı ve genel anksiyete düzeyini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

Biberiye Yağının Cilde Faydaları

Biberiye yağının cilde faydaları olmasına karşın kesinlikle kesinlikle direk cilde sürülmesi tavsiye edilmez. Diğer yağlar ile karıştırıp yada içerisinde biberiye yağı bulunan kozmetik ürünleri yada kremleri kullanabilirsiniz.

Biberiye Yağı Sivilce Azaltır Ve Yaşlanma Belirtileri İle Savaşır

Biberiye yağının topikal olarak uygulaması, sivilce veya aknenin neden olduğu iltihabı azalttığı görülmüştür. Ama hepsi bu kadar değil! Aynı zamanda gözaltı şişkinliğini azaltır ve ışıldayan bir cilt elde etmek için kan dolaşımını iyileştirir. Ek olarak, güneş ve serbest radikal hasarlarına karşı da savaşır ve cildinizi yaşlanma belirtilerine karşı sıkılaştırır.

Biberiye Yağının Saça Faydaları

Biberiye yağının saça faydaları arasında en bilenen yararı saç uzatması üzerinde gösterdiği etkidir. Tek başına biberiye yağını saça uygulayabileceğiniz gibi kullandığınız şampuana ekleyerek kullanabilirsiniz. Saçlara damlatıp parmak uçları ile masaj yapmak faydaların daha fazla ortaya çıkmasını sağlar.

Biberiye Yağı Saç Sağlığını Geliştirir

Biberiye yağı ile saçla ilgili tüm endişelerinize elveda diyebilirsiniz. Saçları mükemmel düzeyde besler, daha güçlü saç tellerinin olmasını sağlar ve kepek oluşumunu engeller. Ek olarak, bu bitkisel yağın, saç uzamasını teşvik ettiği ve alopesiyi (saç kıran) tedavi ettiği bilinmektedir.

 • Saç derisini besler
 • Saçları kökten uça güçlendirir
 • Saç dökülmesini önler
 • Kepekleri yok eder
 • saçların daha yumuşak ve nemli olmasını sağlar

Biberiye Yağı Sivrisinek ve Böcek Kovucu Olarak Çalışabilir

Biberiye yağı, her türlü böceği, özellikle sivrisinekleri uzaklaştırmada harikalar yaratan limonen ve kafur bileşenlerini içerir.

Biberiye Yağının Selülite Faydaları

Biberiye yağını selülitleri yok etmek kullanabilirsiniz. Biberiye yağını selülitli bölgeye hafif baskı yaparak uygulayın. İyice emilmesini sağlayın. Parmaklarınız ile 12 dakika kadar masaj yapmanız gereklidir. 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterlidir.

Biberiye Yağı Nasıl Sürülür

 • Balgam Temizlemek için: Biberiye yağı mükemmel bir balgam söktürücü olarak çalışır. Avucunuzun arasına birkaç damla sürüp, ağzınız ve burnunuzla soluyun.
 • Kalın Saçlar İçin:  Birkaç damla biberiye yağını direkt saçlara uygulayabilirsiniz.
 • Prostat Sağlığı İçin: Biberiye yağının anti-enflamatuar özelliği, prostat sağlığını arttırmada harika çalışır. Herhangi bir taşıyıcı yağın içine birkaç damla biberiye yağı ekleyin (hindistan cevizi veya zeytinyağı gibi) ve testislerin altına sürün.
 • Kas ve Eklem Ağrıları İçin: Biberiye yağının anti-spazmodik ve anti-enflamatuar özellikleri için bir kaç damla biberiye ve nane yağını bir çay kaşığı hindistancevizi yağıyla birleştirin. Ağrıyı hafifletmek için sorunlu bölgelere birkaç dakika masaj uygulayın.
 • Solunum İçin: Biberiye yağının hoş aroması, astım, bronşit, sinüzit ve soğuk algınlığından kaynaklanan burun tıkanıklığı gibi çeşitli solunum problemlerinde rahatlama sağlayabilir. Odanızın perdelerine 5-6 damla biberiye yağı sürmeniz yeterlidir.

Biberiye Yağının Zararları

Biberiye yağının yararları olduğu gibi yan zararları bulunmaktadır. Genelde zararları fazla tüketildiğinde yada alerjiye yakın kişilerde daha sık görülür.

 • Beyin fonksiyonlarını uyardığı için epilepsi hastaları kesinlikle kullanmamalıdır
 • Tansiyon hastaları asla biberiye yağı kullanamazlar
 • Hamilelerin ve emziren anneler kesinlikle kullanmaları önerilmez

Biberiye Yağı Hakkında Tüm Sorular

Biberiye yağı ile bacak inceltme

Biberiye yağını basen ve bacak inceltmek için kullanmak için akşam yatmadan önce sürülür ve streç film ile sarılarak sabaha kadar beklemesi sağlanır. Gün içerisinde bol su tüketerek incelme sağlayana kadar işleme devam edilir.

Biberiye yağı nerede satılır

Biberiye yağını katar yada eczane den satın almanız mümkün.

Biberiye yağı cildi sıkılaştırır mı

Biberiye yağının cildi sıkılaştırmak için kullanabilirsiniz. Düzenli olarak kullanıldığında cildi sıkılaştırdığı gibi pürüzsüz bir hale gelmesini sağlar.

Biberiye yağı emziren anneler kullanabilir mi

Emziren annelerin kesinlikle biberiye yağını kullanmaları tavsiye edilmez.

Biberiye yağı göğüs büyütür mü

Biberiye yağını göğüs büyütmek için düzenli olarak kullandığınızda göğüslerin büyümesini sağlayabilirsiniz. Az miktarda yağ ile göğüslere masaj yaparak uygulamanız yeterlidir.

Biberiye yağı göz çevresine sürülür mü

Biberiye yağı asla direk göz altına sürülmesi önerilmez.  Daha hassas ve ince yapıda olan öz altına sürmek tahrişe ve bazı cilt sorunlarına neden olabilir.

Biberiye yağı içilir mi

Biberiye yağının asla içilmesi önerilmez. Biberiye yağı içmek zehirlenmeye neden olabilir.

Biberiye yağı cilt lekelerine iyi gelir mi

Biberiye yağının cilt lekelerine uygulanması lekelerin azalarak yok olmasını sağlar. Kan dolaşımını hızlandırarak lekelerin yok olmasını sağlar.

Biberiye yağı migrende nasıl kullanılır

Biberiye yağı migren tedavisinde alternatif olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Hoş kokusu olan biberiye yağı rahatlık verir. Bir miktar su ile biberiye yağı kaynatılır ve buharında biraz beklenir bu sayede migren atakları azalarak yok olur.

Biberiye yağı şampuana ne kadar katılır

Saç bakımında kullanmak ve saç sorunlarını ortadan kaldırmak için biberiye yağı şampuana katarak kullanabilirsiniz. Kullandığınız şampuana 20 damla kadar eklemeniz yeterlidir.

Biberiye yağı tüylenme yapar mı

Biberiye yağını uzun süre kullanmak tüylenme ve kıllar da artışa neden olabilir.

Biberiye yağı yüze nasıl uygulanır

Biberiye yağını yüze sürülür mü yada yüze uygulanır mı sorusuna vereceğimiz cevap tek başına sürmek yerine zaytin yağı ile karıştırıp kullanılması önerilir.

Biberiye yağı zihin açar mı

Biberiye yağı beyin yorgunluğu, zihin dağınıklığı yada dikkat eksiliği gidermek için koklamanız yeterlidir. Bilimsel olarak yapılan çalışmalarda biberiye yağı koklamak zihni açtığı görülmüştür.

Biberiye Yağı Kullananların Yorumları

Biberiye yağı kullananların yaptıkları yorum kısmından okuyabilirsiniz. Sizler bu yağ hakkında görüşlerini diğer kullanıcılara aktarabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.