Kabak Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

Kabak Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

Kabak çekirdeği yağı, yüksek düzeyde karotenoid ve liposoluble vitamin içermesi sayesinde, uzun süreli hastalık önleyici, özellikle de prostat hastalıkları için sağlıklı bir takviye olarak kabul edilir. Bu bilinen faydalara ek olarak, yapılan araştırmalar, erken dönem saç dökülmeleri, şeker hastalığı ve hatta kanser ile mücadele eden hastalar için de oldukça faydalı bir bitkisel yağ olduğu görülmüştür.

Kabak Çekirdeği Yağı Nedir?

Pepita yağı olarak da bilinen kabak çekirdeği yağı, bal kabağı tohumlarından elde edilen muhteşem bir bitkisel yağdır. Kabak çekirdeği yağının elde edilmesi işlemi birden fazla yöntemle yapılabilir. Fakat önemli olan bu yağı, soğuk preslenmiş şekilde tüketmektir. Soğuk presleme yöntemi yağın, ısıya bağlı olarak kaybolacak ve zarar görebilecek faydalı vitaminlerini koruma altına aldığı için diğer yöntemlerden daha sağlıklıdır.

Kabak Çekirdeği Yağının Özellikleri Nelerdir?

Kabak çekirdeği yağının özellikleri şunlardır;

 • Anti-hipertansif: Kan basıncını düşürme özelliğine sahiptir.
 • Kardiyo koruyucu: Kardiyovasküler sistemindeki hastalıklardan korur.
 • Antioksidan: Birçok serbest radikal temizleyici besin içerir.
 • Diüretik: Bu yağ, güçlü diüretik etkiler gösterir.
 • Galaktagogue: Anne sütü üretimini arttırır
 • Anti paraziter: Vücuttaki bağırsak solucanlarının öldürülmesine ve yok olmasına yardımcı olur.
 • Anti romatizmal: İçerdiği güçlü yağ asitleri nedeniyle iltihabı azaltır.
 • Uykusuzlukla mücadele: Bu yağ, kişinin daha hızlı uykuya dalmasına yardımcı olabilir. Henüz değerlendirilmedi, ancak muhtemelen tohum yağındaki triptofan nedeniyle bu etkiyi gösteriyor.
 • Antienflamatuar: Vücudun her bölgesindeki iltihabı azaltır.
 • Antioksidan: Serbest radikallere karşı güçlü aktivite gösterir.
 • Prostat tonik: Kabak çekirdeği yağı, erkekler için en güçlü prostat toniklerinden biridir. Prostat sağlığını arttırır ve benign prostat hiperplazisinden (BPH) korur.
 • Yumuşatıcı: Cildi doğal bir şekilde nemlendirir.
 • Anti ödem: Vücutta sıvı birikmesine karşı olağanüstü çalışır.

Bunlarla birlikte bu yağın, mesane sistitinde ve idrar bozukluklarında yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır.

Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Kabak çekirdeği yağının faydaları arasında prostat sorunlarını, iltihap şikâyetlerini ve kanser semptomlarının tedavisi gibi birçok özellik bulunmaktadır. Şimdi kabak çekirdeği yağının faydalarına yakından göz atalım;

Kabak Çekirdeği Yağı Enflamasyonu (İltihap) Azaltır

Doymuş yağların sık kullanımı vücuttaki iltihaplanma oranını çok fazla etkiler. 2016 ve 2017 yılında yapılan araştırmalarda, yağlı karaciğer hastalığı ve ateroskleroztan (arter duvarlarında plak birikimi) muzdarip hastaların beslenmesinde kabak çekirdeği yağı kullanılması bu hastalıkların semptomlarının hafiflemesine ve hastaların hızla iyileşmesine yardım olduğu görüldü. Hastalıksız ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek için iltihap öldürücü yiyecekler ve takviyeleri beslenmenize dâhil etmek yapmanız gereken en önemli eylemlerden biridir.

Kabak Çekirdeği Yağı Kanser Hastaları için Mükemmel Bir Besin Kaynağıdır

Kanser için etkili bir tedavi olmasa da, kanser hastalarının sağlığını korumak veya kanser riskinin azalmasını sağlamak için kabak çekirdeği yağı kullanılabilir. Kabak çekirdeği, menopozdan sonraki dönemlerde oluşabilecek meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmış bir bitkisel yağdır. Kabak çekirdeği yağı ayrıca, prostat kanseri hücrelerinin büyümesini de azaltabilir veya tamamen engelleyebilir.

Halen kanser tedavisi görmekte olan hastaların semptomlarının hafiflemesi için, kabak çekirdeği yağı kullanılması sorunlara bir cevap olabilir. 2017 yılından yayınlanan bir araştırmada, kabak çekirdeği yağındaki bileşenlerin özellikleri radyasyona karşı önemli bir filtre oluşturduğunu, metotreksattan ince bağırsak hasarına karşı önleyip koruma sağladığını, birkaç kanser türü için önemli bir tedavi yöntemi olduğu ve ayrıca romatoid artriti ortaya çıkardığı görüldü.

Kabak Çekirdeği Yağı Depresyondan Kurtarır Ve Psikolojik Durumu İyileştirir

Kabak çekirdeğinin etkileyici anti-depresif etkileri, standart ilaçlara benzer özellikler taşır. Doğal bir antidepresan olan kabak çekirdeği yağı, depresyon sorunlarını, kaygı ve genel ruh halini iyileştirir.

Kabak Çekirdeği Yağı Saç Dökülmelerine Birebirdir

Hormonların sağlıklı bir beslenmeyle yönetimi, DHT’nin (dihidrotestosteron) androjen adı verilen hormon artışına bağlı olduğundan, saç dökülmesinin durdurulması veya tersine çevrilmesi için ana anahtardır. Kabak çekirdeği yağı, çinko içeriği nedeniyle hormonları dengelemeye yardımcı olarak doğal bir saç dökülmesi ilacı olarak işlev görür ve böylece saçların dökülmesini büyük oranda önler. Kabak çekirdeği yağının düzenli olarak kullanılması saç uzamasını ve sağlıklı saçların oluşmasını da destekler. Ayrıca bu yağ kepeklenmeye karşı da savaşır.

Kabak Çekirdeği Yağı Kalp Sağlığını Korur Ve Olası Krizleri Önler

Anti-enflamatuar bir takviyenin kalp için iyi olması sürpriz değildir. Nitrik oksit üretimini içerebilecek bir işlemle, kabak çekirdeği yağı, yüksek tansiyonu kontrol altına alma ve kalp sağlığını korumaya yönelik etkiler gösterir. Bu durum da olası bir kalp rahatsızlığından veya kalp krizlerinden korur. Ayrıca bu yağ, iyi HDL kolesterolü yükseltir, menopoz sonrası  semptomları iyileştirir ve diyastolik kan basıncını azaltır.

Kabak Çekirdeği Yağı Diyabeti (Şeker Hastalığı) Yönetmeye Yardımcı Olur

Diyabetin, birçok nedeni vardır. Hem tip 1 hem de tip 2 şeker hastalığının, iyi beslenme yöntemleri ve takviyeleri ile yönetilebilir ve hatta tedavi bile edilebilir. Yapılan araştırmalarda kabak çekirdeği yağının kan şekerini düzenlediği ve insülin direncini arttırdığı görülmüştür.

Kabak Çekirdeği Yağı Aşırı Aktif Olan Mesaneyi Yatıştırır

Bu yağın tüketilmesi sağlıklı bir boşaltım sistemi sağlamanın önemli bir parçasıdır. Bu yağdaki aktif bileşenler sürekli idrar sorunu yaşayan hastaları hızlı bir şekilde tedavi edecektir.

Kabak Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kabak çekirdeği yağı genel sağlığa olduğu gibi cilt sağlığına da mükemmel faydalar sağlar. Bu yağ, ciltte oluşan lekeler ile adeta savaşır, cildin kollajen ve elastin proteinlerini uyarır. Ayrıca cildin yenilenmesini, sıkılaşmasını ve parlaklığını sağlar. Kabak çekirdeği yağı, hücre zarlarında meydana gelen oksidatif streslere karşı da önemli işlevler görür. Ciltte oluşan sivilce ve akneye karşı da inanılmaz etkilidir. Bu yağın düzenli olarak kullanımı kusursuz bir cilt elde edilmesini sağlar. Bu yağ doğrudan cilde uygulanabilir.

Kabak Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Kabak çekirdeği yağı hem oral hem de topikal olarak kullanılabilir. Kabak çekirdeği yağının kullanım alanları şunlardır;

 • Yemeklerde ve salatalarda kullanılabilir. Bu durum yiyeceğe hem lezzet hem de mükemmel bir aroma katacaktır.
 • Bu yağ doğrudan cilde topikal olarak uygulanabilir. Ayrıca masaj yağı olarak kullanılabilir. Migren baş ağrısı gibi sorunlarda baş bölgesine masaj yapılırsa ağrı derhal kesilecektir.
 • Gün içerisinde 1-2 çay kaşığı içilebilir. Bu yağ oral olarak alındığında çok daha fazla fayda sağlayacaktır.

Kabak Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

Kabak çekirdeği yağının cilde faydaları olduğu gibi saça faydaları da bulunmaktadır. Saçların sağlıklı uzamasını sağlayan ve saç dökülmesine önleyen etkisi vardır. Saça kabak çekirdeği yağı sürmek saçların kökten uca beslenmesini sağlar.

Kabak Çekirdeği Yağı Saç Dökülmelerine Birebirdir

Hormonların sağlıklı bir beslenmeyle yönetimi, DHT’nin (dihidrotestosteron) androjen adı verilen hormon artışına bağlı olduğundan, saç dökülmesinin durdurulması veya tersine çevrilmesi için ana anahtardır. Kabak çekirdeği yağı, çinko içeriği nedeniyle hormonları dengelemeye yardımcı olarak doğal bir saç dökülmesi ilacı olarak işlev görür ve böylece saçların dökülmesini büyük oranda önler. Kabak çekirdeği yağının düzenli olarak kullanılması saç uzamasını ve sağlıklı saçların oluşmasını da destekler. Ayrıca bu yağ kepeklenmeye karşı da savaşır.

Kabak Çekirdeği Yağı Evde Nasıl Yapılır

Kabak çekirdeği yağı fabrika ortamında yapılan yağlardan biridir. Ayrıca evde yapılan kabak çekirdeği yağı istenilen gibi olmama ihtimali çok yüksektir. Kabak çekirdeği yağını aktar yada kozmetik mağazalarından uygun fiyata alabilirsiniz. Soğuk preslenme yöntemi ile elde edilen bu yağ 30 ile 70 tl arasında satılmaktadır.

Kabak Çekirdeği Yağı Prostata İyi Gelir Mi

Kabak çekirdeği yağı prostata iyi gelir mi, kabak çekirdeği yağı prostata faydaları nelerdir sorusu bu yağı kullanmak isteyenler tarafından çok sık sorulmaktadır. İyi huylu prostat büyümesine karşı etkilidir.

Kabak Çekirdeği Yağı Prostata Karşı Korur

Kabak çekirdeği yağının belki de en iyi kanıtlanmış faydası, sağlıklı bir prostat sürdürmedeki etkinliğidir. Bu yağın, prostat kanserine karşı koruduğu bilinmektedir ve genel olarak prostat sağlığı için de harika bir bitkisel yağdır. Prostat sağlığı için uzun süredir yapılan araştırmalar, kabak çekirdeği yağının, özellikle de iyi huylu prostat hiperplazisi sorununda (yaş ilerlemesiyle ortaya çıkan prostat büyümesi), büyümüş bir prostatın boyutunun küçülmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

2009 yılında yayınlanan bir deneyde ise 5 ay boyunca her gün 310 mg kabak çekirdeği yağı yiyen erkeklerin semptomlarında ciddi bir azalma ve yaşam kalitelerinde de artış görülmüştür. Araştırmacılar, kabak çekirdeği yağının, son derece güvenli olduğu ve prostat sorunları için tamamlayıcı tıp tedavileri kadar etkili olabileceği sonucuna varmışlardır. Bu yüzden kabak çekirdeği yağı kullanımı prostat sağlığını mükemmel düzeyde arttırır.

Kabak çekirdeği yağı bebeklere verilir mi

Kabızlığa ve sindirim sistemi sorunlarına iyi gelmesine karşın kabak çekirdeği yağı kesinlikle 2 yaşından küçüklere verilemez.

Bağırsak Kurdu İçin Kabak Çekirdeği Yağı Nasıl Tüketilmeli

Kabak çekirdeği yağı bağırsak kurdu, kıl kurdu ve parazitlere karşı en etkili yağlardan biridir. Sabahları aç karnına 3 gün 1 tatlı kaşığı tüketildiğinde kıl kurtlarını ve parazitleri hızlıca temizleyen etkiye sahiptir.

Kabak Çekirdeği Yağının Zararları

Kabak çekirdeği yağı ne işe yarar sorusuna cevap verdikten sonra sizlere kabak çekirdeği yağının yan etkilerinden ve bazı zararlarından bahsetmek istiyorum. Genelde aşırı tüketildiği yan etkileri çok sık ortaya çıkmaktadır.

 • Yüksek kaloriye sahip olduğundan sağlık beslenenler dikkatli tüketmelidirler
 • Fazla tüketildiğinde ishale neden olur
 • Her gün tüketildiğinde mide sorunlarına neden olur
 • Yoğun yağ içeren kabak çekirdeği yağı fazla tüketildiğinde sivilceye neden olabilir
 • Fazla tüketildiğinde kilo artışına neden olabilir

Kabak Çekirdeği Yağı Hakkında Tüm Sorular

Kabak çekirdeği yağı aç karnına içilir mi

Kabak çekirdeği yağı aç yada tok karnına içilmesinde her hangi bir sakınca yoktur. Sabahları aç karnına direk tüketebileceğiniz gibi bir bardak suyun içerisine ekleyerek içebilirsiniz.

Kabak çekirdeği yağı alerji yapar mı

Fazla tüketildiğinde tahriş, yanma yada kızarıklığa neden olabilir.

Kabak çekirdeği yağı nerede satılır

Kabak çekirdeği yağını katar yada kozmetik mağazalardan satın alabileceğiniz gibi internet üzerinden satın almanız mümkün.

Kabak çekirdeği yağı göz çevresine sürülür mü

Kabak çekirdeği yağı göz altına ve göz çevresine çok sürüldüğünde kırışıklıkları ve yaşlanma etkilerini geçirmektedir. 1 yada 2 damla sürülerek baskı yapmadan sürülmesi yeterlidir.

Kabak çekirdeği yağı saça sürülür mü

Kabak çekirdeği yağının içerisinde bulunan yoğun e vitamini saçlar için oldukça faydalıdır. Saçlarınıza direk sürebileceğiniz gibi kullandığınız şampuanın içerisine ekleyip kullanabilirsiniz.

Kabak çekirdeği yağı yüze sürülür mü

Kabak çekirdeği yağını harici olarak cildinize sürebilirsiniz ancak aşırıya kaçmadan çok miktarda sürülmelidir. Yaşlanma etkilerini geçiren ve cildi canlandıran bu doğal yağ fazla sürüldüğünde gözenekleri tıkarak sivilceye neden olabilir.

Kabak çekirdeği yağı tüylenme yapar mı

Bu doğal yağı yüzünüze ve cildinize sürdüğünüzde tüylenmeye neden olmaz.

Kabak çekirdeği yağı hamilelikte kullanılır mı

Hamilelerin ve hamile kalmayı düşünenlerin bu yağı hamileliğin sadece ilk 3 ayında az miktarda doktora danışarak kullanmaları önerilir.

Kabak Çekirdeği Yağı Kullananlar

Kabak çekirdeği yağı kullananlar özellikle sağlığa faydalı olduğu için bu yağı tükettiklerini söylemişlerdir. Kabak çekirdeği yağı kullananlar prostata iyi gelen bu yağın ayırca parazit ve kıl kurduğunu yok ettiğini aktarmışlardır.

Kabak çekirdeği yağı kullananları diğer yorumlarını yorum kısmından okuyabilir ayrıca sizlere yorum yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları