Zeytinyağının Cilde Faydaları ve Yüze Zeytinyağı Sürmek

Zeytinyağının Cilde Faydaları ve Yüze Zeytinyağı Sürmek

Zeytinyağının Cilde Faydaları ve Yüze Zeytinyağı Sürmek; Zeytinyağının cilde faydası neredeyse artık tartışmasız olarak herkes tarafından kabul görmüştür. Sıvı yağlar arasında hem cilde hemde sağlığa sayısız faydası bulunan zeytinyağı çok eski çağlardan günümüze hiç önemini yitirmemiştir. Zeytin yağında bitkisel protein, yağ, A, C, E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, kükürt, klor, magnezyum mineralleri vardır. Vücut donmayan yağlardan biridir. Kalp ve damar sağlığı için çok etkilidir.

Yaşlanma etkilerini geciktiren, kırışıklıkları önleyen zeytinyağı yaşlanma etkilerini azalttığı bilinmektedir. Cilde sürüldüğünde cilde güzellik veren zeytinyağı ayrıca saç dökülmesine önler, kepeği yok eder, saçları ve saç diplerini güçlendirir. Makyaj malzemelerinde bulunan  kimyasalların cilde verdiği zararı azaltmak için zeytin yağı tercih edebilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda zeytinyağının cilde faydaları hakkında bilmek vermenin yanında zeytinyağı cilde nasıl sürülür, zeytinyağı ciltte bekletme süresi ve zeytinyağının cilde etkilerin ayrıntılı olarak bahsetmeye çalışacağım.

Zeytinyağının Cilde Faydaları Nelerdir

Zeytinyağının cilde sağladık faydalar içeriğinde bulunan asitler ve minerallerdir. Yemeklerde sıkça kullandığımız zeytinyağı cilde uygulandığı andan itibaren cilde derinlemesine temizleyen, nemlendiren ve canladıran etkisi ile vardır. Cilde zeytin yağı sürüldüğünde nelere ne etki eder, neye  iyi gelir merak ediyorsanız zeytin yağının ciltte kullanımı ve faydalarını yazmak istiyorum.

Cilde Zeytinyağı Sürmenin Faydaları

 • Zeytinyağı güneşin zararlı etkilerden dolayı cildi korur
 • Zeytinyağı cildi nemlendirir
 • Cildi onarır
 • Zeytinyağı cildin yaşlanma etkilerini geciktirtir
 • Zeytinyağlı sabun kullanılması vücudu etkili bir biçimde temizler
 • Kuru cilt tipine sahipseniz zeytinyağı cilde zarar vermediğinden tercih edilebilir
 • Tıraş ve ağda sonra oluşan tahriş ve yanmayı geçirir
 • Diz, ve dirseklere sürüldüğünde bu bölgeyi nemlendirerek onarır
 • Topuk çatlaklarını yok  eder
 • Makyaj temizliğini zeytinyağı ile yapabilirsiniz
 • Güçlü tırnaklar için akşam yatmadan önce zeytinyağı ile limon karışımını tırnaklarına sürebilirsiniz.
 • Zeytin yağı dudak çatlarını önler

Zeytinyağının Cilt Lekelerine Faydası

Zeytinyağı cilde sürüldüğünde sağladığı diğer faydalardan biride cilt lekelerini etkili bir biçimde yok etmesidir. Düzenli olarak yüzünüze yada vücudunuza zeytinyağı sürerek cildin ölü hücrelerden arınmasını, kan dolaşımın hızlanmasını, cilt lekelerinin ve sivilce izlerinin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Gözenekleri açan zeytinyağı cilt lekelerinin görünümünü yok ettiği pek çok kişi tarafından bilinmektedir.

E vitamini bakımında zengin olan zeytinyağı güneşin zararlı etkilerinden dolayı oluşan güneş lekelerinii sivilce izlerini yok etmek için çok az ısıtılmış ılık zeytinyağı lekelerini ve sivilce izlerinin olduğu bölgeye sürülür. Masaj yaparak dairesel harekelerle cilt tarafından emilmesini sağladıktan sonra 30 dakika beklemeniz ve durulamanız yeterlidir. Sorun yok olana kadar hergün uygulayın.

Zeytinyağının peeling etkisinden yararlanarak cilt lekelerini yok etmek için az miktarda şeker ve zeytin yağını karıştırın ve cilt lekelerinin olduğu bölgeye sürerek ovalayın. Düzenli olarak yapıldığında cilt lekelerinin yok olduğunu göreceksiniz.

Zeytinyağı Cilde Nasıl Uygulanır

Cilde en kolay ve en basit uygulanan yağlardan biridir. Zeytin yağını yüze sürebileceğiniz gibi vücudunuzda rahatlıkla sürebilirsiniz. Peki zeytinyağı cilde nasıl uygulanır, zeytinyağı ciltte nerelerde kullanılır hakkında bilgi vermek istiyorum.

Yüze Zeytinyağı Maskesi

Cilde ve yüze iyi gelen yüze zeytinyağı maskesi tariflerini uygulayabilirsiniz.

Cildi Nemlendirmek İçin Zeytinyağı

Zeytinyağı bilenen en etkili nemlendirici yağlardan biridir.Cildi doğal olarak besleyen zeytinyağı içeriğinde bulunan e vitamini ile kırışıklıklarla etkili biçimde savaşır. Kuru cilde sahip iseniz mutlaka cildinizi nemlendirmek ve bakımını yapmak için zeytin yağını tercih edebilirsiniz.

Doğal zeytin yağını çok az ısıtın ve banyodan sonra nemli cildinize sürün daha ilk kullanımdan itibaren etkisini görmeye başlayacaksınız.

Cilt Hastalıklarına Karşı Zeytinyağı

Ciltte oluşan kızarıklık, cilt dökülmeleri ve kaşıntı gibi cilt sorunlarına karşın zeytin yağı çok iyi bir seçenektir. Cildi doğal olarak yenileyen tahrişi önleyen zeytin yağını sorunlu bölgeye sürmeniz ve masaj yapmanız yeterlidir. Daha etkili sonuç almak için aynı miktarda zeytin yağı ve balı karıştırın ve kaşıntı, tahriş, kızarıklık olan bölgeye sürün 10 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterlidir.

Cilt Lekelerine Zeytinyağı

Güneişn zararlı ışınları, çevresel faktörler, sivilceleri yada başka nedenden dolayı oluşan cilt lekelerini yok etmek için Vitaminler ve mineraller bakımından zengin olan zeytin yağını ılık olana kadar ısıtın ve cilt lekelerinin olduğu bölgeye dairesel hareketler yaparak uygulayın. Cilt tarafından emilmesi için yarım saat bekleyin ve ılık su ile durulayın.

Sivilceye Zeytinyağı Sürmek

Zeytinyağı antioksidan etkisinden dolayı sivilceleri yok etmede sıklıkla kullanılmaktadır.  Sivilce kurtucu, iltihap önleyici etkisi olay zeytin yağını yüze zeytinyağı maskesi yaparak kullanabilirsiniz.

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı zeytin yağı

Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri bir kabın içerisinde krem kıvamına gelen kadar karıştırıyoruz. Temiz cilde özellikle sivilce olan bölgeye ve bütün yüzünüze bu karışımı uygulayın. Ortalama 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterlidir. Haftada 1 defa yaparak kısa sürede sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Kırılan Tırnaklara Zeytinyağı Sürmek

Çabuk kırılan, güçsüz ve soluk duran tırnaklarınıza zeytin yağı sürerek parlata bilirsiniz.

 • 1 yemek kaşığı zeyinyağı
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı
 • 1 çay kaşığı limon suyu

Yukarıda saydığım bütün malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın. Tırnaklarınıza sürüp ortalama yarım saat bekleyin. Kalan karışımı avucunuza dökün ve ellerinizi iyice ovuşturun. Tırnakların daha güçlü ve bakımlı olmasını sağladığı gibi ellerinizin yumuşacık olmasını sağlayacaktır. Haftada 1 defa uygulamanız yeterlidir.

Zeytinyağının Cilt Bakımında Kullanımı

Zeytin yağını cilt bakımında kullanımı sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Zeytinyağlı  sabunlar bile bu fayda sağlarken direk cilde zeytin yağı uygulamak çok etkili bir o kadarda tercih edilen bir yöntemdir. Yapılan bilimsel araştırmalar neredeyse zararı bulunmayan zeytin yağını tüketen kişilerin yaşam süreleri daha uzun olduğu görülmüştür.

Aynı şekilde cilt bakımını zeytin yağı ve zeytinyağı içeren ürünler ile yapanların ciltlerinin daha canlı, daha parlak ve pürüzsüz olduğu görülmüştür. Kırışıklıkları yok eden, cilt lekelerini önleyen zeytinyağı mutlaka sizin de cildinize uygulamanız gereken bir yağdır.

Zeytinyağının Cilde Faydaları Hakkında Bilinmeyenler

Sizlere zeytinyağının cilde faydaları hakkında bilgi vermeye çalıştığım bu yazımda zeytin yağının yüzü sürülmesi etkileri ve yan etkileri hakkında merak edilen soruları ve cevaplarını paylaşmak istiyorum. Eğer sorunuza buradan yoksa yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Zeytinyağı ciltte tüylenme yapar mı

Cide sayısız faydası bulunan zeytinyağı yüzüne sürmek isteyen pek çok kişinin çekindiği konulardan biride zeytinyağı tüylenme yapar mı sorusudur. Cilde besleyen zeytin yağı cilt tarafından emildiğinde kıl köklerini besleyerek tüylenme yaptığı bilinmektedir. Bu tüylenme genelde zeytinyağı cildine çok aşırı uygulayanlarda görülür.

Zeytinyağı ciltte ne kadar bekletilmeli

Cilde zararı olmayan zeytinyağı ciltte ortalama yarım saat kadar bekletilmesi ve sonra ılık su ile durulanması yeterlidir.

Zeytinyağı cildi beyazlatırmı

Sıkça sorulan diğer sorulardan biride zeytinyağı cildi beyazlatır mı sorusudur. Zeytinyağı asla cildi beyazlatmak ve cilt rengini açmaz. Eğer yüze zeytinyağı maskesi uygularsanız ve içerisinde beyazlatıcı malzemeler varsa cilt beyazlatma gerçekleşebilir ama zeytinyağı tek başına asla cildi beyazlatmaz.

Yüze zeytinyağı maskesi

Yüze zeytinyağı sürebileceğiniz yüze zeytinyağı maskesi uygulayarak sonuç almak için sizlere tarifini verdiğim maskelerden uygun olanı seçmeniz yeterlidir. Her cilt tipine uygun olan bu maskeleri özellikle kuru cilt ve normal cilt tipine sahip olanlar kesinlikle denemeleri gereklidir.

Zeytinyağı yüzü karartır mı

Zeytinyağı sürdükten sonra güneşin altına çıkarsanız zeytinyağı cilt renginin koyulaşmasına ve kararmasına neden olur.

Yüze zeytinyağı sürmek tüylenme yapar mı

Zeytinyağı tüylenme yapar mı, zeytinyağı vücutta tüylenme yapar mı, zeytin yağı kıllanma yapar mı, zeytinyağı tüyleri besler mi konusu hakkında bir çok soru aldığım için sizlere bu konuda bilgi vermek istiyorum. Zeytinyağı cildi beslediği gibi kıl köklerini beslemektedir. Özellikle düzenli olarak cildine yada vücuduna zeytinyağı sürenler çok azda olsa tüylenme görülmektedir.

Yüze zeytinyağı sürmek sivilce yapar mı

Eğer yağlı bir ciltpine sahipseniz ve aşırı olarak cilde zeytin yağı sürerseniz sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Zeytinvyağını cilde sürerken ince tabaka halinde sürmeli ve belli bir süreden sonra ılık su ile yıkamalısınız. Zeytinyağı cilt tarafından emildiği için yağlı cilt tipine sahip olanlar dikkatli kullanmaları gereklidir.

Zeytinyağının Yüze Zararları

Zeytinyağı yüze sürülür mü, zeytinyağının yüze sürmek zarar verir mi, zeytinyağının yüze zararları konusunda aklınıza takılan soruya kısaca cevap vermek gerekirse cilde zararı olmayan zeytin yağı sadece aşırı kullanıma bağlı olarak ciltte tahrişe ve hassasiyete neden olur. Cilde yararlı olan zeytin yağını dozunda kullanırsanız asla bir zarar görmezsiniz.

Zeytinyağı gözaltına faydaları

Zeytin yağını göz çevresine, zeytinyağı göz altına kullanabilirsiniz. Akşam yatmadan önce göz çevresi kırışıklıkları, kaz ayakları ve göz altına çok sürmeniz yeterlidir. Düzenli olarak zeytin yağını gözaltına sürenler kesinlikle etkisini görebilirler.

Sizlere bu yazımızda zeytinyağının cilde faydaları, yüze zeytinyağı sürülür mü, zeytinyağı tüylenme yapar mı hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılanları yorum kısma na yazarak sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.