Kenevir Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kenevir Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kenevir yağının faydaları arasında kas ağrılarını hafifletmesi, bağışıklık sistemini geliştirmesi, olası ağrı ataklarını gidermesi, sindirim sistemini desteklemesi ve bilişsel işlevi güçlendirmesi bulunur. Ayrıca kenevir yağı, sivilceyi ortadan kaldırır, doğal bir cilt nemlendiricisi görevi görür ve saçı onarıp parlaklık kazandırır.

Kenevir Yağı Nedir?

Kenevir yağı, kenevir tohumlarından soğuk preslenme yöntemiyle elde edilen bitkisel bir yağ türüdür. Kenevir yağı, son derece popülerdir ve sağlık için oldukça faydalıdır.  Bu yağda A ile E vitaminleri, demir, çinko, magnezyum, kalsiyum ve kükürt bulunur.

Kenevir Yağının Faydaları Nelerdir?

Kenevir yağı çok etkileyici faydalar sağlar. Özellikle de cilt ve saç üzerinde mükemmel bir işlev görür. Şimdi kenevir yağının faydaları neler daha yakından inceleyelim;

 • Kenevir Yağı Ağrı Kesici (Analjezik) Görevi Görür

Kenevir yağında vücudun doğal endokannabinoid sistemi ile etkileşimler yoluyla analjezi sağlayabilen bir kannabinoid bileşiği bulunur. Bu yağ, hafif ile orta şiddetteki ağrıyı diğer önemli vücut sistemlerine müdahale etmeden hafifletilebilir.

 • Kenevir Yağı Kas Ağrılarını Azaltır

Yapılan bir araştırmaya göre kenevir yağının, kaslarda oluşabilen ağrıları azalttığı görülmüştür. Bu yağın antispazmodik özellikleri de spazm veya kramp sorunlarını tedavi eder. Bunun için etkilenen bölgeye kenevir yağıyla masaj yapılması gerekir.

 • Kenevir Yağı Bilişsel Fonksiyonu Destekler

Kenevir yağı, aşırı serbest radikallerin yol açtığı bozulmayı önleyen ve buna bağlı olarak hasar potansiyelini azaltan antienflamatuar özelliklere sahiptir. Bu yağ, beyin üzerinde genel bilişsel ve zihinsel mekanizması üzerinde olumsuz etkiye sahip olan beta-amiloid proteinlerin birikimini azaltır.

 • Kenevir Yağı Bağışıklık Sistemini Geliştirir

Bağışıklık sistemini antioksidan vitaminler bakımından zenginleştirir ve probiyotik bakteriyel kolonileri büyük bir bileşene odaklayacak bir şekilde iyileştirir. Kenevir yağı, özütleme işlemi sırasında elyaf içeriğinin çoğunu kaybedebilir. Bu soğuk presleme tekniklerini kullanmak, bazı çözünür liflerin tutulmasına yardımcı olur.

 • Kenevir Yağı Bakteriyel Sorunları Önler Ve Bu Sorunları Tedavi Eder

Kenevir yağının antienflamatuar özellikler sayesinde bakteriler ve çeşitli enfeksiyon türleri rahatlıkla tedavi edilebilir. Bakteriyel sorunları tedavi etmek veya onarmak için 5 damla kenevir yağı ile 5 damla zeytinyağını homojen bir şekilde karıştırın. Bu karışımı haftada 2 defa sorunlu bölgelere uygulayabilirsiniz.

 • Kenevir Yağı Sporcu Ayağı Sorunlarını Tedavi Eder

Sporcu ayağı semptomları oldukça problemli ve sıkıntılı bir durumdur. Bu sorundan kurtulmak için ayaklara 10 damla kenevir yağı ile 10 damla hindistancevizi yağı karışımını düzenli aralıklarla sürün. Ayakları temiz bir şekilde yıkadıktan sonra, günde 2 defa bu karışımı uygulayabilirsiniz. Bununla beraber hindistancevizi yağının yerine jojoba yağı da kullanabilirsiniz.

 • Kenevir Yağı Sindirim Sağlığını Destekler

Kenevir yağında bulunan probiyotik bakteri, tam gıda işlemeyi desteklediğinden ve şişkinliğe neden olan metabolik yan ürün birikimini azalttığından dolayı bağışıklık sisteminin refahına katkıda bulunmaktan çok daha fazlasını yapar. Bu bakterilerin bir kısmı ayrıca bağırsak ve sindirim organlarının çoğunu kapsayan mukozal zarın korunmasına da yardımcı bir bileşik olan butirat da üretir. Tekrarlayan mide ülseri, kolit veya başka tür sindirim sorunu olanlar için bu yağ, son derece yardımcı olacaktır.

 • Kenevir Yağı PMS (Adet Öncesi Sendrom) Belirtilerini Azaltır

Kenevir yağının İçinde bulunan GLA, meme hassasiyeti, ruh hali değişiklikleri ve abdominal şişkinlik ya da sinirlilik gibi yaşanan sıkıntılı sorunları hafifletmeye yardımcı olabilir. Her ay sinir bozucu PMS semptomlarına yatkınsanız, günlük olarak bir miktar kenevir yağı kullanmak çok iyi bir fikir olacaktır.

 • Kenevir Yağı Kolesterol Seviyelerini Düşürür

Kenevir yağı, ideal LDL – HDL kolesterol dengesi elde etmenize yardımcı olarak kolesterol seviyelerinin yönetimine yardımcı olabilir. Bu yağ ayrıca, doğal olarak Omega 6 ile Omega 3 yağ asitleri arasındaki optimum dengeyi içerir.

 • Kenevir Yağı Kanser Riskini Azaltır

Kanser sorunları kendiliğinden ortaya çıkabilirken, alt tiplerin çoğunluğu enflamatuar (iltihap) ve oksidatif bir bileşeni paylaşır. Bu yağın içeriğindeki antienflamatuar ve antioksidan özellikler sayesinde kanser riski çok ciddi oranda azalır. Hücrelerdeki biyolojik işlemleri ve bu işlemlerden dolayı meydana gelen mutasyonların olasılığını da azaltır.

 • Kenevir Yağı Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Bu yağda bulunan GLA, vücutta kazanılan yağ fazlalığının azaltılmasına yardımcı olabilir. Çünkü yakın dönemde yapılan çalışmalar, GLA’nın kilo vermeye yardımcı olduğu görülmüştür.

 • Kenevir Yağı Kan Basıncının Yönetilmesine Yardımcı Olur

Bu yağda doğal olarak bulunan arginin miktarı sayesinde kan basıncı sağlıklı bir şekilde yönetilir. Arginin, kan damarlarının değişen kan hacmine adapte olmasına yardımcı olan güçlü bir vazodilatuar bileşik olan nitrik oksidin sentezinde kritik rol oynayan bir amino asittir. Damarların bu değişikliklere uyum sağlayamaması, hipertansiyonun ana nedenidir.

Kenevir Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kenevir yağının cilde faydaları arasında doğal bir nemlendirici olması, sivilceyi yok etmesi, cildi mükemmel bir şekilde onarması ve fazla sebum üretimini durdurması bulunur. Şimdi kenevir yağının cilde faydaları neler inceleyelim;

 • Kenevir Yağı Mükemmel Bir Nemlendirici Görevi Görür

Kenevir yağı, linoleik, alfa-linoleik ve GLA da dâhil olmak üzere zengin bir doğal yağ kaynağıdır. Bu yağlar, ciltteki kuruluğu yatıştırır ve cildin, parlaklık kazanmasına yardımcı olan mükemmel nemlendirme görevi görür. Doğal yağ spektrumunun cilt hücrelerinin nem tutma yeteneğini geliştirdiği bilindiği için kenevir yağı, birçok popüler cilt bakım formülasyonunda bulunur.

 • Kenevir Yağı Sivilceyi Yok Eder

Vücuttaki doğal yağ ve kir tarafından engellenen bakteriyel aşırı büyümeler saç köklerine tepki olarak geliştiği için sivilcelerin çıkması olağanlaşmaktadır. Bu yağ, aynı sebum baskılayıcı özellikleri sayesinde sivilceler ile baş etmede oldukça etkilidir. Sebum üretimini azaltmak, sivilce yönetiminde kullanılan etkili bir tedavi tekniğidir.

 • Kenevir Yağı Yara İzlerini Ve Cilt Döküntülerini Giderir

Kenevir yağı, cildin maruz kalabileceği her çeşit döküntüyü yatıştırır, cildi pürüzsüzleştirir ve doğal bir parlaklık verir. Ayrıca bu yağ, olası yara izlerini de zamanla giderir.

 • Kenevir Yağı Cildi Gençleştirir

Kenevir yağı, düzenli olarak kullanıldığı zaman cildi gençleştirir. Ayrıca bu yağ, göz torbacıklarını ve koyu bölgeleri de azaltır. Kenevir yağı, lekelerin azalmasını ciddi oranda kolaylaştırır ve bununla beraber cilt dokusunu dengeler. Cildi, canlı ve genç tutan, güçlendirici bileşenlere sahiptir.

Kenevir Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Kenevir yağının saça faydaları da oldukça etkilidir. Özellikle doğal kepek giderici, onarıcı ve yenileyici özelliklere sahiptir. Kenevir yağının saça faydaları neler bakalım;

 • Kenevir Yağı Doğal Bir Kepek Gidericidir

Kenevir yağı, kepek için çok etkili bir doğal ilaçtır. Bu yağ, kafa derisi tarafından üretilen fazla sebumu azaltmaya yardımcı olur. Bu amaçla kenevir yağı kullanılması, ilişkili kaşıntı ile birlikte gelişen kuru pullarının sıklığını da azaltabilir.

 • Kenevir Yağı Saçı Onarır

Bu yağın zengin nemlendirme özellikleri, saçtaki nem kaybını ve buharlaşmayı önlemek için her bir telin besleyici lipidlerle kaplanmasına yardımcı olur. Bu yağı doğrudan saç derisine ve saç tellerine uygulayabileceğiniz gibi şampuanınıza ekleyerek de kullanabilirsiniz.

 • Kenevir Yağı Saç Uzamasını Hızlandırır

Saç derisine uygulanan kenevir yağı, kıl foliküllerine doğal kan akışını artırarak kepeğin giderilmesini sağlar ve saçların hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Ayrıca bu yağın, saç folikülleri daha uzun süre bir anaj halinde (aktif büyüme) tutabildiğine inanılmaktadır.

Kenevir Yağının Yan Etkileri ve Zararları

Kenevir yağının faydaları olduğu gibi yan etkileri ve zararları bulunmaktadır.Kenevir yağı kullanmak hafız zayıflamasına, öğrenme yeteneğinin azalmasına ve dikkat dağınıklığına neden olabilir. Ayrıca kullanıldığı dönemlerde uyuşukluk ve halsizlik yapabilir.

Her hangi bir ilaç kullananlar ve sağlık sorunu bulunanlar asla kullanmaları önerilmez. Hamilelerin ve hamilelik şüphesi olanların kullanmadığı bu yağı ayrıca emziren annelerin de kullanmaması gerekmektedir. Hamilelikte döneminde kullanıldığında erken doğum ya çocuğun kilosunun düşük olmasına sebep olur.

Kenevir Yağı Cilde ve Yüze Sürülür Mü

Kenevir yağı yüzü sorulur mu sorusuna cevap vermek gerekirse cilde olumlu etkileri olan sivilceyi önleyen ve cildi gençleştiren kenevir yağı yüze sürülmesinde her hangi bir sakınca yoktur.

Kenevir Yağı Nerede Satılır

Kenevir yağını kozmetik mağazalarda ve internet sitelerinden satın almanız mümkün.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.