Chia Tohumu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Chia Tohumu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Eşsiz tadı ile salatalarımıza, yoğurtlarımıza, böreklerimize hatta smothieelerimize bile lezzet katan, kadınların daha çok zayıflamak ve kalori yakımını hızlandırmak adına tükettikleri Chia tohumu; yalnızca zayıflamamızı sağlamakla kalmıyor, kalp ve damar sağlığımızdan tutun da sinir sistemi sağlığımıza kadar pek çok açıdan sağlığımıza mucizevi katkılarda bulunuyor.

Lif açısından son derece zengin olan Chia tohumu; uzun saatler tok kalmamızı sağlayarak, iştahımızı bastırıyor. Özellikle proteinler ve sağlıklı yağlar açısından ideal bir kaynak olan Chia bitkisi; vejetaryenlerin ve veganların günlük protein ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini sağlayan önemli bir bitkisel protein ve Omega 3 kaynağı olma özelliği taşıyor.

Chia tohumu ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmek istediğimiz bu yazımızda Chia tohumu nedir? Chia tohumunun faydaları nelerdir? vb. bu harika lezzete dair bilmeniz gereken noktalara değinmek, bu tohumu nasıl kullanabileceğinizden bahsetmek istiyoruz.

İşte Chia tohumuna dair bilmeniz gereken detaylar:

Chia Tohumu Nedir?

Geleneksel tıpta hastalıkları doğal bir şekilde tedavi edebilmek adına yüzyıllar boyunca kullanılan Chia tohumu; özellikle Aztek ve Maya uygarlıkları döneminde temel bir besin olarak tüketiliyordu.

Beyaz, siyah ya da koyu renklerde farklı versiyonları olabilen ve Chia bitkisinden elde edilen bu tohumlar; Maya ve Aztek medeniyetlerindeki koşucular ve savaşçılar tarafından bağışıklıklarını güçlendirmek, daha sağlıklı ve kuvvetli bir bedene sahip olabilmek adına kullanılıyordu.

Günümüzde daha çok diyet listelerinde yer alan Chia tohumu, aynı zamanda antioksidan etkisi ile detoks programlarında sıklıkla bulunuyor.

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak, vücudunuzu ödem ve enflamasyondan kısa sürede arındırmak adına sizler de düzenli olarak bu bitkinin tohumlarını tüketebilirsiniz. Özellikle ara öğünlerinizde tüketebileceğiniz bu bitkinin lifli içeriği sayesinde kendinizi uzun saatler boyunca tok hissedebilir, kolaylıkla fazlalık kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Chia Tohumu Kaç Kalori?

Chia tohumunun yalnızca 100 gramında 486 kalori bulunuyor. Yani 1 yemek kaşığı Chia tohumu, yaklaşık 49 kaloriye tekabül ediyor.

Üstelik gluten içermediğinden çölyak hastalarının da gönül rahatlığıyla tüketebileceği bir besin olarak kabul ediliyor.

Chia Tohumu Besin Değerleri

Chia tohumu yüksek besin değerleri ile de ön plana çıkıyor. Yalnızca 100 gramında bile 42 gram karbonhidrat, 16,5 gram protein, 30,7 gram yağ, 630.0 mg kalsiyum, 34.4 gram lif yer alıyor.

Aynı zamanda bu mucizevi bitki, bol miktarda demir, potasyum, A ve C vitaminleri de içeriyor.

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir

Harika bir antioksidan ve antiinflamatuar olan Chia tohumunun sağlığımıza sunduğu diğer olumlu katkıları ise aşağıdaki şekilde sıralayabilmemiz mümkün:

 • Kalori yakımını hızlandırıyor

Metabolizma ve sindirim sistemini hızlandırıcı bir etki gösteren Chia tohumu, vücuttaki yağların kas kütlesine dönüşebilmesine aracılık ediyor.

Kalori yakımını hızlandırarak, yediğimiz besinlerin daha rahat bir şekilde sindirilmesini sağlamanın yanı sıra yağların özellikle göbek, bel, basen ve kalça bölgemizde birikmesinin önüne geçiyor.

Yani göbek ve bel bölgenizdeki fazlalıklardan kurtulmak istiyor, bir diğer deyişle bölgesel olacak şekilde zayıflamak istiyorsanız; Chia tohumunun tam da size göre olduğunu ifade edebiliriz!

 • Tip2 Diyabeti Önlüyor

Kandaki şeker yani glikoz miktarını düşürerek, dengeleyen Chia tohumu, aynı zamanda kanda kötü kolesterol ve yağ birikimini de engelliyor.

Kişide insülin direnci oluşumunu engelleyerek, tip2 diyabeti doğal bir şekilde tedavi ediyor. Aynı zamanda kan basıncını da dengelediğinden yüksek tansiyona yakalanma riskinizi azaltıyor.

Kolesterolü düşürücü etkisi sayesinde yüksek kolesterol, damar tıkanıklığı, damar sertleşmesi, kalp krizi, inme ve felç riskiyle karşılaşma olasılığınızı en aza indirgiyor.

Yüksek tansiyon, kolesterol, tip2 diyabet, damar sertleşmesi, kalp krizi gibi ölümcül sonuçlar doğurabilecek ciddi sağlık sorunlarından önemli ölçüde korunabilmek adına günde bir ya da iki yemek kaşığı Chia tohumu tüketmenizi öneriyoruz.

 • Depresyondan koruyor

Merkezi sinir sistemi sağlığınızı güçlendiren, ruhsal sağlık sorunlarını tedavi eden Chia tohumu, depresyon, anksiyete, panik atak, bipolar bozukluk, stres gibi beyin sağlığını yakından ilgilendiren ruhsal bozuklukları önlüyor.

Beyin hücrelerini tazeleyerek, beyin nöronlarının görevlerini aktif bir şekilde yerine getirmelerini sağladığından odaklanamama, unutkanlık, hafıza kaybı gibi sorunları çözüyor.

B vitamin grubu açısından da eşsiz bir kaynak olarak, hafızayı güçlendiriyor, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara iyi geliyor.

Bileşenlerindeki Omega 3 yağ asitleri sayesinde beyin sağlığınızı gözetiyor.

 • Kas ve kemikleri güçlendiriyor

Bol miktarda kalsiyum içeren Chia bitkisi ve tohumları, düzenli olarak tüketildiğinde daha sağlıklı kas ve kemik oluşumunu destekliyor.

Böylelikle kas zayıflığı, kas ağrıları, kramplar, kas erimesi, kemik erimesi gibi kas-kemik sistemine dair problemlerden sizleri koruyor.

Chia tohumundaki yüksek orandaki kalsiyum ve bitkisel protein, çocuklarda da sağlıklı iskelet sistemi gelişimini mümkün kılıyor.

 • Probiyotik etki gösteriyor

Kabızlıktan korunmada ve kabızlığın tedavisinde akla ilk gelen bitkisel tedavi yöntemlerinden biri olarak, kabızlığı gideriyor.

Lifli içeriği sayesinde probiyotik etki göstererek, dışkının yumuşamasını sağlıyor. Aynı zamanda hasar görmüş yani yıpranmış bağırsak florasını eski gücüne ve sağlığına kavuşturuyor.

Düzenli olarak tüketildiğinde bağırsaklardaki probiyotiklerin yani yararlı bakterilerin sayısının artmasına imkan tanıyor.

Kanser de dahil pek çok ciddi hastalığı tetikleyen bağırsak geçirgenliğiyle mücadelede önemli bir yer tutarak, önce bağırsak ardından da genel sağlığımızı koruyor.

Mide şişkinliği, karın krampları, gaz gibi bağırsak-mide sorunlarına oldukça iyi gelerek, kişiyi rahatlatıyor.

Kolitten korunmanızı da sağlayarak, kanser riskini azaltıyor. Günde bir kase Chia tohumlu yoğurt kürünü düzenli olarak tüketerek, Chia tohumunun probiyotik etkisinden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

 • Kansızlığı Tedavi Ediyor

Demir eksikliği başta olmak üzere, düzensiz ve dengesiz beslenme, vitamin ve minerallerin yeterince vücut tarafından emilmemesi vb. farklı etmenlerden kaynaklanabilen kansızlığın tedavisinde etkili olan Chia tohumu; kandaki alyuvar sayısını yükseltiyor.

Böylelikle oksijen ve besinlerin akciğerlere, kalbe ve vücudumuzun diğer organlarına daha kolay, daha hızlı ve daha çok sayıda taşınabilmesini mümkün kılıyor.

Günlük yalnızca 2 yemek kaşığı Chia tohumu tüketerek, vücudunuzun günlük demir ihtiyacının önemli bölümünü karşılayabilir, kansızlıktan korunabilirsiniz.

Aynı zamanda kanınızdaki ve vücudunuzdaki karbondioksit fazlalığından kaynaklanan kas, eklem ağrılarını ve romatizmal ağrıları hafifletebilirsiniz.

Migren, kronik baş ağrısı, fibromiyalji, huzursuz bacak sendromu gibi demir eksikliği ve kansızlık ile ilişkili olabilen sağlık sorunlarının semptomlarını Chia tohumu tüketerek, azaltabilirsiniz.

 • Yaşlanma etkilerini geciktiriyor

Antioksidan kaynağı olarak,  vücudumuzun yanı sıra cildimizi de toksinlerden arındıran Chia tohumu, saç, cilt ve tırnak sağlığımızı gözetiyor.

Serbest radikallerin hücrelerimize saldırmasını ve vücut hücrelerimizin erken yaşlanmasını önlediğinden cildimizde erken yaşlarda ince çizgiler, kırışıklıklar, sarkmalar ve çatlaklar ile karşılaşmamızı önlüyor.

Yani düzenli tüketildiğinde bize daha genç ve canlı görünen bir cilt armağan ediyor.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir

Çiğ olarak yani çiğneyerek tüketebileceğiniz Chia tohumlarını dilerseniz baharat olarak da kullanabilirsiniz. Yani salatalarınıza, yoğurduğunuza ekleyerek, afiyetle tüketebilirsiniz.

Bununla birlikte börek, tuzlu kurabiye gibi hamur işi tariflerine, ev yapımı ekmeklere bu baharattan ilave edebilirsiniz.

Göbek Eriten Chia Tohumlu Yoğurt Kürü

Daha önce de belirttiğimiz gibi karın ve bel bölgesindeki yağların eritilmesinde oldukça etkili olan Chia tohumu, harika ve doyurucu bir ara öğün olarak tüketildiğinde acıkmanızı engelliyor. Hatta yoğurt ve elmayla karıştırıldığında ana öğün olarak bile tercih edilebiliyor.

Böylelikle diyetinize sadık kalmanızı, ara öğünlerde abur cubura yönelmenizi önlüyor. Aynı zamanda kandaki ani şeker yükselmelerini önleyerek, ana öğünlerde daha az yemek yemenizi sağlıyor.

Diyetinize Chia tohumlu yoğurt kürünü muhakkak eklemenizi öneriyoruz.

Malzemeler:

 • 5 yemek kaşığı yarım yağlı yoğurt(Mümkünse organik ve köy yoğurdu)
 • 2 tatlı kaşığı Chia tohumu
 • 2 tatlı kaşığı Kinoa tozu
 • ½ adet rendelenmiş elma

Hazırlanışı:

 • Tüm malzemeleri bir kasede güzelce karıştırıp, harmanlayın. Ardından karışımı en az 2-3 saat buzdolabında soğumaya bırakın.
 • Hazırladığınız bu karışımı her gün düzenli olarak 1 hafta boyunca akşam yemeği niyetine tüketin.

Chia tohumlu omlet tarifi

Sabah kahvaltınızda tüketebileceğiniz bu harika tarifimiz sayesinde gün boyunca kendinizi daha tok ve daha dinç hissedebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 2 adet yumurta
 • 2 yemek kaşığı süt
 • 1 yemek kaşığı Chia tohumu
 • 1 çay kaşığı nane
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı kekik

Hazırlanışı:

 • Öncelikle yukarıdaki tüm malzemeleri güzelce bir kasede karıştırın. Ardından bu karışımı en az 30 dakika boyunca buzdolabında bekletin.
 • 30 dakika tamamlandığında bir tavaya az bir miktar zeytinyağı ekleyin ve tavanın birazcık ısınmasını bekleyin.
 • Karışımı tavaya yayarak dökün ve bir tarafını pişirin. Ardından diğer yüzünü de pişirin.
 • Dilerseniz yumurtanızı roka, dereotu, maydanoz gibi yeşilliklerle süsleyebilirsiniz.

Zayıflatan Chia Tohumlu Yoğurt Kürü

Bu kür tarifimizi hemen deneyerek, bir ay gibi bir sürede en az 3-4 kilo verebilmeniz mümkün!

Malzemeler:

 • 1 kase az yağlı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı Chia tohumu
 • 4-5 damla taze sıkılmış limon suyu
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
 • 1 çay kaşığı kekik
 • 1 çay kaşığı nane
 • 1 çay kaşığı çörek otu

Hazırlanışı:

 • Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra en az 2 saat karışımı buzdolabında bekletin.
 • Karışımı her gün ara öğünlere tüketin.

UYARI: Chia tohumu ile zayıflamak istiyorsanız, bu tohumları yemeden önce bir miktar suda biraz bekletin. Yani tohumların su almalarını ve şişmelerini bekleyin.

Chia Tohumu Zararları ve Yan Etkileri

Bu bitkinin aşırı ya da düzenli tüketimi, bazı alerjik bünyelerde yan etkiye yol açabilir.

Hatta bazı kişilerde bu tohumlara karşı farkında olmasalar da alerji mevcut olabilir.

Mide bulantısı, kusma, dilde ve ağızda şişme, ishal, deri döküntüleri, mide şişkinliği ve gaz yaygın görülen yan etkilerdir.

Aynı zamanda aşırı tüketim, erkeklerde prostat kanseri oluşumunu tetikleyebilir.

Bu yüzden tüketim esnasında doz aşımına kaçmamalı, bu tohumdan günde maksimum 2 yemek kaşığı tüketmeli, mevcut herhangi bir kronik sağlık sorununuz varsa düzenli olarak reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar kullanıyorsanız, bu bitkiyi tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve onun onayını almalısınız.

Beklenmeyen bir yan etki ile karşılaşmanız durumunda vakit kaybetmeksizin doktora görünmelisiniz.

Chia Tohumunu Kimler Kullanamaz?

Kan sulandırıcı etki gösteren ve yüksek tansiyonu düşüren Chia tohumunun aşırı kullanımı tansiyon düşüklüğüne ya da kanamaya neden olabilir.

Bu yüzden kullanım esnasında son derece dikkatli davranmanız gerekir.

Şayet;

 • Hamileyseniz ya da bebeğinizi emziriyorsanız,
 • Gastrit, reflü gibi bazı mide sorunlarınız varsa yada mideniz hassassa,
 • Birtakım kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız,
 • Yüksek tansiyon hastasıysanız,
 • Düşük tansiyon hastasıysanız,
 • Alerjik bir bünyeniz varsa,
 • Astım hastasıysanız,
 • Yutma güçlüğü probleminiz varsa,
 • Diyabet hastasıysanız,

Chia tohumunun düzenli ve aşırı tüketiminden kaçınmalı, bu bitkiyi kullanıp kullanamayacağınıza dair muhakkak doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Aksi halde ölümcül sonuçlar doğurabilecek ciddi yan etkilere maruz kalabilirsiniz.

Chia Tohumu Hakkında Tüm Sorular

Chia tohumu cilde ve saça faydalarını sizlere ayrıntılı olarak anlatmaya çalıştım. Şimdi chia tohumu hakkında merak edilen bazı sorulara cevap vermeye çalışacağım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Chia tohumu nerede satılır

Chia tohumu kullanmayı düşünüyorsanız aktarlardan ve güvenilir İnternet sitelerinden satın alabilirsiniz.

Chia tohumu aç karnına mı tüketilmeli

En çok sorulan sorulardan biride chia tohumu aç mı tok mu tüketilmelidir sorusudur. Chis tohumu aç yada tok tüketmenizde her hangi bir sakınca olmamasına karşın eğer chia tohumu zayıflamak için kullanılacaksa aç karnına tüketilmesi önerilir. Chia tohumunu süt ile yada puding yaparak tüke bilirsiniz.

Chia tohumu akşam yenir mi

Chia tohumunu ister akşam isterse sabah gün içerisinde dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

Chia tohumu bir günde ne kadar tüketilmeli

Kesinlikle gün içerisinde 1 yemek kaşığından fazla tüketilmesi asla tavsiye edilmez. Fazla tüketilmesi bazı yan etkilerin ve zararların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Chia tohumu gebelikte kullanılır mı

Kesinlikle hamilelerin ve hamilelik şüphesi olanların kullanmaları asla önerilmez.

Chia tohumu göz altı morlukları için kullanılır mı

Göz altı morlukların dan kurtulmak için Şems Arslan’ın tarifine deneyebilirsiniz.

 • 1 tatlı kaşığı keten tohumu
 • 1 tatlı kaşığı chia tohumu
 • Yarım çay bardağı su

Daha yrıntılı bilgi ve nasıl yapıldığını videoyu izlere öğrenebilirsiniz.

Chia tohumu kalori

Chia tohumu gluten içermeyen besinlerden biridir. Glutensiz chia tohumu kalsiyum içerir ve omega-3 bakımdan yüksek oranda zengindir. 1 yemek kaşığı chia tohumu 49 kcal’dir.

Chia Tohumu Fiyatı

1 kilo chis tohumu fiyatı 80 ile 260 TL arasında satılmaktadır.

Sizlere bu yazımızda chia tohumu hakkında bilgi vermeye çalıştım. Chia tohumu kullananlar neler demiş merak ediyorsanız yorum kısmına yorumları okuyabilir yada yorum yapabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.