Yer Fıstığı Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

Yer Fıstığı Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

Yer Fıstığı Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları Yerfıstığı yağının faydaları arasında kolesterol seviyelerinin kontrol edilmesi, kanseri önlemesi, kan basıncını düşürmeye yardımcı olması, cildin canlı kalmasını sağlaması, kabızlığın giderilmesini sağlaması, kan akışını arttırması, nörolojik fonksiyonların korunması için hareket etmesi, artrit ağrısını hafifletmek için kullanılabilir saç sağlığını teşvik etmesi ve sivilceyle adeta savaşması yer alır.

Yer Fıstığı Yağı Nedir?

Yer fıstığı, yaygın olarak tüketilmekte ve tüm dünyada yoğu bir şekilde kullanılmaktadır. Çoğu insanın yaşam kalitesini optimize etmek için kullanabileceği sağlık yararlarına sahip olduğu bilinmektedir. Bilimsel olarak arachis hypogaea olarak bilinen yer fıstığı, çeşitli bezelye gibi bir baklagiller türü olarak bilinir. Yer fıstığının ilk olarak Arjantin’in kuzey kesiminde ortaya çıktığı görülmektedir ve bugün birçok tropik iklimde yetiştirilmektedir. Zamanla yer fıstığından yağ çıkarımı başladı.

Bugün yemek pişirmede ve çeşitli amaçlarla kullanılan en yaygın bitkisel yağlardan biridir. Bu yağ, sahip olduğu avantajları deneyimlemeyi son derece elverişli bir hale getirir. Yer fıstığı yağı, bazı yerlerde arakis olarak da bilinir. Eşsiz tadı sayesinde sık sık Asya mutfağında ve egzotik yemeklerde de kullanılır. Ne olursa olsun, yer fıstığı yağının sağlık yararları çoğu insanın peşinde olduğu özelliktir.

Yer Fıstığı Yağının Faydaları Nelerdir?

Yer fıstığı yağı, kolesterol seviyelerini korumadan kanseri önlemeye ve hatta tansiyonu düşürmeden sivilceyi yok etmeye kadar birçok özellik taşır. Şimdi yer fıstığı yağının faydaları neler detaylı olarak inceleyelim;

 • Yer Fıstığı Yağı Kolesterol Seviyelerinin Kontrolüne Yardımcı Olur

Yer fıstığı yağının kolesterol seviyesini olumsuz yönde etkilediği yönünde bir efsane vardır. Ancak bu durum çoğu insan için oldukça yanlış bir bilgidir. Gerçekte yer fıstığı yağı, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Çünkü bu nadide yağ, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan bitkisel bazlı bileşikler olan fitosterolleri içerir. Fitosteroller, kolesterolün emilimini engeller ve atılımını arttırır. Bu da kolesterol seviyelerini %15’e kadar düşürür.

 • Yer Fıstığı Yağı Kanserden Korur

Son zamanlarda yer fıstığı yağı eleştirilerden muaf tutulmak zorunda olsa da sentetik bitkisel yağları çevreleyen çok sayıda olumsuz baskı olmuştur. Yer fıstığı yağı, üzüm ile ilişkili olan ve düzenli bir sağlığı teşvik eden bileşik olan resveratrol antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Pek çok kimsenin bilmediği yer fıstığı yağı, hücresel düzeyde kanserli değişikliklerin oluşmasına neden olabilecek serbest radikallerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olan bu bileşiğin en iyi kaynağıdır.

 • Yer Fıstığı Yağı Tansiyonu Kontrol Altına Alır

Yer fıstığında bulunan resveratrol ayrıca, kan basıncını kontrol etmeye de yardımcı olabileceği için antioksidan etkilerin ötesine geçen ek etkilere de sahiptir. Anjiyotensin olarak bilinen bir hormon, kan damarlarını daraltmada önemli bir rol oynar ve bu da kan basıncında artışlara neden olur. Bununla birlikte bu aynı mekanizma, yüksek tansiyonun oluşmasına neden olan etkendir. Çünkü bu hormon, olması gerektiğinden fazla mesai yapar. Resveratrol, bu hormonun etkilerini ortadan kaldırabilir ve yüksek basınç altında kan pompalamak için kalbe uygulanan stresi azaltır.

 • Yer Fıstığı Yağı Kabızlığı Gidermeye Yardımcı Olur

Çoğu bitkisel yağ, kabızlığı gidermek için kullanılabilirken, her zaman ideal bir çözüm olmayabilir ve genellikle spektrumun diğer ucunda hasar oluşturarak ishale yol açabilirler. Kabızlık için de son derece etkili olabilen yer fıstığı yağı sert dışkıyı yumuşatarak bu durumdan kurtarır. 1 çay kaşığı yerfıstığı yağı kabızlığı gidermek için yeterli olacaktır. Ayrıca bu yağ, kabızlık için kullanılıyorsa mutlaka günlük 2,5 litre su içilmelidir.

 • Yer Fıstığı Yağı Kan Akışını Arttırır

Yerfıstığı yağı, vücuttaki prostaglandinler olarak bilinen kimyasal aracıların öncü bir yağ asidi olan zengin bir linoleik asit kaynağıdır. Prostaglandinler, vücutta sayısız fonksiyonlara sahiptir, ancak aralarında en önemli fonksiyon periferik arterlerin genişlemesidir. Bu durum, ileriki süreçte kan akışını iyileştirir. Bu durum genellikle, kan basıncının düşmesine de katkıda bulunur ve resveratrolün kan basıncı üzerindeki etkisinin yanı sıra başka bir mekanizmasını da belirtebilir.

 • Yer Fıstığı Yağı Nörolojik Fonksiyonların Korunmasına Yardımcı Olur

Nörolojik düşüş normalde ilerleyen yaşla meydana gelir. Ancak aşırı oksidasyonun etkisi altında da son derece hızlanabilir. Yer fıstığı yağının antioksidan bir yağ olduğu bilinmektedir ve resveratrol varlığı sayesinde nörolojik fonksiyonların korunmasında daha büyük bir potansiyel ortaya koyabilir. Yer fıstığı yağı, büyük ölçüde resveratrol içeriği nedeniyle Alzheimer ve Parkinson hastalığına etkili bir ilaç olarak lanse edilir.

 • Yer Fıstığı Yağı Artrit Ağrısını Gidermek İçin Kullanılabilir

Yerfıstığı yağı, artrit ile hasarlanan eklemlerin klasik belirtilerini hafifletmek için etkilenen eklemlere topikal olarak uygulanabilen antienflamatuar ve analjezik (ağrı giderici) özelliklere sahiptir. Her ne kadar doğrudan masaj yapılabilse de herhangi bir bitkisel yağ bazına da karışabilir. Ayrıca, bu yağı uygulamadan önce ya eklemle temasta geçirdiği süreyi uzatmak ya da her ikisi de ağrıya yardımcı olabilecek dolaşımı iyileştirmek için bu yağ düşük bir seviyede ısıtılabilir.

Yer Fıstığı Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Yer fıstığı yağı, ciltteki kollajen ve elastin üretimini arttırır, cildi mükemmel bir şekilde onarır ve sivilceyle adeta savaşır. Şimdi yer fıstığı yağının cilde faydaları neler daha yakından inceleyelim;

 • Yer Fıstığı Yağı Cildi Geliştirmeye Yardımcı Olur

Yemek pişirirken günlük olarak yer fıstık yağı kullanmak cildin genel sağlığı için mükemmel bir destek sağlar. Çünkü bu yağ, yüksek miktarda E vitamini içerir. Bununla beraber aşırı UV ışınlarının hasarını önlemek için de cilde günlük olarak da uygulanabilir. Saflaştırılmış yer fıstığı yağı neredeyse hiçbir koku içermez ve bu nedenle, uygun şekilde çıkartılmış bir yer fıstığı yağı kullanılmalıdır. Ayrıca, cildin aşırı kurumasını önlemek için mükemmel bir doğal nemlendirme maddesi olarak işlev görür.

 • Yer Fıstığı Yağı Sivilceyi Yönetmenize Yardımcı Olur

Birkaç damla limon suyuyla birleştirilen yer fıstığı yağının, sivilce kırılmalarını azaltmada ve gözenekleri daraltmakta inanılmaz etkileri vardır. Ayrıca limonun büzücü doğası sayesinde büyük bir etkinliğe sahip olduğu bilinir. Yerfıstığı yağı bununla beraber bakteriyel kolonileri azaltmaya da yardımcı olur ve sivilceler ile iltihaplanmaları ciddi oranda azaltabilir. Daha sonraki aşamada skarlaşma en aza indirgenir ve cilt görünümü pürüzsüz bir şekilde hidrate kalır.

Yer Fıstığı Yağı Yüze Sürülür Mü

İçeriğinde bulunan mineraller ve E vitamini cilde oldukça faydalı olan bu yağı kozmetik sektöründe çok sık kullanıldığı bilinmektedir. Pek çok krem yada nemlendirici üründe yer fıstığı yağı bulunmaktadır. Cilde uygulandığında parlaklık ve canlılık verir.

Yer Fıstığı Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Yer fıstığı yağı genel sağlığa ve cilde iyi geldiği gibi saçlar için de mükemmel faydalar sunar. Son olarak yer fıstığı yağının saça faydaları ve etkileri nelermiş detaylı olarak bakalım;

 • Yer Fıstığı Yağı Doğal Bir Kepek Yatıştırıcıdır

Kepek, sıklıkla kafa derisinden fazla miktarda sebum üretilmesinden kaynaklanır veya seboreik dermatit olarak bilinen bir durumun ortaya çıkmasına neden olan ve nispeten alerjik oluşturan saç bakım ürünlerinin kullanılmasıyla ortaya çıkar. Yer fıstığı yağı, kafa derisini nemlendirir, sebum üretimini azaltır ve oluşabilecek pulların birikmesini en aza indirir.

 • Yer Fıstığı Yağı Saç Sağlığını Geliştirmek İçin Oldukça Faydalıdır

Giderek daha fazla sayıda saç bakım markası ürünlerine yer fıstığı yağı da dâhil edilmeye başlandı. Çünkü bu yağ, saç sağlığının birçok yönünden faydalanmasına yardımcı olma konusunda büyük umut vaat ediyor.  Yer fıstığı yağı da, prostaglandinlerin üretilmesi yoluyla kafa derisine kan akışını iyileştirmeye yardımcı olan linoleik asit içerir. Son olarak yer fıstığı yağı, saç ve saç derisindeki aşırı nem kaybını önler ve saçın, gün boyu zengin ve canlı görünmesini sağlar.

Yer Fıstığı Yağı Kilo Aldırır Mı

Normal olarak aşırıya kaçınılmadığına kilo almanıza sebep olmaz. Bilinç olarak fazla tüketilmesi kilo almaya sebep olabilmektedir. Vitamin, mineraller, protein ve yağlar bakımında zengin olduğundan fazla tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Yer Fıstığı Yağı İştah Açar Mı

Yer fıstığı yağı iştah açıcı yağlardan biridir. Bu yağı tüketerek iştahınızı açabilirsiniz.

Yer fıstığı yağı aktarlarda ve mağazalarda bulmanız mümkün. Ayrıca kuruyemiş satışı yapan mağazalarda satılmaktadır.

Yer Fıstığı Yağının Zararları

Oldukça faydalı olan bu doğal yağ bilinçsiz olarak kullanılması bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Fazla tüketildiğinde damar sertliğine ve kolesterole neden olabilir. Çok fazla omega-6 yağı içerdiğinde tüketirken aşırıya kaçmamaya çalışın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.