Gül Yağının Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir?

Gül Yağının Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir?

Gül yağı,  buharlı damıtılmayla elde edilir. Bu yağın ana katkı maddeleri, citronellol, etanol, farnesol, stearpoten, metil öjenol, nerol, nonanal, fenilasetaldehit, fenilmetil asetat ve fenil geraniol, sitral, carvone, sitronellyl asetat, öjenol olan yüzlerce bileşenden oluşur.

Gül yağı, antidepresan , antiflojistik (iltihap giderici) , antiseptik, antispazmodik (spazm giderici) , antiviral, afrodizyak , sıkıştırıcı, bakterisidal (bakteri öldürücü), depüratif (kan temizleyici), emmenagogue (adet başlatıcı), hemostatik(kanama durdurucu), hepatik (karaciğer koruyucu), laksatif (bağırsak yumuşatıcı) ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir.

Gül Yağının Faydaları Nelerdir?

Gül yağının tıbbi ve sağlık yararlarından bazılarına göz atalım;

Gül Yağı Depresyon İle Adeta Savaşır

Gül yağı, depresyonla çok etkin bir halde savaşırken  aynı zamanda özgüven, başka insanlara olan güven ve zihinsel gücü arttırır. Bununla beraber, depresyon ve  telaştan uzak durulmasına da çok yardımcı olur. Doğal bir antidepresan olarak, depresyonu olan veya yaşamlarına güzel ve pozitif düşünceleri getirmek için uzman terapisi alan hastalara gül yağı önerilir.

Gül Yağı Güçlü Bir İltihap Kurutucudur

Gül yağı, mikrobiyal enfeksiyon, zehirli madde yutulması, hazımsızlık ve dehidratasyondan kaynaklanan iltihap durumlarında oldukça fayda sağlar. Bu durum, romatoid artrit, gut ve yüksek ateş ile ilişkili koşulların azalmasına da sebep olur.

Gül Yağı Yaraları Tedavi Eder

Gül yağı, yaraları tedavi etmenin en güzel ve doğal bir yoludur. Sıradan antiseptik losyonlar yerine yaralar, gül yağlarıyla tedavi edilebilir. Gül yağını yaralara uygulamak, yaraların septik olmalarına ve gelişen enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olur.

Gül Yağı Antispazmodik Özelliklere Sahiptir

Gül yağı, solunum sistemi ve bağırsaklardaki spazmları ve ayrıca çeşitli uzuvlardaki kas spazmlarını etkili bir şekilde rahatlatır. Ayrıca kasılmalara, kas çekmelerine, kramplara ve spazmlardan kaynaklanan spazmodik kolera tedavisine yardımcı olur.

Gül Yağı Virüslere Karşı Korur

Virüs sorunu baş gösterdiğinde yapılacak ilk iş herhangi bir virüse karşı kalkan görevi gören bir antiviral madde kullanmaktır. Gül yağı işte böyle bir kalkandır ve yapılan çalışmalar bu yağın, birçok enfeksiyon türüne karşı koyduğunu ispatlamıştır.

Gül Yağı Afrodizyak Etkiye Sahiptir

Gül yağının kokusu kişileri uyarabilir ve başarılı bir cinsel yaşam için gerekli olan romantik duyguları açığa çıkarırken aynı zamanda libidoyu güçlendirir. Bu durum, cinsel işlev bozukluğu, erektil disfonksiyon (iktidarsızlık), soğukluk ve eşlerle cinsel aktiviteye genel ilgisizliğin belirtilerini azaltabilir.

Gül Yağı Doğal Bir Sıkılaştırıcıdır

Gül yağının sıkılaştırıcı özelliğinin birçok faydası vardır. Cildi, kasları, bağırsakları ve kan damarlarını sıkılaştırır ve kaldırır. Bu durumda diş etlerini ve saç köklerini de güçlendirir. Gül yağı, zamansız diş ve saç dökülmesine, kırışıklıkların oluşmasına, bağırsakların ve kasların sıkılığını kaybetmesine ve yaşlanma ile ilişkili sorunlara karşı korur. Hepsinden öte, gül yağı, kan damarlarını daraltarak olası bir kesikte kan kaybının önüne geçer. Bu sıkılaştırıcı özellik ayrıca bazı ishal türlerini de tedavi edebilir.

Gül Yağı Bakterileri Yok Eder

Gül yağı, iyi bir bakteri öldürücüdür. Bu yağ, tifo, ishal, kolera, besin zehirlenmesi ve bakterilerin neden olduğu diğer hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca, kolon, mide, bağırsaklar ve idrar yollarında olduğu gibi iç bakteriyel enfeksiyonların yanı sıra cilt, kulaklar, gözler ve yaralardaki dış enfeksiyonları da tedavi edebilir.

Gül Yağı Mükemmel Bir Cilt Onarıcıdır

Gül yağının bu özelliği, görünüşünü çok önemseyenler için oldukça ilgi çekici olabilir. Yara izlerini ciddi seviyede azaltır ve akne, sivilce ve cilt üzerindeki lekelerin çabuk giderilmesini sağlar. Ayrıca, ameliyat izlerinin, hamilelik ve doğumla ilişkili cilt sorunlarının onarılmasına da yardımcı olur. Bu etkiler, gül yağının antioksidan aktivitesinden kaynaklanmaktadır.  Ayrıca antioksidanlarla dolu olan gül yağı, cildi zararlı UV hasarlarından korur. Aynı zamanda güneş yanığı tedavisine de yardımcı olur.

Gül Yağı Kanı Temizler

Gül yağı, toksinlerin uzaklaştırılması ve nötrleştirilmesine yardımcı olarak kanı büyük oranda temizler. Kanınız temizlenir ve toksinlerden arındırılırsa, kızarıklık, ülser ve cilt hastalıklarının yanı sıra serbest radikallerin sebep olduğu kanser ve kalp hastalıkları gibi ciddi koşullardan da korunursunuz.

Gül Yağı Adet (Regl) Semptomlarını Kolaylaştırır

Gül yağı özellikle düzensiz adetlerden şikâyetçi olan kadınlar için oldukça etkilidir. Aynı zamanda menstrüasyon ve menopoz sonrası sendromla ilişkili ağrıyı azaltırken krampları, mide bulantısını ve halsizliği de bunlara paralel olarak azaltır.

Gül Yağı Karaciğer Sağlığını Korur

Gül yağı karaciğer sağlığı için önemlidir. Karaciğerin güçlü bir şekilde düzgün çalışmasını ve enfeksiyonlardan korunmasını sağlar. Ayrıca safra, asit ve ülserlerin aşırı akışı gibi problemleri de tedavi eder.

Gül Yağı Toksisiteyi Önler

Gül yağı, olumsuz yan etkisi olmayan güzel bir koku ile zararsız ve etkili bir müshil olarak işlev görebilir. Ayrıca bağırsakları temizlemeye yardımcı olmak için bağırsak ve anal kasları da etkiler. Bu durum, kilo vermeye ve vücuttaki aşırı toksisiteyi önlemeye de yardımcı olur.

Gül Yağı Kaygıyı Hafifletir

Gül yağı, sinirler için bir tonik görevi görür. Sinirlere şok taşıma gücü verir, yaş ilerlemesinden ve yaralanmalardan kaynaklanan hastalıklardan korur. Aşırı heyecanı ve kaygıyı tedavi eder.

Gül Yağı Mide Bozukluklarını Azaltır

Gül yağı mükemmel bir mide koruyucudur. Mideyi rahatlatır, iltihapları yatıştırır, midenin düzgün çalışmasına yardımcı olur ve mideyi enfeksiyonlardan korur. Ayrıca, aşırı üretilen asit salınımı nedeniyle gelişen ülserlerden korur. Aşırı asit, mide ekşimesi, hazımsızlık, irritabl bağırsak sendromu, aşırı gaz, etkilenmiş barsak ve şişkinliğe neden olabilir.

Gül Yağı Safra Sağlığını Korur

Gül yağı, safra kesesini uyararak safra akışını teşvik eder ve mide ve kandaki asit seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Böylece sizi asitlik ve asidoz (vücudun pH seviyesini düşüren bir hastalık) gibi sorunlardan korur. Ayrıca bu yağ,  sindirim bozuklukları, kabızlık, ishal, irritabl barsak sendromu (IBS) ve hatta kolorektal kanser gibi ciddi koşullar olasılığını bile azaltabilir.

Gül Yağı Rahimi Korur Ve Güçlendirir

Gül yağı, uterus boşalması, tümörler, kanama ve düzensiz adetler gibi birçok kadınlara özgü sorunla da ilgilidir. Uterusu arındırır ve ileri yaşlarda bile düzgün çalışmasını sağlar, böylece menopozu geciktirir. Adetin düzenlenmesi ile ruh hali değişimleri, hormonal dengesizlik, aşırı yeme isteği, şişkinlik, kramp ve aşırı kanama dâhil olmak üzere adet semptomlarını ortadan kaldırmak mümkündür. Bu yağ, hormon üretimini düzenler ve hormonların dengelemelerine yardımcı olur.

Gül Yağının Cilde Faydaları Nelerdir

Gül yağının cilde ve vücuda faydaları nelerdir sorusu ve gül yağı yüze sürülür mü sorusu bu yağı kullanmak isteyenler tarafından çok sık sorulmaktadır. İşte gül yağının yüze ve cilde faydaları

  • Cildi derinlemesine temizler
  • Cildin daha genç görünmesini sağlar
  • Doğal bir makyaj temizleyicidir
  • Yeni hücre oluşumunu destekler
  • Yaşlanma etkilerini geciktirir, kırışıklıkları önler
  • Gül yağı cilt lekeleri için kullanıldığında etkili sonuç verir
  • Kışın kuru cildi nemlendirir
  • Yara ve yanıkları tedavi eder
  • Egzamaya iyi gelir

Gül Yağının Yüze Faydaları Nelerdir

Yüze gül yağı sürmek faydalı olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Saf gül yağını asla yüzünüze sürmemelisiniz. Gül yağını yüze sürmek için bir krem içerisine 2 yada 3 damla damlatarak kullanabilirsiniz. Yüze uygulandığında cildin hızlıca kendini yenilediğini ve canlandığını göreceksiniz. Uzun süre gül yağını yüze sürmek ciltte tüylenme yapacağı unutulmamalıdır.

Gül Yağı Yüze Nasıl Sürülür

Saf gül yağını direk yüzünüze uygulamak ve vücudunuza sürmek yerine mutlaka su ile incelterek kullanmalısınız. Vazelin içerisine ekleyip cildinizi nemlendirmek için tercih edebilirsiniz. Su ile karıştırdığınız gül yağını yüzünüze sürebilir yada makyaj temizleyici olarak kullanabilirsiniz.

Gül Yağı Göz Çevresine Sürülür Mü

İnce yapıda göz çevresine sürerken mutlaka dikkatli olunması gerekmektedir. Daha hassas ve ince bir yapıda olan göz çevresine sürmek bazı tahrişlere ve cilt sorunlarına neden olabilir.

Gül Yağının Saça Faydaları

Cilde sayısız faydası bulunan gül yağının saça faydaları bulunmaktadır. Saça gül yağı sürmek saçların cansız görüntüsünü ortadan kaldırabileceği gibi saçların daha canlı ve parlak görünmesini sağlayacaktır.

Özellikle kuru saçlarda harika etki gösteren gül yağı saç diplerini besleyerek kolay kırılan, kaşınan ve dökülen saçlara iyi gelecektir.

Gül Yağı Saça Nasıl Sürülür

1 yada 2 damla gül yağını saçlarınıza dökül parmak uçlarınız ile iyice saç diplerinize yedirmeniz yeterlidir. Gül yağını dilerseniz direk kullanmak yerine kullandığınız şampuana ekleyerek kullanmayı tercih edebilirsiniz. Fazla gül yağını saça uygulamak yarardan çok zarar vereceği asla unutulmamalıdır.

Gül Yağının Zararları

Dikkatli kullandığında çok faydalı olan gün yağı bazı kişilerde yan etkilere ve bazı zararlara neden olabilir. Su ile seyreltilerek kullanıldığında zararı yok denecek kadar azalır.

Genelde hassas ciltlerde ve gül yağına alerji olanlarda alerjik reaksiyonlar görülebilir. Ciltte tahriş, yanma, döküntü ve kızarıklık görülebilir.

Kesinlikle hamileler, emziren anneler ve çocuklarda kullanılmalıdır. Gözlere, dudak ve burun deliklerine temas etmekten kaçınmalısınız.

Gül yağı kullananlar genelde gül yağı direk cilde sürülür mü sorusunu çok sık sormaktadır. Gül yağını su ile inceltip cildinize sürebilirsiniz. Asla saf olan gül yağını cilde yada yüzünüze sürmeyin.

Sizlere bu yazımızda gül yağının faydaları ve gül yağının zararları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Konu hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları