Vücuttaki Ödem Neden Olur? Nasıl Atılır?

Vücuttaki Ödem Neden Olur? Nasıl Atılır?

Vücuttaki Ödem Neden Olur? Nasıl Atılır? Genellikle el, kol, bacak ve ayaklarda görülen ve kısaca sıvı birikmesinden dolayı şişkinlik görülmesi olarak özetlenen ödem, ilaçlardan hareketsizliğe, hastalıklardan yanlış beslenmeye kadar pek çok nedenden dolayı yaygın şekilde görülebilmektedir. Farklı bölgelerde ve farklı zamanlarda meydana gelebilen bir sorun olan ödeme ilişkin vücutta ödem nasıl atılır gibi soruların yanıtlarını bilmek sağlık için oldukça önemli olmakta, ödem atmak için ne içmeli gibi pek çok merak edilen sorunun yanıtı ise içeriğimizde detaylandırılmaktadır.

Ödem Neden Olur?

Hücreler arasında farklı nedenlerden dolayı fazla sıvı birikmesi sonucunda bölgesel olarak şişkinlik ve ısı artışı görülmekte, bu şişkinlik bölgesine ise ödem denmektedir. Küçük kan damarlarından diğer dokulara geçen ve dolaşıma katılmadığı için biriken su, kişinin el ve ayakları başta olmak üzere pek çok bölgesinde rahatsızlığa neden olabilmekte, sıvı birikmesiyle oluşan şişkinlik hastanın gündelik yaşamını derinden etkileyebilmektedir.

Ödemin yalnızca tek bir bölgede değil, tüm vücut genelinde görülmesi mümkün olmakta, bu durumda karında ödem nasıl geçer gibi daha merkezi bölgelere yönelik çözümler merak konusu olmaktadır. Ancak pek çok farklı nedenden ileri gelebilen ödemin tedavisi için öncelikle sorunun altında yatan nedeni bilmek ve ortadan kaldırmak gerekmekte, ödem neden olur sorusuna verilen farklı yanıtlar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Regl gibi dönemlerde yaşanan hormonal değişimler
 • Yetersiz veya yanlış sıvı tüketimi
 • Uzun süreli hareketsizlik veya aynı pozisyonda kalma
 • Aşırı tuzlu yiyecek veya hazır gıda tüketimi
 • Hamilelik
 • Tansiyon ilaçları
 • Diyabet ilaçları
 • İltihap ilaçları

Vücutta Ödeme Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Ödem çoğu zaman geçici bir şikayet olup yüzeysel ve değişken nedenlerden ileri gelmekte, ancak nadir de olsa bazı ciddi rahatsızlıkların bir belirtisi olabilmektedir. Elbette ciddi ve hayati durumlarda ödemin tek bir belirti olması mümkün olmamakta, ancak ödem nedenleri olabileceği bilinmesi gereken hastalıklar şu şekilde listelenmektedir:

 • Siroz
 • Kalp yetmezliği
 • Lenfatik sistem problemleri
 • Kalıcı böbrek hasarı veya kronik böbrek hastalıkları
 • Kanser

Vücutta Ödem Belirtileri Nelerdir?

Aniden gelişebildiği gibi genellikle bir alışkanlığa bağlı olarak zaman içerisinde görülen ödemin vücut genelinde hissedilir bazı etkileri bulunmaktadır. Şişkinlik, ödem belirtileri arasında elbette en yaygın ve en bilineni olmakla birlikte şişkinlik ödem olarak tanımlanması için ciltte gerginlik, cilt yüzeyinde parlama ve hassasiyet gibi başka belirtilerin de görülmesi beklenir. Karında ödem görülmesi halinde ek bir belirti olarak göğüs kafesinde daralma hissi ve nefes alıp vermede güçlük yaşanabilmektedir.

Ödem Vücuttan Nasıl Atılır?

Ödemi vücuttan uzaklaştırmak için öncelikle beslenme, sıvı tüketimi ve hareketliliğe dikkat etmek gerekmekte, bazı ilaçların veya rahatsızlıkların da ödeme neden olabileceği unutulmayarak önce sorunun nedenine odaklanmak gerekmektedir. Yanlış alışkanlıklardan ve hayat düzeninden ileri gelen geçici ödem için vücutta ödem nasıl atılır sorusuna verilebilecek bazı küçük ancak etkili yöntemler bulunmaktadır.

Düzenli Egzersiz Yapmak

Sporu bir alışkanlık haline getirmek ve kısa süreli ya da düşük şiddetli de olsa haftanın en az  4 gününde egzersiz yapmak, yalnızca vücuttan ödem atmak için değil, genel sağlık için de son derece eşsiz faydalar sağlamaktadır. Vücuttan atılan ter ve buna bağlı su içme ihtiyacı ortamın sıcaklığına veya sporun temposuna göre değişmekte, ancak ödemi atmak için yapılan egzersizlerde yeterli su tüketildiğine emin olmak gerektiği unutulmamalıdır.

Tuz Tüketimini Azaltmak

Ödemin en yaygın nedenlerinden biri olan aşırı tuz tüketimi, sodyum seviyesinin yükselmesine bağlı olarak vücut genelinde daha çok su tutulmasıyla ilişkili bir sorun olmaktadır. İşlenmiş hazır gıdalardan uzak durmak, en az evde hazırlanan yemeklerde sınırlı tuz kullanmak kadar önemli olmakta, tuz tüketiminde günlük ölçünün dışına çıkmamak gerekmektedir.

Uyku Düzenine Dikkat Etmek

Uykusuz kalan vücutta bir tepki olarak ödem gelişmesi son derece normal karşılanmakta, daha zinde ve verimli olmak için kaliteli ve yeterli uyumak son derece gerekli olduğu gibi ne ödem söktürür sorusunun en temel yanıtlarından biri de uyku düzenine dikkat etmek olmaktadır.

Magnezyum Takviyesi Almak

Ödemi vücuttan uzaklaştırmanın yanı sıra yüksek spor performansına sahip olmak için de son derece önemli bir mineral olan magnezyum, kadınlar üzerinde yapılan bilimsel çalışmalara göre ödeme bağlı kilo kontrolünde etkileri bulunan önemli bir bileşendir. Bu nedenle pek çok uzmana göre vücuttaki ödem nasıl atılır diyenlerin uzman onayı aldıktan sonra magnezyum takviyesi alması gerekmektedir.

Ödem Söktürücü Besinler Nelerdir?

Doğanın birer armağanı olan bitkiler ve doğal besinler pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi ödem şikayetinde de düzenli tüketimle birlikte son derece olumlu etkiler göstermektedir. Kahvaltıda tüketeceğiniz bir avuç maydanoz veya gün içinde öğünlere ilave edeceğiniz bir kase lahana dahi, kısa sürede ödemde büyük azalma görmenizi sağlayacak mucize besinlerden olmakta, ödem söktürücü besinler kısaca şu şekilde özetlenebilmektedir:

 • Salatalık
 • Karahindiba
 • Ananas
 • Kabak
 • Yoğurt
 • Nar
 • Kivi
 • Ispanak
 • Nane
 • Kuşkonmaz
 • Pancar
 • Soğan
 • Pırasa

Mucize besin de denen bu değerli besinleri gün içinde farklı öğünlerde dilediğiniz şekilde tüketebilir, farklı baharatlarla lezzetlendirerek tuz kullanmadan aromasını zenginleştirebileceğiniz bu besinlerle doğal yollardan hızlı şekilde ödem atabilirsiniz.

Ödem Söktürücü Kür Tarifleri

Sağlıklı beslenme, yeterli sıvı tüketmek, kaliteli uyku ve düzenli hareketlilik ödemi vücuttan uzaklaştırmanın en etkili ve en sağlıklı formülü olmakla birlikte, gün içinde düzenli tükettiğiniz halde kısa sürede etkilerini göreceğiniz ve her biri besin değeri ile sağlığınıza sağlık katacak olan ödem söktürücü kür tarifi denemeleri ile çok daha rahatlamış hissedebilir, şişkinlik hissine daha hızlı veda edebilirsiniz.

Kiraz sapı kürü: 3 bardak içme suyunu bir cezvede kaynatıp içerisine 1 avuç kiraz sapı ve aynı miktarda mısır püskülü atın, 10 dakika boyunca demlenmesini beklediğiniz suyu süzerek ılık olarak için.

Yeşil kür tarifi: 1 adet yeşil elma, 1 demet maydanoz ve 1 avuç ıspanağı ayrı ayrı iyice yıkadıktan sonra blenderdan geçirin ve üzerine bir parmak geçecek kadar su ekledikten sonra yeniden karıştırın. Hazırladığınız kürü sabah saatlerinde aç karna içmeyi unutmayın.

Yoğurt kürü: Bir kase tercihen yağsız yoğurdun içerisine 1 çay kaşığı tarçın, 1 çay kaşığı zencefil ve yine 1 çay kaşığı zerdeçal ilave ederek tüm malzemeleri karıştırın ve kürü gece yatmadan 1 saat önce tüketmeyi unutmayın.

Dilerseniz özel bir tarif denemek yerine bir şişe içme suyu içerisine limon dilimleri, soyulmuş salatalık parçaları, taze nane yaprakları ve maydanoz dalları ekleyerek suyu bir gece boyunca dinlendirebilir ve ertesi günü süzerek tüketebilirsiniz. Her biri ödemi uzaklaştırmada son derece etkili olan bu bileşenlerle ödemi uzaklaştırmanın çok daha kolay ve lezzetli olduğunu fark edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.